Hogyan kaphat egy kisgyermek agyhártyagyulladást – avagy mikor forduljunk orvoshoz?

Hogyan kaphat egy kisgyermek agyhártyagyulladást - avagy mikor forduljunk orvoshoz?

A kisgyermekek és csecsemők egyik megbetegedésének oka az agyhártyagyulladás lehet, amely számos baktérium- vagy vírusfertőzés által bekövetkezhet. Agyhártyagyulladás akkor fordul elő, amikor az agy és a gerincvelő membránjai megduzzadnak. Kezeletlen állapotában halált vagy agykárosodást okozhat.

Mi az agyhártyagyulladás?

Az agyhártyagyulladás egy súlyos egészségügyi állapot, melyet leggyakrabban bakteriális vagy vírusos fertőzés okoz. Az agyat és a gerincvelőt körülvevő membránok duzzanatával és gyulladásával jár. A tünetei között szerepelhet fejfájás, a láz és a nyakfájás vagy merev nyak. Ha ezeket észleljük gyermekünkön érdemes felkeresni a gyermekorvost azért, hogy elkerülhessük az életveszélyessé vált megbetegedést.

A bakteriális fertőzés által okozott agyhártyagyulladás azonnal antibiotikumos kezelést igényel annak érdekében, hogy megelőzzük a tartós agykárosodás bekövetkezését, legrosszabb esetben a halált.
A vírusfertőzés rendszerint kevésbé súlyos és gyógyszeres kezelés nélkül is gyógyulás következhet be, de ezt sem érdemes figyelmen kívül hagyni.

Hogyan kaphat egy kisgyermek agyhártyagyulladást?

A kisgyerekek ki vannak téve különféle társas szituációknak, amelyek tökéletes melegágyai a vírusfertőzéseknek, mindössze egy tüsszentés vagy köhögés elegendő ahhoz, hogy valakitől elkaphassák. Három baktérium is okozhatja az agyhártyagyulladást: a Streptococcus pneumoniae, a Neisseria meningitidis és a b típusú haemophilus influenza baktériuma. Az utóbbiak akkor voltak igazán gyakoriak mielőtt a HIB-oltást elkezdték adni a csecsemőknek. Az agyhártyagyulladást nem automatikusan okozzák a baktériumok, sokkal inkább az a folyamat, ahogyan az orrmelléküregeken, fülön vagy torkunkon keresztül a véráramunkba kerülnek a baktériumok.

A vírusos agyhártyagyulladást főként az entero-vírusok okozzák nyár végén vagy kora ősszel. Más vírusos fertőzések például a HIB, a herpeszvírus vagy a mumpsz szintén agyhártyagyulladáshoz vezethetnek. Oltás nélkül megnő a megbetegedés kockázata. Azt is érdemes továbbá figyelembe venni, hogy iskolás korban ajánlott ismételni az oltást.
Kevésbé gyakori kiváltó okai lehetnek még a rák, a gyógyszer-allergia, gombák vagy kémiai irritáció is. Amennyiben a megbetegedés bármely jelét észleled, inkább kérj segítséget, hogy megelőzhesd a nagyobb problémákat.

A fertőzés megelőzésének érdekében:

agy
pixabay
  • Ajánlott a gyakori kézmosás szappannal és vízzel
  • Járvány idején, ha megtehetjük maradjunk otthon és saját megbetegedés esetén is kerüljük a szociális interakciókat
  • Kerüljük a közvetlen érintkezést a beteg emberekkel
  • Az esetleges beteg által érintett felületeket fertőtlenítsük gyakran
  • Pihenjünk eleget

Az agyhártyagyulladás tünetei

A kisgyermekek és a csecsemők agyhártyagyulladásának tünetei szinte teljesen azonosak. A különbség csupán annyi, hogy a kisbabák nem tudják még elmondani nekünk, hogy ha fáj valamelyik testrészük. Egy kisgyermek legalább el tudja mondani, hogy hol fáj és mennyire. Csecsemőknél gyanakvásra adhat okot, ha gyakran sírnak és miután ölbe vettük őket a sírás, ahelyett, hogy elmúlna: erősödik. Azt viszont semmiképp se feledjük, hogy ezen tünetek más betegségek előszelei is lehetnek, nem feltétlenül jó egyből a legrosszabbra gondolni, igyekezzünk kerülni a paranoiás aggodalmat.

Kisgyermekek és csecsemők esetén az általános tünetek a következők:

agy
pixabay
  • Magas láz, hideg kezekkel és lábakkal (vegyük figyelembe, hogy csecsemők esetén nem minden esetben tapasztalhatunk lázat)
  • Fejfájás
  • Étvágytalanság
  • Túlzott ingerlékenység
  • Letargia, lassúság
  • A nyak vagy a test merevsége
  • Dudor a baba kutacsában vagy a környékén
  • Előfordulhat még fényérzékenység vagy bőrkiütés
  • Illetve zavarodottság és koncentrációs probléma is

Mikor kérj segítséget?

Az agyhártyagyulladás gyanúja esetén a legjobb az óvatosság. Ha tudjuk, hogy gyermekünk közvetlenül találkozott olyan egyénnek, aki már fertőzött, figyeljük a tüneteket és keressük fel a gyermekorvost, ha észleljük őket. Ha nem vagy biztos benne, hogy vírusfertőzés vagy bakteriális eredetű, de látod a tüneteket, azonnal forduljatok orvoshoz.

Ne felejtsd el, hogy a bakteriális agyhártyagyulladást azonnal antibiotikumos kezelésnek kell követnie, mert ennek elmulasztása tartós agykárosodást vagy szörnyű esetben halált is okozhat. Dönts az elővigyázatosság mellett és bármilyen aggály esetén inkább kérj szakmai segítséget. Inkább szedjetek gyógyszert, mint a végén elterjedjen a betegség és tovább fertőzzön.

(VIA)

hirdetés
Ha van kimeríthetetlen téma és témán belüli kérdéskör ezen a csodálatos bolygón, úgy vélem ezek pontosan a gyereknevelés és a család témakörei. Minden nap hoz némi változást, mindig jönnek újabb és újabb fordulatok a világban, mindig lesznek időszerű kutatások, melyekről igenis érdemes írni. Önnön gyermekkori tapasztalatokat, személyes gondolatokat, szakmai cikkek fordításait öntöm szavakba. Az írás az életem fő mozgatórugója. Legyen szó cikkekről vagy versekről, izgalmasnak és gyönyörűnek találom az alkotás ezen módját. Az információáramlás könnyeden zajlik modern világunkban, ezért nagy lehetőség számomra, hogy egy ilyen nagyszerű közösséggel oszthatom meg mondandómat, mint amilyenek Ti vagytok!
Előző cikkSzívbeteg gyerekek kezelését segíti a Fiatal Családosok Klubja
Következő cikk8 tipp az egészséges(ebb) étkezéshez

KÉRDEZZ A SZAKÉRTŐTŐL!

Ide írd a kérdésedet, hozzászólásodat!
Kérlek, add meg a neved!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .