Illatos fürdők kismamáknak

A víznek önmagában is számos gyógyító hatása van. Megnyugtat, ellazít, segít feltölt energiával. Gondolataink megpihennek, érzelmeink hullámai lecsendesülnek, testünk megnyugszik és feltöltődik. A várandósok számára a víz a legmegfelelőbb közeg, mozgásra és lazításra egyaránt.

A vízben ugyanis a mozgás könnyebb, az izületekre ható gravitációs erő is csökken, a víz hidrosztatikus nyomása pedig csökkenti az ödémát, így a várandósság mozgásszervi tünetei enyhülnek. Emellett a vizes közeg magzattal való kapcsolatfelvételt és kommunikációt is könnyebbé teszi, hisz hasonló környezetben vagy, hasonlóan érzékelsz, mint a babád.

Több, speciális gyógyító módszer és program épül a vizes közeg sokrétű hatásaira, ilyen pl. az Aquanatal (vízi kismama torna), illetve a Watsu (vízi shiatsu masszázs), de otthon, egy–egy fárasztó nap után mi is meglephetjük magunkat egy frissítő vagy nyugtató fürdővel. A fürdést kellemesebbé tehetjük egy-egy hangulatos gyertyával, lágy zenével, de a leglényegesebb gyógyító hatás fürdőink összetételében rejlik.

Fürdőink gazdagításának legegyszerűbb módja, ha különböző illóolajokat használunk. Az illóolajok olyan illatanyagok, melyek a növények különböző részeiben, parányi olajcseppek formájában halmozódnak fel. Az illóolajok vízben nem oldódnak, ezzel szemben olajokban, alkoholban, szappanban igen.

Hatásuk lehet nyugtató, lazító, kiegyensúlyozó vagy épp aktivizáló, élénkítő. Fizikai hatásaik mellett, érzelmeket is kiválthatnak belőlünk az illatok, mely a várandósság alatt és a vajúdás, szülés közben is gyengéd támogatást nyújt a vajúdó nőnek és a szülésnél jelenlévő személyeknek egyaránt.

Egyes illóolajok általános fertőtlenítő hatással bírnak, mely különösen a szülés során és a szülés utáni regenerációban nyújthat jelentős segítséget. Az antiszeptikus hatást a fürdővízhez adott tengeri sóval fokozhatjuk.

Figyeljünk rá, hogy csak minőségellenőrzött, eredeti, természetes olajokat Illatos fürdők kismamáknakhasználjunk!

A várandósság alatt általánosan alkalmazható illóolajok: a rózsa, levendula, mandarin, narancs, narancsvirág, ylang- ylang, jázmin, édeskömény. A várandósság alatt általában jól esik minden finom, édeskés vagy pikáns virág és gyümölcsillat, mely melegséget, ellazulást, feltöltődést nyújt.

Ezek az illatok (pl. jázmin, rózsa) magabiztosabbá is teszik az anyát önmagában, a benne rejtőző anyai erőben, a nyugalom és szeretet biztonságát adva. A citrusfélék általában élénkítő hatásúak, felüdülést, vidámságot hoznak. A levendula mindenféle sebre és fertőzésre kitűnő, azon kevés olajok egyike, melyet higítás nélkül is alkalmazhatunk.

Azonban vannak olyan illóolajok, melyeket várandósság alatt nem ajánlanak, ilyen pl. a bazsalikom, boróka, fahéj, gyömbér, kámfor, menta, rozmaring, szegfűszeg, vasfű (verbéna), muskotályzsálya és tuja. Ezek egy részét, fájáskeltő hatásuk miatt a vajúdás során használják fel eredményesen.

Nyugtató fürdő a várandósság alatt

Alapnak valamilyen természetes vivőanyagra van szükség, mely azon túl, hogy vízzel keverhetővé teszi az illóolajokat, bőrünknek is jót tesz. Ilyen oldószerek a tej, tejszín, a méz, de használhatunk folyékony szappant is. Ebben oldjunk fel 10-15 csepp illóolajat és keverjük a már kádba eresztett fürdővízhez.

Mézben oldva narancs-, mandarin-, levendula- és rózsaolajjal mennyei kikapcsolódást nyújt. Fürdőzés közben kitűnő lehetőség kínálkozik egy kis relaxációra és érdemes kihasználni az alkalmat, hogy felvegyük a kapcsolatot a méhünkben fejlődő kisbabánkkal.

A vajúdást kísérő fürdő

Ennek a fürdőnek az alapja a tengeri, ill. a Holt-tengeri só. A sós víz kitűnő fertőtlenítő és szellemi lazító hatása mellett, a vérkeringésre is pozitív hatással van.

Lazító fürdő: Ezt a fájások kezdetén alkalmazzuk. Adalékként 10 csepp levendula vagy kamilla- és mandarinolajat tartalmaz.

Fürdő a vajúdás későbbi szakaszában: Ez segít, hogy át tudjuk adni magunkat a szülés folyamatának, és jobban tudjunk bánni a fájdalommal. A vajúdást kísérő fürdő elengedhetetlen elemei a marokkói rózsa, rózsa, jázmin, muskotályzsálya és az ylang-ylang olaj. 100ml bázisolajhoz (pl. mandula, mogyoró, oliva vagy jojobaolaj) 15-30 csepp illóolajat adunk, ízlés szerint keverve az illatkompozíciót.

Sebgyógyító fürdő szülés után

Ezt ülőfürdőként érdemes alkalmazni, már a gyermekágy kezdeti szakaszától, lehetőség szerint a kórházi tartózkodás ideje alatt is. Minden esetben ügyeljünk az intim higiéniára és eszközeink tisztaságára!

Elkészítése:
Emulgeátorként szintén tengeri sót alkalmazunk kitűnő gyógyító, összehúzó, fertőtlenítő hatása miatt. (Szintén ajánlott ebben az esetben is a Holt-tengeri só!).

Egy liter vízhez 5-8 csepp illóolajat cseppentünk. Erre a célra ajánlott a kék kamilla és a cickafark, hámosító és lelki kiegyensúlyozó hatásuk miatt, a levendula, pedig az egyik legősibb és leghatékonyabb fertőtlenítő, tisztító és fájdalomcsillapító illóolaj, amit a népi gyógyászat mindenféle seb gyógyítására előszeretettel alkalmaz.

Emellett természetesen ennek az illóolaj kompozíciónak is elmaradhatatlan eleme a rózsaolaj (1-2 csepp), mely erős fájdalomcsillapító, baktériumölő anyagokat tartalmaz és segít a testi-lelki megújulásban és a belső egyensúly megteremtésében.

Az intim területek kezelésében begyulladt szülési sebeknél a körömvirág-esszenciával (Calendula-esszencia) való öblítés, borogatás is jót tesz.

A későbbiekben kisbabánk megnyugtatására is használhatunk illóolajokat. Ezek a szoba levegőjének fertőtlenítésére és illatosítására, illetve masszázsolaj formájában is alkalmazhatók. Itt is ügyeljünk arra, hogy eredeti, minőségellenőrzött olajokat használjunk! A babák a rózsa, levendula és a mandarin olajokat szeretik leginkább, mely biztonságot és derűt sugárzó illatával ellazítja, megnyugtatja őket.

A témában bővebb információt a www.mamavilag.hu oldalon, a Szépség-egészség címszó alatt találsz! Örömteli lubickolást kívánok!

hirdetés
Gyógytornász, Aquanatal oktató, babaúszás oktató, hidroterapeuta. A PTE Gyógytornász szakán végeztem 2003-ban. Elvégeztem a Birtlight® kismama jóga oktatói tanfolyamot. a Watsu, vízi terápiás módszerrel is, amellyel 2007-óta foglalkozom és babaúszás oktatóvá is váltam. Ezek a módszerek hatékonyabbá teszik a szülésre való felkészülést, ezért szívből ajánlom nektek! Amint láthatjátok "vízi ember vagyok", várom kérdéseiteket a következő témakörökben: szülésre felkészülés, Aquanatal, kismama jóga, szülőpozíciós jóga, babaúszás.
Előző cikkKorai szőrkontaktus: az apa szerepe a császármetszésnél
Következő cikkBékéscsabán és Gyulán is lehetne már ülve szülni

KÉRDEZZ A SZAKÉRTŐTŐL!

Ide írd a kérdésedet, hozzászólásodat!
Kérlek, add meg a neved!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .