Több mint 5400 óvodai férőhely létesítését tervezi a kormány

Több mint 5400 óvodai férőhely létesítése várható 2015 első felében a Regionális Operatív Program keretében – fejtette ki Balog Zoltán, emberi erőforrások minisztere egy írásbeli kérdésre adott válaszában.Ertsey Katalin független országgyűlési képviselő arra volt kíváncsi, hogy a kötelező óvoda hogyan hat majd a családi napközik működésére. A tárca vezetője az Országgyűlés honlapján közzétett válaszában kiemelte: a KSH adatai szerint 2011-ben 893 családi napközi üzemelt 6253 férőhellyel, 2012-ben pedig 1109 családi napközi, mintegy 7500 férőhellyel működött.

Az óvodás gyermekek és az óvodai férőhelyek száma Magyarországon, 1990-2012 forrás: MTI

A családi napközi működtetéséhez 2003-óta lehet állami támogatást igénybe venni, melynek összege 2013-bar 268 200 forint. Az állami hozzájárulás a nehéz gazdasági helyzet ellenére sem csökkent az elmúlt két évben – jegyezte meg Balog Zoltán.

Leszögezte: a családi napközi nem minősül intézménynek, hiszen mérete és a családot mintázó működési módja különösen alkalmassá teszi arra, hogy akár a szolgáltatásnyújtó saját otthonában is működőképes legyen. A családi napközi nem helyettesíti és nem is helyettesítheti az óvodai nevelést, mivel nem köznevelési intézmény, ebből fakadóan nem is láthat el köznevelési feladatokat sem.

A miniszter felhívta a figyelmet: 2014. szeptember 1-től a napi négy órában óvodai nevelésre kötelezett, harmadik életévet betöltött gyermeknek a szülei csak abban az esetben létesíthetnek jogviszonyt családi napközivel, ha a gyermek az óvodai nevelésben való részvétel alól a jogszabályban meghatározott feltételek szerint felmentést kapott.

Ekkor azonban a gyermek a családi napköziben, mintegy a gyermekjóléti alapellátásban részesül és nem az óvodai nevelésre való kötelezettségét teljesíti.

Mint írta, az óvodai férőhelyek fejlesztésére az Új Széchenyi Tervben áll rendelkezésre pályázati forrás. A Regionális Operatív Program (ROP) keretén belül mintegy 5439 óvodai férőhely megvalósulása várható 2015 első felében. Emellett a köznevelési stratégiában prioritást fog élvezni a még szükséges óvodai férőhelyek fejlesztése – jelezte Balog Zoltán.

MTI

hirdetés
A Babafalva.hu - Várandósságtól az első osztályig portál tizenhárom éve segíti, támogatja a várandós, kisbabás és kisgyerekes édesanyákat és szülőket.
Előző cikkD-vitamin kutatás indul a Tűzoltó Utcai Gyermekklinikán
Következő cikkKatalin hercegnő fiút szeretne

15 EDDIGI KÉRDÉSEK

  1. Mik lesznek azok a jogszabályban meghatározott feltételek, amik szerint felmentést lehet kapni a kötelező óvodai nevelés alól? Magyarul mi kell ahhoz, hogy a szeretett gyermekeim családi napközibe járhassanak végig, és onnan kerüljenek iskolába? Előre is köszi a választ, mert nagyon aktuális a kérdés. Egyszerűen nem bírom elképzelni, hogy 30 fő vagy afeletti létszámnál egyáltalán a testi épségükre, normális igényükre (szomjas-éhes-lelki…) 1-2 felnőtt biztonsággal figyelni tudna napi 4-8 órán keresztül, nem beszélve az iskolára való felkészítésről…

    • Kedves Kérdeznék,
      sajnos ezt még a minisztériumban sem sikerült eldönteni – egyelőre még ott tartunk, hogy „az óvoda közoktatási intézmény, a csana pedig szociális gyermekjóléti alapellátás” – ez a mantra, bármilyen javaslattal állunk elő.
      Véleményem szerint nagyon egyszerűen, gyorsan és olcsón meg lehetne azt oldani, hogy kimondjuk: ezek a tárgyi és ezek a személyi feltételek kellenek ahhoz, hogy valahol iskolára előkészítés történjen. Ha ezek teljesülnek, akkor ott maradhat a gyermek, ha nem, akkor nem.
      Még van remény – ha elég sokan mondjuk ugyanazt, talán célt érünk. Én 2007 óta mondom, mondom, mondom ugyanazt – ugyanezt! 🙂
      Hányan mondjuk még?

  2. A csana többet tud, mint az óvoda. Kevesebb gyerek, több odafigyelés. Szakmai felkészültséggel könnyebb iskolára is felkészülni. Jó lenne módosíttatni a Közenvelési törvényt…

  3. Ezt nem igazán értem mi a baj a CSANákkal. Szerintem jók lennének, mert, úgysem lesz elég óvodai férőhely főleg most, h kötelező. Én inkább ott is megszabnám a személyi, tárgyi feltételeket ha megvannak akkor óvodának lehetne tekinteni, mondjuk ezek sokak számára (vagyis legtöbb magyar családnak) nem elérhető ellátások egyelőre, mert sajnos nagyon sokba kerülnek, néztem én is ezeket de minimum fél, de inkább egy havi fizetést kérnek „térítési díjra” viszont így is van olyan, aki hajlandó fizetni értük és ez jó, mert az állami ovikban/bölcsődékben több hely marad a többi, átlagos családban élő kisgyereknek,ahol a szülők nem tudnak ennyit kifizetni, főleg ha 2 gyerek van, ovis korú.

  4. Ja és én nem akarok csillióért új állami ovit, amit aztán jól bezárnak 5 év múlva hogy már nem kell. NEM AKAROM KIFIZETNI, UNIÓS PÉNZBŐL SEM, KÉT ÉVRE, ÖT ÉVRE NEM KELL. A csanák megoldanák a csilliópénzhez képest fillérekből, létező kapacitással.

  5. De NEM tudunk tömegesen hatvan-hetvenezreket fizetni, miközben azért amit mi kaptunk az sokkal jobb, mintha kaptunk volna „az eredeti elképzelés szerint” mondjuk egy nyolcosztályt végzett anyukát aki a két gyereke mellé még kettőt vállal a hetedik emeleti panelben…hát arra elég fogcsikorgatva fizettem volna mondjuk.

    Azzal hogy a csanákból fizetős bölcsit csináltak kb. a 2 és a 3 év közti korosztálynak kb. kivégezték őket a budai úriasszonyok kerületein kívül egytől egyig.

    • most itt lenne a lehetőség, hogy az 5400 óvodai helyben benne legyenek ezek a csanák, hiszen ott egy kiépült intézmény, szakemberek, akkor csak oda kellene adni a támogatást és már is olcsóbbak és az átlagos családok számára is elérhetőek lennének!
      Igen, most sajnos annyira horror áruk van, amit a legtöbben nem tudnak megfizetni 🙁 de ha mondjuk a töredékéért, nem sokkal többért lehetne oda vinni a gyerekeket, mint az államiba onnantól lenne rájuk igény, akkor az állam egy csomó munkát, pénzt spórolna meg ezzel nem?

    • Kedves Vakmacska,
      igen, itt a lényeg: aránytalan a mi adónkból kifizetett normatív és egyéb támogatások elosztása. Azon dolgozunk, hogy ez megváltozzon – csak remélni tudom, hogy eredményes lesz a munkánk!

  6. Nem vagyok túl profi a témában – csak érdeklődő anyuka -, de nekem egyelőre az a benyomásom, h a családi napközik eltávolodtak attól, aminek eredetileg szánták őket. Ha jól sejtem, az eredeti szándék szerint a csana arról szólna, hogy valaki az otthonában berendez egy helyes kis kuckót, ahol terelgeti a gyerekeket, mintha csak a sajátjainak a barátaira vigyázna. A mai csanák azonban sokkal inkább a magánbölcsi, magánovi funkcióját töltik be, ennek megfelelő személyi és tárgyi felszereltséggel, no és meg is kérik az árát. Talán a jogszabályoknak kellene differenciálni a „klasszikus” – ha még van ilyen – és a magánovivá/-bölcsivé vált családi napközik között. Mindazonáltal szerintem jó lenne, ha elérhetők lennének az eredeti elképzelés szerint működő csanák is, talán megfizethetőbb áron. De a „felturbózott” családi napközik valóban több szakmai elismerést érdemelnének.

    • Kedves Szilvi,
      csak gratulálni tudok, hogy „érdeklődő anyukaként” ilyen szakszerűen átlátja a helyzetet!
      Az vitatható, hogy miért jöttek létre a családi napközik, és mi a céljuk. Én a sokszínűségben látom a lehetőséget, a rugalmasság az, ami a fő erénye. És véleményem szerint ebbe sok minden belefér.
      Az, hogy így alakult, mármint hogy fizetős magánbölcsinek, magánovinak gondolják a szülők, véleményem szerint azok vétke, akik a finanszírozást nem rendelték mellé. És sajnos ez pont annak köszönhető, hogy az eredeti tervek szerint egy anyuka otthon vigyáz 1-2 gyerekre…szemben a professzionális intézményi ellátással.
      A szülőkben jogos igényként merült fel, hogy ha fizetni kell a szolgáltatásért, akkor legyen több és jobb, mint amit az „ingyenes” állami intézményben kapna. Ez nem az ő hibájuk, ez egyenes következménye annak, hogy nem finanszírozza az állam ezt az ellátási formát.
      Remélem, hamarosan olyan változásokról számolhatunk be, melyek javítják a hozzáférhetőséget!

      üdvm Ágnes

  7. Sőt kisebb létszámmal, és így enyhíthetne a dolog a mostani elviselhetetlen zsúfoltságon, szerintem a 30 fős csoport nem normális. A magam részéről a mi csanánkban minden feltétel adott. nem is felejtkeztem el a témáról….

  8. Beszélgessünk erről!
    Ha a családi napköziben óvodapedagógus dolgozik, megfelelő, korosztály-specifikus szakmai programmal és tárgyi eszközökkel, akkor véleményem szerint pontosan ugyanazokat a feltételeket tudja biztosítani, mint egy óvoda.
    Ki mit gondol erről a témáról?

KÉRDEZZ A SZAKÉRTŐTŐL!

Ide írd a kérdésedet, hozzászólásodat!
Kérlek, add meg a neved!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .