Így kommunikáljunk a gyerekkel 2-3 éves kor

Így kommunikáljunk a gyerekkel 2-3 éves kor
pixabay

A gyerekekkel való kommunikáció a szülői tevékenység egyik legkellemesebb és leghasznosabb része. A gyermek nem csak velünk, hanem más felnőttekkel, családtagokkal, más gyerekekkel és a világ megismerésével is elsajátít készségeket, képességeket. Megtanul információkat a mindennapi interakciók és tapasztalatok révén. Cikkünk második részéből megláthatjuk, hogyan kommunikáljunk a gyerekkel 2-3 éves korában.

Minél több interaktív beszélgetésbe és játékba keverednek a gyerekek, annál többet tanulnak. Könyvek olvasása, éneklés, szójátékok játszása és a kisgyermekekkel való egyszerű beszélgetés növeli szókincsüket és fejleszti a kommunikációs képességeket.

Íme néhány javaslat hogyan kommunikáljunk a gyerekkel a képességeinek fejlesztéséhez

Beszélj kisgyermekeddel arról, hogy mit csinált napközben, vagy holnap milyen napot képzel el magának. Például – „Azt hiszem, esni fog ma délután. Mit csináljunk ma?” Vagy lefekvés előtt beszéljétek meg a napi eseményeket.

>>> Baba – gyerek ágyneműk a babaszobába | Pepita.hu

Játsszatok „hamis” játékokat. Mire gondolunk ez alatt? Például olvasd el neki a kedvenc könyvét és ösztönözd a gyermeket, hogy „ő is olvasson belőle”. Természetesen ebben az esetben a gyermek csupán színlelni fogja az olvasást. De emlékszem kiskoromban én is imádtam, amikor úgy tehettem, mintha tudnék már olvasni. Ez a módszer is egy kiváló eszköze annak, hogy a gyermek ismételje az általa megtanult szavakat. És még a memóriáját is javítja, ha ismételheti a hallottak egy részét.

Szókincsfejlesztés és kommunikációs tippek – így kommunikáljunk a gyerekkel

Gyermek, Gyermekek, Szórakozás, Baba, Kis Dolog, Füzet, kommunikáljunk a gyerekkel
pixabay

Általános esetben, 2 és 3 éves kor között a gyerekek hatalmas ugrást mutatnak szókincs tekintetében. 2 éves korában a legtöbb gyerek képes követni az utasításokat, és legalább 50 szót ki tud mondani. Sokan rövid szavakban és mondatokban egyesítik a gondolataikat. Az ilyen korú gyerekek általában kétlépcsős utasításokat is követhetnek, például „vedd fel a labdát és vidd oda apának„.

Így kommunikáljunk a gyerekkel – 1-2 éves kor | Babafalva.hu

Három éves korig a kisgyermek szókincse általában 200 vagy több szóra is kibővül. És sok gyerek össze tud fűzni három- vagy négyszavas mondatokat. A nyelv fejlődésének ezen szakaszában jobban megértenek mondatokat és tisztábban is beszélnek. Addigra képesnek kell lenned megérteni a kisgyermeked által elmondott mondatok körülbelül 75% -át.

A gyerekeknek szabadon kell használniuk a nyelvet, és el kell kezdeniük a problémák megoldását és a fogalmak jelentésének elsajátítását, megértését. Már akár három tárgyat is meg tudnak számolni helyesen, elkezdhetnek mesélni, és tudják az utó- és vezetéknevüket is.

Mikor kell felhívnom az orvost?

Ápolónő, Gyógyászat, Orvos, Kórházi, Orvosi, Sebészet, kommunikáljunk a gyerekkel
pixabay

>>> Plédek és takarók gyerekeknek, babáknak | Pepita.hu

Ha úgy gondolod, hogy gyermekednek problémái vannak a hallással, a nyelv fejlődésével vagy a beszéd tisztaságával, beszélj orvosotokkal. Egy halláspróba lehet az egyik első lépés annak kiderítésében, hogy gyermekednek hallási problémája van-e. A 2. életkor nem túl fiatal ahhoz, hogy az orvos beszédet/kommunikációs készséget értékelhessen, különösen akkor, ha a gyermek nem követi a számára mondott utasításokat. Ha nem válaszol egyszerű kérdésekre vagy nem használ elég szót. Ez már mind elegendő ok arra, hogy megtörténhessen egy beszélgetéses vizsgálat.

A 2–3 éves gyermeknek a kommunikációs problémák a következők lehetnek

  • hallásproblémák
  • gondot okoz számára követni az utasításokat
  • gyenge, nagyon lassú szókincsnövekedés
  • alig érthető beszéd
  • dadogás

Néhány szülő attól tart, hogy egy nem beszélő, nehezen kommunikáló kisgyermeknek autizmusa lehet. Az autizmussal és a kapcsolódó betegségekkel küzdő gyermekek esetén késhet a beszéd fejlődése. Vagy más kommunikációs problémák léphetnek fel. Ezen kívül a gyenge társadalmi helyzetekre való reakció és a korlátozott érdeklődés a külvilág felé is figyelmeztető jel lehet.

Az autizmus első jelei – így ismerd fel | Babafalva.hu

Ha bármilyen kérdésed vagy aggályod van gyermeked fejlődésével kapcsolatban, beszélj kezelőorvosotokkal.

VIA

hirdetés
Ha van kimeríthetetlen téma és témán belüli kérdéskör ezen a csodálatos bolygón, úgy vélem ezek pontosan a gyereknevelés és a család témakörei. Minden nap hoz némi változást, mindig jönnek újabb és újabb fordulatok a világban, mindig lesznek időszerű kutatások, melyekről igenis érdemes írni. Önnön gyermekkori tapasztalatokat, személyes gondolatokat, szakmai cikkek fordításait öntöm szavakba. Az írás az életem fő mozgatórugója. Legyen szó cikkekről vagy versekről, izgalmasnak és gyönyörűnek találom az alkotás ezen módját. Az információáramlás könnyeden zajlik modern világunkban, ezért nagy lehetőség számomra, hogy egy ilyen nagyszerű közösséggel oszthatom meg mondandómat, mint amilyenek Ti vagytok!
Előző cikkAz orrvérzés sokszor ijesztőbb, mint az okai
Következő cikkHúsz év alatt – Balaton témájú videóverseny

KÉRDEZZ A SZAKÉRTŐTŐL!

Ide írd a kérdésedet, hozzászólásodat!
Kérlek, add meg a neved!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .