
Sokan szeretnek illóolajat párologtatni a vajúdás időszakában, ami a kórházba is az otthonosság érzetét csempészheti be. Az illóolajok segítségével otthonosabbá, kellemesebbé tehetjük a szülőszobát, felkészülhetünk a gátvédelemre és a szoptatásra.

Csepegtethetjük az olajat közvetlenül a fűtőtestre vagy egy vizes törülközőre. Nyáron vigyünk be magunkkal aromalámpát. Erre a célra használhatunk eukaliptusz olajat (tisztítja a levegőt, segíti a légzést), narancsvirág olajat (nyugtat) vagy levendulát (tiszta, könnyed illata nyugtató hatású). Mindenképpen olyan illóolajat vigyünk magunkkal, amelynek az illatát kellemesnek találjuk.
Masszázsolaj vajúdáshoz
Vajúdás idejére masszázsolajat is készíthetünk, amellyel a derekat lehet bedörzsölni, vagy meleg borogatás formájában a hasra vagy derékra helyezni.
Felhasználható olajok:
-
zsályalevél zsálya: elősegíti a szülés megindulását, fokozza a méh-összehúzódásokat, euforikus hatást érhetünk el vele
- rózsa: segít a méhnek ellazulni
- jázmin: segíti az összpontosítást
- narancsvirág: nyugtató hatású
- szerecsendió: előkészíti az izmokat az összehúzódásra
- levendula: relaxáló hatású
Elkészíthetjük a következő keveréket is: jojobaolajhoz cseppentsünk rózsaolajat, jázmint muskotályzsályát és ilang-ilangot. Utóbbit csak akkor, ha a várandós anya kellemesnek találja az illatát, mivel az igen erős, és van, aki számára inkább zavaró. Az illóolajokat cseppenként adagoljuk a bázisolajhoz, amíg el nem érjük a kívánt, nem túl erőteljes illathatást.
Készíthetünk egykomponensű masszázsolajat is jázminnal, muskotályzsályával, levendulával vagy tömjénnel, max. 2 cseppet oldva 5 ml bázisolajban.
Gátmasszázsolaj: ezt az olajat már a szülés előtt hat héttel elkezdhetjük használni a gát előkészítésére. Búzacsíra és orbáncfűolaj 1:1 arányú keverékébe cseppentsünk muskotályzsályát és rózsaolajat, ugyanúgy cseppenként adagolva, mint a test-masszázsolaj esetében.
A gátmasszázs technikája
Helyezkedjünk kényelmes pózba, melegítsük meg az olajat a kezünkben és kenjük be a gáttájat, amíg kellően síkos nem lesz. Ne használjunk túl sok olajat, illetve a felesleget a masszázs végén töröljük le, nehogy baktériumok táptalajává váljon. Ha már kívülről egy kicsit ellazítgattuk a gátizmokat, nyúljunk be mindkét kezünk egy-egy ujjával a hüvelybe és finoman húzzuk kifelé és szét, ill. a végbélnyílás felé a szöveteket, hasonlóan ahhoz, ahogy majd a baba is feszíteni fogja a fejével. Kezdetben égő érzést tapasztalunk. Tartsuk meg a húzást addig, amíg ez az érzés alábbhagy (kb. fél percig). Utána masszírozgassuk a hüvelybemenetet U alakban oda-vissza. A masszázst a partner is végezheti! (Forrás: nandu.hu)
Szülés alatt tiszta orbáncfűolajat használjunk a gátmasszázshoz, mivel az rögtön ellazítja az izmokat.
Illóolajok szülés után
Duzzadt mellek:
- ánizskapor olaj – szülés előtt és után dörzsöljük be vele a mellet, így kevésbé fájdalmas lesz a tejbelövellés
- geránium – bázisolajban oldva, hideg borogatás formájában alkalmazva nyugtatja a duzzadt melleket
Tejképző masszázsolaj: A bázisolajat mandula és körömvirág olaj keverékéből állítsuk elő, nagyobb mennyiségű mandulaolajhoz valamivel kevesebb körömvirág olajat használjunk. Ebbe csepegtessük cseppenként a következő illóolajokat: ánizs, édeskömény, karottamag, koriander, római kömény, levendula, rózsa. Naponta egyszer-kétszer körkörös mozdulatokkal, csillag alakban a mell bőrébe masszírozzuk. Ha úgy érezzük, kevés a tej mennyisége, akár minden szoptatás előtt is lehet használni. Bánjunk azonban óvatosan az illóolajokkal, mivel az újszülöttek szaglása nagyon érzékeny, ha úgy vesszük észre, zavarják az illóolajok a megszokott „mama-illat” helyett, ne használjuk őket. Ne feledjük el azt sem, hogy az igény szerinti és kizárólagos szoptatás tejtermelést serkentő hatását nem pótolja semmilyen tejképző praktika.

Szülés utáni depresszió: jázmin, bergamott
Hangulatjavító: rozmaring, bergamott
Alvászavarok: levendula, majoránna
Próbáljuk ki egy kényeztető test-masszázshoz vagy illatos fürdőhöz a következő keveréket: 25 ml bázisolajhoz cseppentsünk 1 csepp narancsvirág, 2 csepp geránium, 3 csepp tömjén és 4 csepp levendula olajat. Még jobb a hatása, ha a bázisolajban használunk 5 ml orbáncfűolajat vagy körömvirágolajat is. Ez a mennyiség elegendő egy teljes test-masszázshoz vagy öt fürdőhöz.
Az illóolajok alkalmazásának módja
Az illóolajokat használhatjuk masszázshoz, illatos fürdőt készíthetünk belőlük, vagy elpárologtatva felfrissíthetjük vele a szoba levegőjét.
A masszázshoz az olajokat hígított formában, ún. bázisolajjal összekeverve használjuk, különben kellemetlen, szúró vagy égő érzést okoznak a bőrön. Hordozóolajként legjobb hidegen préselt olajokat alkalmazni, mivel ezek a legtisztábbak. Bázisolajként használható olajok: szőlőmag, mandulamag, napraforgó, szója, avokádó, búzacsíra vagy szezámmag olaj. Egy evőkanál bázisolaj egy teljes testmasszázshoz elegendő. Kis tálkába öntve kell hozzácsepegtetni 6-8 csepp illóolajt. Egy kezelés során háromnál több illóolajat ne használjunk.
Illatos fürdő készítéséhez 6-8 csepp illóolajat adjunk a fürdővízhez. Akkor csepegtessük bele, amikor még engedjük a meleg vizet a kádba, mivel a hő segíti az illatok felszabadulását, és így az betölti az egész fürdőszobát. Az illóolaj egy része a bőrön keresztül felszívódva fejti ki hatását, a fürdővíz felszínén maradó rész pedig elpárolog, és a belégzés során a tüdőbe jut.

Párologtathatjuk is az illóolajokat a szobában. Használhatunk aromalámpát, csepegtethetünk egy kis vízzel teli tálkába belőlük, amelyet a radiátorra helyezhetünk, vagy egy vizes törülközőre is, amelyet a radiátorra helyezünk száradni.