Gátsérülés: a hüvelyi szülés egyik leggyakoribb szövődménye

dr willner_peter_robert_korhaz

Mi okozza a gátsérülést és ez milyen következményekkel jár?

A széklettartás zavara, az inkontinencia nők között számottevően gyakoribb. Ennek az oka a gát szüléskori sérülése.

Az idősebb korban történő gyermekvállalás, az elhúzódó vajúdás, a baba nagyobb súlya mind hozzájárul a gátsérüléshez.

Szakértőnk a témában: Dr. Willner-Haring Péter, sebész-proktológus főorvos, a Róbert Magánkórház Mátrix osztályának részlegvezetője

Érdekes tény, hogy a gátmetszés nem csökkenti a sérülések számát, sőt, az inkontinencia akkor ritkább, amikor gátvédelemmel történik a szülés. Valamilyen szintű sérülés szinte mindig előfordul, de hosszú távú káros következményei csak a III. és IV. fokú sérüléseknek van. Ilyenkor a hüvelyfalon és a gát kötőszövetén kívül a végbél záróizom egy része, legrosszabb esetben annak az egésze sérül.

Ezek a sérülések  általában felismerésre kerülnek, és a szülész igyekszik azokat ellátni, azaz varrattal egyesíteni az elszakadt szöveteket, a legtöbb esetben sikeresen. Sajnos azonban az esetek kb. 5%-ban azonnal, vagy később jelentkeznek a széklet inkontinencia tünetei.

Az anyuka azt veszi észre, hogy a fehérneműje a seb gyógyulása után is váladékos, széklet nyomot lát a betéten. Híg széklet esetén szaladni kell a mellékhelyiségbe, a szelet nem mindig tudja tartani. Ilyenkor gondolni kell a záróizmok sérülésére.

A panaszok kis mértékben enyhülhetnek, amint a szövetek visszanyerik eredeti rugalmasságukat, ahogy a környezet hegesedik.

Mit tehetünk gátsérüléskor?

A szülés utáni hónapokban akkor sem jönne szóba a plasztika, ha igazolódna a sérülés. Kb. fél évvel a szülés után is fennálló panaszok esetén azonban célszerű felkeresni a szülészünket, esetleg egy ezzel foglalkozó proktológust.

A kor előrehaladtával a széklet- és vizelet tartási képességünk a záróizmok fáradása miatt egyébként is romlik. Egyre több 50-60 éves hölgy keresi fel a rendelőt tartási zavar miatt. Vizsgálatuk során kiderül, hogy a záróizmok egy része hiányzik. A sérülés valószínűleg a több évtizeddel korábbi szülésnél történhetett. A medence fenék bonyolult izom struktúrája ennyi ideig tudta kompenzálni a kiesett izomerőt.

A vizsgálat fájdalmatlan: már bizonyos fizikai jelek alapján valószínűsíthető a  sérülés, de egy speciális ultrahang vizsgálattal minden kétséget kizáróan bizonyítható.

Mik a kilátásaink?

Fontos hangsúlyozni: spontán javulás nincs, sőt idővel a panaszok valószínűleg fokozódni fognak.

Azt, hogy ez milyen kellemetlen csak azok tudják, akik elszenvedték:

  • a széklet tartás nehézsége egyre inkább a lakáshoz köti az érintettet, megnehezíti, akár lehetetlenné teszi a mindennapi tevékenységet.
  • megromolhatnak a társas kapcsolatok, akár a párkapcsolat is áldozatul eshet.
  • pszichés és fizikai okok miatt a szexuális élet is tönkremehet.

Mindezek miatt nem szabad várni a tünetek jelentkezésekor.

A kezelés

A kezelés első lépése az intimtorna elsajátítása és gyakorlása. A meglévő izmok erősítése, “tartalékok bedobása” sokak számára végső megoldást jelent.

Nagyon ritkán válik szükségessé műtét. A műtét technikailag nehéz, a páciens számára megterhelő lehet. Csak akkor végezzük, ha az inkontinencia az életminőséget nagymértékben rontja. A műtétet több konzultáció előzi meg, a partnert minden esetben bevonjuk.

Fontos, hogy megértsük: a gát nem steril terület. A széklet, a nemi szerv, a vizelet egyike sem teremt ideális körülményeket a sebgyógyuláshoz. Bizonyos esetekben a biztonságos gyógyulás csak a széklet átmeneti “elterelése” mellett biztosítható. Ettől szinte mindenki megijed, de nagyon érdekes: egy betegünk sem sajnálta, hogy bevállalta azt a pár hónapos kellemetlenséget, hogy utána ismét teljes életet élhessen. Bátran mondhatjuk: nemzetközi viszonylatban is kimagaslóan jók az eredményeink. A rekonstrukciós műtéten átesettek kivétel nélkül elégedettek az eredménnyel.

Az új betegeinket szívesen segítik a gyógyultak, támogatják, bíztatják őket. A műtét maga kb. másfél órát vesz igénybe.

Ha műtétre került sor…

A kórházban 2 éjszakát kell tartózkodni. Utána a sebgyógyulás alakulásától függően hetente – két hetente kell kontrollra jönni, 6 hétig. Ha széklet elterelés volt úgy az 3-6 hónap múlva szűntethető meg.

Hangsúlyozom: erre akkor van szükség, ha a gát teljesen hiányzik és a széklet a hüvelyből ürül. Ez borzasztó állapot és a sebészeti megoldás a beteg számára az életminőség hatalmas javulását hozza.

Milyen életet lehet utána élni?

Teljeset, a szó minden értelmében. Nincs korlátozás a testi mozgást, a szexuális életet illetően. El lehet felejteni, hogy volt probléma. Bár nem állítom, hogy az eredeti állapot helyreállítható! Bizonyos egyszerű szabályok betartása mellett azonban garantálhatóan teljes életet lehet élni.

Szerző: Dr. Willner-Haring Péter, sebész-proktológus főorvos,
a Róbert Magánkórház Mátrix osztályának részlegvezetője

hirdetés
A Babafalva.hu - Várandósságtól az első osztályig portál tizenhárom éve segíti, támogatja a várandós, kisbabás és kisgyerekes édesanyákat és szülőket.
Előző cikk5 dolog, amit akkor ismertem meg, mikor anyuka lettem
Következő cikkTápanyagpótlás szoptatás alatt

KÉRDEZZ A SZAKÉRTŐTŐL!

Ide írd a kérdésedet, hozzászólásodat!
Kérlek, add meg a neved!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .