Családi adókedvezmény szabályai, igénylése

családi-adókedvezmény-300x270.jpg

2011. január elsejétől életbe lépett a családi adózás Magyarországon. A személyi jövedelemadózás új rendszerében már az első gyermek után is adókedvezmény jár a szülőknek, méghozzá jövedelemkorláttól mentesen – hívja fel a figyelmet a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM).

A családok egy és két gyermek esetén gyermekenként havi 62.500 forint, míg 3 gyermek vállalásától gyermekenként havi 206.250 forint kedvezményt számolhatnak el a jövedelmükkel szemben.

Az intézkedés hatására, egy átlagos munkabérrel rendelkező, gyermeket nevelő szülő eddigi nettó fizetésénél akár 10-20 százalékkal is többet kaphat fizetéskor, illetve a többgyermekes családok többsége teljes mértékben mentesül a személyi jövedelemadó fizetése alól. A kormány célja, hogy a családok kiemelt támogatásával húsz év alatt egymillió gyermek születését segítse elő – közölte a tárca.

Ki után jár adókedvezmény?

A kedvezményezett eltartottak után lehet elszámolni az adókedvezményt, ebbe a körbe elsősorban azok tartoznak, aki után a családi pótlék is igénybe vehető. A gyermekeken kívül ide sorolhatók a rokkantsági járadékban részesülők, illetve a fogantatást követő 91 nappal a magzat, a világra jöttéig.

Bár az eltartottak után nem jár kedvezmény, de a kedvezmény összegének kiszámításakor figyelembe kell venni. Ilyen eset, ha a családban az első, felsőfokú alapképzésben résztvevő húszas éveiben járó gyerek van. Ha tehát két gimnazista gyermek mellett egy egyetemista is van, akkor három gyerek után számítható a családi adókedvezmény, de csak a két gyerek után járó 33.000-33.000 forint adó vonható le havonta.

Letölthető családi adókedvezmény nyilatkozatok

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal honlapján megjelentek az adóelőleg‑nyilatkozatok javasolt mintái. Ezeket a nyilatkozatokat annak kell kitöltenie, és a munkáltatónak átadnia, aki az adóelőleg megállapítása során a családi kedvezményt, az adójóváírást, vagy a súlyos fogyatékosság után járó személyi kedvezményt igénybe kívánja venni.

A felsorolt kedvezményeket a munkáltató csak abban az esetben veheti figyelembe a személyi jövedelemadó előlegének megállapítása során, ha a munkavállaló az adóelőleg-nyilatkozatot megteszi. Ilyen nyilatkozat hiányában a fenti kedvezményeket a magánszemély csak a bevallásában, 2012 első felében érvényesítheti.

Ez például azt jelenti, hogy amennyiben egy munkavállaló bruttó 150 ezer forint havi fizetéséből tartja el egy kiskorú gyermekét, és nem teszi meg a családi kedvezményről és az adójóváírásról szóló adóelőleg‑nyilatkozatokat, akkor a fizetéséből a munkáltató 22 100 forinttal több adót von le, mint amennyit ténylegesen fizetnie kellene. Ebben az esetben a magánszemély akár egy évet meghaladó időszakban is „hitelezni” fog a magyar államnak.

Az adóelőleg-nyilatkozatokat a bérszámfejtést megelőzően – akár január 20-ai határidőig – kell a munkáltató számára átadni két példányban. A családi kedvezmény érvényesítéséről szóló adóelőleg-nyilatkozat megtételével különösen érdemes sietni, mivel azt közös háztartásban nevelt gyermek(ek) esetén mindkét házastársnak, közös gyermek(ek) esetén mindkét élettársnak, illetve mindkét szülő munkáltatójának is alá kell írnia.

hirdetés

39 EDDIGI KÉRDÉSEK

  1. Érdeklődni szeretnék hogy hogy van ez a családi kedvezmény.Mert nekem az elözö házasságomból született egy fiam és két éve születet egy kislányom az élettársamtól.Most gyesen vagyok és azt mondják hogy a párom nem veheti igénybe a fiam után járó családi kedvezményt csak a lány után.Pedig ö is a családhoz tartozik meg egy háztartásban élünk.Egyik helyen számít az élet társ másik helyen nem hogy van ez?

    • Sziasztok,valóban így van.A párom és én HÁZASTÁRSAK vagyunk,van 3 gyermek,1 közös kettő a párom előző házasságából van.Ő munkanélkül van,csak én dolgozom a családban,de én csak a közös/saját vérszerinti után kapom a kedvezményt.A havi 99000 helyett csak 33000-et,reklamálás után,mert a januári bérből 10000-et vett figyelembe a bérszámfejtő cég.T

  2. „nemediek”-nek üzenem, hogy valóban a GYES adómentes, így jelenleg míg gyesen vagy nem tudod az adókedvezményt igénybe venni, de ettől függetlenül IGÉNYELNED KELL, MIHAMARABB! A munkahelyeden! Ha volt persze, terhességed előtt. Ott kell,hogy legyen már ehhez formanyomtatvány, amit kitöltesz, és a beadod, a többit már ők intézik. Teljességel tuti az infó, :-)), ugynains én is gyesen vagyok, és én is így jártam el. Most kell igényelni, és ha munkába állsz a gyes után, vagy megkezded a szabid letöltését már kapni fogod. Remélem, segítettem valamelyest. Jócccakát:-))

  3. Sziasztok!
    Én azt szeretném megkérdezni, hogy én Gyes-en vagyok és a MÁK-tól kapom az ellátást, nekem is jár a családi adókedvezmény vagy sem, illetve hova kell beküldenem, kinek az aláírását szerezzem meg hozzá? Férjem munkanélküli (már törölték a munkanélküli nyilvántartásból is)

  4. JÓ HÍR
    Az OEP oldalán már fenn van a tájékoztató hogy ki, mit, hogyan kérhet

    CSAK amit én személy szerint sajnálok, hogy az igénylőlapon az I./2. pontnál nincs választási lehetőség – mint máshol – azaz nekem kell beírni a pontos összeget amire nem szívesen vállalkoznék, mert nem értek hozzá… gyeden vagyok (91.510,- Ft), más jövedelmem nincs és én szeretném igénybe venni a támogatást – ha van valaki aki ennyit kap és tudja a pontos beírandó összeget légyszi írjon.
    Előre is köszi!

    • Köszi 🙂 Kiszámolni én sem tudom hogy kell, főleg hogy eddig még nem küldtek összesítőt az adóbevalláshoz, pedig azon rajta lenne, hogy mit vontak mire.

  5. én csakanyitszretnék kédezni hogynem3gyermekemvan és gyestkapok meg családit és hogy nekem járri a csaláadi ado kedvezmémy

  6. Kedves Dana!

    Anyukámék könyveléssel foglalkoznak,és a Te helyzetedre a következőket mondta: nem a munkáltatódnak,hanem az OEP-nek kell leadni a családi adókedvezményről és az adójóváírásról is a papírokat.Tök mindegy,hogy Ők mit mondanak.Ha jól értettem érdeklődtél az APEH-nél is,és ők is az OEP feladatának tekintik.Anyám szerint,amit az APEH mond:az a „szent dolog”. :-))))
    (Természetesen csak akkor tudod igénybe venni a családi adókedvezményt,ha az adójóváíráson felül,még vonnak adót.Attól függ mennyi a gyeded összege.)
    A javaslat: add fel az OEP-nek ajánlva,tértivevényesen a papírokat,mert anyám szerint egyszer csak tisztába kerülnek azzal,hogy mi a dolguk.
    Magán megjegyzésem pedig az,hogy felháborító mennyire felkészületlenek az illetékes szervek!!!!

    Üdvözlettel:

    Lexa

    • Kedves Lexa!

      Köszönöm, hogy megkérdezted! Mindenképp ezt fogom tenni. Kivárom hátha lesz valamilyen hivatalos állásfoglalás, de a határidőig mindenképp feladom. A gyed-em a maximális összeg így valamennyi adóm maradna, ha minden igaz.

      Mégegyszer köszönöm!

      Üdv:

      Dana

    • Kedves Lexa!

      És ebben a helyzetben az OEP is írja alá a papírt és nem a munkáltató?Nekem ez azért fontos,mert mi megosztva vesszük igénybe, így nekem is le kell egyet adnom a cégemnél,csak nem tudom,hogy kivel itattassam alá a Párom részéről: az OEP-pel vagy a Párom munkáltatójával (akinek semmi köze a GYED kifizetéséhez). Azon gondolkodtam,hogy aláírattatom a Párom munkáltatójával és elpostázom úgy az OEP-nek,mert úgy is ők fogják számolni és utalni a másikat pedig leadom az én munkáltatómnál úgy, hogy a Párom munkáltatója írta alá és nem az OEP,akinek elvileg kellene vagy nem?:)

      Köszi
      Igor

  7. Kedves Dana!

    Én úgy tudom,hogy ha volt állásod,amikor terhes lettél,akkor a munkáltatódnak kell elküldeni az igénylésedet,annak a cégnek,szervnek,aki bérszámfejt nekik.Én iskolában dolgozom,jelenleg gyeden vagyok,nem az iskola a kifizetőhely,hanem a Magyar Államkincstár bérszámfejt az intézménynek.Így a suli gazdasági irodájában leadtam az adókedvezményre az igénylést,és Ők elküldik jan.20-ig a MÁK-nak.Ha van munkáltató,az OEP-nek semmi köze a gyedhez,ugyanis az bér jellegű jövedelemnek minősül,ezért veheted igénybe rá a kedvezményt.
    Találtam egy nagyon jó cikket a HVG internetes oldalán:

    http://hvg.hu/itthon/20111006_csaladi_adokedvezmeny

    Ebben részletesen le van írva minden,amit tudni kell.

    Remélem tudtam valamit segíteni.

    Üdvözlettel:
    Lexa

    Ui.:Egyébként a fenti cikk annyiban nem pontos,hogy lehet év közben is igényelni a családi adókedvezményt,de a kieső hónapokat,majd csak 2012-ben a 2011.évi adóbevalláskor tudod visszaigényelni.

    • Kedves Lexa!

      A munkáltatóm magának bérszámfejt, de mivel ők nem Egészségbiztosítási kifizetőhely így a GYED nem az ő dolguk, hanem az OEP-é, tőlük kapom a pénzem, ők vonják az adómat/nyugdíjamat stb. A munkáltatómnak ehhez nincs köze. Legalábbis szerintem. De volt aki felhívta az OEP-et és nekik sincs lövésük se semmiről, de még az APEH-nek sincs. Így kicsit nehéz ügyet érvényesíteni a kedvezmény főleg hogy 20-a a határidő :-/

  8. Oké, de aki gyed-en van és a munkáltató nem kifizetőhely, az kinek adja be a nyilatkozatot? Csak mert az OEP telefonban mossa kezeit, hogy ők nem az apeh meg az OEP-re mutogat.

KÉRDEZZ A SZAKÉRTŐTŐL!

Ide írd a kérdésedet, hozzászólásodat!
Kérlek, add meg a neved!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .