Így fegyelmezd a gyermeked anélkül, hogy lerombolnád az önbizalmát

Nyilván nem szeretnéd megütni a gyermekedet, csak azt akarod, hogy viselkedjen jobban. Szereted a gyermekeidet, így bizonyára az a célod, hogy ők is szeressék önmagukat, hiszen a boldog élet egyik alapvető kulcsa, hogy az ember jól érezze magát a bőrében. Szülőként éppen ezért az egyik legfontosabb feladatod a nevelés anélkül, hogy komoly önbizalom romboló hatást válts ki a gyermekedben.

Kapcsolatok

Az egyik legfontosabb, amit meg kell tanítanod nekik, az az emberi kapcsolatok kezelése és ápolása. Meg kell érteniük, hogy a magatartásuk mindig reflexiót vált ki másokból, és hogy mely viselkedésformák azok, amiket az emberek tolerálni tudnak, és melyeket nem. Normális, hogy bizonyos mennyiségű bűntudatok legyen, ha hibáznak, ám ez egyáltalán nem egyenlő azzal, hogy értéktelennek kell érezniük magukat, ha elrontottak valamit.

Miért lesz azonnal szomorú, ha rászólok amikor rosszul viselkedik?

Néhány gyermek különösen érzékeny a kritikára, és hajlamos az alacsony önbecsülésre. Egy egészséges érzelmű felnőtt, ha hibázik, nem gondolja azonnal rossz embernek magát miatta, a gyermekek viszont fekete-fehérben gondolkoznak – ha felhívják rá a figyelmüket, hogy rosszul viselkedtek, egyszerűen rossz gyereknek fogják érezni magukat.

>> GYERMEKRUHÁK SZÉLES VÁLASZTÉKA <<

Hogyan kezeljem finoman, de határozottan a helyzetet?

Kid, Soap Bubbles, Child, Fun, Children, Girl, Joy
pixabay

A legjobb megoldás az úgynevezett háromlépcsős stratégia. Ez a módszer szülőkkel és munkatársakkal szemben is hasznos.

1. lépés: Kezdd úgy, hogy „Tudom, hogy nem úgy értetted…” vagy „Valószínűleg nem gondoltál bele…”. Mindezek tudatosítják benne, hogy a te álláspontod szerint ő továbbra is jó gyerek, függetlenül attól, hogy hibázott.

2. lépés: Mondd el neki, hogy a viselkedése milyen hatással lehet másokra, például „Amikor megütöd a testvéredet, az nagyon fáj neki”. A lényeg, hogy a hibáját ne azonosítsd azzal, hogy ő milyen gyermek.

3. lépés: Lépj tovább. Nyilván nem visszavonható a rosszaság amit mondtak vagy tettek, de ne hagyd, hogy továbbra is rosszul érezze magát a történtek miatt. Vezesd rá, hogy jóvá lehet tenni a hibákat, az előző testvéres példánál maradva kérdezd meg, hogy hogyan szeretné elérni, hogy a testvére jobban érezze magát. Ha nem tud válaszolni, javasol te alternatívákat. Ez segíteni fog neki, hogy bocsánatot tudjon kérni, és jobban érezhesse magát a hibája után is.

Alacsony önbecsülésű gyermekek

Szülőként rendkívül fájdalmas érzés azt tapasztalni, hogy a gyermekünk nem érzi szerethetőnek önmagát. Persze azonnal ellensúlyozni szeretnénk, és dicséretekkel bizonyítani, hogy ő igenis különleges és értékes. Ugyanakkor szem előtt kell tartanunk, hogy ez a fajta megerősítés hosszú távon inkább csak az egot erősíti, de gyakorlati haszna nincsen: több kutatás is kimutatta, hogy a magas önbecsülés önmagában még nem indukál sikeres és boldog életet. Nehezebb, de sokkal jobb módszer, ha segítesz neki a fejlődésben, hogy olyan kompetenciákat tudjon szerezni, amik valódi okkal váltanak ki elismerést a környezetükből.

Az alacsony önértékelésű gyermekekből olyan felnőttek válnak, akik csak nehezen, vagy egyáltalán nem mernek majd új dolgokba belevágni, mert szoronganak, hogy esetleg elbukhatnak, új kapcsolatok kiépítésénél pedig félnek attól, hogy nem elég szerethetőek ahhoz, hogy felkelthessék valaki érdeklődését. A kulcs tehát nem az, hogy segítünk a gyermekünknek, hogy jobban érezze magát a bőrében, sokkal inkább igyekezzünk elérni, hogy ne folyamatosan azon agyaljon: „Vajon elég jó vagyok?” Ez jelenti ugyanis az utat a valódi önbecsülés kiépítéséhez.

Mit tegyek, ha a gyermekem nem akarja azt tenni, amit kérek tőle – pedig tudom, hogy képes lenne rá

Portrait, Child, Hands, Hide
pixabay

Mindenekelőtt győződj meg róla, hogy reális elvárásaid vannak vele szemben. Könnyű azt hinni, a gyermeked képes egy bizonyos módon viselkedni, de légy tisztában vele, hogy a te elképzeléseid vele szemben nem mindig fedik a valóságot. Például hiába kérleled minden este, hogy menjen végre lefeküdni, mert alvásidő van – ha ez a módszer hosszútávon sem működőképes, akkor más megoldást kell kitalálnod. Lehet, hogy az idősebb testvére szófogadóbb volt, vagy épp hamarabb fáradt el és ment el lefeküdni, ez azonban nem jelenti azt, hogy ő is ilyen beállítottságú kell legyen. Egy sarkított, de szemléletes példa: hiába kérsz meg valakit, hogy csináljon egy hátraszaltót, és cserébe adsz neki egymillió forintot. Ha nem tud hátraszaltózni, nem fogja megtenni. Ezek után parancsolj rá, hogy tegye meg, és utána ugyanúgy megkapja a pénzt. Természetesen továbbra sem fogja megcsinálni. Miért? Mert sem az elvárások, sem pedig a jutalom nem hat ösztönzőleg olyan elvárás esetében, amire az ember egyszerűen nem képes.

>> LEGO MINDEN MENNYISÉGBEN <<

Így motiváld a gyermekedet a jó viselkedésre

Mindig győződj meg arról, hogy ő is lehetségesnek tartja amit kérsz tőle, és értékeld az erőfeszítéseit, a próbálkozásait is. Elfelejteni a múltbeli rosszaságait az egyik legkegyesebb dolog, amit szülőként tehetsz. A gyermekek nagyon gyorsan változnak, így egy múlt hónapban elkövetett hibát majdhogynem egy teljesen más gyermek követte el, mint aki most áll előtted, fölösleges hát a hibáit felhánytorgatni. Mindig az aktuális teljesítményére összpontosíts, és adj neki pozitív visszacsatolást, ennek ugyanis rendkívül erős hatása van. Ez ugyanaz, mintha azt mondanád neki, hogy nem számít, mit vétkeztél a múltban, sem pedig az, hogy talán holnap mit fogsz – a lényeg, hogy itt és most megteszed amit meg tudsz, és más nem is számít.

VIA

hirdetés

KÉRDEZZ A SZAKÉRTŐTŐL!

Ide írd a kérdésedet, hozzászólásodat!
Kérlek, add meg a neved!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .