
A gyermekáldás nem csak a nők, de a férfiak életében is örömteli esemény, és többen is izgalommal tekintenek az apaságra. És bár elterjedt poén, hogy a férfi a hitvesi ágyban végzi el „a munka nehezét”, bizony előfordulhat, hogy a fogantatás valóban nehezen történik meg. Ha pedig felmerül a meddőség gyanúja, az nem feltétlenül csak a nőket érintheti.
Mit jelent a meddőség a férfiaknál?
Férfiként a termékenység a sperma mennyiségétől és minőségétől függ. Ha az ondósejtek száma alacsony vagy rossz minőségű, akkor a teherbe ejtés nehéz, sőt néhány esetben lehetetlenné válik. Ha már egy éve próbálkoztok sikertelenül, pedig legalább heti két aktus történik, érdemes felkeresni egy orvost, ha pedig már korábban is fennállt a meddőségre való esély, úgy érdemes minél hamarabb szakmai segítséget kérni. Ilyenkor természetesen az a legjobb, ha mindkettőtöket megvizsgálnak.
>> FÉRFIRUHÁK SZÉLES VÁLASZTÉKA <<
Gyakoriság és tünetek
A férfi meddőség elterjedtebb, mint gondolnánk. A meddőséggel küzdő párok 20%-ánál a férfiaknál áll fenn a probléma, 30%-uknál pedig mindkét fél érintett. Összességében tehát a meddő párok mintegy felénél a férfi is meddőséggel küzd. Ennek oka, hogy minden huszadik férfinak alacsony a spermiumszáma, minden századik pedig nemzésképtelen.
A legtöbb esetben nincsenek nyilvánvaló jelei a meddőségnek, a szexuális élet normális, nincs probléma sem az erekcióval, sem pedig az ejakulációval. Egyedül laboratóriumi tesztekkel lehet kimutatni.
Mi okozza?

A probléma mindig olyan eredetű, ami befolyásolja a sperma termelését vagy kiürülését. Az ok megtalálása szintén csak orvosi segítséggel lehetséges. A leggyakoribb okok az ondósejtek nem megfelelő mennyisége és/vagy minősége, amely a meddő férfiak kétharmadánál áll fenn, illetve az ondóvezeték valamilyen jellegű elzáródása, ami körülbelül ötből egy meddő férfinál a probléma forrását jelenti. Egyéb, ritkábban fennálló okok a szexuális problémák, az agyalapi mirigy nem megfelelő hormontermelése, illetve lehet genetikai ok is.
Hogyan lehet diagnosztizálni?
Az orvosi vizsgálat általában a kórtörténet kiértékeléséből, fizikai vizsgálatból és a sperma elemzéséből áll. Ez utóbbinál ellenőrzik az ondósejtek számát, alakját és mozgását. Emellett gyakori a vérvizsgálat is, a spermatermelést szabályozó hormonok szintjének ellenőrzése céljából. Ha mindezek sem vezetnek eredményre, az orvos kérhet még ultrahangot, MRI-t vagy herebiopsziát is.
Kezelési módszerek
Nyolcból egy esetben a meddőség gyógyítható, és a kezelés után sikeres fogantatás válik lehetővé. A kezelés pontos menete természetesen a probléma forrásától függ. Amennyiben ez nem lehetséges, az orvos általában javasolni szokott mesterséges megtermékenyítő eljárásokat. Ezek ugyan nem gyógyítják a meddőséget, de lehetőséget adnak a gyermekvállalásra. Ha a meddőség genetikai okokra vezethető vissza, akkor ez az egyetlen esély a biológiai utódlásra, öröklött rendellenességekre ugyanis nincs hatásos kezelési módszer.
Megelőzhető a kialakulása?
Számos tényező van, amik károsíthatják a spermatermelést, így a legjobb ezeket kerülni. Ilyenek például:
- dohányzás
- túlzott alkoholfogyasztás
- szexuális úton terjedő betegségek
- hosszantartó magas hőmérséklet a heréknek, például szorosan illeszkedő fehérnemű miatt
- anabolikus szteroidok használata
Olyan munkahelyen, ahol nagy az esély vegyszerekkel, vagy más mesterséges anyagokkal való érintkezésre, a biztonsági irányelvek betartására és védőruha használatára fokozott figyelmet kell fordítani.

Időskori meddőség
Férfiaknak akár 70 éves korban sem okoz gondot a megtermékenyítés, bár tény, hogy a sikeres fogantatás hosszabb időt vehet igénybe. Ennek oka a kevesebb próbálkozás, az alacsonyabb spermamennyiség és minőség, az ondósejtek mozgásának megváltozása, illetve a rosszabb DNS-minőség. Emellett a születendő gyermek jóval nagyobb eséllyel lesz genetikai vagy kromoszóma problémás.
Együttélni a meddőséggel
Amikor fény derül a problémára, az gyakran heves érzelmi reakciót vált ki a férfiból, hiszen még mindig az az általános vélekedés, hogy a meddőség tipikusan női probléma. Éppen ezért a meddőség tudata érzelmi alapon képes befolyásolni a férfiasságot, a szexuális vágyat és teljesítményt. Ilyenkor a beszélgetés sokat segíthet, akár az orvossal, a partnerünkkel, vagy egy szexuális terapeutával.