Így kommunikáljunk a gyerekkel – 1-2 éves kor

Így kommunikáljunk a gyerekkel - 1-2 éves kor
pixabay

A megfelelő kommunikáció nagyon fontos pillére a gyermeknevelésnek. Máshogy érdemes beszélni a kisbabákkal, másként a nagyobb gyermekekkel is. Most összegyűjtöttünk nektek néhány fontos információt, hogyan is érdemes beszélni a gyermekhez adott korban. Így kommunikáljunk a gyerekkel 1-2 éves korában:

A második születésnaphoz közeledve a gyermeki kommunikáció rohamos fejlődésnek indul a legtöbb esetben. Az ilyen korú gyermekek, már jobban megértik, hogy mit mondanak nekik és ők is elkezdik szavakkal és gesztusokkal kifejezni, amit szeretnének.

Örülnek neki, hogy képesek egyre jobban megérteni az utasításokat és hamarosan ők sem fognak habozni, hogy saját utasításokat adjanak.

Hogyan kommunikálnak a gyerekek?

Gyerekek, Gyerek, Baba, Mosoly, Nézet, Érzelmek, kommunikáljunk a gyerekkel
pixabay

A legtöbb gyermek az első születésnapja körül mondja ki az első szavait. Amennyiben viszont a gyermek inkább a járás megtanulásával van elfoglalva, akkor sem kell aggódnunk. Ilyenkor lehetséges, hogy a beszéd elsajátítása kicsit a háttérbe szorul, de nem jelenti azt, hogy probléma áll fent.

Az ilyen korú gyerekek tucatnyi szótöredéket tanulhattak meg, amelyek még nem felismerhetőek. Ismétlik a hallottakat, vagy összekeverhetnek néhány szót.

Ha beszélni kezdenek, valószínűleg gyorsan haladnak majd vele. És hamarosan képesek lesznek rámutatni valami ismerősre, kimondani a nevét, és felismerni ismerős emberek, tárgyak és testrészek neveit, használva is azokat.

Baba, Gyűjteménye Rövid Történetek Gyerekeknek
pixabay

2 éves korára a legtöbb kisgyermek legalább 50 szót ki tud mondani, kifejezéseket használ, és képes két szavas mondatokat összeállítani.

Nem számít, mikor mondják az első szavakat, az biztos, hogy már sokat értenek abból, amit nekik mondanak. A gyermeknek képesnek kell lennie reagálni az egyszerű kérésekre. Mint például „dobd ide azt a labdát anyának„, és teljes mértékben tisztában kell lennie az ismerős tárgyak és családtagok neveivel.

Hogyan kommunikáljunk a gyerekkel, hogyan ösztönözzük a beszéd fejlődését?

A Baba, Olvasás, Gyerek Divat, Kapucnis Pulóver, kommunikáljunk a gyerekkel
pixabay

A kicsi mindent hallgat, amit mondanak neki, és hihetetlen sebességgel jegyzi meg. A „baba szavak” használata helyett használjuk az emberek, helyek és dolgok rendes nevét. Beszéljünk lassan és tisztán, és egyszerű szavakat használjunk.

Az 1 éves gyermek még mindig kommunikálhat olyan gesztusokkal, mint a képekre mutatás vagy valamire való rámutatás, amit szeretne. Ezen kívül a gesztusok is bonyolódnak ebben az időszakban, mivel a kisgyermekek cselekedetek utánzásához, kifejezésmódhoz és játékhoz használják őket.

A biztonságos utazás alapköveiről autóval Babafalva.hu

Mindezek mellett a gesztusok fontos részét képezik a nyelv fejlődésének. Keressetek kapcsolatot a gesztusok és a nyelv között egy hozzákapcsolt mondat segítségével.

Például, ha a gyermek a hűtőre mutat kérdezd meg, hogy szeretnél inni? Majd várd meg a választ. Aztán kérdezz rá, hogy mit szeretnél? Tejet? Rendben, igyunk egy kis tejet. Ezek a rövid párbeszédek ösztönzik majd a gyermeket, hogy válaszoljanak és vegyenek részt a beszélgetésben.

Ezt követően a gyermek szókincse növekedni fog, méghozzá nagyon gyors ütemben. Ámde a kiejtés helyessége és a ragozás nem ilyen tempóban követi majd a fejlődést.

2 éves korában a gyermek még csak a kommunikációja 50%-ban teljesen érthető. A válaszaidban igyekezz hangsúlyozni egy-egy félremondott szó helyes kiejtését.

Mikor kezdjünk aggódni?

Lány, Baba, Kis Gyerek, Gyermekkori, Gyerek, Család, kommunikálj a gyerekkel
pixabay

A legtöbb gyermek, általános esetben az alábbi módon teljesíti a nyelvi mérföldköveket:

  • 15-18 hónapos korig több szót kimond
  • rámutat az ismerős emberekre, tárgyakra és néhány testrészre 18 hónapos korára
  • legalább 50 szót ki tud mondani 2 éves korig
  • két szót képes összerakni egy rövid mondat kialakításához

Bármi aggodalmad van inkább oszd meg az orvosoddal, különösen akkor, ha a gyermek nem beszél vagy aggodalmak fűződnek a hallásával kapcsolatosan.

Néhány szülő attól tart, hogy egy nem beszélő kisgyermeknek autizmusa lehet. Az autizmussal és a kapcsolódó betegségekkel küzdő gyermekek esetében később fejlődik a beszédközpont. Rossz társas interakciók is lehetnek reakcióként, de egyéb viselkedésminták is eltérőek lehetnek.

Amennyiben bármi kérdésed vagy aggodalmad van a gyermek fejlődésével kapcsolatban, beszélj az orvosotokkal bátran.

VIA

hirdetés
Ha van kimeríthetetlen téma és témán belüli kérdéskör ezen a csodálatos bolygón, úgy vélem ezek pontosan a gyereknevelés és a család témakörei. Minden nap hoz némi változást, mindig jönnek újabb és újabb fordulatok a világban, mindig lesznek időszerű kutatások, melyekről igenis érdemes írni. Önnön gyermekkori tapasztalatokat, személyes gondolatokat, szakmai cikkek fordításait öntöm szavakba. Az írás az életem fő mozgatórugója. Legyen szó cikkekről vagy versekről, izgalmasnak és gyönyörűnek találom az alkotás ezen módját. Az információáramlás könnyeden zajlik modern világunkban, ezért nagy lehetőség számomra, hogy egy ilyen nagyszerű közösséggel oszthatom meg mondandómat, mint amilyenek Ti vagytok!
Előző cikkVersek a magyar költészet napja alkalmából
Következő cikkKezdődik az óvodai beiratkozás

KÉRDEZZ A SZAKÉRTŐTŐL!

Ide írd a kérdésedet, hozzászólásodat!
Kérlek, add meg a neved!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .