Így állítsd össze a családi gyógyszerkészletet

Így állítsd össze a családi gyógyszerkészletet

Kedves Olvasó! Gyógyszerészként és édesanyaként szeretnék segítséget nyújtani és szempontokat adni a családi gyógyszerkészlet összeállításához, ami otthon és utazáskor is szükséges lehet. Két gyermekem van, nyáron szoktam táborokban segíteni, így sok helyzetet megtapasztalhattam, amikor a jól válogatott gyógyszerek és kötszerek megkönnyítették a mindennapokat és a szabadidős tevékenységeket. Egy várva várt nyaralás, jó, ha nem azzal telik, hogy ügyeletes gyógyszertárat keresünk pl. egy lázcsillapítóért vagy allergia elleni készítményért. Otthon is nagy előny, ha minden alapvető gyógyszer rendelkezésre áll és nem kell a között döntenünk, hogy a beteg gyereket hagyjuk magára, amíg gyógyszertárba megyünk vagy otthon maradunk vele és esetleg mások segítségére szorulunk.

Minden helyzetre nem tudunk előre felkészülni, de a leggyakoribb egészségi állapot változásokra, igen. A tudatosság, előrelátás nagyon megkönnyítheti mind a szülő, mind a gyerek helyzetét. Az alábbi lista megírásánál figyelembe vettem, hogy az őszi, náthás időszak van előttünk, jó, ha erre is készülünk.

Mindenképp legyen otthon:

Lázmérő

Lehet digitális és hagyományos higanymentes, mindkettővel mérhetünk hónaljban és végbélben. Kisbabáknál flexibilis végű digitális lázmérőt érdemes választani. Lassabban mérnek, mint a modernebb készülékek, de használatuk nem igényel gyakorlást és pontosak, a családomban mindenki normál, digitális lázmérőt használ.

gyógyszer, lázmérő
pixabay.com

Kényelmesek és gyorsak az infrasugaras homloklázmérők, de sok szülő számolt be pontatlanságról. A fülhőmérők, amelyek a hallójáratban mérik a hőmérsékletet szintén gyors eredményt adnak, de csak 6 hónapos kor felett szabad használni és jó tudni, hogy fülgyulladás esetén a mért hőmérséklet eltérhet a reálistól. Használata gyakorlást igényel.

A lázmérő választásánál szempont lehet az ár, a gyorsaság és az is, hogy alvás közben esetleg nem kell felébreszteni a betegünket, de legalább egy egyszerű digitális lázmérő mindig legyen otthon.

Fájdalom – és lázcsillapító

Életkortól és esetlegesen a gyógyszerérzékenységtől függően válasszunk gyógyszerhatóanyagot és gyógyszerformát (kúp, szirup, tabletta, szájban oldódó tabletta stb.)

Nagyon ügyeljünk arra, hogy ugyanaz a hatóanyag több néven is forgalomban van, nehogy túladagolás törénjen!!! Egyszerre egy hatóanyagot használjunk, esetleg annak hatástalansága miatt váltsunk másikra.

Recept nélkül 3 hónap felett csecsemő és kisgyermekek számára paracetamol és ibufrofen kapható, 10 év felett választható az aszpirin is. Utazáshoz lehetőleg olyan gyógyszert vigyünk, amelyet nem kell hűtőben tartani. Otthon bármelyik gyógyszerformát tarthatjuk, a szirupok felbontás utáni eltarthatóságára figyeljünk. A lázcsillapítás helyes kivitelezéséről bárki számára elérhető a Csecsemő és Gyermekgyógyászati Szakmai Kollégium új irányelve, érdemes végigolvasni.

Hasmenés elleni készítmény

A hasmenés oka többféle lehet (pl.vírus, baktérium stb.), de októl függetlenül fontos a házipatikában  tartanunk ( személyes tapasztalataimból is kiindulva):

Rehidráló port az ionok és a folyadék pótlására pl. Humana eletrolyt, HIPP ORS kész ital, BioGaia Protectis ORS (rehidráló és probiotikum egyben) hasfogót pl. Smecta por (1 hónapos kortól  bármely életkorban adható, megköti a kórokozókat) probiotikumot pl. Enterol, BioGaia.

fájós has, palacsinta, férfi
pixabay.com

Hányingercsillapító

Aki hajlamos utazási hányingerre, készüljön gyömbértartalmú cukorkával, nyalókával. Sokan szeretik a Daedalon tablettát és kúpot, mely jó hányáscsillapító, de álmosító mellékhatása korlátozhatja a használatát, főleg felnőtteknél.. A tablettát 6 éves kortól lehet alkalmazni, a kúphoz vény szükséges. Hátránya, hogy hűtést igényel a tárolása.

Görcsoldó, puffadásgátló készítmények, savlekötők

Normál esetben ritkán használjuk őket, de előfordulhat pl. menstruációs görcs vagy emésztési probléma, amikor jól jön a segítség. Elsősorban pihenés, diéta az első lépés, utána megfontolandó a gyógyszeres kezelés. Utazás során, amikor nem a saját konyhánk főztjét kóstolgatjuk,  jó szolgálatot tehetnek a diszkomfort érzés enyhítésében.

Allergia és csípés elleni készítmény

orrfújás
pixabay.com

Külsőleges és belsőleges készítményeket is érdemes otthon tartanunk, utazáskor magunkkal vinnünk. Többféle krém, gél létezik, amelyek hűsítik és enyhítik a csípések, kiütések helyén a bőrt. Nyaraláshoz olyan készítményt válasszunk, amely nem fényérzékenyít, tehát napfény hatására nem alakulhat ki újabb gyulladásos esemény.

Belsőleges készítmény lehet pl. cetirizin vagy loratadin tartalmú csepp, szirup, nagyobbaknak tabletta. Csalánkiütés, csúnyább, fájdalmas csípések esetén hasznosak, enyhítik a tüneteket. Külsőleges készítményt nyugodtan  lehet használni velük párhuzamosan.

A kalcium pezsgőtabletta a közhiedelemmel ellentétben nem alkalmas az allergiás tünetek csökkentésére, teljesen indokolatlan és felesleges a használata.

Aki érzékeny a méh, darázs csípésére, feltétlenül gondoskodjon a receptre kiváltható injekcióról, mely életet menthet.

Naptej, napégés vagy égés esetén használható készítmény

lebarnult nő
pixabay.com

Fontos a megfelelő faktorszámú naptej kiválasztása (családon belül is eltérő lehet) és napégés elleni készítmény pl. Panthenol hab, Irix spray, egyes aloe vera készítmények. Mivel a bőr nem felejt, a védelemre fektessünk nagy hangsúlyt. Égési sérülésnél a hideg vízzel való hűtés (10 perc) után kezeljük a bőrt. Nagyobb kiterjedésű, súlyos égésnél orvosi ellátás szükséges!

Herpeszkrém

Arra hajlamos egyéneknél bizonyos ételek vagy erős napsugárzás is kiválthatja az ajakherpesz megjelenését, kellemetlen érzés és látvány a tükörben. Herpeszkrém minél hamarabbi használata rövidíti a gyógyulási időt.

Szúnyog – és kullancsriasztó, kullancskiszedő

szúnyog
pixabay.com

Számtalan szúnyog-és kullancsriasztó van forgalomban kortól, hatástartamtól függően, vannak bio készítmények is, amelyek a legkisebbeknek is alkalmasak. A kullancs helyes kivételéről sok helyen olvashatunk. Ha nincs nálunk csipesz, kiszedő kanál, akkor egy borotva is tökéletes megoldás lehet, le kell húzni vele a kullancs testét, a feje nem baj, ha ott marad.

Sebkezelés

seb
pixabay.com

A horzsolások, sebek gyors ellátásához legyen nálunk legalább egyféle fertőtlenítő és olyan kötszer, mely nem ragad a sebbe és az eltávolítása sem okoz majd fájdalmat. Egy fertőtlenítő és pár darab kötszer kis helyen, akár egy zsebben is elfér, vigyük magunkkal. A modernebb kötszerek egy része ezüst tartalmú, kiváló fertőtlenítő hatása van, de pl. jód tartalmú fertőtlenítővel együtt nem használható. Az összeállításnál ez is legyen szempont.

Sebfertőtlenítő

Betadin oldat, Asept spray, Octenisept spray (utóbbi kettő jódérzékenységben, pajzsmirigybetegségben is alkalmazható, színtelenek) nagyon jók, nem csípnek. A seb alapos lemosása után használjuk őket. Hintőpor használatát kerüljük!

Kötszerek

kötszer
pixabay.com

Kisebb sebek, horzsolások ellátásához a hagyományos mull-lap + ragtapasz helyett használjunk szigetkötszereket. Különböző méretben, darabra is kaphatóak, mind a négy szélükön ragasztócsík van, tartósan a bőrön maradnak, könnyen eltávolíthatóak.

Erősebben vérző sebnél mull-lap vagy gyorskötöző, valamint kötésrögzítő használható (öntapadó), majd a vérzés elállása után jöhet a szigetkötszer.

Nagyon szeretem a sebösszehúzó szalagot, mert kisebb vágott sebeknél tökéletesen összezárható vele a seb. Itt is megelőzi a használatot a kimosás, fertőtlenítés, szárítás. A sebösszehúzó tapasz akár 5-7 napig fent maradhat és érdemes fedőkötéssel letakarnunk.

Ha nem áll el a vérzés, a seb mély és roncsolt, harapás, szúrás, lövés, égés, fagyás stb. okozta, azonnali orvosi ellátásra van szükség.

Kiegészítés túrázóknak: rugalmas pólya, izomlazító krém, gyulladáscsökkentő tapasz vagy gél nagyon hasznos lehet.

A kötszerek mellé fontosnak tartom a kesztyű használatát, védelmet ad a vérrel terjedő fertőzések ellen annak, aki a sebet ellátja.

Orrcsepp, orrspray, orrszívó

A náthát legtöbb esetben vírus okozza és a legfontosabb lépés ebben az esetben az orr tisztán tartása. Sós orrspray naponta többszöri használata és orrszívás az első teendő, majd ha szükséges, gyógyszeres orrsprayt, orrcseppet is alkalmazhatunk, főleg éjszakára, az alvás megkönnyítésére. A gyógyszeres orrcseppeket vagy orrsprayket csak a lehető legrövidebb ideig használjuk, a sós készítményeknél ilyen kritérium nincs. 

Gyógyszertárban vény nélkül kapható sós orrcsepp, kicsiknek, nagyoknak egyaránt, ezt helyben készítik és az ára nagyon kedvező.

Torokfertőtlenítők

A legkisebbeknek spray formában, a nagyobbaknak, felnőtteknek spray, szopogató tabletta, öblögető formában is van számtalan  készítmény, gyógyszeres és gyógynövényes egyaránt. 1 éves kor felett jó szolgálatot tesz a méz, nagyobb gyerekeknél már alkalmazható a zsályás cukorka, zsályából készült tea öblögetésre. A langyos, sós vizes napi többszöri szájöblítés fertőtleníti a szájüreget.

Kónyáné Bodnár Eszter – gyógyszerész

Amennyiben bármilyen kérdésetek merülne fel a témával kapcsolatban, írjatok bátran az email címünkre, szakértőnk válaszolni fog!

[email protected]

hirdetés

KÉRDEZZ A SZAKÉRTŐTŐL!

Ide írd a kérdésedet, hozzászólásodat!
Kérlek, add meg a neved!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .