Babavédelem az új influenza ellen

A H1N1, azaz „új influenza A vírus” már Magyarországon is egyre több megbetegedést okoz. Emiatt fontos, hogy a szülők kellőképpen fel legyenek készülve, hogy mi a teendő, ha a családban fertőzött beteg van vagy akár az egészen pici, 1 éves kor alatti csecsemő fertőződik meg.

A megelőzésről

A fertőződés esélye csökkenthető, ha kerülik a szoros érintkezéseket, és betartják az általános személyi higiénés szabályokat, különös tekintettel a kézmosásra, a köhögés-tüsszentés etikettre, továbbá erre a gyermekeket is megtanítják. A kézmosás meleg vízzel és szappannal történjen, és legalább 20 másodpercig tartson.

Az anyatej steril körülmények között tárolódik az anya szervezetében, így a szoptatás ideje alatt kell a legkevésbé tartanunk a különböző fertőzéses megbetegedésektől. Egy 6-12 hónapos csecsemőnek minimum napi 5-8 dl anyatejre van szüksége az egészséges fejlődéshez, és ahhoz, hogy a szervezete ellenálló legyen a betegségekkel szemben. Amennyiben az anyatejes táplálásra nincs mód, úgy 1 éves kor alatt kapjon immunerősítő tápszert a pici. Ennek összetétele hasonlít leginkább az anyatejéhez és erősíti a baba szervezetét.

Az influenzavírus képes terjedni oly módon is, hogy valaki a kezével a különböző tárgyak megfogásával továbbítja az azokra leülepedett váladékcseppekben található vírust a saját nyálkahártyájára (szemébe, szájába, orrába.). A szokásos módszerrel végzett gyakori takarítás elegendő a felületek és tárgyak tisztán tartására, külön fertőtlenítésre nincs szükség.

Kikre veszélyes a fertőzés?

Szívbetegekre, egyéb krónikus betegségben szenvedőkre, idősekre és csecsemőkre.

Ha a betegség jelentkezik

Általában az influenza szokásos, jellegzetes tüneteivel jár, és szövődmény nélkül, magától gyógyul. A betegség hirtelen kezdődik, a leggyakrabban észlelt tünetei:

  • láz, hidegrázás,
  • izomfájdalom,
  • fáradtság,
  • fejfájás

továbbá:

  • orrdugulás, orrfolyás,
  • torokfájás,
  • köhögés,
  • esetenként gyomor-bélrendszeri tünetek is előfordulhatnak, pl. hasmenés, hányinger, hányás.

A betegség lefolyási ideje általában 1-4 nap, maximum 7 nap.

Mit tegyünk, ha észleljük magunkon vagy valamelyik családtagunkon a tüneteket?

A legfontosabb teendő, hogy a beteg maradjon otthon, pihenjen, csillapítsa a magas lázat minden esetben és fogyasszon bőven folyadékot. Csecsemők esetében ez azt jelenti, hogy a 6 hónap alatti kisbabák a kizárólagos, szokásos napi 5-7 szoptatása mellett folyadék bevitel fokozása válhat szükségessé. Ennek legegyszerűbb módja, hogy babánkat anyatejjel igény szerint gyakrabban kínáljuk, illetve ha az anyatejet nem fogadja el, akkor feltétlenül biztosítanunk kell a baba folyadékpótlását forralt és visszahűtött babavízzel.

6 hónap feletti csecsemők esetén étvágytalanságra is számítanunk kell, ezért az anyatejnek, annak hiányában a tápszernek különös jelentősége lesz, mennyiségét fokozni is érdemes, hiszen a „szilárd” ételek helyett is ezt adjuk. Amennyiben babánk nem fogadja el a tápértékben gazdag és folyadékpótlást is szolgáló anyatejet vagy tápszert, akkor a folyadékot babavízzel, hígított zöldség vagy gyümölcslével, illetve gyümölcs teával pótolni kell. A folyadékot ne cukrozott italokkal pótoljuk, hiszen ezek csak tovább fokozzák az étvágytalanságot.

Mikor forduljunk orvoshoz?

Ha fenn leírt tünetek rosszabbodnak, vagy egyéb tünetek, mint nehézlégzés jelentkeznek. Amennyiben a beteg krónikus alapbetegségben szenved, és hirtelen rosszabbodni kezd az állapota, vagy szövődmények lépnek fel (pl. néhány napos láztalanság után újból jelentkező, vagy hosszan, 3-4 napon túl elhúzódó láz, fülfájás, nehézlégzés), akkor hívjuk a házigyermekorvost, hiszen az orvos dönthet a megfelelő kezelésről és az esetleges kórházi beutalásról.

Kiknek javasolt a védőoltás?

Általánosságban mindenkinek, a házi gyermekorvossal vagy háziorvossal történt egyeztetés alapján. Különösen javasolt, szívbetegeknek, krónikus betegeknek, időseknek és fiatal csecsemőknek. Továbbá munkakörüknél fogva nagyobb valószínűséggel fertőződőknek, mint egészségügyi dolgozók, iskolában, óvodában dolgozók, tömegközlekedésben dolgozók stb.

Magyar Gyermekorvosok Társasága (www.gyermekorvostarsasag.hu) tájékoztatója

hirdetés
A Babafalva.hu - Várandósságtól az első osztályig portál tizenhárom éve segíti, támogatja a várandós, kisbabás és kisgyerekes édesanyákat és szülőket.
Előző cikkEgészségesen szőlővel
Következő cikkAz akupunktúra enyhíti a PCOS tüneteit

14 EDDIGI KÉRDÉSEK

  1. Azért nagyon szépen köszönöm segítségét!!
    Tudja az az igazság ,hogy meggondolandó,hogy beadasam-e a kisfiamnak az oltást mivel tej-tojás allergiás,félek a kockázatoktól,és sajnos még nem hallotam olyan kisgyermekről aki tojás allergiás és bekapta volna az oltást,mert ha tudnék róla vagy jobban foglalkoznának a témával (pl ántsz,tiszti orvosok,háziorvosok),akkor nem lenne ekkora kétely se bennem se másban!!

    köszönöm tisztelettel: ANdrea!!

  2. Kedves Tanácsadó!!

    Én pedig úgy tudom,hoygakik tojásallergiások,azok csak oltóközpontban kaphatják be hátra vmi fellép náluk!!pl szív elégtelenség, szívleállás, stb
    Ezt dr Csépányi Mártá mondta a győri oltóközpont gyermekgyógyász, infektológus, allergológus-immunológus szakorvosa!!

    Dr Ruszinkó Viktória,ő pedig a kezelőorvosa gazstróenterológus,azt mondta hogy ah áziorvosnál nézzük meg hogy a picim hoyg reagál a tojásra, pl az arcára kenjünk tojást és ha reakcíó lesz ,akkor az oltásnál is elképzelhető hogy fellépp valami ami sulyús lehet!!

    Kisfiam tej tojás érzékeny tojás-fehérje+sárgájára is!!

    • Kedves Andrea!

      Köszönöm a kiegészítést, az allergológus és gasztroenterológus doktornők biztosan jobban tudják nálam.:) Ill. én csak az OGYEI állásfoglalást találtam a témában az ÁNTSZ honlapján, és később a fórumunkon amiket (ha jól gondolom) Ön írt. Be is linkeltem ide.:)

      üdv,
      Hajnal

  3. Tisztlelt Tanácsadó!!

    Nagyon örülnék neki hogy ha oldalukon arról is tájékoztatást készítenének hogy mi a teendő pl ha egy kisgyeremek tojás allergiás, bekaphatja-e az oltást vagy sem,ha igen miként ha nem miért nem,szeritnem ez is érdekelne mindenkit engem főlem mivel kisfiam tej-tojás érzékeny őt hogy védjem meg a fertöződéstől,mi 5en vagyunk a családban a picimmel együtt, 4en be vagyunk oltva mivel őt nem lehetett,de szeivesen olvasnék erről bővebben miért nem??-kockázatok!!
    Kisfiam januárban lesz 3éves és még anyatejes,szoptatom,így átmehetet neki egykis védetség az oltásból??? várom válaszát üdvözlettel?V.Andi

    • Kedves Andrea!

      Az Országos Gyermekegészségügyi Intézet állásfoglalásában ezt találtam:

      A Magyarországon gyártott és forgalmazott Fluval P (Omninvest) vakcina valóban
      tojás felhasználásával készült, ám a gyártás során végzett, ún. biológiai tisztításnak
      köszönhetően tojásfehérjét alig kimutatható, kevesebb, mint 0,1 mikrogramm/adag
      mennyiségben tartalmaz csak. Ez a minimális mennyiség messze alatta marad a
      tojásallergiások esetén is általánosan még elfogadott 1,2 mikrogramm/ml–nek.

      Ennek köszönhetően mindenki, aki tojásevésre allergiás reakciót mutat is,
      biztonsággal, a háziorvosi rendelőben beoltható.

      A teljes állásfoglalás pdf formában letölthető innen:
      Olthatók-e a tojásallergiások új influenza ellen .

      A szoptatás során átjut az Ön szerveztében képződött ellenanyag a gyermek szervezetébe, így az védi őt valamennyire.

      üdv,
      Kocsisné dr. Péterfy Hajnal szakgyógyszerész

  4. Üdv Mindenkinek!

    Az egyik nagyon jó barátnőm orvosi műszerek forgalmazásával foglalkozik, 2 pici gyermeke is van. Sok orvossal, kutatóval és egyéb fejesekkel van kapcsolata. A védőoltás kérdésemre azt válaszolta, hogy a higany, ami az oltásban található, kb 2 nap alatt távozik egyéb anyagcsere útján a testből (vizelet és széklet formájában), ezért nem jelent veszélyt. Ami nagyobb veszélyt jelent, az a mindenki szájában megtalálható régi amalgán tömés. Azt mondta, inkább azért aggódjak, ne a vakcina miatt. A mellékhatása annyira elenyésző, hogy nagyobb a baj, ha nem kapjuk meg, mint ha beoltanak. Én elhatároztam magam, és a gyermekem miatt mindent megteszek. Ráadásul szülés előtt 2 héttel pláne javasolt, mert már a baba is védett lesz, és az anya tej is védelmet nyújt számára.

    Üdv

    Csicsi

  5. Sziasztok!

    Én sem tudok dönteni! A lányom még szoptatja a 6 hónapos babáját, de senki nem tudta még megmondani,hogy az anyuka megkaphatja-e a védőoltást? Köszi a segítő választ!

    • Kedves Labera!

      Szoptatás ideje alatt a védőoltás beadható, sőt a 12 hónap alatti csecsemők védelmére a környezetükben élők beoltása javasolt. A védőoltás után az anyai szervezet által termelt ellenanyagok bejutnak a csecsemő szervezetébe is az anyatejen keresztül, így a baba is védettebbé válik a fertőzéssel szemben.

      Bővebb információkért pedig ezt a cikket ajánlom a Szoptatás portálról:
      Influenza és szoptatás

      üdv,
      Kocsisné dr. Péterfy Hajnal szakgyógyszerész

  6. Sziasztok!
    Mennyit változik a világ! Megy az oltási dömping, van, aki még vakcinát is rabol a patikából…
    Amikor már Czeizel Endre is azt mondja, hogy a terhes nők mindenképpen oltassák be magukat, akkor sajna én is megingok.
    Én nem vagyok sem orvos, sem gyógyszerész, és felháborító, hogy a gyerekorvosunk azt mondja, hogy nekem kell eldöntenem beoltatom-e az 5 éves lányom, ő nem mondhat semmit.
    Édes istenem!
    Csoda, ha már az orvosokban sem bíznak az emberek? (Legalábbis egyre többen, mert ez a beoltási láz, nem azt mutatja, hogy nem bíznának bennük…)

  7. Sziasztok!
    Teljesen elképedtem és csak nézek nagyokat bután…
    Mióta lehet kismamáknak bármilyen védőoltást adni????
    Ez mennyiben más oltás mint a többi nem engedett?
    Ugyan már!
    Szinte minden gyógyszerre is rá van írva, hogy kismamáknak Tilos!
    És inci finci babáját valaki oda meri tenni egy ismeretlen tű elé????
    Valaki látott már olyan embert akit beoltottak ezzel a nem is olyan rég felfedezett ellen bacival?
    Én tuti nem engedek senkit beoltatni a családból.
    Üdv: Kata

  8. Szia Csicsi!
    Én is kismama vagyok és van két kisgyermekem. A gyermekorvos is azt mondta, hogy terhes nőknél eleve kizárt bármiféle védőoltás, egyszerűen tilos.
    Szerinte túl sokat foglalkoznak ezzel és belénk beszélik, hogy betegek leszünk. Véleménye szerint a szokásos megelőző dolgok, mint sok zöldség, gyümölcs, hagymafélék, C-vitamin, esetleg némi immunerősítő csepp, aki szeretne és megfelelő higiénia esetén elkerülhető. Kerülni kell a nagy tömeget. Én biztosan nem oltatnám be a gyermekeimet sem. Esetleg a férjemet, aki mindennap Pestre jár dolgozni és metrózik, buszozik.
    Üdv,
    Tünde

  9. Tisztelt tanácsadó!

    6 hónapos kismama vagyok és megérdeklődtem, hogy tanácsos -e a védőoltás? Egyhangú kijelentést tett a szülésorvos, nőgyógyász és szülésnő is, hogy meg ne próbáljam. Csak a legvégső esetben javasolt, mivel a vakcina még gyerek cipőben jár, és nagyobb veszélyt jelent, mint segítséget.

    Ön, hogy látja?

    Válaszát várva,

    Köszönettel

    Csicsi

    • Kedves Csicsi!

      A cikk a Magyar Gyermekorvosok Társaságának tájékoztatója, tőlük kaptuk, mi a szerkesztőségből sajnos nem tudunk tanácsot adni. Vagyis csak annyit, hogy hallgasson az orvosára, mint láthatja a cikk sem javasolja várandósoknak a védőoltást.

      üdv,
      Hajnal

KÉRDEZZ A SZAKÉRTŐTŐL!

Ide írd a kérdésedet, hozzászólásodat!
Kérlek, add meg a neved!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .