Finomságok húsvéti maradékokból

húsvéti maradék

Nehéz kiszámítani, mennyit kell készíteni az ünnepi fogásokból, ha sokfélét akarunk kínálni, biztosan bőven több lesz, mint ami frissen elfogy. Teli a hűtő készételekkel, a héten el kell fogyasztani, jó lenne, ha semmit se dobnánk ki végül. Ehhez szándék kell és egy kevés kreativitás, néhány ötletet most mi is adunk.

Ahogy a legegyszerűbb

Ne kínáljuk családunknak már ugyanazt a sonkatálat, amit az elmúlt hétvégén, nem esszük már jóízűen, szárazabb is, színét is veszti, és átjárta már hűtőszekrény annyira, hogy íze sem olyan jó. A főtt tojásokból egyszerű tojáskrémet készítsünk, villával összetörve zsírral vagy vajjal elkeverjük, mustárt, lilahagymát, vagy snidlinget adjunk hozzá. Ha van még a háromnapos kenyerünkből, pirítva együk a tojáskrémmel, vagy daraboljunk rá a sonkamaradékból, borítsuk sajttal, és grillezzük meg, melegszendvicsként tálaljuk. A sonka kis kockákra vágva, serpenyőben megpirítva egyszerű levesekbe tehető, együk így a napokban, vagy adagonként fagyasszuk le a kockázott sonkát. A főtt tojás is lehet levesbetét, savanyított, ecetes, tejfölös levesekhez is illik.

Tavaszi újjászületés – ezúttal a kertben

Sonkával rakva

A rakott ételek attól időigényesek, hogy a rétegeket külön elő kell készítsük, de most van főtt sonkánk, ezzel gyorsan süthetünk változatos fogásokat.

Tésztával: kifőzött tésztát rétegelhetünk vajon pirított sonkával, amit pirítás közben liszttel megszórunk, tejjel felöntünk, így kapunk egy ízletes krémet, amit fűszerezhetünk kedvünk szerint, ez tulajdonképpen a besamel mártás. A rétegek közé is tehetünk sajtot, tetejét is boríthatjuk vele. Forró sütőben megsütjük, melegen tálaljuk, hideg tejföllel meglocsolva.

Bulgurral vagy kuszkusszal: ugyanúgy készül, mint a tésztás változat, a bulgurt is, a kuszkuszt is előre meg kell főzni. Több és merészebb fűszerezést engedhetünk meg magunknak, és ha maradt az ünnepről paprika, paradicsom, azt is szeletelhetjük a rétegek közé.

Rizs: Ne is rétegezzük, hanem a fent leírt sonkás besamel mártásunkba keverjük a főtt rizst, és ezt simítsuk egy tűzálló tálba, és sajttal süssük ropogósra. De ha több időnk van, ebből a keverékből kis gombócokat is formálhatunk és kisüthetjük olajban, ez az olaszok rizottó maradék felhasználási praktikája, narancsocskának nevezik.

Krumplival: Ha van még bőven öreg krumplink, akkor most készítsünk rakottkrumplit, kolbász helyett sonkával, és használjuk el a főtt tojásokat, az arányok a szerint alakuljanak most, amennyi maradékunk van. De készíthetünk úgy is rakottkrumplit, hogy összetört főtt burgonyát használunk, fűszerekkel, vajjal kikeverve. Ennek felét simítjuk a tál aljára, és erre halmozzuk a tejföllel és egy nyers tojással elkevert sonkadarabokat, és befedjük a krumpli másik felével. Tejföllel meglocsolva sütjük pirosra.

Tavaszi finomság: íme a cukkinis ricotta lepény

Ha vannak még szép szeletek

Krumplit, sárgarépát, petrezselyem gyökeret vágjunk egyforma darabokra, annyira főzzük meg, hogy éppen a forrást megvárjuk, de már le is szűrjük, kivajazott tepsibe öntjük az előfőzött zöldséget, sózzuk, rozmaringot, kakukkfüvet, borsikafüvet szórhatunk rá, és erre fektetjük a szép szelet sonkákat, és a sütőben átsütjük, félidőben a sonkát átforgatva.

Gazdag reggeli a következő hétvégére: sonkaszeletek serpenyőben ropogósra sütve, zöldségekkel, kenyérrel, mustárral kínáljuk, tükörtojást ne süssünk mellé, tojásból sokat ettünk a napokban, szervezetünk most nem kívánja.

Tavasz a lakásban

A kalácsmaradékból kalácsfelfújt

Egyszerű dolog, nagy sikere lesz, miközben a szikkadt kalácsot már senki meg nem enné. Felkockázott szeleteket kivajazott tűzálló tálba szórunk, és cukrozott tejben elkevert tojással leöntjük (fél liter tejhez három tojást számoljunk), annyi keverékkel kell leöntenünk a kalácsdarabokat, ami nagyjából ellepi, kilóghatnak darabkák, de száraz sehol se maradjon. A húsvéti csokoládékból kis darabkákat szórjunk rá, és egy-egy kiskanál lekvárt is tehetünk a kalácsdarabok közé. Forró sütőben addig sütjük, míg összeáll a desszert, és kissé megpirul a teteje, langyosan vagy hidegen tálaljuk.

Ha csak néhány szelet kalács maradt az ünnepi asztalról, azt tejbe áztatva sütjük ki vajon, serpenyőben, és cukorral, vagy fahéjjal elkevert cukorral meghintve tálaljuk, lekvárt vagy befőttet kínálhatunk mellé.

fotó: Freepik

Erről a témáról még a Gasztro rovatunkban olvashatsz többet!

hirdetés