Hol találunk jó mesét?

Egyszer volt, hol nem volt, az Óperencián is túl, de a Naphegyen innen, volt egyszer egy mesebolt. Ebben a boltban mindenhol mesék vannak: a kuckókban, a játékokban, a kirakókban, és legfőképpen a könyvekben. Hogy mi is ez a Mesebolt, és hogy milyen egy jó mesekönyv, megtudjuk a jóságos meseboltostól, Szigethy Katalintól, aki nem más, mint a Naphegy Kiadó fő-fő-főszerkesztője!

– Nemrégiben Mesefesztivál keretében nyílt meg az Alagút közelében, a budai Naphegyen sajátos hangulatú könyvesboltjuk, az Anno Mesebolt. A megnyitó nem véletlenül lett fesztivál, hiszen sokféle programot kínálnak az ide betérőknek. Mikor és mivel várják a családokat?

Az Annoban kialakítottunk egy galériát, amelyet kifejezetten gyerekprogramok, ill. illusztrációs kiállítások lebonyolításához terveztünk. A gyerekprogramok között találunk mesedélutánokat, kreatív kézműves foglalkozásokat, játékos fejlesztést és még sok minden mást. Emellett havonta rendezünk kiállításokat, ahol havonta más-más meseköny-illusztrátor képeivel ismerkedhetnek meg az érdeklődők és természetesen a művészekkel való találkozásra és eredeti képek vásárlására is van mód. Tervezünk irodalmi beszélgetős délutánokat, vitaesteket is, és az Advent kezdetével sok ünnepváró családi programot.

– A fesztivál és a sokszínű programok mellett azok is örömmel térhetnek be ide, akik egy gyerekbarát helyet keresnek, ahol nyugodtan lehet nézelődni, vásárolni a kisgyerekkel.

Igyekeztünk olyan helyet kialakítani, ahol gyerek és felnőtt egyaránt jól tudja érezni magát. Vannak játszósarkaink a piciknek, olvasó sarkaink a nagyobbacskáknak, kávézóasztalok és fotelek a beszélgetőknek, és az esetleg laptoppal érkezők akár dolgozhatnak, internetezhetnek is.

– A könyvesboltban kapható könyvek elsősorban a kisgyerekek, ill. szüleik igényeinek megfelelőek. Hisz Önök, az üzemeltetők is gyakorló szülők, ráadásul pedagógusok. Milyen szempont szerint válogatják az itt kapható könyveket, mely korosztálynak szólnak?

Igyekszünk az egész pici, egy-két éves gyerekektől az ifjúsági olvasókig mindenkinek kínálni egy minőségi válogatást. Sokan csodálkoznak rá, hogy jé, mennyi jó könyv van a piacon. Úgy tűnik, sokan nem találják meg, amit keresnek a nagy boltok óriási kínálatában. Persze a szülőkre is gondolunk. Vannak gyerekneveléssel, családdal kapcsolatos könyvek, és néhány olyan felnőtt olvasmány, amit egyszerűen azért tartunk, mert szeretjük.

– A mesebolt mögött nem kisebb vállalkozás áll, mint a Naphegy Kiadó. A honlapjukat böngészve jól láthatóan kirajzolódik egy szellemiség: igényes, minőségi könyveket adnak ki.  Ezt támasztja alá az a nemzetközi szintű elismerés, amit a kiadó indulásakor(!), 2006-ban kaptak 9(!) gyerekirodalmi kötetükért: Az Év Gyermekkönyve-díj*. Milyen szempontok szerint válogatják a könyveket, vagyis milyen Önök szerint a jó gyerekkönyv? Hogyan válasszunk pl. a közelgő Mikulásra, karácsonyra jó könyvet a gyereknek, ha 2, 4 vagy 9 éves akár?

Nehéz kérdés, és nyilván csak szubjektív válasz létezik. Én azokat a könyveket szeretem, amelyek komolyan veszik a gyereket. Nem bugyuta, együgyű, történetet nélkülöző, üres sztorikra van a gyerekeknek szüksége. Sokkal többet megértenek, mint amit gyakran feltételezünk róluk. A tartalom, a téma nyilván ezerféle lehet, a gyerek korát és érdeklődését alapul véve. A legkisebbeket elsősorban a saját magukról szóló, hétköznapi kis történetek kötik le. Imádják egy-egy mese tükrében felfedezni, újra átélni a napjukat, a kirándulásukat, nyaralásukat. De ezek akkor működnek a legjobban, ha mi magunk találjuk ki, mondjuk el őket. Aztán jönnek a mondókák, versikék, egyszerűbb állatmesék. Ovis korban a mindenféle tematikus mesék, amelyek egy-egy problémát, izgalmas kérdést tárgyalnak, és persze a kalandos gyerektörténetek. A népmesék és klasszikus mesék szerintem legkorábban 5-6 éves korban indulnak el. De ezek nyilván nagyon függnek a gyerek érettségétől, habitusától.

Az illusztráció kérdése, ha lehet még kényesebb. A személyes ízlésnek még fontosabb a szerepe. Én magam mélyen hiszek abban, hogy a művészi hozzáállás, a szakmai felkészültség mellett a legfontosabb az egyéni stílus. Nem szoktam a sablonos, egy kaptafára készülő, egyen figurákat felvonultató könyveket sem a saját fiam kezébe adni, sem a vevőknek ajánlani. Sok tévképzet él a gyerekek vizualitásáról a szülőkben. Sokan gondolják, hogy a halvány, finom, pasztell színeket a gyerek nem élvezi, egyesek szerint nem is észleli. Ez egyszerűen nem igaz. Erre semmilyen bizonyítékunk nincsen. A gyereknek meg kell tanítani a szépet. És a szép keresését, a szépre való fogékonyságot, nyitottságot. Hasonló ez, mint az ízek világa. Aki mindig ugyanazt a három ételt eszi, nem élvezi a kifinomultabb ételeket. De ezek mind tanulható dolgok. Szerintem csak gazdagabbá válik tőle a gyerek, ha sokféle, akár nekünk szokatlan, merésznek tűnő képi világgal is megismertetjük.

A szöveg és az illusztráció aránya leginkább a műfajtól és természetesen a gyerekek korától függ. Én szeretem, ha sok kép van egy gyerekkönyvben, mert azt gondolom, hogy módot ad arra, hogy a gyereknek ne csak a fülén át, hanem a szemén át is küldjük az üzenetet. Sokkal összetettebb így az élmény, és sokkal többet fel tud belőle venni. Az ovisok vizuálisan sokkal fejlettebbek, mint verbálisan. Rengeteg dolog, amit szóban nem értenek meg, egyértelműen átjut hozzájuk, ha látják. Ahogy nőnek, egyre kevesebb illusztráció is elég, hiszen ott már saját belső képeikkel meg tudják jeleníteni maguknak a hallottakat.

*Mi az az IBBY és Az Év Gyermekkönyve díj?
A Gyermekkönyvek Nemzetközi Tanácsa (IBBY) nonprofit szervezet, mely világszerte képviseli azokat, akik könyvet adnak a gyerekek kezébe.  Az Év Gyermekkönyve-díjat az IBBY (International Board on Books for Young People, Gyermekkönyvek Nemzetközi Tanácsa) Magyar Szekciója ítéli oda az előző év legjobb, legsikeresebb új magyar gyerekkönyveinek, illetve azoknak, akik kiemelkedőt nyújtottak a gyerekeknek szóló irodalom, illusztráció, könyvkiadás valamely részterületén. A díj célja a magyar gyerekirodalom kiemelkedő alkotóinak elismerése és elismertetése. www.ibby.h

Farkasné Fülöp Hajnalka

Kapcsolódó linkek: www.annokonyv.hu, www.naphegykiado.hu

hirdetés
A "kisgyerekes időszak után is" tudok tanácsot adni, hogy hogyan írjunk ütős önéletrajzot, motivációs levelet, átnézem és javaslatot teszek CV-tek beadása előtt, vannak tippjeim, hogyan használjátok a közösségi médiát a munkaerőpiacra való visszatérés érdekében, ill. hogyan készüljünk a babázás-gyerekezés mellett a munka világára? "
Előző cikkJó tanácsok a karácsonyi bevásárláshoz
Következő cikkKreatív ötlettár gyerekeknek

KÉRDEZZ A SZAKÉRTŐTŐL!

Ide írd a kérdésedet, hozzászólásodat!
Kérlek, add meg a neved!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .