Életbiztosítás: gondoskodás a családról

Életbiztosítás

Szilveszterkor elment az egyik kollégám….A barátnőjével elköltött vacsora után kiment az erkélyre egy cigit elszívni. Mikor visszament, kicsit megszédült, ezért lefeküdt, amíg rendbe jön. Elaludt. Örökre…… Csak egy pici ér volt az oka, a szívében. Szép halál, mondhatnánk. De 34 évesen…..?!

Az ilyen történetek mellett felelősséggel élő ember nem mehet csak úgy el! Eszünkbe kell hogy jusson, halandók vagyunk, és nem tudhatjuk, mit tartogat számunkra a sors. Főleg nekünk, gyermekeket nevelőknek kell végig gondolnunk, megtettünk mindent azért, hogy egy ilyen nem várt tragédia ne tegye tönkre (az elkerülhetetlen lelki megpróbáltatáson felül) hozzátartozóink jövőjét?

Megint a biztosításról szeretnék beszélni!

Érdemes ilyenkor végig gondolni, van-e, ha igen, milyen az életbiztosításunk? A tapasztalatok azt mutatják, a magyar családok nagy része alulbiztosított. Ez azt jelenti, hogy a lakosság indokolatlanul rövid időtartamra, és alacsony biztosítási összeggel köti meg az életbiztosítását.

Annak ellenére, hogy a kockázati életbiztosítások biztosítási összegei az inflációt jelentősen meghaladó mértéken, mintegy 15%-al nőttek, mégsem töltik be azt a szerepüket, melyre hivatottak: az esetleges tragédia esetén a visszamaradottak anyagi támogatását. Sajnos elenyészően kevesen ismerik fel benne az öngondoskodási lehetőség egyik legegyszerűbb formáját.

A felülvizsgálat alkalmával, vagy új biztosításnál meg kell határozni, melyik családtagunkról, meddig szeretnénk gondoskodni. Érdemes azt is felmérni, mekkora az az összeg, amit a család biztosításra tud, és szeretne fordítani.

Minimum az eltartó családtag éves nettó jövedelmének duplájára célszerű a biztosítást kötni, mert ez az összeg biztonsággal fedezi a kiadásokat, míg a túlélők az életüket újraszervezik. A meglévő biztosításoknál, sok esetben még az éves jövedelmet sem fedezi a biztosítási összeg. Éppen ezért a biztosítási kultúra és az öngondoskodási igény további fejlesztésére van szükség.

2006-an történt meg először, hogy több volt az életbiztosításokra, elsősorban a befektetési eszközalapokhoz kapcsolt életbiztosításokra fordított összeg, mint az egyéb (lakás-, gépkocsi-, vagyon-) biztosításokra költött pénz.

A gyász szakaszai – megélés és lezárás

Növekvő mértéken kötünk megtakarítási céllal életbiztosítást, mert ezeket a törvényben meghatározottak szerint, nem terheli kamatadó (a 10 év fölötti időtartamnál) lejáratkor. Ezzel támogatja az állam az ilyen jellegű öngondoskodást. A haláleseti szolgáltatás időkorláttól függetlenül mentes a kamatadó alól. A bankbetéteknél és a hagyományos befektetési alapoknál ezt a költséget mindig ki kell fizetni.

Az, hogy olyan életbiztosítást válasszunk ami pénzügyi szolgáltatást is nyújt, vagy a hagyományos kockázati életbiztosítást, vagy mindkettő szükséges-e, az családonként változó.  Ahogy nincs két egyforma ember, nincs két egyforma család sem. Döntés előtt célszerű szakemberhez fordulni tanácsért. Függ például a megtakarítási lehetőségünktől, az esetleg szükséges anyagi támogatás mértékétől, a szemléletünktől. De valamilyen biztonságról kötelességünk gondoskodni!

Gondoljuk együtt végig, megtett mindent szeretteiért? Kérdezzen, mert rossz kérdés soha sincs! Mindenféle anyagi tervezésben (hitel, biztosítás, befektetés), a megfelelő stratégia kidolgozásában, a legkedvezőbb megoldások megkeresésében és megvalósításában állok rendelkezésükre!

Mészáros Stefánia pénzügyi tanácsadó | Kérdezz-felelek>>

Erről a témáról még a Pénzügyek rovatunkban olvashatsz többet!

hirdetés
A Babafalva.hu - Várandósságtól az első osztályig portál tizenhárom éve segíti, támogatja a várandós, kisbabás és kisgyerekes édesanyákat és szülőket.
Előző cikkFarsangi jelmezek: ötletek babáknak, gyerekeknek
Következő cikkTávmunka: Leszámolás a hiedelmekkel

KÉRDEZZ A SZAKÉRTŐTŐL!

Ide írd a kérdésedet, hozzászólásodat!
Kérlek, add meg a neved!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .