Vérzési rendellenességek

A női lét velejárója a 22-35 naponként jelentkező havi vérzés a pubertástól a változás koráig. De mi van akkor, ha a ciklus rendszeressége felborul, vagy a vérzés mennyiségében következik be jelentősebb változás? Ilyenkor vérzési rendellenességről beszélünk. A legjobb, amit tehetünk, hogy felkeressük a nőgyógyászunkat.

Vérzési rendellenesség okai

Az orvos vizsgálatot végez, majd az eredmények birtokában közli a diagnózisát. Nézzük meg kicsit közelebbről, hogy mit jelentenek az orvos által hozott „ítéletek”.

A menstruációs ciklus

A menstruációs ciklus lényege, hogy a petefészekhormonok hatására a méhnyálkahártya 22-35 naponként lelökődik és újraképződik. Ez a folyamat négy szakaszra osztható:

  • Havivérzés: 3-7 napig tart. Ezalatt összesen 100-200 ml váladék ürül, amelyből mintegy 50 ml a tiszta vér.
  • Regeneráció: 3-4 nap. Vérzés során kialakult „seb” begyógyulását jelenti. A fázis végére a nyálkahártya 1mm vastagságú.
  • Proliferációs fázis: 8-10 napig tart. Ideje alatt a nyálkahártya jelentősen megvastagszik, kiépülnek benne az erek és mirigyek. A nyálkahártya mintegy 5-6 mm vastagságú.
  • Szekréciós fázis: 12-14 napig tart. A nyálkahártya mirigyei váladékot termelnek, amelyek fellazítva előkészítik az esetlegesen megtermékenyült petesejt befogadására. A fázis végére a nyálkahártya vastagsága 8-11 mm.

Amennyiben nem jön létre megtermékenyítés a megvastagodott nyálkahártya leválik a méh felszínéről és vérzés, váladékozás kíséretében kilökődik. Ebből kiindulva normál vérzésre jellemző, hogy 22-35 nap közötti gyakorisággal szabályosan jelentkezik, nem tart tovább hét napnál és az összes vérvesztés nem lépi túl a 100 ml-t.

Petefészek, hipotalamusz és agyalapi mirigy kapcsolata

Ahhoz, hogy a vérzési rendellenességek okát, kezelési lehetőségeit megértsük, tisztában kell lenni a petefészek működésének, és idegi szabályozásának élettani alapjával. A lehető legegyszerűbben a következőképpen írhatjuk le ezt a bonyolult kapcsolatot.

A petefészek ösztrogént és progeszteront termel. A petefészek hormontermelése a hipotalamusz szabályozása alatt áll, mégpedig úgy, hogy a hipotalamusz GnRH (serkentő hatású hormonokkal) révén irányítja az LH és FSH termelését az agyalapi mirigyben (hipofízis).

Rendellenes nőgyógyászati vérzések okai

  • Központi idegrendszer zavarai:
    • Organikus agybetegségek (daganatok, fertőző betegségek, mérgezések…)
    • Hipotalamus zavarai: GnRH elégtelenség…
    • Hipotalamus diszfunkciói: elégtelen táplálkozás, túlzott fizikai aktivitás, stresszes helyzetek, PCOD, gyógyszer vagy kábítószer hatása…
  • Agyalapi mirigy zavarai
  • Pszichogén okok:
    • Akut érzelmi zavarok
    • Anorexia nervosa (kóros soványság)
  • Krónikus betegségek
  • Éhezés, alultápláltság
  • Endokrin zavarok:
    • Pajzsmirigy alul- vagy felülműködése
    • Mellékvese alul- vagy felülműködése
    • Magas prolaktin szint
    • Anyagcsere betegségek (vese és máj eredetűek)
  • Nemi szerv eredetű:
    • Veleszületett defektusok
    • Korai menopauza
  • Sebészi beavatkozás utáni
  • „Érzéketlen petefészek szindróma”
  • Daganat a petefészekben
  • Vég-szerven lévő okok: részleges méheltávolítás, konizáció utáni szűkület…
  • Élettani okok: terhesség, szoptatás, menopauza

Vérzési rendellenességek típusai

A klinikai megjelenés alapján a rendellenes vérzéseknek két nagy csoportját különböztetjük meg: a ciklust tartó és a ciklust nem tartó vérzéseket.

A ciklust tartó vérzés szabályos időközökben jelentkezik, de a vérzések közötti időtartam vagy a vérzés mennyisége jelentősen megváltozott.

Formái:

Hypermenorrhoea: a vérzés a megszokott gyakoriságban jelentkezik, de igen erős, gyakran alvadékos formában. A vérzés mennyisége jelentősen meghaladja a 100 ml-t (több, mint öt normál tampon/nap az igény). Oka lehet szervi (mióma, polip, méhenbelüli fogamzásgátló eszköz…), és funkcionális eredetű (magasvérnyomás, alvadásgátló kezelés…).

Hypomenorrhoea: a szabályos időközökben fellépő vérzés mennyisége a szokottnál kevesebb (kevesebb, mint két tampon/nap az igény). Okai lehetnek a tartós fogamzásgátló kezelés, méhnyálkahártyán heg kialakulása…

Polymenorrhoea: a vérzés ugyan szabályos időközönként jelentkezik, de a ciklusok közötti idő kevesebb, mint 22 nap. Oka: proliferációs vagy szekréciós fázis lerövidülése. Gyakran jár együtt peteérés hiányával. Általában az agyalapi mirigy (hipotalamus) szabályozási zavara áll a háttérben ezért inkább pubertás és klimax idején fordul elő.

Oligomenorrhoea: a vérzés szabályos időközökben, de 35 napnál hosszabb időszakonként jelentkezik. A vérzés rendszerint kevés. Oka: általában hipotalamikus zavar, de kiválthatja policisztás petefészek szindróma, mellékvese működési zavara, elhízás, kóros soványság. A leggyakoribb oka azonban a pszichés hatások.

Dysmenorrhoea: a vérzést erős görcsök kísérik. A nők 30-50%-a szenved tőle. Két további formáját különítjük el:

Elsődleges (primer): ebben az esetben nem ismerhető fel olyan kismedencei elváltozás, amely a tüneteket indokolnák. Ilyen esetben valószínűsíthető a fokozott helyi prosztaglandin termelés. Kiváltó oka lehet a méh és nyakcsatorna ereinek szűkössége, vagy a fokozott görcshajlam nehezíti meg a váladék kiürülését. Pszichés hatások is létrehozhatják.

Másodlagos (szekunder): kismedencében organikus ok kimutatható. Ez lehet a méh daganata (az esetek 95%-ban jóindulatú mióma), a méh gyulladása.

Menstruáció előtti és utáni pecsételő vérzés: megelőzően akár 8-10 nappal vagy a menstruáció után több napig tartó kevés, barnás jellegű, pecsételő vérzés észlelhető.

Menstruáció előtti vérezgetés oka: korai ösztrogén vagy sárgatest hormon szint esés, elégtelen működésű sárgatest.

Menstruáció utáni pecsételés oka: elhúzódó lelökődés, elégtelen regeneráció, kis hányadban méhnyálkahártya gyulladás.

Ovulációs (közti) vérzés: az ovuláció időpontja körül jelentkező fél, egy napig tartó kevéske vérzés. Oka: relatív ösztrogén hiány.

Ciklust nem tartó vérzés (metrorrhagia)

Ciklustól függetlenül bármikor fellépő, változó erősségű és időtartamú, néha nagyon erős vérzés. Oka lehet szervi eltérés: polipus, méhnyak rák, méhnyálkahártya gyulladás, mióma, méhnyálkahártya túlfejlődése, méhtest rák, tartós ösztrogénhatás, hormonegyensúly zavarát okozó tényezők.

Vérzéshiány

Vérzéshiányt (amenorrhoea-t) abban az esetben diagnosztizálnak, ha az ivarérett korban lévő nőnél több mint hat cikluson keresztül a korábban rendszeresen jelentkezett vérzés elmarad, vagy egyáltalán nem jelentkezik.

Leggyakoribb oka: terhesség és szoptatás. Csak ennek teljes kizárásakor beszélhetünk a vérzéshiányról, mint zavarról.

Primer amenorrhoea

Az ivarérettség elérésekor egyáltalán nem jelentkezik vérzés. További két csoportra bontható aszerint, hogy a méh kifejlődött-e vagy sem.

Amennyiben a méh kifejlődött, de az emlők fejlődése elmarad a háttérben teljes ösztrogén hiány valószínűsíthető. Ha a méh és az emlők is kifejlődtek az okok többnyire ugyanazok, mint a másodlagos vérzéshiánynál.

Ha sem a méh, sem az emlő nem fejlődött ki, az FSH magas, a tesztoszteron szint normál nőinek felel meg akkor az ok nem ismert. Ha az emlő a hiányzó méh ellenére kifejlődik tesztikuláris feminizáció áll a háttérben.

Szekunder amenorrhoea

Az ivarérett korban lévő nőnél több mint hat cikluson keresztül a korábban rendszeresen jelentkezett vérzés elmarad. A kiváltó okok egy részét gondos kórelőzmény felvételével az orvos kiderítheti. A pontosabb kórisme felállításához fizikális vizsgálat elvégzése, és egyéb megbetegedések kizárása szükséges. Legelőször a terhességet kell kizárni. Amennyiben terhességet nem állapít meg az orvos, további vizsgálatok elvégzése indokolt.

Nézzük ezeket sorban.

Első lépésként a prolaktin (tejelválasztó hormon) szintet kell meghatározni. Ennek az oka, hogy a vérzéshiányok egyharmadáért a magas prolaktin szint a felelős és egyszerű vérvétellel kivitelezhető a mintaanyag vétele. Amennyiben a vizsgálat alátámasztja a gyanút CT vizsgálattal ki kell zárni az agyalapi mirigy daganatát. Ha negatív a CT bromokriptin kezelést kell végezni, és a probléma megoldódik.

Amennyiben a prolaktin szint normális progeszteron-teszt elvégzését írja elő orvosunk. A teszt abból áll, hogy kapunk egy progeszteron tartalmú injekciót (100 mg-t izomba), vagy 7 napig kell tablettát szednünk (pl.: Provera 10mg/tbl). Ha két héten belül vérzés jelentkezik, akkor van ösztrogént termelő petefészek, van reakcióképes méhnyálkahártya. Hogyha vérzés így sem jelentkezik ösztrogént adagolnak. Ha vérzés így sem „csikarható” ki, a nemi traktus veleszületett rendellenessége bizonyosra vehető. Amennyiben jelentkezik vérzés további hormonvizsgálattal kideríthető az ok. (Pl.: FSH meghatározással, ha az érték magas a petefészek elégtelensége, normál értékű FSH esetén az agyalapi mirigy elégtelen működése áll a háttérben.)

Pozitív progeszteron-teszt után LH meghatározást kell végezni. Magas értéke polcisztás petefészek szindróma mellett szól. Normál érték esetén Klomifent adnak: ha vérzés jelentkezik az ok a hipotalamuszban van. Ha nincs vérzés GnRH-teszt (GnRH = nemi mirigyekre serkentő hatással lévő hormon) következik: pozitív esetén hipotalamusz, negatív teszt esetén agyalapi mirigy funkciózavara van a vérzéshiány mögött.

Tesztek eredményeit összefoglalva:

  • Magas FSH, normál LH érték: korai menopauza, petefészek működési zavara áll fenn.
  • Normális vagy alacsonyabb FSH, magas LH érték: policisztás petefészek szindrómával (PCOD) kell szembe néznünk.
  • Normál értéket mutató hormonszintek esetében a szájon át szedhető fogamzásgátlók elhagyásakor fellépő „post-pill” (tabletta utáni) vérzéshiányról beszélhetünk.
  • Alacsony értékeket mutató hormonszintek: hipofízis – hipotalamusz funkciózavar vagy elégtelenség a kiváltó ok.

Másodlagos vérzéshiány kezelése

A szekunder vérzéshiány kezelése mindig a kiváltó októl függ. Mivel célom nem szakemberek képzése, ezért csak a vérzéshiány két leggyakoribb kiváltó okának kezelését ismertetem.

Magas prolaktinszint (hyperprolaktinémia):

Ebben az esetben az agyalapi mirigy fokozottan választ ki prolaktin hormont, amelynek hatására csökken az FSH-LH elválasztás. Tartós fennállása esetén ösztrogénhiány is kialakul. Mivel sterilitással jár együtt, a teherbeesést lehetetlenné teszi. Oka lehet túltermelés, ilyenkor bromokriptin kezelés megoldja a problémát. Leggyakoribb kiváltó oka CT-vel igazolható mikroadenoma, amely esetben sebészeti megoldás vezet az állapot rendezéséhez.

Policisztás petefészek szindróma (PCOD, Stein-Leventhal szindróma):

Tünetei: elhízás, vérzéshiány, sterilitás, férfias szőrnövekedés. Petefészek galambtojásnyira megnagyobbodott, tokja megvastagodott, a tok alatt számos közép- és közelérettség állapotában lévő tüsző található. Sárga test nincs. Az LH arány 3x vagy ennél többszörösen meghaladja az FSH-ét.

Kezelés: tiszta FSH (Metrodin), vagy Clostylbegyt adása. Amennyiben ez nem segít szóba jöhet a petefészek adrogén szövetének csökkentése laparoszkópos úton végzett műtét révén. Kezelést akkor célszerű végezni, ha közvetlen teherbeesési szándék áll fenn.

Gyógyszerek vérzési rendellenességeknél

A kezelések során alkalmazott gyógyszerek közül kiemelt figyelmet érdemel a Clostylbegyt. Hatása abban áll, hogy fokozza a hipotalamusz érzékenységét az ösztrogénra. Ennek következtében központi hatást fejt ki, hiszen hipotalamusz hat az agyalapi mirigyre, ahonnan fokozódik a serkentő hormonok kilépése. Így a gyógyszer ciklikus adásával ovuláció váltható ki.

 

hirdetés
Kedves Olvasónk! Szakértőnk elfoglaltságai miatt nem tudja tovább folytatni szakértői rovatát. A kérdezési lehetőséget azonban biztosítjuk számodra - ugyanebben a témában – ajánljuk aktív szakértőnket neked! Az eddigi kérdéseket és válaszokat, továbbra is olvashatod itt az oldalunkon.
Előző cikkNyaralás terhesen
Következő cikkSzékrekedés csecsemő és kisgyermekkorban

232 EDDIGI KÉRDÉSEK

  1. Kedves Betti!

    Egy 14 éves lány vagyok,idén 15 leszek..
    És azt szeretném kérdezni,hogy az baj-e,hogy lassan 2 hónapja nem jött meg és nem tudom,hogy közre játszik-e az,hogy még nem állt be vagy esetleg hormon zavar..Ráadásul nem ez az első alkalom,még régebben is előfordult ez.
    Köszönöm a választ előre is!

  2. Kedves Betti!

    Segítséget szeretnék kérni!
    Van egy 3 éves kisfiam,de szeretnék még gyereket!
    Végre várandós lettem,de a 12.hétben megállapították,hogy a magzatnak
    nincs szívhangja.Terhességmegszakítás után 9 hónappal,ismét várandós
    lettem.A 7.héten ismét magzatelhalás történt.Az orvosom csak annyit
    mondott,hogy 38 évesen ez várható volt.Én továbbra is szeretnék babát!
    Az orvosom nem is akarta tudni,hogy a vetéléseim mitől lehetnek!
    Önnek mi a javaslata?Mit tegyek?Válaszát előre is köszönöm!
    Üdvözlettel:Virág

  3. Szia! 2 éve szedek körülbelül fogamzásgátlót és most először fordult elő, hogy 2 héttel előbb megjött a menstruációm. Megijedtem, mert soha nem fordult még elő..gondoltam már mindenre..terhességre is de nem vagyok rosszul, meg semmi. Nagyon erősek a görcseim most és több is van mint eddig szokott. Mitől lehet? Köszönöm előre is!

    • Kedves Viktória!

      Görcsösebb menzeszt, korábbi vérzést sok minden okozhat: gyulladás, stressz, hormonszint változás (esetleges hasmenés vagy más kisebb probléma, vényre vagy vény nélkül kapható tabletta szedése esetén nem úgy szívódik fel a fogamzásgátló tabletta hatóanyaga, mint kellene), lelki sérülés…
      Rendszeres fogamzásgátlót használó hölgyeknél is előfordulhat terhesség,méhen kívüli terhesség, ezért érdemes lenne mindenképp egy tesztet csinálni. Pozitív teszt esetén természetesen irány a nőgyógyász!

      Emailen keress meg egy részletesebb esetleírással, úgy pontosabban tudok segíteni Neked. [email protected]

      Szeretettel:
      Betti

  4. Szia Betti.
    Azzal a problémával fordulok hozzád hogy megvan a menstruációm,viszont azt vettem észre hogy darabos a vérzésem ami sűrűn előfordul de ez FEHÉR , NYÚLÓS darab volt,ami kijött a tamponnal együtt és ilyet most láttam először.
    Kérdésem még az lenne, hogy hormon problémákra utalhat-e az a rendszertelen(1-2)napos menstruáció valamint pigment foltok az arcomon.
    Segítségedet előre is köszönöm.

    • Kedves Beáta!

      A fehér, nyúlós darab sok minden lehet, akár egy előzően felhelyezz tampon darabkája is, így azt nem tudom ezek alapján megmondani, hogy mi is lehetett.

      A rendszertelen menstruáció és a pigmentfoltok utalhatnak a hormonháztartás zavaraira, ásványi anyag hiányra is, stresszesebb életre egyaránt.
      Ha a természetes gyógymódok között keresel megoldást, akkor a következőket tudom javasolni Neked (kisebb probléma esetén 3-4 hónap alatt rendbe jöhetsz).
      A rendszeres menstruáció „beállításában” sokat segíthet a cickafark + palástfű egy-egy arányú keverékéből készült gyógytea fogyasztása, hiszen három hónap alatt a növények hatóanyagai képesek beszabályozni a ciklust. A gyógyteához egy evőkanálnyit kell 3 dl vízzel leforráznod, 5 perc állásidő után szűrve, maximum mézzel ízesítve minél melegebben elkortyolnod. Az első hónapban napi két csészényi az adag, majd két hónapig napi egy csészényit kell inni.
      A pigmentzavarok megoldásában és a stressz csökkentésében a Schüssler-sók tudnak rövid időn belül segítséget nyújtani.
      Nr 5. Kálium phospohoricum D6 tabletta 3×1-ben fogyasztva segít a stresszel való megküzdést, a szorongások, félelmek oldását.
      Nr 6. Kalium sulfuricum D6 tabletta 3×1-ben fogyasztva segíti a pigmentációs zavarok felszámolását, a méregtelenítési folyamatokat.
      A Schüssler-sót (nevével ellentétben kellemes tej ízű tabletta)a nyelv alá kell helyezni, a tabletták ott esnek szét, onnan szívódnak fel, így előtte, utána fél órával „Semmit a szájba” szabály lép életbe. Külsőleg használhatod a Nr6 és Nr12 Schüssler krémzselét – segíti a pigmentfoltok halványítását. A krémeket használhatod egybenyomva, finoman a bőrbe mszírozva, illetve egyik reggel a másikat este alkalmazva is. A tablettákat a patikában tudod beszerezni, míg a krémeket a DM-ben is árulják.

      Szeretettel:
      Betti

  5. Kedves Betti!

    Segítségedet szeretném kérni. Gyönyörű 2 és fél éves kislányunk van, szeretnénk még gyermeket. Decemberben barnázás után hathetesen elvetéltem. Igazából nem emlékszem, de „akkortáj” óta pontosan egy héttel a menstruációm előtt barnás vérzésem van, ami az első napon néha pirosas is, harmadik nap körül rózsaszín folyással. Aztán pár nap múlva semmi és megjön.

    Sok természetes gyógymódot olvastam válaszaid között. Gondolom a hormonjaimat kell rendbe tennem.

    Köszönöm válaszodat!
    Orsi

    • Kedves Orsi!

      Valóban a „hormonjaidat” kell rendbe tenni illetve a lelki okokat kell feloldani.
      A menzesz előtti vérezgetés elégtelen sárgatest hormon működésre utal, illetve relatív ösztrogénhiányra. Lelki háttere: tudatalatt elutasítani a terhességet a jelenlegi gyermek védelmében, illetve az ellentettje is lehet nagyon erős vágy a terhességre, attól függően, hogy hogy melyik hormonszinttel van gond.

      Megoldás:
      A cickafark+palástfű egy-egy arányú keverékéből készült gyógytea 3 hónap alatt beszabályozza a ciklusodat. A teához egy púpozott teáskanálnyi fűkeveréket kell 3 dl vízzel leforrázni, 8 perc állásidő után szűrve, mézzel ízesítve minél forróbban elkortyolni étkezéstől távoli időben.
      A lelki okot fórumon keresztül nehéz oldani, ehhez egy kezelést tudnék ajánlani Veszprémben. Ha érdekel, keress e-mailben és megbeszéljük a részleteket. ([email protected])

      Szeretettel: Betti

    • Kedves Gabriella!

      Menzesz után enyhe barna folyás sok mindentől lehet – hüvelyi gyulladástól, elégtelen hormonműködéstől, stressztől, felfázástól….
      Nagyon kevés az információ ahhoz, hogy beazaonosítható legyen, hogy nálad mi a probláma forrása.
      A levált nyálkahártya helyének regenerációja időbe telik, amíg szintén lehet szivárgó vérezgetés, amely barna folyásként jelentkezik. Nagyobb mennyiségű C vitamin fogyasztása a vérzés során segíti a kiserek regenerálódását – lehet, hogy már ez is elég a probléma oldásához. Amennyiben nem, részletesebb tünetfeltárással (mióta menzeszel, mennyi napig tart a barnás folyás, mennyi a váladék mennyisége stb…) pontosabb alapot teremt a segítségnyújtáshoz.

      Szeretettel: Betti

  6. Szia! Azt szeretném kérdezni:( hogy nekem megjott normalis időbe és nekem midig olyan 5 napig tart a menstruáciom , és most megjott egy napig tartot vérzett..aztan utanna lévő 2napban SEMMI se folt se semmi, és aztan a 3ikra lett kis barnasag aztan annyi volt:S:S ez mitől van..:S? msot fordult ez elő velem először

    • Kedves Csillu!

      A rövidebb menzesznek nagyon sok oka lehet – kevés az információ, hogy pontosan megmondható legyen.
      Valószínű lehet: felfázás, átmeneti hormonhiány, stressz…
      Bővebb információra biztosabb választ adhatok. Ha nem szeretnéd itt megosztani [email protected] email címen elérsz.

      Szeretettel:
      Betti

  7. Kedves Betti! Nekem az utolsó mensim 2011.nov. 17-én volt -23 napra szokott rendszeresen megjönni. December 13-án hasigörcsük miatt voltam UH-n. Azt mondta a doki látja, 5-10 nap múlva megjön, Aztán 2012. január 5-én kezdődött valami vérzés- a színe világos színű volt. Ekkor már alhasi görcseim voltak amik 2 nap múlva felerősödöttek. Állandó székelési ingererem volt és valami nyomott alul. Pulzusom 93 volt-nagyon rosszuk voltam. Aztán egyszer egy kis dolog után ahogy felálltam éreztem, hogy kicsuszott egy negyedtenyérnyi “alvadt vércsomó”. Valakinek volt már ilyen–szeretném tudni mi ez????

    • Kedves Krisztim!

      Nagyon sok minden okozhatta a tünetedet – a legvalószínűbb, hogy a méhszáj nem nyilott ki annyira, hogy a levált nyálkahártya kiürülhessen, csak a enyhe szivárgó vérzés jelentkezhetett. A kiürülni nem tudó nyálkahártya általános rosszullétet okozhat, székelési ingerrel, hiszen „oda nem illő plusz teher” a szervezetnek.

      Szeretettel: Betti

  8. SZIA! 2009 decemberében szültem kisfiamat, majd májustól Azalia fogamzásgátló tablettát szedtem egészen 2011. augusztusig. Utána felírta az orvos a Jangee 3 mg tablettát. 1 levelet tudtam beszedni, mivel hiánycikk volt a tabletta. A vérzésem rendesen megjött időben, de alig 1-2 csepp barnás folyadék volt. Aztán megint hiánycikk miatt nem tudtam megvenni időben a tablettát (rá 3 napra kaptam meg, így nem szedtem ebben a hónapban). Most megint megjött rendesen, de szintén csak 1-2 csepp – éjszakára se kellene betétet használnom. Eddig viszont pont az ellenkezője volt. Ha menstruáltam, volt amikor még betét használata alatt is átáztam. Normális ez? Köszönöm a választ.

    • Kedves Tünde!

      A kombinált hormonális fogamzásgátló tabletták hatásmechanizmusa, hogy gátolják a peteérést kémiai „álterhesség” révén. Ez a hatás azonban csak akkor „kielégítő”, ha a gyógyszert majdnem óramű pontosan (24 óránként 21 napig) szedi az ember.
      Ha nem így történik, akkor a hormonális rendszer kényes egyensúlya könnyen felborul, aminek következménye lehet a normálisnál kevesebb vérzés, akár teljes vérzéshiány is. A rendszeresen szedett fogamzásgátló tablettáknak igencsak elterjedt mellékhatása, hogy csökkentik a vérzés mennyiségét, hosszúságát, illetve a kellemetlen kísérő tüneteket (pl. alhasi görcsök).
      Tehát a tapasztalt tünetek „normálisak”, ennek ellenére keresse fel nőgyógyászát és kérje a tabletta cseréjét egy hasonlóan alacsony hormon összetételű, de kapható készítményre. (Jangee helyett a Yasminelle-t szokták javasolni).

      Szeretettel:
      Betti

  9. Szia Betti! Olyan problémám lenne/van, hogy foggátlót szedek 3 éve, 19 éves vagyok. Akkoriban mikor az orvosom felírta nem védekezés céljából, hanem, hogy beállítsa a mensim. A tablettaszedéssel minden rendben, akkor jön meg amikor meg kéne. Péntek reggel kicsit vérezgettem, pedig jövőhét csütörtökön kéne, hogy megjöjjön rendesen. Gyakran elő szokott ez fordulni, de olyan is van, hogy együttlét után/közbe lép fel a vérzés. Én már gondoltam minden féle betegségre, a lehető legrosszabbakra is, de lelki okokra is gondoltam, hogy talán azokból kifolyólag van, hisz mostanában elég sok minden összejött.:S Na szóval, a mensi megjötte előtt szoktak jelentkezni ezek a tünetek, de olyan is van mikor minden rendben van. És még azt szeretném kérdezni, hogy ha abbahagyom az alacsony hormontartalmú foggátlóm szedését, hogy akkor kell e számítani hízásra, vagy bármilyen kellemetlen hatásra, és mennyi ideig célszerű szüneteltetni?
    Köszönettel: Eta

    • Kedves Eta!

      Az alacsony tartalmú hormonkészítmények elhagyása nem jár kellemetlen tünetekkel, nem okoz elhízást, szőrnövekedést, mélyülő hangot…. (és ki tudja, hogy mivel szokták egymást riogatni az emberek). Egy hátránya azonban lehet – érzékenyebb hölgyeknél a tabletta megvonása után felborulhat a menstruációs ciklus. Ez kb. két-három hónap alatt rendeződik, hiszen a gyógyszer okozta kémiai terhességből észhez tér a szervezet.
      A panaszok hátterében – érzéseim szerint – inkább lelki okok húzódnak meg, illetve a hüvely nem megfelelő nedvességtartama. Ez utóbbin könnyű segíteni – együttléthez síkosító alkalmazása, illetve kellő hosszúságú előjáték. A lelki háttér már bonyolultabb – hiszen egy fórum oldalon nehéz igazán kiboncolgatni a témát. Mindenesetre érdemes körülnézned önmagadban, hogy a lelked legmélyén hogyan viszonyulsz a nőiességhez, a gyermekvállaláshoz, a női ciklikusság megéléséhez, a pároddal folytatott szexuális viszonyhoz, a szerelemhez….

      Szeretettel:
      Betti

Comments are closed.