A mozgásfejlődés mérföldkövei

GoBabyGo térdtappancs

…és egy anya, aki nem adta fel

A mozgásfejlődési szakaszok egymásra épülnek, ezért egy megadott sorrendben kell, hogy kövessék egymást, például a mászásnak meg kell előznie a járást. Hány hónapos korban hol kellene tartania gyermekednek a mozgásfejlődési folyamatban? Hogyan segítheted őt a kúszás elsajátításában?

Mielőtt belemerülnénk a témába, kezdjük azzal, hogy: mély levegőt veszel, kifújod! Nyugi! Minden rendben, és a gyermeked szuperül csinálja, bárhol is tart, és NYUGI, Te, mint az édesanyja vagy édesapja IS szuperül csinálsz mindent. Mondhatni ,,szuper anya/apa vagy”! Mindegy, hogy mit mondott a szomszéd néni, vagy az tökéletesnek tűnő anyuka a játszótéren, az ő gyereke melyik nap mit csinált egészen máshogy, mint a Te kis szemed fénye.

A következőkben írunk majd sok mindent a mozgásfejlődésről, arról, hogy a szak-könyvekben mit írnak, arról, hogy mik az irányadó mérföldkövek, még egyszer: IRÁNYADÓ. Igen, megeshet, hogy a gyermekünk napra pontosan a 6. hónapjában, még nincs teljesen tisztában a szakirodalom minden betűjével, és még nem indult el a kúszásban.

Skandibaby tappancsos kollekció harisnya csúszásgátlóHa esetleg így van, azt javaslom, dőlj hátra reggel néhány percre, igyál néhány korty forró csokit és várj. Várd meg, míg a saját fejlettségi szintjének megfelelően bejárja a saját, egyedi útját.
Ha pedig nagyon nem bírsz magaddal, és aggódsz, fordulj szakemberhez, a védőnőhöz vagy a háziorvosotokhoz. És merj segítséget kérni, merj kérdezni, attól, akinek ez a hivatása.
Az izmok munkája egy összetett mozgásszervi, neurológiai folyamat. Ahogy fejlődik az idegrendszer úgy hozza az egyre magasabb szintű, bonyolultabb mozgásokat. Ezek a mozgások a csecsemőkor egy meghatározott idejében kell, hogy bekövetkezzenek, nem maradhatnak ki és nem cserélődhetnek fel, a különböző mozgásformák egymásra épülnek.

Ahogy fejlődik az idegrendszer úgy hozza az egyre magasabb szintű, bonyolultabb mozgásokat.

Fontos kiemelni ugyanakkor, hogy minden gyermek mozgásfejlődési üteme más, nem minden egyéves jár és nem is kell, hogy mindenki azonos időben sajátítsa el ugyanazt a mozgásformát.

SkandiBaby termékek a Pepita.hu -n ››

Az anyai szeretet csodákra képes

Nem vagyunk egyformák, így gyermekeink számára sem ugyanannyi időbe telik a kúszás és mászás elsajátítása. Van, akinek egy nap, van, akinek hetekbe is telik.

Fie kisfia Emil 7 hónaposan, koraszülöttként jött a világra 1400 grammal Dániában. Szerencsére a legtöbb dologban gyorsan fejlődött, beérte a korabeli gyermekeket. A kúszás-mászás elsajátításában azonban nem nagyon jutottak előre. De Fie nem adta fel, és ekkor kezdett bele valamibe, ami később megváltoztatta az ő és egész családja életét is.

Hogy segítse Emil motorikus képességeinek fejlődését, megálmodta a tappancsos kollekciót.

Fie számos szakértővel, orvossal konzultált, mit tehetne. Arra gondolt, hogy a tanácsolt torna gyakorlatokban megpróbál minden erejével és kreativitásával segíteni Emilnek.

Ingyenes Dévény mozgásfejlődési kisokos

Olyan termékeket tervezett, amelyek nagyobb biztonságot és egy kis támogatást adnak Emilnek, a különböző, egymásra épülő mozgások elsajátításában. Tappancsokat tervezett Emil térdére, lábfejére és talpára, hogy óvó és támogató anyai szeret minden mozzanatában segítse és bátorítsa. Így készültek el  Emil első tappancsos térdvédői, harisnyái.

A tappancsos darabok végül annyira sikeresek lettek, hogy Fie mára már a világ számos országában jelen lévő ANYA vállalkozást üzemeltet és gyermekek ezreinek segít, hogy biztonságban és nagyobb magabiztossággal induljanak el a világ felfedezésére.

De foglaljuk most össze a szakirodalmi iránymutatást a megfelelő mozgásfejlődési szakaszokról:
GoBabyGo térdtappancs0-1 hó: A csecsemőnek még csupán reflexmozgásai vannak, akaratlagos mozgásai még nincsenek
2-3 hó: fejemelés, alkartámasz
3. hónap: elkezdenek leépülni a csecsemőreflexek
4,5-5. hónap: megindul a fordulás
6-7. hónap: elkezd kúszni
8-9.hónap: négykézlábra áll és hintázik
9-10.hónap: elkezd mászni, ülni
11-12. hónap: feláll kapaszkodva lépeget, oldalazik
12-18. hónap: önállóan jár (elesés után egyedül, kapaszkodás nélkül feláll és továbbjár) Fontos megjegyezni, hogy ennek a fázisnak a megkezdése gyermekenként nagy eltérést mutat.

Fontos, hogy a korai fejlesztéssel foglalkozó szakemberek nem ajánlják sem az ültetést, sem a járatást. Azaz várjuk meg, amíg a baba magától képes ezekre a mozgásokra, ne erőltessük, mert csak árthatunk vele.

Ahol minden mindennel összefügg: a mozgásfejlődés

A mozgásfejlődés fázisairól bővebben a Dévény Tájékoztató füzetben is olvashatsz.

No és akkor most, hogy a végére értünk, hörpintsd fel az utolsó korty forrócsokit, nézz ki az ablakon. Szép az idő, igaz? (Tudod, nincs rossz idő, csak rossz felszerelés!) Induljatok meg egy kellemes kis családi sétára, és élvezzétek a friss levegőt, éljetek meg ma is sok-sok csodás pillanatot, együtt!

Skandibaby tappancsos csúszásgátló ajándék csomag skandibaby gobabygo kúszás mászsás mozgásfejlődés baba ruha kiegészítő kreatív

hirdetés

1 KÉRDÉS

  1. Jo napot kivanok….
    Egy kerdesem lenne, ket es fel honapos kisbabank rendesen kalimpalt mindket karjaval…a jobb mist valamiert kb 3 napja lustabb…megserult fizikailag vajon vagy neurologiailag???

KÉRDEZZ A SZAKÉRTŐTŐL!

Ide írd a kérdésedet, hozzászólásodat!
Kérlek, add meg a neved!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .