A terhesség első jelei

A terhesség első jelei

A testük működését jól ismerő nők nagyon hamar megérzik, amikor teherbe esnek. A legtöbben azonban csak az első tünetekből vesszük észre. Az alábbi lista a leggyakoribb első jeleket ismerteti. Lehet, hogy mindegyiket megtapasztaljuk, lehet, hogy csak néhányat, de ritka esetben az is lehetséges, hogy egyet sem.

1. Fáradékonyság

Ha megkérdeznék, hogy vajon fáradtak vagyunk-e, akkor legszívesebben azt válaszolnánk: „Ááá, dehogy, – csak kimerültem!” A nagy mennyiségű progeszteron okozza azt az érzést, mintha épp egy maratoni futáson lennénk túl, pedig csak egy szimpla munkanapunk volt az irodában. A fáradékonyság, kimerültségérzés az egyik legkorábbi, ám bizonytalan jele a várandósságnak.

2. Érzékeny, duzzadt mellek

Az egyik legáltalánosabb tünet, hogy a mellek fájdalmasan reagálnak az érintésre. Ez hasonló, mint a menstruációt megelőző mellduzzadás, csak kicsit tovább tart és erősebb. Amint a szervezet hozzászokik a hormonszint változáshoz, az érzékenység, fájdalmasság megszűnik. Oka, hogy a mell elkezdi felkészülését arra, hogy néhány hónappal később a gyermek egyedüli táplálékforrása legyen.

3. Farkasétvágy

A lehető legváratlanabbul ránk törő éhségrohamok egyik lehetséges, ám nem biztos jelei a várandósságnak, ugyanis akár a vércukorszint leeséséből is adódhatnak. Ha más jelekkel együtt mutatkozik, akkor viszont jó utánaszámolni, hogy mikor is volt az utolsó menstruációnk.

4. Gyakori vizelési inger

A megtermékenyített petesejt méh-nyálkahártyájába való beágyazódásával fokozódik a Human Chorion Gonadotropin (HCG) hormon szintje. Mivel ez a hormon a kismedencében fokozott vérbőséget, szöveti telítődést okoz, a hólyagunk is érzékenyebbé válik a legkisebb nyomásváltozásra is.

5. A megtermékenyített petesejt beágyazódását követő vérzés és az alhasi görcsök

A megtermékenyítést követően kb. 8 nappal jelentkezhet egy könnyebb pecsételő vérzés, olykor gyenge alhasi görcsök kíséretében. A soron következő menstruáció időpontjában barnás színű folyás léphet fel, szintén a petesejt megtapadásának hatására.

6. A mellbimbó és a bimbóudvar sötét elszíneződése

Ez is lehet egy jel – viszont önmagában ez sem elegendő. Hiszen hormonműködési zavar is állhat a háttérben, függetlenül a várandósságtól. Többnyire az első harmad után válik sötétebb színűvé a bimbó és bimbóudvar.

7. Szagérzékenység

Az orr fokozott érzékenysége is hamar megjelenik. Sokszor a cigarettafüst legkisebb mennyisége is undort vált ki, de némely parfüm, étel-ital szaga szintén elviselhetetlenné válik.

8. A reggeli hányinger

Az első hetekben ritkán jelentkezik, alkalmanként egy-egy kiadós hányás a jellemzőbb. A beágyazódást követően többnyire émelygés, rossz közérzet léphet fel. Ez az állapot viszont nemcsak reggel, hanem a nap folyamán többször is fennállhat, vagy folyamatos is lehet. Persze vannak kivételek, akiknél egyáltalán nem fordul elő ez a kísérőjelenség. Az is gyakori velejárója az állapotnak, hogy az addig kedvenc ételek, italok, – akár még az illatuk is undort vált ki, avagy hányingert, hányást. Vannak, akik arról számolnak be, hogy állandóan fémes ízt éreznek a szájukban, ami rontja az étvágyukat is. Ugyanakkor nézzük a dolgok jó oldalát: ez az időszak segít, hogy a szervezetben lerakódott méreganyagok kiürüljenek, és megakadályozódik azok újbóli bevitele. A megtisztulás mind a baba kihordása, mind a szoptatása szempontjából jelentős.

9. Megemelkedett alaphőmérséklet

Ha rendszeresen megmérjük a testünk hőmérsékletét (rögtön ébredés után), megfigyelhetjük, hogy amennyiben ez 18  napon keresztül magasabb, mint az általános testhőnk, akkor nagy valószínűséggel várandósak vagyunk.

10. Kimaradó menstruáció

Ha az egyébként rendszeres menstruáció elmarad, szintén valószínűsíthető a várandósság. Ez egy biztos jele a megtermékenyülésnek, ha fogamzóképes korban vagyunk és normális a havi ciklusunk.

11. Végül, de nem utolsósorban a pozitív várandóssági teszt

Ha kimaradt a ciklusunk és a teszt pozitív, akkor biztosak lehetünk a közelgő gyermekáldásban. Nyugodtan kijelölhetjük a napot, hogy mikor is keressük fel a szülészorvosunkat, avagy a bábánkat.

Írta: Berényi Grilla gyógytornász,
www.grilla.hu
fotó: Freepik

hirdetés

25 EDDIGI KÉRDÉSEK

  1. Kedves Doktornõ!
    17 éves vagyok! Ma egy hete h együtt voltam a barátommal védekezés nékül, és azóta érzek alhasi fájdalmat ami enyhe, a szagokra is érzékenyebb vagyok, fehérfolyásom is van! Az utolsó menszim Juni 28.án volt! Azóta semmi vérzésem nem volt! Van arra esély hogy terhes vagyok? Nagyon kétségbe vagyok esve! Nem tudom mit tehetek!

  2. Kedves Anna!

    A megszakított közösülés nem védi meg sajnos a terhességtől, mert a férfiaknál orgazmus előtt is már juthat ki ondó ill. spermium az aktus során az ún. előváladékkal, és ezért esély van a megtermékenyülésre. Ezért ezt a módszert csak olyan pároknak szokták ajánlani, akiknél nem probléma, ha „becsúszik” egy baba.

    Mindenképpen használjanak ennél biztosabb fogamzásgátlási módszert. A legjobb az óvszer, mivel az nem csak a terhesség, hanem a nemi betegségek ellen is véd, de tartós párkapcsolat esetén a fogamzásgátló tabletta vagy a helyi fogamzásgátló készítmények is javasoltak.

    Néhány napos késése a menstruációnak természetes, különösen stressz esetén, valószínűleg csak erről van szó az Önök esetében.

    A beágyazódást nem kíséri pecsételő vérzés, járhat méhösszehúzódásokkal, de teljesen észrevehetetlen is lehet.

    Ha továbbra is késik, akkor a menstruáció várható időpontja után egy héttel érdemes a terhességi tesztet elvégezni.

    üdvözlettel,
    Kocsisné dr. Péterfy Hajnal

  3. Kedves Doktornő!
    Én egy 19 éves lány vagyok és körülbelül egy éve élek aktív nemi életet.Hosszú ideig mindig óvszerrel csináltuuk a barátommal, de körülbelül két hónapja már anélkül… Sose ment el bennem és mindig vigyáztunk és ügyeltünk a tisztaságra is! Általában 22-24 naponta szokott megjönni és áltlagosan 4 napig szokott tartani. A menstruációt nem előzi meg nálam lényegében semmi „előtünet”. Nem fáj a hasam, nincsenek görcseim vagy ehhez hasonlók. Elvétve szokott előfordulni, h görcsölök… kb 2 vagy 3 havonta egyszer, de akkor is gyengén. Most május 29-31.-e között kellett volna megjönnie… lehet, hogy „túl” aggódom a helyzetet és csak az érettségi miatt késik, mert amiatt sokat stresszelek. A felsorolt tünetek közül nálam egy se jelentkezett, talán csak fáradékony vagyok egy picit, mert keveset és rosszul alszom. Emelett utána olvasgattam dolgoknak és lehetséges, h táplálkozási zavaraim is vannak, mert nem eszem rendesen rendszeresen… és sokszor a fontos étkezések kimaradnak vagy helyettük jön a csoki. Ön szerint a menstruációm csak „szimplán” késhet vagy esetleg fent állhat a terhesség veszélye? Talán egy napja érzem, hogy meg kellenen ténylegesen is jönnie, mert van, h a méhem összehúzódik (úgy ahogyan máskor is szokott mielőtt megjönne)… de nincs semmi. De, ha esetleg beágyazódás lenne, akkor pecsételő vérzésnek elméletileg kísérnie kellenen ezt?

    Válaszát előre is köszönöm!
    Tisztelettel: Anna

  4. Kedves Doktornő!

    Megvan minden előjel a terhességre, kivéve a szédülést és az ájulást.
    A menstruációm késett 1 hetet, majd megjött 1 napra. Tesztet vettem de negatív lett. Létezik az, hogy ha valaki álterhes akkor is stimmeljen az összes előjel?
    Vagy csak nekem nem jók a tesztek?
    Válaszát előre is köszönöm.
    Tisztelettel: Szűcs Noémi

  5. Kedves doktornő,

    Lehetséges lenne, hogy terhes vagyok, a tegnapi negativ teszt ellenére, ha a következő jeleket tapasztalom magamon: mellduzzadás, mellfeszülés, haspuffadás, székrekedés, reggelente enyhe orrvérzés(kb. 6 napig), rossz közérzet, a szokásosnál kicsivel gyakoribb vizelési inger. Az utolsó menszeszem első napja jan. 13, azóta még nem jött meg, de általában 37 napos a ciklusom, vagy még több.

    Ha mégis terhes lennék, mikor teszteljek még? Már nagyon kiváncsi vagyok!!!
    Válaszát előre is köszönöm!

  6. Kedves doktornő!
    December 26-kán jött meg.Nekem 30 napra szokott megjöni,5 napig tart.9-én arra lettem figyelmes hogy nőtt a mellem feszül és fáj.pedig csak a havi előtt 3 nappal szokott mindig jelentkezni.Emelett émelygés,hányinger,fáradtság,fej fájás,és farkas étvágyam van egyfolytába,fokozott vizelés,puffadás érzet és jobban érzem a szagokat.Hol édeset ennék hol savanyút,hol egyszer mind a kettőt egyszere eszem.Azt szeretném kérdezni lehetséges hogy terhes vagyok?mert a menzeszem után sokszor együtt voltunk a férjemmel mert már nagyon szeretnénk babát.Mikor lenne érdemes megcsinálnom a tesztet?

  7. Kedves Doktornő!
    Ma pont mikor mentem megvenni a tesztett megjött megint.Akkor innentől megnyugodthatok és nincs semmi gond?Lehet hogy tényleg csak felfáztam.

  8. Sziasztok.16éves vagyok és azt szeretném kérdezni hogy nekem 3.án kellett volna h megjöjjön de csúszott 4 napot és akkor is csak 1 napig tartott azóta semmi: S Ebből lehet babára következtetni? mert én eddig semmit nem éreztem magamon hogy változás lenne :S Légyszi segítsetek 🙁

    • Kedves Nóra!

      Ez függ az előzményektől is, hogy védekeztetek-e. De önmagában a rövid menstruációnak több oka is lehet, pl. akár felfázás is. Ha biztos akarsz lenni abban, hogy nincs baba, javaslom vegyél egy otthon is elvégezhető terhességi tesztet, ez kapható DM-ben, Rossmanban is.

      A továbbiakban pedig mindenképpen fordíts figyelmet a védekezésre, az óvszer használata nem csak a terhesség, hanem a nemi betegségek megelőzése miatt is fontos.

      Ha véletlenül pozitív lenne a teszt, akkor írj, és megbeszéljük, hogy kihez fordulhatsz és mik a megoldási lehetőségek.

      üdv,
      Kocsisné dr. Péterfy Hajnal
      szakgyóygszerész

      • Kedves doktornő!
        Mi mindíg védekezünk erre nagy figyelmet fordítunk.Redben akkor minnél hamarabb elvégzem a tesztet. Ha pedig pozitív feltétlenül írok. Köszönöm a segítséget.

KÉRDEZZ A SZAKÉRTŐTŐL!

Ide írd a kérdésedet, hozzászólásodat!
Kérlek, add meg a neved!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .