A legjobb alvópozíciók terhesség alatt

A legjobb alvópozíciók terhesség alatt

Bizonyára fel vagy készülve, vagy épp készülsz lélekben arra, hogy a gyermeked születése után nem igazán lesz részed folyamatos alvásban. Arra viszont valószínűleg kevésbé számítasz, hogy már a terhességed alatt is alvási gondokkal kell majd küzdened. A várandósság olyan testi változásokkal jár, mint a fokozott vizelési inger, kényelmetlenül nagy mellek, hátfájás, gyomorégés, és persze a jó öreg álmatlanság. És ha mindez nem lenne elég, gyakori problémát okozhat a kényelmes alváspozíció megtalálása is. Ebben a cikkben ez utóbbiban szeretnénk egy kis segítséget adni.

A legjobb pózok

>> BABAKOCSIK <<

Igen, még mindig az alvásról van szó. A National Sleep Foundation szerint terhesség alatt a bal oldalon való alvás a legoptimálisabb, ez ugyanis lehetővé teszi a megfelelő oxigén, illetve tápanyag áramlást a baba számára úgy, hogy neked is kényelmes legyen. A bal oldali alvás mellett szól továbbá az is, hogy így gyakorolsz a lehető legkevesebb nyomást a májadra. Emellett persze a jobb oldaladon való alvás is megfelelő lehet, ha pedig gyomorégéssel küzdesz, akkor a több párnán való, félig ülő helyzetben történő alvást érdemes kipróbálnod.

Sok nő számára a megfelelő terhespárna kiválasztása sokat segít a kényelmes alvópozíció kialakításában, ugyanis megemelheted vele a hasad, a hátad vagy a lábaidat, és sokkal kényelmesebbé teszi – főleg, ha eddig nem voltál hozzászokva – az oldaladon történő alvást is. Persze ugyanezt elérheted a szokásos párnáiddal is, a tapasztalat azonban azt mutatja, hogy a terhespárna sokkal hatásosabb, hiszen éppen erre a célra készült.

Alvópózok, amiket igyekezz kerülni

Tulajdonképpen egyetlen pozíció van amit mindenképpen hanyagolj, az pedig a hosszú ideig háton történő fekvés. Ennek oka, hogy az egyik fő véna éppen a hátadon fut lefelé, és a várandósság alatti háton alvással komoly nyomást tudsz gyakorolni rá, ez pedig fejfájást és szédülést okozhat, illetve csökkentheti az oxigén és tápanyagok áramlását a baba számára. Emellett a rendszeres háton történő alvás hosszú távon is szövődményeket okozhat, például aranyeret, nehézlégzést, hátfájást, alacsony vérnyomást vagy csökkent keringést.

Ezek a hatások leginkább csak a második trimeszterben kezdenek előjönni, az első három hónapban tehát még nem kell ennyire óvakodnod a háton alvástól, hiszen a méhed, és benne a baba még nem akkora, hogy nyomást tudjon gyakorolni a vénára. Ez alól kivétel az ikerterhesség, ebben az esetben ugyanis érdemes a várandósság teljes ideje alatt hanyagolni a háton alvást.

Mi történik, ha véletlenül a hasadra fekszel?

White, Sheet, Bed, Room, People, Girl, Woman, Sleep
pixabay

Ha netán arra ébrednél, hogy álmodban a hasadra fordultál, ne ess pánikba, ugyanis rendkívül kicsi az esélye annak, hogy bármi kárt is okoztál volna a babának. Emellett pedig, mivel minden nő más, még az is előfordulhat, hogy nincs is nagy pocakod az első, sőt akár a második trimeszter alatt, amire ráfekve aggódnod kellene.

A National Sleep Foundation szerint a méhed elég vastag ahhoz, hogy megvédje a gyermekedet, és ne tudj benne kárt tenni még akkor sem, ha a kilencedik hónapban feküdnél is rá (bár lássuk be, erre egyébként is igen kicsi az esély), tehát valóban nincs miért aggódnod. A legtöbb nő, aki eléri a harmadik trimesztert, egyébként is inkább az oldalán fog aludni a hasa helyett, egészen egyszerűen azért, mert a megnövekedett pocak kényelmetlenné válik.

>> KISMAMA TERMÉKEK SZÉLES VÁLASZTÉKA <<

Elég valószínű, hogy több dologhoz is alkalmazkodnod kell, mire képes leszel kialakítani a pihentető éjszakai alvási körülményeidet, és talán napközben is több szundira lesz szükséged. Ez normális folyamat, és mint korábban írtuk, az oldaladon történő alvás kényelmesebbé tétele érdekében sokat segíthet, ha beszerzel egy terhespárnát. Bármit is teszel ez idő alatt, tartsd szem előtt, hogy úgy neked, mint a babának is szüksége van arra, hogy megfelelő mennyiségű (és minőségű!) alvást tudj biztosítani éjszakára.

VIA

hirdetés
A Babafalva.hu - Várandósságtól az első osztályig portál tizenhárom éve segíti, támogatja a várandós, kisbabás és kisgyerekes édesanyákat és szülőket.
Előző cikkAz autizmus első jelei – így ismerd fel
Következő cikkA játékkonyhák és a sár előnyei

KÉRDEZZ A SZAKÉRTŐTŐL!

Ide írd a kérdésedet, hozzászólásodat!
Kérlek, add meg a neved!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .