Gyakran beteg a baba, aggódnom kellene? – Az őszi betegségek kezdete

Gyakran beteg a baba, aggódnom kellene? - Az őszi betegségek kezdete

Jön az ősz, érkeznek a lehűlések és a mostaninál is ingatagabb időjárások. Hamarosan ezzel együtt sűrű, tejfehér köd borítja majd az utcákat reggelente, olykor napközben is. A köddel pedig kézen fogva besétálnak a táncparkettre a különböző megbetegedések. Hisz micsoda buli ez a bacilusoknak, milyen jól lehet ám terjedni egy fáradt ködös reggelen. Gyerekként én is nagyon hamar elkaptam különböző megfázásokat, ősztől télig. Vizsgáljuk meg, hogy mi állhat ennek hátterében.

Elsősorban azt szükséges tisztázni, hogy a bacilusok mindenhol jelen vannak. Nem tudunk annyit takarítani, vagy olyan steril környezetet kialakítani, amelyben ne volnának ott. Továbbá nem is lenne érdemes, hiszen az immunrendszer erősödésével jár, amennyiben megbetegedés után felgyógyul a gyermek. Saját magát erősíti ez által a szervezete.

Gyorsan kérjük a Wikipédia segítségét, hogy pontosabb képet kapjunk arról, mi is az immunrendszer: „Az immunrendszer a szervezet védekező mechanizmusa, egy adott antigén hatására kialakuló, az esetleges fertőzés elleni védekezésben részt vevő sejtek, szövetek és szervek együttese. Ennek a szervrendszernek a működése az immunitásban nyilvánul meg. Ennek a szónak jelentése: védettség, mentesség. Az immunrendszer fő feladata, hogy megkülönböztesse a saját és nem saját, vagyis idegen anyagokat. Valamint, ha idegen anyaggal találkozik, akkor azt eltávolítsa, megsemmisítse. Immunitásunk lehet velünk született vagy szerzett immunitás.”

A megfázások kialakulása nagyobb családok esetén magasabb valószínűséggel fordulhatnak elő, ugyanis közösségben nagyobb teret kapnak terjedni a vírusok. Ugyan ez vonatkozik arra, ha a gyermek már óvodás vagy iskolába jár, a csoport és osztály tagjai szinte kézről kézre adják a lehetőséget minden nemű fertőzés esetén.

Egy megfázásos betegség nem összekeverendő az allergiával, (orrfolyás mellett orr és szemek viszketése, szem könnyezése, intenzív tüsszögés, kiütések) utóbbit orvosi vizsgálat alkalmával megállapíthatják és gyógyszeres kezeléssel szinten tudják tartani.

Beteg a gyermek, ha az alábbi tüneteket mutatja:

  • Torokfájás
  • Orrdugulás vagy orrfolyás
  • Végtagok fájdalma
  • Fejfájás
  • Köhögés
  • Tüsszögés
  • Aluszékonyság
  • Rossz közérzet
  • Esetlegesen láz

Fontos, hogy megértsük a láz akármilyen rémisztő is, a szervezetünk egyik leghatékonyabb vírusölő folyamata. Nézzük meg mi történik a lázas szervezetben.

Bizonyos mértékig jótékony hatással bír, egy 3-4 órás intervallumban még normálisnak mondható, hiszen a szervezet védekezésként alkalmazza a hőmérséklet növelését. Ugyanis 38 fok felett nem maradnak életben a vírusok vagy bacilusok. Arra viszont érdemes figyelni, hogy ha 5 óra feletti időtartamban megmaradnak a lázas tünetek, mint a hidegrázás, aluszékonyság, magas testhőmérséklet, akkor kezdjük el csillapítani orvos által felírt, vagy vény nélkül kapható gyógyszer segítségével. Amennyiben nem tesszük veszélyessé válhat, mert megnöveli az anyagcsere mértékét, károsodhatnak a sejtek vagy szövetek és magas mértékben képes rontani a szervezet egészségét. Így mondhatni, amilyen áldás épp olyan átok is tud lenni. Aggodalomra azonban semmi ok, a leggyakoribb esetekben egy paracetamol tartalmú gyógyszerrel szinten lehet tartani és a szervezet előbb utóbb felülkerekedik és legyőzi a megfázást.

A szülői aggodalom

Ahogy az lenni szokott, amint a kicsi bármilyen tünetet kezd mutatni, a szülő automatikusan aggódni kezd. Ha pedig gyakrabban megbetegszik a gyerek egyenes horror kórképek kezdenek kialakulni benne. Ezért nagyon fontos tudni azt, hogy sok gyerek esetén, teljesen természetes folyamat a gyakori megbetegedés, el is mondom miért:

ahogy fentebb is írtam az immunrendszer szerepéről, most is ez lesz a fő információ szál, ugyanis a gyermek úgymond addig lesz újra és újra beteg, amíg a szervezete és immunrendszere nem lesz elég erős. Tulajdonképpen a sok megfázás ennek az eredménye, olyan, mint a futás. Eleinte kis mértékkel kezdi az ember, majd fokozatosan növeli az állóképességét azzal, hogy minél több időt tölt futással.

A szervezetünk és pont ezt teszi, megbetegszik gyerekkorban újra és újra és újra, addig amíg temérdek bacilussal és vírussal szemben ellenállóvá nem válik. Ez mindaddig normális, amíg nem válik olyannyira komollyá, hogy heteket tölt kórházban vagy komolyabb megbetegedés, mint egy tüdőgyulladás el nem kapja.

Tehát, amíg a kicsi csupán „otthon kiheverhető” megfázást kap el, addig erős okkal gondolhatjuk, hogy ez csupán szervezetének gyakori tréninge a megfelelő immunitás kialakulásának érdekében.

Ha már kialakult a megfázás/influenza:

  • Nagyon fontos az ágynyugalom, meleg takaró, és gyakoribb ágynemű csere, mert a lázzal gyakran izzadás is jár.
  • Mindemellett az alvás is hasonló jelentőséggel bír.
  • A folyadékpótlás elengedhetetlen ebben a nehezebb időszakban, teát vagy vizet érdemes gyakrabban itatni vele.
  • C – vitamin pótlással növelhető a betegség leküzdésének hatékonysága.

Legyünk türelemmel és a lehető legkevesebb aggodalommal, egy gyermeki szervezet még nagyon sok dolgon kell keresztülmenjen ahhoz, hogy egészséges felnőtt lehessen. Amint mondtam, én magam is elég gyakran betegedtem meg, az összes karácsonyt megfázva töltöttem, azóta viszont csak a legerősebb influenza vírus tudott ledűteni a lábamról, 1-2 évben egyszer 🙂 Bízzatok benne, drága Olvasók, hogy csemetétek is hasonlóan kicsattanóan egészséges lesz nagyobb korában!

***** A CSODÁS AKCIÓINKAT SE FELEJTSÉTEK EL MEGNÉZNI *****

hirdetés

KÉRDEZZ A SZAKÉRTŐTŐL!

Ide írd a kérdésedet, hozzászólásodat!
Kérlek, add meg a neved!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .