VBAC, avagy császár után sima szülés

terhesség-pepitablog

A császáros és a simán szülő anyukák közt gyakran vitatéma, hogy vajon melyik szülés a nehezebb. Olykor a simán szülő nők lenézik a császáros anyukákat, mondván, az nem is fáj, és nem “rendes” szülés. Vannak olyan anyukák, akik a pozitív terhességi tesztet meglátják, már tudják, csak császárral szeretnének szülni.

Nos, én egyike vagyok azon kevés nőknek, akik mindkettőt megtapasztalhatták. Azt gondolom, csak az tud erről objektíven beszélni, aki mindkettőt átélte.

Az első szülésem, röpke 19 óra vajúdás után császárral végződött. Engem ez akkor eléggé megviselt, mind fizikailag, mind lelkileg rosszul éltem meg.

Kudarc volt nekem, hogy nem tudtam rendesen szülni, arra gondoltam, hogy miközben nők millióinak sikerül, én még erre sem vagyok képes.

7 kérdés – 7 válasz a császáros szülésről

5 évvel később lettem újra várandós. Ekkor kifejezetten olyan női orvost kerestem, aki már szült, és az egyik első dolog volt, amit megbeszéltem vele, hogy lehet-e sima szülésem az előző után.

Szerencsére találtam egy ilyen szuper doktornőt és örökké hálás leszek neki, amiért nem erőltette a császáros szülést, és végig biztatott, hogy menni fog rendesen is.

Szülés császármetszés után: bízz magadban és tájékozódj!

A fiamat már 3 nappal túlhordtam, mikor befektettek a kórházba. Itt 2 napom azzal telt, hogy jöttek-mentek a fájások, aludni és enni sem bírtam már. A harmadik napon este mehettem a szülőszobára, fél 8-kor burkot repesztettek.

 

Ezután beindultak a fájásaim rendesen, egyre jobban fájt, de a kádban vajúdás sokat segített. Rettenetes fájdalmaim voltak, erőm viszont egyre kevesebb, a légzés sem ment úgy, ahogy kellett volna, így sajnos elég hangosan vajúdtam.

A fájdalom miatt sok mindenre nem emlékszem, de arra igen, mikor vizsgált a doktornő, és azt mondta:

Látom a baba haját!

Sose fogom elfelejteni, mintha minden addigi fáradságom elmúlt volna, annyira megörültem ennek a mondatnak! Ekkor már tudtam hogy sikerülni fog!
6 és fél óra kemény vajúdás után megyszületett a fiam, rendesen, hüvelyi úton, úgy ahogy szerettem volna!

kisbaba-pepitablog

Óriási sikerélmény volt ez nekem, elégtételnek éreztem az első szülés után, és boldogan mondtam, hogy mégis csak meg tudom én is csinálni!

Ezután elaltattak, és úgy vizsgálták meg, hogy minden rendben van-e a hegemmel, a méhlepényt is ezalatt vették ki. Emlékszem, a rokonok, barátok elképedtek, hogy sima szülés lett, mindenki automatikusan azt gondolta, hogy császár után csak az lehet. De én mindenkinek büszkén mondtam, hogy nem!

A legkisebb gyerekemet 9 hónapja szültem, itt is sima szülésre készültünk, már egy másik orvosnál, de ő sem látta akadályát ennek. Igazából úgy álltam hozzá, hogy lesz ami lesz, ha sikerül nagyon fogok örülni, de már akkor sem bánkódok, ha megint a műtőbe visznek.

picibaba-pepitablog

8 órát vajúdtam vele, ebből nagyjából 4 óra maga volt a pokol! Igaz, itt már a légzés jobban ment, mint 10 éve, és nem is üvöltöztem, de a kádban vajúdás nem segített, és a végén már alig voltam magamnál. Mikor azt mondta az orvosom, hogy nem halad a tágulás semerre és visz a műtőbe, én nagyon hálás voltam neki.

Már nem érdekelt hogyan lesz, csak múljon el a fájdalmam, és legyek végre túl rajta. Aztán a műtőben miután kiemelték a kisfiam, észrevették, hogy valahol nagyon vérzek. Mivel nem altattak, így mindent hallottam, azt is, ahogy mondják az orvosok, hogy nagyon sok a vér, és azon tanakodtak, hogy honnan jön.

Gyorsan megállapították, hogy megrepedt a méhem, így a rutin császátmetszésből egy 1 órás életmentő műtét lett, mialatt 1,2 liter vért vesztettem.

Szerencsére minden jól alakult, és mindketten egészségesen túléltük, és ekkor már nem bántam hogy nem sikerült a rendes szülés, mert akkor nem vették volna észre, hogy ekkora baj van odabent és lehet, hogy nem éltem volna túl.

Ezek után az én véleményem az, hogy a sima, hüvelyi szülés sokkal jobb, utána a felépülés gyorsabb, és azt átélhetjük együtt apával is.

picibaba-apa-pepitablog

De van az a helyzet, mikor szükséges a császármetszés, és senki ne higgye, hogy az a könnyebb út.
A lényeg, hogy anya és baba is egészséges legyen!

Mindenkit csak arra tudok biztatni, hogy ha lehetséges, akkor császár után próbálja meg a sima szülést, ha egészségügyi akadálya nincs, illetve ha a baba nem farfekvéses.

Általában akik természetes úton szülnek, hamarabb megindul a tejük is, viszont nagyban segíthet ebben minden újdonsült anyukának egy megfelelő mellszívó használata.

hirdetés
Előző cikkElektrostopp – Szabd meg a határokat!
Következő cikkBabavárás stresszmentesen?

1 KÉRDÉS

KÉRDEZZ A SZAKÉRTŐTŐL!

Ide írd a kérdésedet, hozzászólásodat!
Kérlek, add meg a neved!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .