A kisgyermekek mozgásigénye – mennyi és a mi a legmegfelelőbb nekik?

A kisgyermekek mozgásigénye - mennyi és a mi a legmegfelelőbb nekik?

A kisgyerekek valódi örökmozgók, szinte le sem lehet lőni őket, mindent akarnak csinálni, és azt is folyton. A szüntelen játék közben tanulják meg az olyan alapvető mozgásokat, mint a sétálás, futás, rúgás, dobás, és még sok más mozgásminta ekkor rögzül bennük. Tény tehát, hogy kulcsfontosságú, hogy ebben a korban megfelelően ki legyen elégítve a természetes mozgásigényük, a mai világban azonban ez kezd egyre inkább a háttérbe szorulni. Íme néhány tipp, amivel biztosra mehetsz, hogy gyermeked megfelelően kijátssza magát ebben a korban!

Fizikai képességek

Ahogy fejlődik a gyerek koordinációja, úgy újabb és újabb dolgokat sajátít el, és ha ez megtörtént, azonnal meg akarja mutatni azt a szüleinek, és nem rest akár egész álló nap tovább gyakorolni. Minden gyermek a saját tempójában fejlődik, éppen ezért fontos, hogy ne akarjunk rájuk erőltetni olyan mozgásokat, amikben még kényelmetlenül érzik magukat – a lehetőséget azonban igenis meg kell teremtenünk, és aztán kiderül, hogy van-e kedve az adott mozgásformát rejtő játékhoz, vagy nincs. A lehetőségek megteremtése pedig gyakran kreativitást igényel a szülő részéről.

Ellentétben a felnőttekkel, ahol elmondható, hogy körülbelül naponta 30 perc közepes aerob tevékenység szükséges az egészség megőrzéséhez, gyerekkorban nincs megszabva minimum és maximum limit, többek között épp az imént említett egyéni fejlődési tempó miatt. Az 5 éves kor alatti gyermekeknek például biztosítani kell az egész napos aktivitás lehetőségét. Ez persze leginkább egy parkban vagy játszótéren lehetséges, ahol a többiekkel együtt játszhat.

>> FEJLESZTŐ JÁTÉKOK OVISOKNAK <<

Függetlenül attól, hogy a tevékenység parkban, játszótéren, vagy otthon a kertben történik, a kisgyermekeknek naponta többször kell játékos aktivitást folytatniuk, köztük pihenőidővel. Az ő anyagcseréjük jóval gyorsabb, mint a felnőtteké, szüntelenül fejlődik, épül a csontozat és az izomzat. Éppen ezért az egész napi mozgás lehetősége mellett fontos az is, hogy meg tudjon pihenni amikor elfáradt, és persze ilyenkor megfelelő mennyiségű (és minőségű!) tápanyaghoz juthasson a szervezete.

5 hasznos aktivitás kisgyermekeknek

Family, Parents, Mother, Father, Toddler, Life, Evening
pixabay

Amellett, hogy a barátaival játszhat, nagyon fontos az is, hogy olyan tevékenységet találjunk ki neki, amit a család együtt végezhet. Ez nem csak a gyermek képességfejlődésére lesz jó hatással, de mindenkinek segít levezetni a feszültséget, és a közös programok még jobban képesek összekovácsolni a család tagjait. Erre az egyik legjobb módszer a túrázás, amennyiben van rá lehetőség, de az alábbi játékok is kitűnő kikapcsolódási lehetőséget nyújtanak:

  1. Simon mondja: Bizonyára senkinek nem kell bemutatni ezt a játékot, és valószínűleg mindenki élvezte kiskorában. Nincs ez másképp felnőttként sem! Ez a játék közel végtelen lehetőséget rejt magában a mókára és a mozgásra. Váltsátok körönként, hogy ki legyen Simon, és indulhat a nevetés!
  2. Állatutánzás: Mindenkinek úgy kell viselkednie, mint a kedvenc állata. Utánozzátok a járását, a futását, a hangját. Ez egy remek fejlesztő és tanító játék, és nem kevésbé vicces.
  3. Jóga: Az együtt jógázás rendkívül jó kikapcsolódási lehetőséget nyújt, és megtanítja a gyermeknek, hogyan uralkodjon a teste felett, és kontrollálja önmagát. Persze senki nem állítja, hogy egy izgő-mozgó kisgyermeket hosszabb időre le lehet kötni jógázással, ám akinél bejön, az igazán nagy testi és lelki fejlődést lesz képes felmutatni.
  4. Táncparti: Egészen biztos, hogy minden gyerek élvezni fogja. Készítsetek egy lejátszási listát, ami tartalmazza mindenkinek legalább egy kedvenc zenéjét, majd indítsátok el és érezzétek jól magatokat!
  5. Körbenjárás: A leginkább koordinációt fejlesztő játék, ám ehhez tényleg szükséges, hogy a család minél több tagja részt vegyen benne. Alkossatok kört, fogjátok meg egymás kezét és kezdjetek el körben sétálni, miközben mondókáztok. Menjetek egészen addig, amíg mindenki el nem szédül és a földre nem ül!

Pufókság és soványság

A gyermeki szervezetnek szüksége van a megfelelő mennyiségű kalóriára ahhoz, hogy növekedni tudjon, és bírja az egész napos játékokat. Az, hogy bizonyos életkorban pufibbak lesznek, teljesen normális, ahogyan az is, hogy amikor hirtelen megnőnek, úgy tűnik majd, mintha lesoványodtak volna. Ha mégis aggódnál emiatt, vagy netán azon rágódsz, hogy a gyermeked nem mozog annyit amennyit kellene, beszélj a gyermekorvossal erről.

>> SZABADTÉRI JÁTÉKOK ÉS FELSZERELÉSEK <<

Amit viszont soha ne tegyél, az az, hogy diétára fogod őt. Ennél sokkal jobb módszer a mozgásos aktivitások emelése, ekkor pedig jobb, ha a család együtt teszi ezt. Kerékpáros túrák, hosszabb kutyasétáltatások, hétvégi kirándulások, táncpartik – a közös testmozgás mindenkinek öröm!

VIA

hirdetés

KÉRDEZZ A SZAKÉRTŐTŐL!

Ide írd a kérdésedet, hozzászólásodat!
Kérlek, add meg a neved!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .