
Az anyasági támogatást a szülést követően veheti igénybe elsősorban az a szülő nő, aki a várandósága alatt legalább négy alkalommal (koraszülés esetén legalább egyszer) várandósgondozáson vett részt. Ezt az igazolást jellemzően a védőnő adja a kismamának.
Jogosult lehet a támogatásra továbbá:
- az örökbe fogadó szülő is, ha a gyermek születését követő hat hónapon belül az örökbefogadást jogerősen engedélyezték,
- a gyám, ha a gyermek születését követően hat hónapon belül (jogerős határozat alapján)a gondozásába kerül,
- a gyermek halála esetén is megilleti a szülő nőt a támogatás,
- az a szülő nő is igénybe veheti a támogatást, aki külföldi állampolgár, de Magyarországon jogszerűen tartózkodik és a várandóssága idején részt vett négy alkalommal várandósgondozáson (koraszülés esetén egy alkalommal).
Sok esetben előfordul, hogy a külföldön élő kismama a szülés idejére hazautazik, mert Magyarországon szeretné megszülni a gyermekét. Amennyiben a szülő nő hitelt érdemlően igazolja, hogy a terhesség időtartama alatt legalább 5 hónapig külföldön tartózkodott úgy nem kell igazolnia, hogy részt vett várandós gondozáson.
Mikor nem jár az anyasági támogatás?
Ha a gyermek születését megelőző időszakban hozzájárultak a gyermek örökbeadásához vagy a gyermek a gyámhatóság jogerős határozata alapján a családból kikerül.
Mit kell az anyasági kérelemhez csatolni?
Egyrészt szükséges a Kérelem az anyasági támogatás megállapítására megnevezésű nyomtatvány, valamint az igazolás a védőnőtől vagy a kezelő orvostól, hogy részt vett az anyuka a négy várandósgondozáson vagy a jogerős határozatot az örökbefogadásról illetve a gyám kirendeléséről.
Az anyasági támogatás igénybevételére a szülést követő hat hónapon belül van lehetőség. Késedelmes benyújtás esetén megfelelő igazolási kérelem benyújtásával még van lehetőség az anyasági támogatást igényelni.
Az anyasági támogatás (gyermekenkénti) összege 2017. évben 64.125.- Ft, ikergyermekek esetében 85.500.-Ft.
A kérelmet be lehet nyújtani személyesen Kormányhivatalnál vagy postai úton illetve ügyfélkapun keresztül is.
A családi pótlék
A családi pótlék gyűjtő fogalom, ami két fő szakaszra bontható, egyrészt van a nevelési támogatás másrészt az iskoláztatási támogatás. A feltételek és a jogosultak köre tér el némileg egymástól, de a gyermekekként folyósított összeg megegyezik.
Azon gyermek után, akire tekintettel nevelési ellátást folyósítanak iskoláztatási támogatás nem folyósítható.
A családi pótlékot az együtt élő szülők közül bármelyik kérheti. Ha a szülők időszakonként felváltva gondozzák a gyermeküket és a szülői felügyeleti jog mindkét szülő esetében fennáll a családi pótlékra – közös kérelmükre – 50-50%-os arányban mindkét szülő jogosult. A jogosultak teljes körét és a feltételeket az 1998. évi LXXXIV. a családok támogatásáról szóló törvény részletezi.
Az ellátásra jogosult többek között:
- a vérszerinti vagy az örökbefogadó szülő és a vele együtt élő házastársa is jogosult lehet,
- a szülővel együtt élő élettárs, akkor jogosult, ha az ellátással érintett gyermekkel életvitelszerűen együtt él és a szülővel élettársként legalább egy éve szerepel az Élettársi Nyilatkozatok Nyilvántartásában vagy a fennálló élettársi kapcsolatát a kérelem benyújtását megelőző egy évvel kiállított közokirattal igazolja,
- jogosult lehet továbbá saját jogán a tizennyolcadik életévét betöltött tartósan beteg, illetőleg súlyosan fogyatékos személy is, az iskoláztatási támogatás megszűnésének időpontjától,
- további jogosultak részletesen az említett jogszabály 7.§ és 8.§ szakaszában találhatóak.
Az családi pótlék összege 2017. évben:
Jogosult | Összeg /gyermek |
egy gyermekes család esetén | 12.200 Ft |
egy gyermeket nevelő egyedül-álló esetén | 13.700 Ft |
két gyermekes család esetén (gyermekenként) | 13.300 Ft |
két gyermeket nevelő egyedül-álló esetén | 14.800 Ft |
három vagy többgyermekes család esetén | 16.000 Ft |
három vagy több gyermeket nevelő egyedülálló esetén | 17.000 Ft |
a gyermekotthonban, javító-intézetben, büntetés-végrehajtási intézetben vagy szociális intézményben élő, továbbá nevelőszülőnél, hivatásos nevelőszülőnél elhelyezett, ideiglenes hatállyal elhelyezett gyermek, a gyámhivatal által a szülői ház elhagyását engedélyező határozatban megjelölt személy, valamint a saját jogon ellátásra jogosult személy esetén |
14.800 Ft |
Tartósan beteg, illetve súlyosan fogyatékos gyermek esetén | 23.300 Ft
|
Tartósan beteg, illetve súlyosan fogyatékos gyermeket nevelő egyedülálló esetén | 25.900 Ft
|
18 éven felüli tartósan beteg, illetve súlyosan fogyatékos személy esetén | 20.300 Ft
|
A családi pótlékot szülést követően lehet igényelni a Kormányhivatalnál személyesen vagy postai úton illetve ügyfélkapun keresztül. A családi pótlék mindig teljes hónapra jár.
A családi pótlékot visszamenőleg maximum két hónapra lehet folyósítani.
2017. 01.01-től kezdődően a központi családtámogatási szerv az ONYF (Országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóság) de a családtámogatási ügyekben I. fokon eljáró hivatal a benyújtó lakóhelye szerint illetékes megyei kormányhivatal. Budapesten a Bp. Főváros VIII. kerületi hivatala, Pest megyében a Váci Járási Hivatal.
Ha a kérelmező, vagy a kérelem elbírálása szempontjából figyelembe veendő családtagja az Osztrák Köztársaságban folytat kereső tevékenységet, akkor az eljáró hivatal:
Győri Járási Hivatal, ha az ügyfél lakcíme: Budapest Főváros, Győr-Moson-Sopron megye, Komárom-Esztergom megye vagy Pest megye.
Szombathelyi Járási Hivatal az illetékes, ha a fent nem említett megyékben van a kérelmező lakcíme.
Amennyiben a kérelmező az Osztrák Köztársaságon kívüli más EGT országban folytat kereső tevékenységet abban az esetben az illetékes szerv Budapest Főváros VIII. Kerületi Hivatala.
Kedves Noémi!
A családi pótlék nem függ az előzetes biztosítási jogviszonytól és nem kötelező igényelni. Ez csak egy lehetőség a szülők részére de szabadon eldönthetik, hogy igénybe veszik e ezt a támogatási formát.
Jó napot azt szeretném megkérdezni hogy ha szülés előtt nem dolgoztam 2 egybe függő évig csak alklmi munkavállalóként és ez mellett tanulói jogviszonnyal rendelkeztem akkor a magyar családi pótlékról le tudtok-e mondani
Kedves Noémi!
A családi pótlék nem függ az előzetes biztosítási jogviszonytól és nem kötelező igényelni. Ez csak egy lehetőség a szülők részére de szabadon eldönthetik, hogy igénybe veszik e ezt a támogatási formát.