Van-e létjogosultsága az életmódváltásnak a várandósság ideje alatt? Egyértelműen igen a válasz! Minden nő, aki gyermeket hord a szíve alatt akaratlanul is elgondolkozik azon, hogy vajon mit váltanak ki szokásai a magzatból és hagynak-e valamilyen lenyomatot maguk után.
Ez egy ösztön, amit a Teremtő okosan beprogramozott a tudatalattinkba és akkor is működik, ha nem az első perctől okoz örömet a kis jövevény. Fontos dolog, mert Freud óta tudjuk, hogy a felszín alatt rejtőző programok milyen veszélyesen tudnak külön életet élni.
A cikksorozat első része arról szól, hogyan kapcsolható össze a várandósság az életmódváltással. Sokszor halljuk terhes vitaminok reklámjaiban, hogy kezdjük el szedni már a baba tervezésekor. Igen, ez egy ideális állapot, amikor az ember lányának van ideje felkészülni a várva várt másállapotra. Testileg és lelkileg egyaránt reménnyel tekint az elkövetkező kilenc hónapra. Tájékozott, vagy ha nem, tudja hová forduljon tanácsért.
De mi van, ha derült égből villámcsapásként ér minket? Ha nem áldott állapotnak, hanem terhességnek éljük meg ezt az időszakot. Mit tehetünk, ha aggódunk, hogy valamit nem úgy csináltunk, ahogy a nagykönyvben meg van írva és ezzel akár árthattunk a kisbabánknak?
Ezek a kérdések összefüggnek az életmódunkkal, vagyis azzal, hogy nap, mint nap, hogyan, mit és miért teszünk. Szükséges ezeken változtatnunk? Elsőként talán tisztázzuk mit is takar ez a manapság olyan divatos fogalom, ami szinte mindenhonnan ömlik ránk.
Mi is az az életmódváltás?
Gyakran halljuk ezt a kifejezést, de nem mindig ugyanazzal a tartalommal, többnyire az egészségünkkel, vagy a boldogságunkkal összefüggésben. Saját definícióm szerint, röviden: Olyan változás a mindennapi szokásainkban, amelynek eredményeképpen jobban érezzük magunkat. A kulcs tehát a szokásformáláson és a cselekvő megújuláson van.
Valamit teszek, amit korábban nem, vagy épp ellenkezőleg, valamit elhagyok, a mivel gyakrabban életem régen. Ez lehet konkrét cselekedet, de egy gondolkozási minta is. Itt is nagyon fontos a test a lélek és a szellem egysége. Nem mindegy, hogy mit miért teszek, belátom-e, hogy mi a lényege, miért jó nekem.
Egy kismamának értenie kell, hogy életvitelében min szükséges változtatnia azért, hogy magának és a kisbabájának is örömteli legyen a várandósság időtartama. A várandósság rengeteg testi és lelki átalakulást hoz, így alapból magában hordozza az életvitel megváltoztatásának lehetőségét.
Hogyan érdemes belevágni az életmódváltásba?
Már megismertük mit takar ez a fogalom, de nem tudjuk, hogyan kellene megvalósítani. Ennek legegyszerűbb módja, ha meghatározzuk, hogy mi a kiinduló pontunk és hová akarunk eljutni. Kiindulópontnak a jelenlegi állapotunkat tekinthetjük, azt hogy most az adott pillanatban hogyan érezzük magunkat, milyen képet vetítenek elénk magunkról a belső szemeink.
Játsszunk egy kis asszociációs játékot, hogy meghatározzuk jelenleg, hogyan viszonyulunk magunkhoz. A magyar nyelv gazdagságát dicséri, hogy erre a bizonyos kilenc hónapra több szavunk is létezik: állapotos, várandós, áldott állapotú, viselős, másállapotos, pocakos, gyermeket vár, babát vár, kismama, anyai örömök elé néz, terhes. Most válasszuk ki, hogy melyik illik ránk. Ugye milyen kifejezőek, ezek a szóképek?
Tárgyilagosan szemléljük a helyzetünket, nem akarunk sok érzelmet belevinni: állapotosak vagyunk? Vagy éppen régóta várjuk ezt a pillanatot, áldásnak éljük meg? Esetleg elviseljük a kellemetlenségeket valaminek a reményében? Az is lehet, hogy jelenleg tehernek érezzük a helyzetünket. Fogadjuk el, hogy így látjuk magunkat, ez sem jót sem rosszat nem jelent.
A cél talán kicsit egyértelműbb, hiszen mindannyiunknak vannak vágyaink, hogy milyennek szeretnénk magunkat látni. Könnyű azonban elrugaszkodni a talajtól és egy olyan ideált hajszolni, amit nem fogunk tudni megvalósítani. Nem biztos, hogy Rubint Réka szülés előtti csúcsformája, összeegyeztethető a sajátunkkal.
DE, megfogalmazhatunk magunknak irányelveket. Például: szeretnék energikus lenni, vagy könnyed, formás, esetleg vidám. Minél több különbséget látunk a jelenlegi és a célul kitűzött énünk között, annál több lehetőséget kapunk a változtatásra. Ezek a pontok lesznek ugyanis azok, amelyekkel foglalkozhatunk.
Összefoglalómban megemlítek olyan fontos területeket, amelyeknek jól kell működniük ahhoz, hogy testileg, lelkileg és szellemileg is jól érezhessük magunkat. Ezek alapvető élettani folyamatok, amelyek mindannyiunkban ugyanúgy mennek végbe. A várandósság alatt olyan életmódváltásba érdemes belekezdeni, amely javulást hoz az általam felhozott területeken is és a saját magunk által meghatározott változtatási pontokon is. A pontok, amiket érinteni fogok:
- Lelki állóképesség növelése
- Naprakész információk a várandósságról
- Pihenés, alvás
- Friss levegő, mozgás
- Bélflóra támogatás
- Környezeti hatások
- Napfény, D-vitamin
- Máj tehermentesítése
- Megfelelő minőségű és mennyiségű víz fogyasztása
Az előttünk álló időszak nem a szélsőségek kora, most az aranyközépút a lényeg. Az életmódváltás kulcsa a szokásformálás, amely történhet kis lépésekkel, de nagy ugrásokkal is, de ez már a temperamentumunktól függ!
Természetesen nem tudok egy cikksorozat keretein belül választ adni az összes felmerülő élethelyzetre. A táplálkozásról is csak érintőlegesen fogok írni, mert ezer és ezer féle ajánlás létezik, és minden eset más és más.
Nincs két egyforma ember, így az étkezést sem lehet szabványosítani, személyes találkozó során, könnyebben találunk megoldást a problémákra. A várandósság alatti életmódváltásban egy külső szemlélő hatásosabban tud segíteni, mint „google doktor”, ami sokszor vezet pánik hangulat kialakulásához. Ha nem akarunk magunknak felesleges köröket és álmatlan éjszakákat érdemes szakemberhez fordulni.
Kedvenc filmem, amely kifejezi ezt az ellentmondásos időszakot, hogy mennyi minden megváltozik:
Márkné Varga Zsófia