Csecsemőkori ételallergia – minden amit tudni akartál róla!

Csecsemőkori ételallergia

Ha érintett vagy, akkor már bizonyára körbejártad a csecsemőkori ételallergia kérdését, de ha még csak most tervezel gyereket vagy éppen várandós vagy, akkor nem árt tisztában lenni néhány alapfogalommal.

Mindenek előtt értsük meg: mi is pontosan a csecsemőkori ételallergia?

A csecsemőkori ételallergia pontosan ugyanolyan, mint bármilyen ételallergia. Gyakorlatilag ez az immunrendszer túlzott reakciója bizonyos – egyébként ártalmatlan – fehérjékkel szemben, melyek a táplálékban természetes módon vannak jelen. Bár maga a táplálék nem lenne káros, de az immunrendszer reakciójától függően kialakulhatnak életveszélyes helyzetek is.

Csecsemőkori ételallergia felismerése

100 csecsemőből átlagosan 5 szenved a csecsemőkori ételallergia tüneteitől. A felismerés nem minden esetben könnyű, ugyanis van amikor a tünetek pár percen belül, de van, hogy csak órákkal később jelentkeznek.

A csecsemőkori ételallergia enyhébb tünetei:

  • csalánkiütés vagy egyéb viszkető vörös foltok
  • ekcéma
  • duzzanat
  • hasi fájdalom
  • hányás
  • hasmenés

Szerencsére a csecsemőkori ételallergia tünetei a gyermekek esetében általában enyhék. Ha az allergia mértéke súlyosabb, arra lehet következtetni a tünetek megjelenésének gyorsaságából: Ha szinte azonnal jelentkezik a tünet, akkor súlyosabb allergiára érdemes gyanakodni.

 

A csecsemőkori allergia súlyosabb tünetei:

  • arcduzzanat (ideértve az ajkak vagy a nyelv duzzanatát is)
  • zihálás
  • légzési nehézségek

Ezek a tünetek már életveszélyesek is lehetnek!

A csecsemőkori ételallergia megszüntethető?

Maga az allergia amíg fennáll nem gyógyítható csak kezelhető, illetve megelőzéssel az allergének elkerülésével tünetmentesen tartható. A gyerekek többsége nagyjából 5 éves koráig kinövi és általában nem tér vissza, ez alól kivétel például a földimogyoró allergia, amely nagyobb eséllyel marad fenn egész életében.

A csecsemőkori ételallergia milyen ételektől alakul ki?

  • Tojás
  • Tehéntej
  • Földimogyoró
  • Növényi dió (mint a dió, a brazil dió és a kesudió)
  • Búza
  • Szója
  • Halak (például tonhal, lazac és tőkehal)
  • Kagylók (mint a homár, garnélarák és rák)

Kinél alakul ki a csecsemőkori ételallergia?

Ha a baba szülője vagy testvére valamire allergiás – szénanátha, allergiás asztma, ekcéma vagy ételallergia -, akkor nagyobb eséllyel jelentkeznek a tünetek a picinél is.

A rizikót az alábbi tényezők növelhetik:

  • Az idősebb testvérnek van allergiája
  • Megjelenik a picin az ekcéma
  • Új élelmiszer bevezetésekor azonnali reakció volt
  • Korábban diagnosztizáltak nála valamilyen élelmiszerallergiát

Ha a csecsemőnél  van rá esély, hogy megjelenik az ételallergia, akkor mielőtt új étel szoktatásába fognál mindenképpen egyeztess a gyermekorvossal. Előfordulhat, hogy a babának extra gondosságra és egyéni táplálkozási tervre van szüksége.

Csökkenthető-e a csecsemőkori ételallergia kialakulásának kockázata?

Van rá esély, de 100%-os módszer nincsen sajnos. Körülbelül 4-6 hónapos korban kezdjük el a hozzátáplálást.

Hozzátáplálás, de mikor is kezdjem?

Mivel minden baba más, ezért mindenképpen hasznos egyeztetni a gyermekorvossal, védőnővel vagy akár egy táplálkozási szakértővel arról, hogy mikor, milyen szilárd ételeket kell bevezetni. A szakember javasolhatja például azt is, hogy pürésített zöldségekkel, gyümölcsökkel kezdjenek – ezek tipikusan nem okoznak allergiás reakciókat a csecsemőknél. Ugyanakkor érdemes folyamatosan figyelni az esetleges allergiás jeleket.
Ha már kipróbáltál néhányat ezekből a hagyományos első ételekből és úgy tűnik, hogy jól tolerálja őket a baba szervezete, akkor lehet megpróbálni az allergénebb tartalmú ételeket is, de csak óvatosan. Egyes allergiakutatások szerint az allergiás élelmiszerek, például a diófélék, a tojás és a halak behozatala a gyermek első évében csökkentheti a csecsemőkori ételallergia kialakulásának kockázatát, illetve ez hatással lehet a későbbi évekre is.

Bébiételek kóstol(tat)ása – Hozzátáplálási mini napló

A szoktatásnál erre figyelj!

Amikor új élelmiszerhez szoktatod a picit, akkor 3-5 napig ne akarj újabbat is kipróbálni! Ez a legfontosabb szabály. Ennek az az oka, hogyha több ételt próbálsz egyszerre szoktatni és az egyik allergiás tünetet produkál, nem lehetsz benne biztos melyik volt. Így azonban biztonságosan tudod szoktatni a picit az új ízekhez és ha valamelyik étellel baj van, akkor idejében be tudod azonosítani.

Amit ne adj neki semmiképpen!

Ne adj mézet vagy tehéntejet a babának az első születésnapja előtt, de a feldolgozott tejet tartalmazó termékeket – mint például a sajt és a joghurt – általában ki lehet próbálni, ezek jól kiegészítik a baba szilárd étkezési étrendjét.

Hogyan diagnosztizálják a csecsemőkori élelmiszerallergiát?

Ha úgy gondolod, hogy gyermeked allergiás valamilyen ételre, akkor a legbiztosabb módszer, ha beszélsz a gyermekorvossal. Az orvos elrendelhet vérvizsgálatot vagy bőrpróbát, de külföldön már gyakori, hogy úgynevezett élelmiszer kihívás tesztet végeznek a gyermeken.

Ez utóbbinak az a lényege, hogy a szakember jelenlétében eszik a gyermek gyanús ételt és az személyesen figyeli az allergiás reakciókat. Egyes vélekedések szerint ez utóbbi a legpontosabb módszer a csecsemőkori ételallergia meghatározására!

Hogyan kezelhető a csecsemőkori ételallergia?

A kezelés lényegében a szigorú elkerülés. Ha a babánál ételallergiát diagnosztizáltak, minden új étel elkészítésénél, vásárlásánál meg kell győződni arról, hogy nem tartalmaz-e káros ételeket. Érdemes utána olvasni, hogy hol találsz az allergiának megfelelő ételt.

A másik fontos dolog, hogy ki kell dolgoznod egy cselekvési tervet – ezt jellemzően az orvossal közösen, arra az esetre, ha valamire mégis eljönnének az allergiás tünetek. Enyhébb allergiás tüneteket gyakran antihisztaminokkal kezelnek, de súlyos esetben akár adrenalin injekciót kell mindenhová magaddal hordanod és adott esetben beadni a kicsinek.

Ki kell képezned mindenkit, aki esetleg segít a gyereknevelésben vagy időnként vigyáz rá, legyen szó nagyszülőkről, bébiszitterről vagy pedagógusról. Pontosan meg kell mondanod, hogy mi a teendője, ha allergiás tünetek jelentkeznek.

Az első mindig ijesztő

A legtöbb szülő nem tudja mit tegyen, ha először fordul elő allergiás reakció. A legbiztosabb, amit tehetsz, ha enyhe tüneteket fedezel fel, hogy hívod a gyermekorvost.

Ha azonban a picinek súlyosabb tünetei vannak akkor gondolkodás nélkül hívd a mentőket! Ez a legtöbb amit tehetsz!

FIGYELEM! A cikk tájékoztató jellegű. A cikk alapján végzett, laikus diagnózisok és önkéntes kezelési módok problémákat is okozhatnak a gyermek egészségi állapotában, felmerült gyanú esetén keresd fel gyermekorvosod, védőnőd!

kép: Freepik

Erről a témáról az  Ételallergia rovatban olvashatsz többet!

Mentés

hirdetés
A Babafalva.hu - Várandósságtól az első osztályig portál tizenhárom éve segíti, támogatja a várandós, kisbabás és kisgyerekes édesanyákat és szülőket.
Előző cikkStátuszvizsgálat: súlymérés
Következő cikkLaptopszerviz nőknek?