Újabb családtámogatások jövőre – itt a GYED extra

Újabb családi támogatási formákat vezetnek be jövőre, döntött a kormány az úgynevezett gyed extra csomagról – jelentette be Orbán Viktor miniszterelnök csütörtökön egy konferencián. A csomagban foglalt intézkedések 65 ezer kisgyermeket nevelő édesanyát érintenek. 

Négy konkrét intézkedésről döntött a kormány a gyed extra keretében, mondta el  Soltész Miklós,  az Emberi Erőforrások Minisztériumának szociális és családügyért felelős államtitkára csütörtökön, egy konferencián:

  • testvér születése esetén a korábbi ellátások megmaradnak, így például két gyedre vagy két gyesre is jogosulttá válhatnak az érintettek egy időben;
  • bevezetik a diplomás gyedet;
  • a gyes és gyed folyósítása mellett újra vállalható munka a gyermek egyéves kora után;
  • a három- vagy többgyermekes kismamákat foglalkoztató munkaadók újabb adókedvezményeket kapnak.
Soltész Miklós államtitkár, fotó: Jámbor Orsolya
Soltész Miklós államtitkár, fotó: Jámbor Orsolya

Az intézkedések 65 ezer embert érintenek és 18,6 milliárd forintot jelentenek a jövő évi költségvetésben – mondta el az államtitkár.

A testvérek után párhuzamosan igénybe vehető ellátásoknak köszönhetően a következő gyermek megszületésekor sem kell majd lemondani az előző gyermek után járó juttatásokról. A jelenlegi szabályozás szerint a kistestvér megszületésével megszűnik a nagyobb gyermek után járó ellátások folyósítása. Hiába van tehát egy kismamának több gyermekkel többszörös mennyiségű teendője, ezt most nem tükrözi a juttatások folyósításának rendje.

A bevezetendő diplomás gyeddel lehetővé válik, hogy a felsőfokú képzés nappali tagozatán két aktív félévet meghaladó hallgatói jogviszonnyal rendelkező anya a gyermek egyéves koráig gyedre szerezzen jogosultságot, ezt követően pedig gyes mellett végezheti a tanulmányait. A diplomás gyed érinti a felsőfokú alapképzésben, szakképzésben, felsőoktatási szakképzésben és a szakirányú továbbképzésben tanulókat: ők a minimálbér alapján kapnak majd gyedet. Azok pedig, akik mesterképzésben, egységes osztatlan képzésben vagy doktori képzésben végeznek, a garantált bérminimum alapján kapják meg a gyedet.

Szalai Piroska miniszteri biztos, fotó: Adrián Zoltán
Szalai Piroska miniszteri biztos, fotó: Adrián Zoltán

A kisgyermekes szülők munkaerő-piaci visszatérést segítené elő az, hogy a szülő már a gyermek 1 éves korától dolgozhatna, akár teljes munkaidőben is, és mellette továbbra is kapná a GYED-et illetve a GYES-t.  Szalai Piroska, a nők munkaerő-piaci helyzetének javításáért felelős miniszteri biztos szerint ez akkor jelenti a legnagyobb segítséget, ha az anya nem heti 40 órára, hanem csupán egy-két napra kíván először visszamenni dolgozni. A biztos közleményében kifejtette, hogy 1985-ben még korszerű volt a magyar gyed-rendszer, de azóta a munkaerőpiac teljesen átalakult, a gyed melletti foglalkoztatási tilalom gátjává vált a kisgyermekes anyák legális, rugalmas foglalkoztatásának.

A negyedik intézkedés a három- vagy többgyermekes anyákat, illetve munkaadójukat érinti. Ennek lényege, hogy kiterjesztik a munkavédelmi akciótervben már meglévő szociális hozzájárulási adókedvezményt: a három vagy többgyermekes anyákat foglalkoztató munkáltató 2 év helyett 3 évig veheti igénybe a 100%-os szociális hozzájárulási adókedvezményt, utána pedig 2 évig az egy év helyett az 50%-os kedvezményt. Az egy- és kétgyermekeseket érintő eddigi munkaadói kedvezmények is megmaradnak.

Babafalva / MTI

hirdetés

50 EDDIGI KÉRDÉSEK

  1. NAGYON örülök, hogy legalább foglalkoznak a témával és nincs a szőnyeg alá söpörve az, aki gyereket mer vállalni. Hajrá!!! Csak így tovább! (teljes igazság úgy sem lesz, nem is lehet. a gyerekeim pénzben nem mérhető ÓRIÁSI kincsek. 🙂 )

  2. Volt ez már így sok mindennel, kiegészítő gyes, babakötvény stb. Inkább emelni kellene a gyes és csp. összegét, vagy ha a gyesét nem is akkor legalább a gyet-ét. A családi pótlékot meg jövedelemhez kellene kötni, mert ahol az egy főre jutó van 2-250 ezer ott a tizenakárhányezer forintos csp. nem igazán számít, de ahol 3 műszakban 75-öt visz haza a szülő 3-4 gyerek mellett ott igen is fontos lenne. Vagy pl. a rgyvk. lehetne ismét rgyvt. úgy mint rég rászorultság alapján, akár erzsébet utalványban is. A gazdagokon megspórolt családiból meg még futná is rá.

  3. Nagyon egyetértek az elöttem szólókkal. Minden gyerek után járnia kellene a gyesnek. Én két gyermeket nevelek egy két éves és egy 11hónaposat. Szégyelje el magát a kormány hogy semmibe nézik azokat akik ezekben a nehéz években két gyermeket vállaltak. A két gyerekre gyes plusz családi 52000 ft ebből kéne a gyerekeknek mindent megvenni, én biztos nem szavazok rájuk. De majd lesz itt dupla gyes a kissebbségnek. GRATULÁLOK FANTASZTIKUS KORMÁNYUNKNAK!

  4. Tisztelettel üdvözlöm!

    A Gyed extrával kapcsolatos kérdésem lenne.
    Ha én második gyermekemet 2012.02.16-án szültem, és a harmadikat 2013.augusztus 30.án,akkor rám a gyed extra nem vonatkozik?Jelen pillanatban még gyeden vagyok a második kisfiammal.

  5. Kedves Kocsisné
    Érdeklődnék, hogy abban az esetben, ha nekem 2013. aug. született a fiam, de még nem vettem igénybe utána a gyedet, mert még a másik kisfiam után kapom, akkor ha most igénylem, mind a két gyerköcre igényelhetem, vagy nem?
    Válaszát köszönöm

    Oroszné Mónika

  6. Ez a törvény születési idő alapján tesz különbséget gyermek és gyermek között.Felháborító!
    Hová lehet jogorvoslatért fordulni?

    • Kedves Attila!

      Ez a gyakorlat, hogy visszamenőleg nem változtatnak a törvények a szabályokon. Szerencsére így volt ez a kedvezőtleneknél is, mint a gyes lerövidítése 2 évre, de sajnos így van a kedvezőeknél is.:(

      Ombudsmanhoz lehet például fordulni, aki ki tudja vizsgálni, hogy sért-e ez a törvény valamilyen alapjogot, és úgy tudom, oda már interneten is lehet beadni panaszt. Az a legegyszerűbb és leggyorsabb, és az Ön által írt megközelítés kifejezetten az alapjogi biztos területe.

      üdvözlettel,
      Hajnal

      • Kedves Kocsisné dr. Péterfy Hajnal

        Válaszát köszönöm.Panaszomat megírtam az ABH-nak.
        Javaslom más fórumozó is, aki egyetért, kövesse példámat.

        A visszamenőleges törvénykezés azt hiszem éppen hazánkban nem élet idegen a jogalkotóktól, szóval, ha az akarat megvolna, úgy a 2/3 ad is meglehetne bármihez.( és Isten őrizz, hogy politikai vita irányába sodolyam a beszélgetést)
        De itt még csak erről sem lenne szó. 2014.jan.1.-től mindenkit illessenek meg ugyanazok a jogok és juttatások
        nem feltétlenül kell, hogy visszamenőleg is…

        A törvény jelenlegi formájában, születési idő alapján ad „extra” kedvezményt családoknak, tesz különbséget gyermek és gyermek közt.Ez mérhetetlenül igazságtalan,diszkriminatív.Ezt nem lehet másképpen értelmezni.

        Üdvözlettel
        Gál Attila

          • Tisztelt Babafalva,

            Időközben megkaptam az ABH válaszát miszerint nem sérti az alapvető jogokat az hogy a gyermekek után járó támogatást diszkriminatív módon születési időponthoz kötik.
            A levél végén megemlítik, hogy ez valószínűleg költségvetési megfontolásokon alapulhat..vagy vmi ilyesmi.
            Kérdésem, hogy hová lehet, érdemes még fordulni?

            Vagy esélytelen???

        • KÖSZÖNJÜK Attila!!!!!!!!!!
          Reméljük hatása lesz!

          Ha nem, akkor már csak abban reménykedhetem, ha az ikreim dolgozni fognak, akkor majd csak egy adót vonnak tőlük, mert most nagyon egy gyermekként kezelik őket. Pedig édes, EGÉSZSÉGES KÉT gyermek!

        • Üdvözlet,

          átküldené az AB válaszát, megnézném mindenképp!
          ctrl+c crtl+v megoldás is jó (nálunk is ikrek vannak, 2013. december). címem: [email protected]

          próbálom valahol megtalálni, hogy hol kompenzál a jogalkotó a tgyással szemben, mivel sok ellátás nem jövedelem alapú, hanem gyermekenként jár (családi pótlék, adókedvezmény, anyasági stb.) A nyugdíj oldalán duplán diszkriminatív szerintem, mivel szolgálati időben csak életszaksz fog beleesni, míg a ki többször szül, mindig igénybe veszi majd, úgyhogy a nők nyugdílhelyzetét is érinti.

          most kaptuk meg a tgyás határozatot, engem az érdekelne első körben, gyed extra meg nagy ki..ás, bár 30 órás keret eltörlése visszamenőleges hatályú

          hm..az különben érdekes,hogy költségvtési okok… mert volt egy 2010.es BH, ahol leírták, hogy a táppénzre vonatkozó szabályok alapulvételével számított egészségbeli pénzbeli ellátásokba beletartoznak a alapfizun felüli bónusz, jutalom stb. (mivel azután is vontak járulékot), s e körben nem lehet hivatkozni arra, hogy az államnak költségvetési okból ez nem engedhető meg, módosították is a jogszabályt.

          ombusdmann van meg, meg lehet előzetes döntést kérni perben (Európai Unió Brósága)…kellene ilyen EUB ítéletet találni,
          jobb ötletem nincs.

          T.

  7. Hol az igazság?ja akkor magyarul aki már megszületett ès 2kicsi gyerek van otthon egy 2 ès fèl èves ès egy 6honapos akkor csak az eggyiket kell ellátni mert a tõrvèny igy állitja fel ès a kormány ès ha majd 2014 bem ujra szülnèk mèg azt kellene ellátnom mivel a gyest azért adják akkor a nagyobbikat majd a kormány bèbiszittere látja el.

  8. Gyönyörű a meglévő ikresek tehát semmit nem kapnak. 🙁

    3. A 2013. december 31-ét követően született ikergyermekek esetében a gyed jogosultsági
    ideje egy évvel meghosszabbodik.

     Mit jelent ez?
    o Aki a gyermek két éves koráig jogosult gyedre, ikerszülés esetén a gyermek három
    éves koráig lesz jogosult erre az ellátásra.

Comments are closed.