Vajon szükséges-e vitaminokat adjak a gyermekemnek?

Vajon szükséges-e vitaminokat adjak a gyermekemnek?

Rengeteg dolog végett kell aggódnunk, amikor szülővé válunk. A cél mindenekfelett az, hogy gyermekeinket a legjobb képességeink szerint neveljük és feltétel nélküli szeretetben, minél inkább arra ösztönözzük őket, hogy egészségesen éljenek. Mindez azonban nem olyan egyszerű, mint amilyennek először hangzik. Folyamatosan felmerülnek olyan kérdések, hogy vajon hogyan szükséges táplálkozni, hogy az megfelelő legyen, mennyi testmozgást érdemes végezni hetente, mennyi ideig aludjanak és adjunk-e vitaminokat az étkezések mellé?

Még én is emlékszem rá, amikor cseperedni kezdtem; addig játszhattam kint az udvaron, úton a többi gyerekkel, amíg az utcai lámpák fénye be nem borította a teret. Mindent megettem mindig is, amit édesanyám az asztalra tett, akkor feküdtem le aludni és akkor ébredtem, amikor szüleim javasolták és megkértek rá, hogy tegyek úgy. Szinte bármilyen vitamint megettem, aminek gumimaci alakja volt (néha többet is, mert hát milyen finom), már-már csemegének tekintettem, kár, hogy nem ehettem annyit, amennyit megkívántam. De tényleg szükség volt vitaminpótlásra?

>>> BÉBIÉTEL ÉS SNACK

Vajon adjunk-e gyermekeinknek vitamint?

Zöldség, Sárgarépa, Élelmiszer, Egészséges, Diéta, Zöld
pixabay

A gyermekvitaminok nagy része nem szükséges az egészséges gyermekek számára. Amennyiben csemetéd normálisan növekszik és eléri az összes mérföldkövet, nincs szükség kiegészítésre. A megfelelő ételek jelentik a legkiválóbb tápanyagforrásokat és a kiegyensúlyozott (napi háromszori) étkezéssel minden tápanyagot biztosíthatsz a számára, amire szüksége lehet. Az sem jelent feltétlen tápanyag-hiányt, ha nagyon válogatós lurkóról van szó. Gondoljatok csak bele, hány olyan étel van, ami dúsítva van tápanyagokkal. Például a minőségi gabonapelyhek java részében, a tejben vagy narancslében is található B-vitamin, D-vitamin, kalcium és vas. Olyan módokon is vitamint visznek a szervezetükbe, amit hirtelen meg sem gondolnánk.

TUDTAD?
A túl sok vitaminnak és ásványi anyagnak lehet mérgező hatása is. Néhány képes kölcsönhatásba lépni egyes gyógyszerekkel, amit pl háziorvos ír fel, ezért érdemes mindenképpen egyeztetni a gyermekorvossal, különösen ha antibiotikumot szed a gyermek.

Ha a gyermekorvos multivitamin szedését javasolja, válaszd azt, amelyet gyermeked korcsoportjához terveztek és amely nem lépi meg az ásványi anyagok napi értékének 100%-át. Ezenkívül tarts a multivitaminokat gyermeked elől elzárva és tudasd vele egyértelműen, hogy azok nem cukorkák.” – írta Dr. Jay L. Hoecker a MayoClinic.org oldalon. Ámde, szükség lehet vitaminpótlásra az alábbi esetekben:

  • Fejlődési nehézségek fizikai vagy növekedési szinten
  • Krónikus betegségek vagy ételallergia esetén
  • Előírt diéta vagy vegán/vega étrend esetén

Melyek azok a vitaminok, amik a legjobbak a gyerekeknek?

Borsó, Zöldség, Zöld, Élelmiszer, Egészséges
pixabay

A kalcium elengedhetetlen az egészséges csontokhoz és fogakhoz. Tejtermékekben, lazacban és zöld leveles zöldségekben található meg. A gyermeked által bevitt kalcium segít a csontok felépítésében, melyek nélkülözhetetlenek a számára, különösen idősebb korban, amikor majd gyengülőben lesz a test.
A B12 és egyéb B-vitaminok nélkülözhetetlenek az anyagcsere megfelelő működéséhez, az egészséges szívhez és idegrendszerhez. Továbbá az energiánk szintentartásához. Ezeket a húsban és a tojásban találhatjuk meg.
A D-vitamin és a kalcium az erős csontozatért felel és megvédi gyermeked felnőttkorban a krónikus betegségekkel szemben. Ezeket halhússal vagy tojással tudjátok bevinni.
Az E-vitamin hozzájárul az immunrendszer erősítéséhez, amit olajokban és dióban találhatunk meg.
A vas pedig a test oxigénellátását segíti elő. Fellelhező a húsokban, sötétzöld levelű zöldségekben és a babban.

ETETŐSZÉKEK <<<

Milyen kortól érdemes vitaminokat adni gyermekeinknek?

Természetes, hogy szülőkként a legjobbat akarjuk gyermekeink számára, de amennyiben egészségesen és kiegyensúlyozottan táplálkozunk, úgy alapvetően nem szükségesek a vitamin-kiegészítők. A csecsemőknél azonban eltérő a tápanyagszükséglet, mint az idősebb gyerekeknél és az étrendkiegészítő vitaminok szükségesek lehetnek. Például néhány szoptatott csecsemőnek D-vitamin-kiegészítésre lehet szüksége, továbbá a vegetáriánus étrendet követő gyermekeknek is problémáik lehetnek a tápanyagok felszívódásával és ilyen helyzetben szintén ajánlott a vitamonik szedése. Mindenekfelett, inkább kérdezzétek meg gyermekorvosotokat, hogy vajon csemetéteknek szüksége lehet-e valamilyen kiegészítésre, mielőtt bármit szedni kezdenétek.

Ti szoktatok szedni vitaminokat?

(VIA)

hirdetés
Ha van kimeríthetetlen téma és témán belüli kérdéskör ezen a csodálatos bolygón, úgy vélem ezek pontosan a gyereknevelés és a család témakörei. Minden nap hoz némi változást, mindig jönnek újabb és újabb fordulatok a világban, mindig lesznek időszerű kutatások, melyekről igenis érdemes írni. Önnön gyermekkori tapasztalatokat, személyes gondolatokat, szakmai cikkek fordításait öntöm szavakba. Az írás az életem fő mozgatórugója. Legyen szó cikkekről vagy versekről, izgalmasnak és gyönyörűnek találom az alkotás ezen módját. Az információáramlás könnyeden zajlik modern világunkban, ezért nagy lehetőség számomra, hogy egy ilyen nagyszerű közösséggel oszthatom meg mondandómat, mint amilyenek Ti vagytok!
Előző cikkÍgy készítsd fel gyermeked az első fogorvosi látogatásra
Következő cikkA három hetes újszülött ápolása

KÉRDEZZ A SZAKÉRTŐTŐL!

Ide írd a kérdésedet, hozzászólásodat!
Kérlek, add meg a neved!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .