Dr. Farkas Zsuzsanna jogász, HR szakértő

Témakör: munkajog, családjog

A szakértő elérhetősége:
honlap: www.hrdepartment.hu

Cikkek, melyekben a szakértő közreműködött>>

Több mint 10 éves munkatapasztalattal rendelkező HR-es, jogász vagyok. 2005-ben végeztem a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Jog-és Államtudományi karán jogászként, 2004-2010 között a ClearWater Kft. HR / Jogi Tanácsadójaként az HOD üzletágban dolgoztam. 2010 III. negyedévétől kezdődően főként munkajogi ügyeket vállalok. Emellett a Nagycsaládosok Országos Egyesületének önkéntes munkajogásza vagyok. Folyamatosan publikálok a több édesanyákat segítő blog oldalon, Rész-és Távmunka Centrum online felületén, valamint saját weboldalamon.

Gyakorlati területek, melyeken tevékenykedem a munkajog és a családjog.

Munkajogi területen nagy cégjogi és HR gyakorlattal rendelkezem és 2010 óta jogsegélyezés keretében kifejezetten a kismamák jogvédelme és munkába való visszavezetése volt az a fő terület, melyre fókuszáltam. Jelenlegi munkámban nagy hangsúly fektetek a kismamák, és kisgyermekes szülők képviseletére és támogatására, tekintettel a bekövetkezett munkajogi változásokra.

Ha munkajogi, illetve családjogi kérdésed van, fordulj hozzám bizalommal!

Kérdezni a hozzászólásoknál tudsz és a választ is itt találod majd meg.

hirdetés

277 EDDIGI KÉRDÉSEK

  1. Kedves Zsuzsanna!

    Egy kis felvilágostást szeretnék kérni!
    2004 májusától folyamatos munkaviszonyom van! 2015 decemberéig 188000 bruttó fizetésem van,de most ezt 2016 januártól lecsökken bruttó 122000 forintra! 2016 július 27.-ére vagyok kiírva az első gyermekemmel! Jelenleg veszélyeztetett terhesség miatt táppénzen vagyok! Azt szeretném megkérdezni,hogy ha az egész terfességem alatt veszélyeztetett terhessség miatt táppénzen leszek akkor mennyi CSED-re illetve mennyi GYED-re számíthatok? Melyik alapbéremet veszik figyelembe?
    Válaszát előre is köszönöm!
    Tisztelettel:Anita

    • Kedvese Anita!
      Fő szabályként, ha a biztosítási idő a táppénzre / CSED-re való jogosultság kezdő napját megelőzően folyamatos, a táppénz/CSED alapját a táppénzre jogosultság kezdőnapját közvetlenül megelőző naptári év első napjától a jogosultság kezdő napját közvetlenül megelőző harmadik hónap utolsó napjáig terjedő időszakban az időszak utolsó napjához időben legközelebb eső 180 naptári napra jutó jövedelem alapján kell megállapítani. Ezek alapján az Ön esetében április 30-tól visszafelé kell nézni a 180 naptári napi jövedelmet.
      Üdvözlettel:
      Dr. Farkas Zsuzsanna

  2. Tisztelt dr. Farkas Zsuzsanna,

    Kèt kèrdèsben kèrnèm a segítségét!
    Hatàrozott idejű munkaszerződéssel foglalkoztatnak,melynek vège a jelenleg újszülött kisbabàval otthon levő kollèganő vissza tèrése.
    Ő nem tervez visszajönni minimum a baba2èves koráig.Teherbe estem,ès a kisbabám születèsekor 1èv2 hónapos munkaviszonyom lenne.Elöző munkahelyemen 2,5 évig dolgoztam folyamatosan.Ott felmondtam,majd 5 napig nem dolgoztam ès kezdtem jelenlegi munkahelyemen.
    Kèrdéseim a következők:
    1:Ugyanolyan jogok illetnek meg,mint a hatàrozatlan idejű szerződèssel foglalkoztatottakat,a gyes,gyed,tgyàs juttatásaival együtt?
    2:Elbocsàjthatnak A szülés elött?

    Vàlaszàt előre is köszönöm!

    • Kedves Hajnalka!
      A határozott idejű munkaszerződés nem keletkeztet olyan jogokat, mint a határozatlan idejű. Amennyiben gyermeke a határozott idejű munkaszerződés ideje alatt fog megszületni, akkor jogosult lesz CSED-re és a jelenlegi szabályzás szerint passzív GYED-re. Ha a gyermek a szerződés lejártát követően születik, csak az alanyi jogon járó GYES-re lesz jogosult.
      A munkáltatónak joga van az Mt. szerinti a felmondásra. Ebben az esetben peres úton kell bizonyítani,hogy a felmondás szövegezésétől eltérően, annak tényleges oka az Ön várandóssága volt.
      Üdvözlettel:
      Dr. Farkas Zsuzsanna

  3. Tisztelt Farkas Zsuzsanna,

    Első babámat várom március elejére. A cég ahol dolgozom egy nagyobb összegű premiumot fizet ki február elején. Érdeklődni szeretnék, hogy a premium is beleszámit a CSED, illetve GYED számitásakor vagy csak a havi rendszeres jövedelem? Illetve ha táppénzre megyek január közepétől az hogyan befolyásolja a CSED illetve GYED összegét?

    Segitségét előre is köszönöm.
    Üdvözlettel
    Orsi

    • Kedves Orsolya!
      Fő szabályként, ha a biztosítási idő a táppénzre (esetében CSED-re ) való jogosultság kezdő napját megelőzően folyamatos, a táppénz alapját a táppénzre jogosultság kezdőnapját közvetlenül megelőző naptári év első napjától a jogosultság kezdő napját közvetlenül megelőző harmadik hónap utolsó napjáig terjedő időszakban az időszak utolsó napjához időben legközelebb eső 180 naptári napra jutó jövedelem alapján kell megállapítani. Amennyiben a prémium kifizetése is az irányadó időszakba esik, akkor beleszámít a CSED alapjába.
      Üdvözlettel
      Dr. Farkas Zsuzsanna

  4. Kedves Zsuzsanna,

    Munkáltatóm kb egy éve jogutóddal megszűnt. Én közben itthon voltam kisfiammal, aki most már 22 hónapos. A jogutódlás során engem is „átvett” az új munkáltató. 2006.07. Hóban kezdtem el ennél a cégnél dolgozni, tehát nemsokára betöltöm a 10 éves jogviszonyt. A jogutód cég az ezen a nyáron Gyes-ről visszatérni kívánó kismamáknak végkielégítés megfizetése mellett felmondott. További leépítések is történtek,ezek a dolgozók is megkapták a végkielégítést. A jövő évben szeretnék újra munkába állni, viszont csak 6 órában tudnék dolgozni, mert a munkába utazás is 1-1órát jelent.
    Az a kérdésem,hogy ha nem tudnak engem részmunkaidőben foglalkoztatni, viszont 8 órában igen, amit nem tudok elvállalni a gyermek miatt és emiatt felmondok, akkor jár-e nekem a végkielégítés?
    Illetve ha engem sem vesznek vissza mint a többi kismamát, akkor jár-e a végkielégítés nekem?
    Ha írásban előre jelzem a munkába àllási szándékom,pontos időpont megjelölésével, akkor rontok az esélyeimen? (Pl ha a mai dátumhoz képest 6 hónap múlva kezdeném a munkát)
    Illetve érdekelne,hogy mi történhet abban az esetben, ha én mondok fel, mert találtam egy közelebbi munkahelyet. Ekkor is megkapom a végkielégítést?

    Előre is köszönöm szíves segítsègét!

    • Kedves Katalin!
      Az Mt. szerinti végkielégítésre csak munkáltatói felmondás estén lesz jogosult. Az MT. 61.§ alapján a munkáltató a munkavállaló ajánlatára a gyermek hároméves koráig – három vagy több gyermeket nevelő munkavállaló esetén a gyermek ötéves koráig – köteles a munkaszerződést az általános teljes napi munkaidő felének megfelelő tartamú részmunkaidőre módosítani. Amennyiben az ön gyermeke már elmúlt 3 éves, a munkáltató nem kötelezhető a részmunkaidős foglalkoztatásra.
      A munkáltatói megkeresésben jelezze, hogy mikor jár le a GYES és kérdezzen rá,hogy hogyan kívánják foglalkoztatni.
      Üdvözlettel:
      Dr. Farkas Zsuzsanna

  5. Kedves Dr. Farkas Zsuzsanna!

    Érdeklődnék, hogy ha 2-3 nappal hamarabb adom le a munkáltatómnak a táppénzes papírt, ezekről a napokról majd csak a következő hónapban adok le táppénzes papírt, akkor azt akkor utalják, kifizetik? Sajnos csak így tudom megoldani kismamaként. Köszönöm szépen válaszát, tisztelettel

    Pápai Bernadett

  6. Ameddig gyesen voltam átköltöztünk a szomszéd városba így most, hogy viszamennék dolgozni be kell járnom busszal a másik városba, ahol a munkahelyem van.(15-15 km mindennap oda, vissza)Az én munkahelyem olyan, hogy az adott városba van három telephelye ( ott voltam az egyikbe felvéve és a szülésig foglalkoztatva, határozatlan szerződéssel) és van egy távolabbi az adott várostól egy faluba. A legtöbb munkatársam vagy a városba lakik ahol a 3 telephely van vagy a falu közelébe és ott dolgozik helybe vagy bejár a városba 10km a távolság a falu – város között kb. Most félek ha visszamegyek mi van ha azt mondja ide már nem vesz vissza vett fel embert járjak ki a faluba dolgozni, mert most ép ott van hely. A munkakör ugyanaz lenne minden helyen, de én egy 3 és 5 éves gyerek mellett nekem ez már messze lenne ezt a bejárást is nehezen fogom tudni megoldani. Nincs valami törvényi védelem a kisgyerekes anyáknak hogyha ugyanaz a munkakör lenne a legközelebb helyezzék el a lakóhelyétől?MIndenhol azt olvasom, hogy a gyerek 3 éves koráig van. Ráadásul a férjem is bejár és ő este 10ig dolgozik. Nem lehet arra hivatkozni, hogy kisgyerekes vagyok tegyen ki mást aki közelebb lakik hisz ugyanaz a végzettségünk és a munkakörünk? Ha ő kirakna oda ez jogos lenne vagy jogtalan?Valami törvény erről (akkor lennék nyugodtabb igazán) A munkatörvénykönyvébe olvastam ilyesmit: A munkaszerződéstől eltérő foglalkozás ezt beírtam a neten és ott azt írták ha máshova akarnak helyezni mérlegelni kell a családi helyzetet, egészséget stb. Erre lehetne hivatkozni ilyen esetben?

    • Kedves Zsuzsanna!

      Azt szeretném még megkérdezni, ha terhesség miatt táppénzre megyek akkor él a felmondási tilalom? Illetve ha gyermek vagy én betegek vagyunk és táppénzre kell mennem az alatt is él a felmondási tilalom?( Elnézést az előző levelemben lemaradt a megszólítás)

      Előre is köszönöm a választ
      Üdvözlettel: Laura

      • Kedves Laura!
        A várandósságra való tekintettel felmondási védelem alatt áll, így Önt akkor is megilleti a felmondási védelem, ha a várandósság idejét egészségi állapotára tekintettel táppénzen tölti.
        Üdvözlettel:
        Dr. Farkas Zsuzsanna

  7. Kedves Zsuzsanna!

    Jelenleg első gyermekemet várom. A szülés várható időpontja május 10.
    Amikor szülési szabadságra, vagy táppénzre megyek a munkahelyemről egy nagyobb összegű jutalmat fogok kapni.
    Úgy tudom, hogy 2015-től már a nem rendszeres jövedelem is beleszámíthat a CSED összegének megállapításába. Az utolsó fizetésemet és a bónusz kifizetését az utolsó munkanapom után 5 munkanapon belül folyósítja részemre a cég.
    Azt próbálom kikalkulálni, hogy mikor kellene abbahagynom a munkát, hogy a bónusz beleszámítson a CSED-be, de ezen a ponton elakadtam. Tudna ebben segíteni nekem?

    Előre is köszönöm.
    Üdvözlettel,
    Nóra

    • Kedves Zsuzsanna!

      Nem szeretném sürgetni, de előfordulhat, hogy kérdésem elkerülte a figyelmét?
      Azzal szeretném kiegészíteni a kérdésemet, hogy a CSED számításakor a jogosultság kezdő napja pontosan mit takar?
      A szülés várható időpontját vagy az igénylés napját?
      Ha a szülésem várható időpontja május 10, és ezidáig folyamatos a biztosításom, táppénzes és mindenféle megszakítás nélkül, melyik 6 hónap jövedelméből fogják számolni a CSED-et?

      Válaszát előre is nagyon köszönöm!
      Üdvözlettel,
      Nóra

    • Kedves Nóra!
      Fő szabályként, ha a biztosítási idő a táppénzre/CSED-re való jogosultság kezdő napját megelőzően folyamatos, a táppénz/CSED alapját a táppénzre jogosultság kezdőnapját közvetlenül megelőző naptári év első napjától a jogosultság kezdő napját közvetlenül megelőző harmadik hónap utolsó napjáig terjedő időszakban az időszak utolsó napjához időben legközelebb eső 180 naptári napra jutó jövedelem alapján kell megállapítani. Amennyiben a jutalom kifizetése ebben az időszakban történik, akkor az is beleszámít a CSED alapjába.
      Üdvözlettel:
      Dr. Farkas Zsuzsanna

      • Kedves Zsuzsanna!

        Köszönöm szépen a válaszát!
        Arra még tudna válaszoni, hogy a CSED számításakor a jogosultság kezdő napja pontosan mit takar?
        A szülés várható időpontját vagy az igénylés napját?
        Illetve ha feltételezzük, hogy a jogosultság kezdő napja május 10, akkor az ezt közvetlenül megelőző harmadik hónap utolsó napja február 29-e lesz, ugye?

        Köszönettel:
        Nóra

        • Kedves Nóra!
          A jogosultság kezdő napja a szülés dátuma ill. ha előbb igényli akkor az annak megfelelő dátum, de max. a szülés várható időpontját megelőző 28. napon kezdődik.
          Igen, ez esetben február 29.lesz a harmadik hónap utolsó napja.
          Üdvözlettel:
          Dr. Farkas Zsuzsanna

  8. Kedves Zsuzsanna!
    Gyeden vagyok és szeretnék elhelyezkedni egy cégnél. Milyen járulék fizetési kedvezményben részesül utánam a tulajdonos? Az egész járulék 100 %a két évig és utána 50% vagy csak bizonyos járulékokat nem kell fizetnie? A neten elég ellentmondásos infokhoz jutottam. Ha pl. minimálbéren alkalmaz, akkor mennyit kéne utánam fizetni? És mennyit, ha megkapnék nettó 130 ezer Ft-ot? Nem tudom még, hogy mennyi lenne a fizetésem, de ebből a két adatból már tudok kalkulálni és felhívni a figyelmét, hogy ha engem választ, akkor jól járna.
    Nagyon köszönöm előre is!
    Üdvözlettel,
    Mónika

    • Kedves Mónika!
      A gyermekgondozási díj, gyermekgondozási segély folyósítás alatt vagy folyósításának megszűnését követően,a foglalkoztatás első két évében a kedvezmény a bruttó bér, de legfeljebb 100 000Ft 27%-a, a foglalkoztatás harmadik évében a bruttó bér, de legfeljebb 100 000Ft 14,5%-a.
      Amennyiben három vagy több gyermeke van, akkor a kedvezmény az első három évben a bruttó bér, de legfeljebb 100 000Ft 27%-a, a foglalkoztatás negyedik és ötödik évében a bruttó bér, de legfeljebb 100 000Ft 14,5%-a.
      Üdvözlettel:
      Dr. Farkas Zsuzsanna

  9. Biztosan véletlen, nem kaptam választ a kérdésemre. Az első része (szerződésmódosítás visszatéréskor) lenne a fontos. Köszönöm!

  10. Kedves Zsuzsanna!
    A Munkahelyvédelmi Akciótervről érdeklődnék. A kérdésem az, hogy csak napi 8 órás munka után jár-e, vagy esetleg részmunkaidő (4,6 órás) után is? Gyesen voltam februárig, most elkezdtem munkahelyet keresni. Jelenleg kilátásban van egy munkahely, 1 irodában lévő 2 cég alkalmazna, az egyik 4 a másik 2 órában. Ebben az esetben is élhetnék a Munkahelyvédelmi Akciótervben meghirdetett kedvezménnyel? Pontosabban az engem alkalmazott cég élhet vele? Szeretném tisztán látni a kérdést, mert hátha így nagyobb kedvvel alkalmaznak, ha még kedvezményt is kapnak utánam.
    Válaszát előre is megköszönve,
    Üdvözlettel
    Móni

    • Kedves Móni!
      Tekintettel arra, hogy kérdésére a válasz szerteágazó, javaslom az egyéni tanácsadást, ahol minden részletet az ön helyzetére szabva át tudunk beszélni.
      Üdvözlettel:
      Dr. Farkas Zsuzsanna

Comments are closed.