Dr. Farkas Zsuzsanna jogász, HR szakértő

Témakör: munkajog, családjog

A szakértő elérhetősége:
honlap: www.hrdepartment.hu

Cikkek, melyekben a szakértő közreműködött>>

Több mint 10 éves munkatapasztalattal rendelkező HR-es, jogász vagyok. 2005-ben végeztem a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Jog-és Államtudományi karán jogászként, 2004-2010 között a ClearWater Kft. HR / Jogi Tanácsadójaként az HOD üzletágban dolgoztam. 2010 III. negyedévétől kezdődően főként munkajogi ügyeket vállalok. Emellett a Nagycsaládosok Országos Egyesületének önkéntes munkajogásza vagyok. Folyamatosan publikálok a több édesanyákat segítő blog oldalon, Rész-és Távmunka Centrum online felületén, valamint saját weboldalamon.

Gyakorlati területek, melyeken tevékenykedem a munkajog és a családjog.

Munkajogi területen nagy cégjogi és HR gyakorlattal rendelkezem és 2010 óta jogsegélyezés keretében kifejezetten a kismamák jogvédelme és munkába való visszavezetése volt az a fő terület, melyre fókuszáltam. Jelenlegi munkámban nagy hangsúly fektetek a kismamák, és kisgyermekes szülők képviseletére és támogatására, tekintettel a bekövetkezett munkajogi változásokra.

Ha munkajogi, illetve családjogi kérdésed van, fordulj hozzám bizalommal!

Kérdezni a hozzászólásoknál tudsz és a választ is itt találod majd meg.

hirdetés

277 EDDIGI KÉRDÉSEK

  1. Kedves Zsuzsanna!
    Szeretném megtudni, hogy állásidő alatt ha terhes leszek, akkor is biztosított vagyok? Minden ugyanúgy jár, mintha dolgoztam volna?
    Köszönettel:
    Kitti

  2. Kedves Zsuzsanna!A munka törvénykönyve szerint terhesség alatt éjszakai műszakban nem dolgozhat egy kismama. Az lenne a kérdésem, hogy az éjszakai műszak milyen időintervallumot foglal magában. Jelenleg egyes napokon reggel 5 órától 14 óráig, más napokon viszont 13 órától 21 óráig dolgozom. 12 hetes terhes vagyok.
    Előre is köszönöm válaszát.
    Tisztelettel: Kovács Katalin

  3. Kedves Zsuzsanna!Gyedről visszatérve,a munkáltatóm felajánlott egy másik munkakört,a korábbi munkaköröm bérével.Ez a munkakör eredetileg kevesebb bérrel jár.Kérdésem az lenne,hogy ha elfogadom,akkor a bért később leveheti szó nélkül a munkakör eredeti bérére?

  4. Kedves Zsuzsanna!

    Egy multinál dolgozom, ahol most zajlik a bérsávok felülvizsgálata. A bérsávok esetében megkülönböztetik a vidéki és budapesti munkavállalókat, a tervezett szerint a bérsáv 10%-át kapja egy budapesti kollega és 85-90 %-át egy vidéki, ugyanazon munkáért, beosztásban, csak azért, mert ő vidéki, és ott „olcsóbb” az élet. Kérdésem az lenne, hogy ez így lehetséges, nem diszkriminatív?

    • Kedves Ivett!

      Az egyenlő munkaért, egyenlő bér elve alapján ezen megkülönböztetés diszkriminatív.
      Alapvetően csak végzettség, képzettség és szakmai tapasztalat alapján lehetne különbséget tenni.

      Üdvözlettel:
      Dr. Farkas Zsuzsanna

  5. Kedves Zsuzsanna! Kérdésem a gyedről visszatérés a munkába!Nem a korábbi pozíciót kellene megkapnom,ha be is van töltve?Ajánlhatnak más munkakört kevesebb fizetéssel?A szerződésben váltakozó a munkahely,de be van írva a jelenlegi munkahely,akkor átrakhat máshová?Válaszàt előre is köszönöm!

    • Kedves Orsolya!
      Amennyiben létezik ugyanaz a munkakör, akkor a munkáltatónak abba a pozícióba kell önt visszavenni, hiszen Ön elsőbbséget élvez. Ajánlhatnak más munkakört is, de csak abban az esetben, ha a munka jellege és az ellátáshoz szükséges végzettség nem tér el az előzőtől. Mivel a bér közös megegyezésen alapul, nem köteles elfogadni egy esetlegesen alacsonyabb bért.
      A munkáltató akkor jelölhet ki más munkavégzési helyszínt, ha azt a munkaszerződés tartalmazza és nem jár aránytalan sérelemmel a munkavállaló részére.
      Üdvözlettel:
      Dr. Farkas Zsuzsanna

  6. Üdvözlöm.
    Azzal a problémával fordulok Önhöz, hogy dolgoztam egy cégnél. Szerződést kötöttünk egy fix bérrel, de későbbiekben én a vezetőmmel megállapodtam abban, hogy mivel emelést nem tud adni, ezért délutános pótlékkal „egészíthetem” ki a béremet. Amit mivel olyan pozicióban dolgoztam, saját magamnak irhattam be. Viszont irásos megegyezés nem volt róla, rarjtam kívül még 3 embernek volt ugyanez az esete.
    Ez 2015. januártól 2016. júliusáig ment így. Délutános, és éjszakás pótlékokkal toldottam meg a béremet.
    Mivel az egyik kolléganőmmel nem igazán jöttem ki, álláskeresésbe kezdtem, és augusztusban beadtam a felmondásomat, viszont ők (ez a kolléganő, akivel nem jöttem ki) 08.17-ével közös megegyezéssel megszüntette a munkaviszonyomat, mert utánam kutakodott…
    És követelik tőlem a 492.784 Ft-ot, amit részletben megengedtek, havi 20.000 Ft összegben. Valamint közös megegyezéssel elengedtek, mondván, örüljek, hogy nem jelentettek fel.
    Ezzel nem is lenne gond, de jogos-e így, hogy a többieket nem küldték el sem, valamint nem is kell az összeget sem visszafizetniük.
    Jogos a követelésük?
    Érdemes-e nekem továbbvinni ezt az ügyet vagy sem?
    A választ előre is köszönöm

  7. Kedves Zsuzsanna!

    2014. szeptemberéből kezdtem helyettesként dolgozni egy Gyes-re menő kismama helyett.(közalkalmazotti szférában)A szerződésem határozott idejű 2017.05.31-ig szól. A kismama visszajönne a gyermeke 3 éves kora előtt,2016. szeptemberétől, illetve a szabadságait ha kiveszi októbertől ( bölcsibe hordaná a gyermeket) A munkakörben alig dolgozott 1 évig, korán elment szülésire. Ő egy nyugdíjba vonuló kolléganő helyére került határozott idejű szerződéssel. A főnököm maximálisan meg van elégedve velem, és azt szeretné ha én maradnék, de a döntést sajnos nem ő hozza, vannak felettesei, csak felvetette a kérdést,hogy mi lenne ha a másik kolléganő kerülne hasonló pozícióba máshová. Most úgy áll a dolog, hogy bekértek mindkettőnktől egy aktuális önéletrajzot és ennek megfelelően keresnek helyet. Mivel jelenleg nincs hasonló munkakör május 1-ig bezárólag visszatérnek a kérdésre. Addig én is tipródok mi lesz. Szeretnék maradni a helyemen. Van rá lehetőség, hogy én maradjak vagy jogszabály előírja, hogy kötelesek visszavenni az eredeti munkakörébe, független attól, hogy a közvetlen főnök engem szeretne tovább foglalkoztatni?? Milyen lehetőségek vannak ez ügyben?

    Várom mielőbbi választá4!

    Üdvözlettel:
    R. K. A.

    • Kedves Andrea!
      Az, hogy Önt megtarthatják-e a jelenlegi helyén, nagyban függ a munkaszerződés szövegétől. Ha például konkrétan tartalmazza, hogy az anyuka helyére vették fel, akkor az anyuka elsőbbséget élvez. Adott esetben azonban lehet olyan jogi keret, amiben tovább lehetne önt foglalkoztatni. Javaslom, hogy keressen meg telefonon 06 20 462 5533.
      Üdvözlettel
      Dr. Farkas Zsuzsanna

  8. Tisztelt Farkas Zsuzsanna! Azzal a problémával fordulok Önhöz,hogy tavaly januárban veszélyeztetett terhes lettem és táppénzen voltam a szülés napjáig. 2015.09.06-án megszültem az első gyermekemet és a szülés után a munkáltatóm kérte a kórházi igazoló papírom eredeti példányát,amelyet el is küldtem neki a párommal. Akkor azt ígérte a munkáltatóm,hogy elindítja a CSED folyosítását. Ennek nem tett eleget ezért elküldtem az igényemet az OEP felé. Ők decemberben fel is szólították a foglalkoztatási igazolás kiadására,de mai napig nem reagált erre a felszólításra. Az OEP azt mondta nekem,ha nem pótolja a munkáltatóm a papírt,akkor elbukom a pénzt mert a kislányom már most 4 hónapos. A munkáltatóm keresem minden formában,de nem reagál. Az lenne a kérdésem hogy mit tegyek? Kezdjem el igényelni a GYES-t amit max.2 hónapra visszamenőleg folyósítanak és nyeljem be,hogy így is elestem 2 havi ellátástól? Tanácstalan vagyok. Köszönöm válaszát! Farkas Roberta

    • Kedves Zsuzsanna!
      Olyan problémám lenne hogy 2014 február 13-án lombikbébi programban vettünk részt.Sajnos sikertelen lett az eredmény.Április 23-án felmondott a cégem 4év után Rendes felmondással kevés munka ürüggyel.Én munkaügyi pert inditottam mivel a jogszabály úgy írja hogy az Emberi reprodukciós eljárás kezdetétől 6hónapig felmondási tilalom véd.2014 júliusában újra folytattuk a lombik programot „amint eltelt a 90nap várakozási idő” Ez a beültetés sikeres volt.A per 2évig húzódott bizonyítások,orvosszakértői vélemény.
      Mai napon megvolt az első fokon az ítélet ahol a bíróság kimondta hogy amikor felmondott a cégem nem álltam lombik program alatt.
      Azt nem értem hogy akkor a 6hónap felmondási tilalommal mi a helyzet?Mert a tárgyalás után beszéltem a Klinikával és azt mondták ha sikeres volt a beültetés ha nem akkor is véd a felmondási tilalom.
      Remélem tud választ adni.Nagyon szépen köszönöm.
      S.G.

  9. Kedves Zsuzsanna!

    A kérdésem a Gyesre vonatkozna.
    1 éves határozott idejű szerződésem, mely pont a szülés előtt fog lejárni. Igy nem leszek jogosult Gyesre?
    Előre is köszönöm válaszát!

    • Kedves Ildikó!
      A jelenlegi jogszabályok értelmében, amennyiben a szülést megelőző két éven belül 365 napon át biztosított volt és a biztosítási jogviszony megszűnését követő 42 napon belül szül, akkor jogosult lesz Csecsemőgondozási díjra, de GYED-re már nem. Ezt követően a GYES-t tudja igénybe venni a gyermek 3. életévének betöltéséig.
      Üdvözlettel:
      Dr. Farkas Zsuzsanna

  10. Kedves Zsuzsanna!

    Lehet, már nagyon sokszor leírta, de most össze vagyok kicsit zavarodva az olvasottak és a netről szedettek alapján. 2015 február végétől dolgozom Mo.-n , szept. 03-ig dolgoztam, majd ezután eljöttem táppénzre röviddel miután megtudtam hogy kismama vagyok, mert a körülmények nem voltak a legjobbak. Jövő év március 18-ra vagyok kiírva. Az lenne a kérdésem, hogy Így mind a csed, mind a gyed megigénylésekor ezek összegét a 2015.évi jövedelmem alapján fogják megállapítani? Az hogy ilyen sok időt voltam táppénzen befolyásol valamit? A könyvelőm azt javasolta, jövő év januárjában vegyek ki 5 nap szabadságot, hogy megszakadjon a táppénz, majd újra folytatódjon, mert az első 2 hét táppénz 70% lesz, majd újra 60%. Most akkor ezt érdemes megcsinálni, jobban jövök ki? Vagy úgy is az előző év átlagjövedelmét veszik alapul? Illetve olyan kérdésem lenne még hogy a táppénz is beleszámít ugye a biztosítási időbe? Mert így akkor meg van az 1 évem, tehát akkor kapni fogok minden ellátást? Nagyon köszönöm a válaszát előre is, üdvözlettel

    Bernadett

Comments are closed.