Észrevétlen akadályok a gyermeknevelésben

Észrevétlen akadályok a gyermeknevelésben

„A gyerekek képesek és hajlandók komolyan venni szüleiket, de ehhez előbb nekik is azt kell tapasztalniuk, hogy komolyan veszik őket, és hogy a szülők egymás iránt is ugyanilyen tiszteletet tanúsítanak.” – Jesper Juul dán családterapeuta és író

Az egészen biztos, hogy mindenkinek van egy elképzelése a gyereknevelésről, és természetes, hogy minden szülő a lehető legjobban szeretné nevelni a gyermekét. Igaz, ez időnként erőt próbáló feladatnak tűnik, hiszen vannak helyzetek amikor hajlamosak vagyunk elveszteni a fejünket.

Ahhoz, hogy ne alakuljon ki káosz a gyermeknevelésben, fontos, hogy jó néhány dologgal tisztában legyünk… Többek között a saját érzéseinkkel, motivációnkkal is, amiben nagy segítség lehet az önismeret. E heti blogbejegyzésünkben Habis Melinda kapcsolattartó pszichológusunk segít nekünk körbejárni azokat a tényezőket amelyek szinte észrevétlenül akadályozhatnak minket a gyermeknevelésben.

Fontos, hogy felismerjük saját félelmeinket, hogy megértsük, mitől alakulhatott ki bennünk. Hiszen, ha a saját érzéseinkkel tisztában vagyunk, akkor könnyebben felismerhetjük a gyermekeink szorongásait is, és könnyebben tudunk segíteni nekik. 

Komolyabb nehézség esetén érdemes szakemberhez fordulni és szakszerű segítséget kérni, akár önmagunkról, akár a gyermekünkről van szó.
A gyermekünk érzelmi intelligenciájának fejlesztésével segítünk nekik felismerni, kifejezni a saját érzéseiket, gondolataikat.

„Gyermekeink lelki életünk tükrei, szembesítenek minket a korlátainkkal.” – ezért érdemes fejleszteni a saját érzelmi intelligenciánkat is, hiszen a jó példánk által, lesznek képesek arra, hogy önmagukban és másokkal szemben is, képesek legyenek megérteni és megfelelően kezelni az érzelmeiket.

Ez pedig nagyban hozzájárul az egészséges lelki fejlődésükhöz, ami a későbbiekben is, egy lelkileg egészséges, tartalmas kapcsolatokkal teli, minőségi felnőtt életet eredményezhet.

 „A nevelés nem csak elveken és okos taktikán múlik, mert elsősorban a lényünkkel nevelünk. A nevelés: titkos metakommunikáció. Ami jó benned és tiszta, és ami rossz és koszos, továbbadod. A gyerek remegi félelmeidet, aggódja az aggodalmaidat – de éli a nyugalmadat és derűdet is – ha valódi.” – Müller Péter író, dramaturg


Forrás: Online pszichológus 

hirdetés

KÉRDEZZ A SZAKÉRTŐTŐL!

Ide írd a kérdésedet, hozzászólásodat!
Kérlek, add meg a neved!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .