A kialvatlanság már nem csak az anyák körében „népbetegség”!

kialvatlanság

Ki tudná nálunk, anyáknál jobban, hogy a hosszan tartó kialvatlanság bizony komoly következményekkel járhat. Nem csupán arra gondolok, hogy nappal már szinte pislogni sem mersz, nehogy elaludj, bizony ennél súlyosabb dolgok is történhetnek, ha huzamosabb ideig nem tudod magad kialudni.

 A kialvatlanság jelei:

  • rosszkedv
  • türelmetlenség
  • depresszió
  • lankadt figyelem
  • memória gondok

Hosszútávon nem csupán a hétköznapi teendőidet zavarhatja meg a kialvatlanság, az egészségedet kockáztatod! Egy felnőtt számára a napi 7-9 óra alvás lenne az ideális. Persze, az anyák számára gyakran ez csak egy szép álom. Az éjjeli „műszakok” vagy az esti énidő/párkapcsolati idő miatt nehezen tehetsz szert, egyben 9 óra alvásra. Mivel azonban fontos, hogy Te is ki tudd aludni magad, kérd meg apát, hogy segítsen. Ez történhet az éjjeli visszaaltatások révén, vagy épp az esti altatás utáni – szemöldök ráncolás nélküli –  összebújás formájában. Legyen a héten minimum 3-4 nap, amikor Te is nyugodtan tudsz aludni!

A pszichológus szerint, a kialvatlanság már népbetegségnek számít Magyarországon – hangzott el az M1 aktuális csatorna kedd esti műsorában.

Kalmár Hajnalka klinikai szakpszichológus elmondta, hogy az alvás minőségét például a folyamatos online jelenlét is rontja, ezért fontos lenne, hogy lefekvés előtt az emberek már ne használják okoseszközeiket, és ne legyenek állandóan elérhetőek.

Ugyanakkor a környezet is sokat számít: szakértők szerint általában 18-19 fokos hőmérsékletben lehet a legjobbat aludni, és az éjfél előtti alvás – ahogy a mondás is tartja – duplán számít, mert ilyenkor mélyebb álomba merül az ember – hívta fel a figyelmet.

Hozzátette, hogy a szervezet csak rövid ideig képes tolerálni a kevés vagy nem minőségi pihenést, hosszú távon ez pusztítóvá válhat, gyorsabb öregedést eredményez és az öngyógyító folyamatok is sérülnek. A kevés alvás miatt ráadásul megnőhet a szervezet szénhidrátigénye, ami hízáshoz vezethet – jegyezte meg.

forrás: MTI
fotó:  Freepik

Erről a témáról az Ép testben… rovatban olvashatsz többet!

hirdetés

KÉRDEZZ A SZAKÉRTŐTŐL!

Ide írd a kérdésedet, hozzászólásodat!
Kérlek, add meg a neved!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .