5 ok, hogy miért nem tudsz aludni a harmadik trimeszter alatt

5 ok, hogy miért nem tudsz aludni a harmadik trimeszter alatt

A harmadik trimeszterbe érve a baba már igen nehéz, a tested pedig elkezd felkészülni a szülésre. Ez utóbbi fájdalommal és gyengeséggel párosulhat, és bizony könnyen előfordulhat, hogy alig bírsz aludni éjszakánként, pedig épp most lenne rá az utolsó esélyed, hogy normálisan ki tudd aludni magad, mielőtt az éjszakai etetések és pelenkacserék megkezdődnek. Íme az öt leggyakoribb ok ami valószínűleg ébren tart téged, és néhány tipp az enyhítésükre.

1. Hátfájás

Függetlenül attól, hogy a felszedett súly nagysága, vagy a tested súlypontjának megváltozása okozza-e, a hátfájás igen gyakori velejárója a terhesség harmadik szakaszának, és ez sajnos fekve sem múlik el. A legtöbb, amit tehetsz, hogy jól alápárnázod magad, és kipróbálsz néhány könnyebb jógagyakorlatot, amik ellazítják a gerincmenti- és hátizmokat. A terhespárnák kipróbálása szintén jó ötlet lehet, hiszen direkt az ilyen problémákra lettek kitalálva.

2. Braxton Hicks

Összehúzódásokat érzel, pedig még nincs itt az ideje a szülésnek? Ha enyhülnek, vagy teljesen el is múlnak amikor leülsz, vagy meleg fürdőt veszel, akkor valószínűleg Braxton Hicks összehúzódásod volt. Ezek a kontrakciók a hasban érződnek, és nagyjából 20 hetes korban kezdődnek kisebb-nagyobb intenzitással, majd a terhesség előrehaladtával gyakoribbá és erősebbé válnak. Ez a várandósság egy természetes folyamata, a tested elkezd felkészülni a vajúdásra és a szülésre. Hogy ne zavarja meg az éjszakai pihenésedet, lefekvés előtt próbálj egy kicsit relaxálni, vagy vegyél egy meleg fürdőt, és igyál meg egy-két pohár vizet.

3. Gyomorégés

Ahogy a baba növekszik, úgy lesz egyre nagyobb a tápanyagigénye, az általad elfogyasztott élelem azonban a gyomrod méretére van korlátozva, és ez okozza a terhesség alatti gyomorégést, ami a baba fejlődésével csak rosszabbodik, és az sem segít, ha elfekszel. Próbálj ki kifejezetten terhes nőknek kifejlesztett savlekötőt, és óvakodj a nagyon fűszeres ételektől. Egyél valamit pár órával lefekvés előtt, illetve a nap folyamán próbálj inkább többször enni kisebb adagokat – ez egyrészt nem okoz akkora terhelést a gyomrodnak, másrészt pedig folyamatos tápanyagellátást biztosít mind a te szervezetednek, mind pedig a babának. A gyomorégésre vannak jól bevált házi praktikák is, például az almaecet, a gyömbér, vagy a joghurt evése, ezek ugyanis kiegyensúlyozzák a gyomorban felgyülemlett savat.

4. Isiászos fájdalom, vagy ülőidegzsába

Pregnancy, Woman, Belly, Hands, Keys, Touch, Child
pixabay

Az ülőideg a hát alsó részén kezdődik, és a fenéken keresztül végigfut az egész láb hátsó részén. Amikor az ideg becsípődik, vagy nyomás hat rá, az éles fájdalmat, bizsergést, vagy zsibbadást okozhat az egész ideg mentén. Bár ez a modern ember betegsége, és nem feltétlenül a terhesség váltja ki, ám a súlygyarapodás, a megnövekedett folyadék-visszatartás, a nagyobbodó méh, vagy éppen a baba pozíciója mind elnyomhatják az ülőideget, ezzel kiváltva a fájdalmat. Próbálj ki melegvizes borogatást, és lazíts egy kicsit olyan pozícióban, ahol nem érzed a fájdalmat, ez segíteni fog az ideg ellazításában. Ugyanígy, igyekezz azon az oldaladon aludni, ahol nem, vagy csak kevésbé érzel fájdalmat. Az akupunktúra és a prenatális masszázs szintén segíthetnek, hogy a tartóizmok ellazításával enyhüljön az idegre kifejtett nyomás mértéke is.

>> KISMAMA TERMÉKEK SZÉLES VÁLASZTÉKA <<

5. Nehezebb hólyagszabályozás

Szivárgást érzel néha a nap folyamán? Ne aggódj, ez teljesen normális, bár tény, hogy kissé kellemetlen. A plusz súly nyomást fejt ki a húgyhólyagra, és tüsszentéskor vagy erőteljes nevetéskor előfordulhat, hogy egy-két csepp kinyomódik. Természetes szülés után pedig sajnos ez továbbra is problémát fog jelenteni még egy ideig, amíg az izmok vissza nem nyerik eredeti állapotukat és erősségüket. Mit tudsz tenni? Edzeni kell a medencefenék izmait, hiszen minél erősebbek és rugalmasabbak, annál könnyebben tudod szabályozni őket. Továbbá igyekezz meginni naponta 8 pohár vizet, és fogyassz gyakrabban magas rosttartalmú ételeket, mindezzel megelőzve a székrekedést, ami ugyanis szintén komoly nyomást képes kifejteni a hólyagra.

VIA

hirdetés

KÉRDEZZ A SZAKÉRTŐTŐL!

Ide írd a kérdésedet, hozzászólásodat!
Kérlek, add meg a neved!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .