Vérzési rendellenességek

A női lét velejárója a 22-35 naponként jelentkező havi vérzés a pubertástól a változás koráig. De mi van akkor, ha a ciklus rendszeressége felborul, vagy a vérzés mennyiségében következik be jelentősebb változás? Ilyenkor vérzési rendellenességről beszélünk. A legjobb, amit tehetünk, hogy felkeressük a nőgyógyászunkat.

Vérzési rendellenesség okai

Az orvos vizsgálatot végez, majd az eredmények birtokában közli a diagnózisát. Nézzük meg kicsit közelebbről, hogy mit jelentenek az orvos által hozott „ítéletek”.

A menstruációs ciklus

A menstruációs ciklus lényege, hogy a petefészekhormonok hatására a méhnyálkahártya 22-35 naponként lelökődik és újraképződik. Ez a folyamat négy szakaszra osztható:

  • Havivérzés: 3-7 napig tart. Ezalatt összesen 100-200 ml váladék ürül, amelyből mintegy 50 ml a tiszta vér.
  • Regeneráció: 3-4 nap. Vérzés során kialakult „seb” begyógyulását jelenti. A fázis végére a nyálkahártya 1mm vastagságú.
  • Proliferációs fázis: 8-10 napig tart. Ideje alatt a nyálkahártya jelentősen megvastagszik, kiépülnek benne az erek és mirigyek. A nyálkahártya mintegy 5-6 mm vastagságú.
  • Szekréciós fázis: 12-14 napig tart. A nyálkahártya mirigyei váladékot termelnek, amelyek fellazítva előkészítik az esetlegesen megtermékenyült petesejt befogadására. A fázis végére a nyálkahártya vastagsága 8-11 mm.

Amennyiben nem jön létre megtermékenyítés a megvastagodott nyálkahártya leválik a méh felszínéről és vérzés, váladékozás kíséretében kilökődik. Ebből kiindulva normál vérzésre jellemző, hogy 22-35 nap közötti gyakorisággal szabályosan jelentkezik, nem tart tovább hét napnál és az összes vérvesztés nem lépi túl a 100 ml-t.

Petefészek, hipotalamusz és agyalapi mirigy kapcsolata

Ahhoz, hogy a vérzési rendellenességek okát, kezelési lehetőségeit megértsük, tisztában kell lenni a petefészek működésének, és idegi szabályozásának élettani alapjával. A lehető legegyszerűbben a következőképpen írhatjuk le ezt a bonyolult kapcsolatot.

A petefészek ösztrogént és progeszteront termel. A petefészek hormontermelése a hipotalamusz szabályozása alatt áll, mégpedig úgy, hogy a hipotalamusz GnRH (serkentő hatású hormonokkal) révén irányítja az LH és FSH termelését az agyalapi mirigyben (hipofízis).

Rendellenes nőgyógyászati vérzések okai

  • Központi idegrendszer zavarai:
    • Organikus agybetegségek (daganatok, fertőző betegségek, mérgezések…)
    • Hipotalamus zavarai: GnRH elégtelenség…
    • Hipotalamus diszfunkciói: elégtelen táplálkozás, túlzott fizikai aktivitás, stresszes helyzetek, PCOD, gyógyszer vagy kábítószer hatása…
  • Agyalapi mirigy zavarai
  • Pszichogén okok:
    • Akut érzelmi zavarok
    • Anorexia nervosa (kóros soványság)
  • Krónikus betegségek
  • Éhezés, alultápláltság
  • Endokrin zavarok:
    • Pajzsmirigy alul- vagy felülműködése
    • Mellékvese alul- vagy felülműködése
    • Magas prolaktin szint
    • Anyagcsere betegségek (vese és máj eredetűek)
  • Nemi szerv eredetű:
    • Veleszületett defektusok
    • Korai menopauza
  • Sebészi beavatkozás utáni
  • „Érzéketlen petefészek szindróma”
  • Daganat a petefészekben
  • Vég-szerven lévő okok: részleges méheltávolítás, konizáció utáni szűkület…
  • Élettani okok: terhesség, szoptatás, menopauza

Vérzési rendellenességek típusai

A klinikai megjelenés alapján a rendellenes vérzéseknek két nagy csoportját különböztetjük meg: a ciklust tartó és a ciklust nem tartó vérzéseket.

A ciklust tartó vérzés szabályos időközökben jelentkezik, de a vérzések közötti időtartam vagy a vérzés mennyisége jelentősen megváltozott.

Formái:

Hypermenorrhoea: a vérzés a megszokott gyakoriságban jelentkezik, de igen erős, gyakran alvadékos formában. A vérzés mennyisége jelentősen meghaladja a 100 ml-t (több, mint öt normál tampon/nap az igény). Oka lehet szervi (mióma, polip, méhenbelüli fogamzásgátló eszköz…), és funkcionális eredetű (magasvérnyomás, alvadásgátló kezelés…).

Hypomenorrhoea: a szabályos időközökben fellépő vérzés mennyisége a szokottnál kevesebb (kevesebb, mint két tampon/nap az igény). Okai lehetnek a tartós fogamzásgátló kezelés, méhnyálkahártyán heg kialakulása…

Polymenorrhoea: a vérzés ugyan szabályos időközönként jelentkezik, de a ciklusok közötti idő kevesebb, mint 22 nap. Oka: proliferációs vagy szekréciós fázis lerövidülése. Gyakran jár együtt peteérés hiányával. Általában az agyalapi mirigy (hipotalamus) szabályozási zavara áll a háttérben ezért inkább pubertás és klimax idején fordul elő.

Oligomenorrhoea: a vérzés szabályos időközökben, de 35 napnál hosszabb időszakonként jelentkezik. A vérzés rendszerint kevés. Oka: általában hipotalamikus zavar, de kiválthatja policisztás petefészek szindróma, mellékvese működési zavara, elhízás, kóros soványság. A leggyakoribb oka azonban a pszichés hatások.

Dysmenorrhoea: a vérzést erős görcsök kísérik. A nők 30-50%-a szenved tőle. Két további formáját különítjük el:

Elsődleges (primer): ebben az esetben nem ismerhető fel olyan kismedencei elváltozás, amely a tüneteket indokolnák. Ilyen esetben valószínűsíthető a fokozott helyi prosztaglandin termelés. Kiváltó oka lehet a méh és nyakcsatorna ereinek szűkössége, vagy a fokozott görcshajlam nehezíti meg a váladék kiürülését. Pszichés hatások is létrehozhatják.

Másodlagos (szekunder): kismedencében organikus ok kimutatható. Ez lehet a méh daganata (az esetek 95%-ban jóindulatú mióma), a méh gyulladása.

Menstruáció előtti és utáni pecsételő vérzés: megelőzően akár 8-10 nappal vagy a menstruáció után több napig tartó kevés, barnás jellegű, pecsételő vérzés észlelhető.

Menstruáció előtti vérezgetés oka: korai ösztrogén vagy sárgatest hormon szint esés, elégtelen működésű sárgatest.

Menstruáció utáni pecsételés oka: elhúzódó lelökődés, elégtelen regeneráció, kis hányadban méhnyálkahártya gyulladás.

Ovulációs (közti) vérzés: az ovuláció időpontja körül jelentkező fél, egy napig tartó kevéske vérzés. Oka: relatív ösztrogén hiány.

Ciklust nem tartó vérzés (metrorrhagia)

Ciklustól függetlenül bármikor fellépő, változó erősségű és időtartamú, néha nagyon erős vérzés. Oka lehet szervi eltérés: polipus, méhnyak rák, méhnyálkahártya gyulladás, mióma, méhnyálkahártya túlfejlődése, méhtest rák, tartós ösztrogénhatás, hormonegyensúly zavarát okozó tényezők.

Vérzéshiány

Vérzéshiányt (amenorrhoea-t) abban az esetben diagnosztizálnak, ha az ivarérett korban lévő nőnél több mint hat cikluson keresztül a korábban rendszeresen jelentkezett vérzés elmarad, vagy egyáltalán nem jelentkezik.

Leggyakoribb oka: terhesség és szoptatás. Csak ennek teljes kizárásakor beszélhetünk a vérzéshiányról, mint zavarról.

Primer amenorrhoea

Az ivarérettség elérésekor egyáltalán nem jelentkezik vérzés. További két csoportra bontható aszerint, hogy a méh kifejlődött-e vagy sem.

Amennyiben a méh kifejlődött, de az emlők fejlődése elmarad a háttérben teljes ösztrogén hiány valószínűsíthető. Ha a méh és az emlők is kifejlődtek az okok többnyire ugyanazok, mint a másodlagos vérzéshiánynál.

Ha sem a méh, sem az emlő nem fejlődött ki, az FSH magas, a tesztoszteron szint normál nőinek felel meg akkor az ok nem ismert. Ha az emlő a hiányzó méh ellenére kifejlődik tesztikuláris feminizáció áll a háttérben.

Szekunder amenorrhoea

Az ivarérett korban lévő nőnél több mint hat cikluson keresztül a korábban rendszeresen jelentkezett vérzés elmarad. A kiváltó okok egy részét gondos kórelőzmény felvételével az orvos kiderítheti. A pontosabb kórisme felállításához fizikális vizsgálat elvégzése, és egyéb megbetegedések kizárása szükséges. Legelőször a terhességet kell kizárni. Amennyiben terhességet nem állapít meg az orvos, további vizsgálatok elvégzése indokolt.

Nézzük ezeket sorban.

Első lépésként a prolaktin (tejelválasztó hormon) szintet kell meghatározni. Ennek az oka, hogy a vérzéshiányok egyharmadáért a magas prolaktin szint a felelős és egyszerű vérvétellel kivitelezhető a mintaanyag vétele. Amennyiben a vizsgálat alátámasztja a gyanút CT vizsgálattal ki kell zárni az agyalapi mirigy daganatát. Ha negatív a CT bromokriptin kezelést kell végezni, és a probléma megoldódik.

Amennyiben a prolaktin szint normális progeszteron-teszt elvégzését írja elő orvosunk. A teszt abból áll, hogy kapunk egy progeszteron tartalmú injekciót (100 mg-t izomba), vagy 7 napig kell tablettát szednünk (pl.: Provera 10mg/tbl). Ha két héten belül vérzés jelentkezik, akkor van ösztrogént termelő petefészek, van reakcióképes méhnyálkahártya. Hogyha vérzés így sem jelentkezik ösztrogént adagolnak. Ha vérzés így sem „csikarható” ki, a nemi traktus veleszületett rendellenessége bizonyosra vehető. Amennyiben jelentkezik vérzés további hormonvizsgálattal kideríthető az ok. (Pl.: FSH meghatározással, ha az érték magas a petefészek elégtelensége, normál értékű FSH esetén az agyalapi mirigy elégtelen működése áll a háttérben.)

Pozitív progeszteron-teszt után LH meghatározást kell végezni. Magas értéke polcisztás petefészek szindróma mellett szól. Normál érték esetén Klomifent adnak: ha vérzés jelentkezik az ok a hipotalamuszban van. Ha nincs vérzés GnRH-teszt (GnRH = nemi mirigyekre serkentő hatással lévő hormon) következik: pozitív esetén hipotalamusz, negatív teszt esetén agyalapi mirigy funkciózavara van a vérzéshiány mögött.

Tesztek eredményeit összefoglalva:

  • Magas FSH, normál LH érték: korai menopauza, petefészek működési zavara áll fenn.
  • Normális vagy alacsonyabb FSH, magas LH érték: policisztás petefészek szindrómával (PCOD) kell szembe néznünk.
  • Normál értéket mutató hormonszintek esetében a szájon át szedhető fogamzásgátlók elhagyásakor fellépő „post-pill” (tabletta utáni) vérzéshiányról beszélhetünk.
  • Alacsony értékeket mutató hormonszintek: hipofízis – hipotalamusz funkciózavar vagy elégtelenség a kiváltó ok.

Másodlagos vérzéshiány kezelése

A szekunder vérzéshiány kezelése mindig a kiváltó októl függ. Mivel célom nem szakemberek képzése, ezért csak a vérzéshiány két leggyakoribb kiváltó okának kezelését ismertetem.

Magas prolaktinszint (hyperprolaktinémia):

Ebben az esetben az agyalapi mirigy fokozottan választ ki prolaktin hormont, amelynek hatására csökken az FSH-LH elválasztás. Tartós fennállása esetén ösztrogénhiány is kialakul. Mivel sterilitással jár együtt, a teherbeesést lehetetlenné teszi. Oka lehet túltermelés, ilyenkor bromokriptin kezelés megoldja a problémát. Leggyakoribb kiváltó oka CT-vel igazolható mikroadenoma, amely esetben sebészeti megoldás vezet az állapot rendezéséhez.

Policisztás petefészek szindróma (PCOD, Stein-Leventhal szindróma):

Tünetei: elhízás, vérzéshiány, sterilitás, férfias szőrnövekedés. Petefészek galambtojásnyira megnagyobbodott, tokja megvastagodott, a tok alatt számos közép- és közelérettség állapotában lévő tüsző található. Sárga test nincs. Az LH arány 3x vagy ennél többszörösen meghaladja az FSH-ét.

Kezelés: tiszta FSH (Metrodin), vagy Clostylbegyt adása. Amennyiben ez nem segít szóba jöhet a petefészek adrogén szövetének csökkentése laparoszkópos úton végzett műtét révén. Kezelést akkor célszerű végezni, ha közvetlen teherbeesési szándék áll fenn.

Gyógyszerek vérzési rendellenességeknél

A kezelések során alkalmazott gyógyszerek közül kiemelt figyelmet érdemel a Clostylbegyt. Hatása abban áll, hogy fokozza a hipotalamusz érzékenységét az ösztrogénra. Ennek következtében központi hatást fejt ki, hiszen hipotalamusz hat az agyalapi mirigyre, ahonnan fokozódik a serkentő hormonok kilépése. Így a gyógyszer ciklikus adásával ovuláció váltható ki.

 

hirdetés
Kedves Olvasónk! Szakértőnk elfoglaltságai miatt nem tudja tovább folytatni szakértői rovatát. A kérdezési lehetőséget azonban biztosítjuk számodra - ugyanebben a témában – ajánljuk aktív szakértőnket neked! Az eddigi kérdéseket és válaszokat, továbbra is olvashatod itt az oldalunkon.
Előző cikkNyaralás terhesen
Következő cikkSzékrekedés csecsemő és kisgyermekkorban

232 EDDIGI KÉRDÉSEK

  1. Szia
    Az a kérdésem lenne hogy május 30.án jött meg juni 9.én együtt voltam a parommal védekezés és megállás nélkül szóval belém élvezett.(kb 1 év után először)15.én miután kimostam magam barnas átlátszó darab volt az ujjamon.ma is.kérdésem az lenne hogy ez lehet beagyazodasi vérzés vagy inkább aggodjak valami komoly miatt? Ikreim vannak náluk is volt hasonló.De kb 4 éve is terhes voltam akkor is volt ilyen de ott abortuszra kellett menni verrög kialakulasa miatt.

  2. Szia. Azzal a kérdéssel fordulok hozzád hogy 2014.12.01.-jen volt egy beavatkozások gyerek élvezetes.10napig tartó hol vérzés hol Barnazas. ami egyértelműen a műtét miatt volt.2014.12.28.-an újra vérezni kezdtem 5napig. Hozzá teszem az első napon egyutt voltam a párommal és kiszakadt a gumi. 2015.01.08.-an Újra együtt voltam a párommal és újra kiszakadt a gumi. 2015.01.12-en újra meg jott az az két héttel előbb 4-5napig tartó vérzés. Terhes vagyok azért jött meg korábban vagy mi lehet az oka? Hozzá teszem sokat stresszeltem előtte

  3. Sziasztok!

    Kérdésem az lenne, hogy már évek óta van párkapcsolatom. Ebben a hónapban 19. napra jött meg a vérzésem, ami előtt csak 30. napra szokott. Kicsit ideges vagyok miatta. Rendszeresen járok szűrésre és eddig semmi elváltozást nem mutattak ki. Terhesség kizárva, amit a vérzés is jelez.
    Tanácstalan vagyok mit tegyek. Remélem tud nekem valaki segíteni!

  4. Egy kicsit másabb jelegű problémám van. Egy éve tartós párkapcsolatom van, ám külföldi utazás miatt 3 hónapig külön voltunk a párommal. Az együttlét utáni hónapban a menstruációm igencsak erős görcsökkel, és nagyon erős vérzéssel járt. Mindezek mellett szó szerint hüvelyi fájásom volt, ez alatt azt értem, hogy tampont sem tudtam használni, és állandó vizelési ingerem volt. Mi lehet ennek az oka? Elég nagy stressz van jelen az életemben, gondolom, nyomokban közre játszik.

  5. azt szeretnem meg kerdezni 4 honapos terhes vagyok es maj nagysagu ver csomo jott tolem azt hittem hogy elveteltem el mente ultrhangra el a babam nincs semmi baj viszont faj a hasam azt mondtak veszelyeztetett terhes vagyok szeretnem megtudni hogy neked mi a velemenyed betti.koszonettel kati

  6. Sziasztok!
    1 éve kiderült, petefészek-cisztám van, amit úgy láttunk a nőgyógyászommal, hogy nem vészes, várjunk még mi sül ki belőle..A ciszta egyre csak nőtt, már közelítek a 7cm nagyságúhoz..Az elmúlt másfél hónapban a menstruációm után 10nappal 3 napos erős vérzésem volt..ezzel visszamentem az orvosomhoz – gondolván a cisztától van ez a zavar, amit ő is megerősített…megbeszéltük hogy nincs mese, műtét!! Mint mondtam, volt egy „bónusz” vérzésem, és azóta ahogy számoltam, újra és idejében megjött, de nem úgy ahogy kellett volna.. a menstruáció napjaiban csak pecsételő vérzésem volt, pedig idejében menstruáltam..mire el kellett volna múlnia, akkor kezdtem el erősen vérezni, ami most kellene, hogy elmúljon.. Fogalmam sincs, hogyan számoljam innentől a menstruációm!! Onnantól, hogy elkezdődött a pecsételő vérzés? Vagy onnantól mikor a menstruációval egyenrangú vérzésem kezdődött? Lehetséges, hogy az utóbbi vérzésem volt a menstruáció, és azért jött meg később, mert előtte amit az elején említettem, volt egy 3napos plusz vérzésem, és emiatt annyival később jött meg? És akkor gondolom az előtte lévő pecsételő vérzést nem kell figyelembe venni a menzesz számolásában? Hozzáteszem, 19 éves vagyok 7 cm-s cisztával, és nem mondhatom hogy még abban az időszakaszban vagyok, hogy nem állt be rendesen a vérzésem, mivel 7 éve kezdődött az első menstruációm, amivel egész idáig semmi problémám nem volt..

  7. Nekem 1 héttel korábban jött meg, és sokkal kevesebb az átlagosnál. Fogamzásgátló tablettát szedek, amiből egyet kihagytam. Másnap pótoltam, a tájékoztatóban az volt írva, hogy azokban a napokban ez nem jelent gondot.

  8. Kedves Betti!

    Én már az utóbbi egy hónapban nem szedtem fogamzásgátlót, mert mindegyik fajtától pecsételtem. Az utóbbi egy hónapban pedig rendbe volt minden, volt egy kismedence gyulladás, amit a nőgyógyász kikezelt. Az elmúlt pár hétben többször szédültem és émelyegtem, de nem állandóan. Most 27 napra megjött ugyan, de a megszokottnál sokkal kevesebb, a fejem fáj picit és időnként nyom a hasam, de ennyi. Ez azért is furcsa, mert eléggé hasfájós vagyok ilyenkor. A párommal a megszakításos módszert választottuk, de tudom ez nem túl biztonságos. Lehet bármi esély ilyenkor arra, hogy mégis teherbe estem?

Comments are closed.