Édesség helyett – Hozzátáplálási tippek, trükkök

édesség babáknak, hozzátáplálás

A csecsemők az anyatejjel hozzászoknak az édes ízhez. Ezért választunk a hozzátáplálás kezdetekor  elsőnek az édesebb almák közül. Saját tapasztalom alapján mondjuk az elsők között jobban bevált a sütőtök és más zöldség (édesburgonya, répa, cékla), mint ahogy egyébként Ausztriában is kezdik az ízek megismertetését az anyukák.

Előítéletek nélkül

Nagyon nagy a felelősség az édesanyákon (mamákon, apukákon, …) hogy egész kicsiként, 1 év körül minél több ízzel találkozzon a baba. Ne foglalkozzunk sztereotípiákkal (nem fogja szeretni a spenótot) és a saját ízlésünkkel sem (én sem eszem meg a cukkinit), lehet, hogy ő imádni fogja.

10 kérdés 10 válasz a babák hozzátáplálásáról

Akkor se adjuk fel, ha elsőre nyelvnyújtogatás az eredmény, esetleg kiköpi. Kis idő elteltével próbálkozzunk újra. Valamint ne feledjük el, hogy számtalan verzióban megkóstolhatóak a gyümölcsök, zöldségek. A sült alma egészen más ízű, mint a nyers változat, és a cékla is sülve édesebb, finomabb mint a főtt társa. Nyugodtan lessünk a bébi ételek dobozáról és bátran mixeljünk, mindig a már kóstolt ízhez adva egyre többet az új ízből.

Szigorú kivételek

1 éves korára már nagyon sok minden kipróbálásán túl lehet a kicsi, de a tej, a méz, a mogyoró, dió, az aprómagvas gyümölcsök mint eper, szeder, málna, áfonya és a déligyümölcsök mint ananász, kiwi, grapefruit, stb. kivételt képeznek!

Ha szerencsénk van, szezongyümölcsöket tudunk adni, ha épp tél van, akkor pedig jól jönnek a fagyasztónkban, jégkockatartóban tárolt falatok (főtt hús turmixolva, őszibarack pürésítve, sütőtök, és így tovább).

A fűszerezésről se feledkezzünk meg. Sóból csak picit, vagy el is hagyhatjuk, de petrezselymet, metélőhagymát, kaprot, zellerlevelet már nyugodtan használhatunk 7 hónapos kortól.

Gyümölcsöt, de mennyit?

Amikor megtetszik a babának a gyümölcsevés, adódik a kérdés, vajon mennyit adhatunk, ami még nem sok neki. Hiszen éhes, de épp új ízt próbáltok, nem tudni előre, mennyitől nem lesz baja. Ilyenkor valamivel dúsítani jó a gyümölcsöt, erre véleményem szerint a gabonapép a legjobb megoldás. Teljes kiőrlésű gabonákat mint búza, zab, köles, rozs és rizst, árpát, kukoricát valamint vitaminokat és ásványi anyagokat tartalmaz. Talán már másnak sem az első, hogy a háztartási kekszhez nyúljon, ami tele van cukorral, tartósítószerrel és rengeteg furcsa összetevővel. Vannak babáknak való kekszek, ha útnak indulunk, ezek is jól jöhetnek. Natúr joghurttal és túróval is nagyon finom és egészséges desszertet készíthetünk, már 8 hónapos kortól. A későbbiekben is érdemes házilag készített gyümölcsjoghurtot (gyümölcs + natúr joghurt+ zabpehely+ 1 éves kor felett!! méz) kínálni gyermekünknek a boltban vásároltak helyett.

Mi lehet édes még a csokin kívül?

Saját tapasztalom, hogy a gyermekem, mióta beszélni tud (2 -2,5 éves kor között) azt eszi meg, amit előtte is kóstolt már. Valamint óriási kedvenc a natúr joghurt (mert nem kapott mást) és sokszor kér magától gyümölcsöt. A boltban, piacon pedig sosem kellett könyörögnöm neki, hogy menjünk már tovább az édességpulttól, elkerültük a hisztit a pénztárnál, hiszen, nem mutattuk meg neki az édességet. Amiről nem tudunk, nem fáj – így is nézhetjük, vagy úgy, hogy egyszerűen úgy gondolom, egy 3 év alatti kisgyermeknek, babának nincs szüksége csokira, túró rudira, péksüteményekre, boltban kapható édességekre.

3 szuper egyszerű babarecept! – tízórai, uzsonna ötlet

Ne úgy képzeljük el azonban, hogy a gyermekem nem ehet, nem eszik semmi édeset. Készítünk otthon együtt süteményt, palacsintát, még jó móka is a közös program, mindketten élvezzük. A szülinapi torta is házilag készült nálunk, egészséges hozzávalókból, cukor nélkül. Általában van itthon mazsola, asztalt szilva, vörösáfonya, ezeket nagyon szereti és én is ebből csomagolok útravalónak, ha hosszasan kocsikázunk.

Anyai jó tanács

Azt gondolom, egyáltalán nem bántuk meg, hogy nem vettünk neki édességet, az óvodában találkozott először ezekkel a boltban kapható desszertekkel. Otthon továbbra sem kéri. Megerősítés számunkra, ahogy viselkedik, hiszen nem követelőző, inkább együttműködő gyermek. A cukor ugyanis tény, hogy felpörget, akaratosabb, kezelhetetlenebb lesz tőle a kicsi. A legfőbb indokunk pedig arra, hogy már az elejétől tudatosan odafigyelünk, mit adunk és mit nem (igen, a rokonokkal, nagyszülőkkel is megbeszélve) az az, hogy hosszútávon csak jól jár majd azzal, ha nem egyértelmű és első a csoki számára, ha más közül is választhat. Szigorúak vagyunk? Én nem mondanám, hiszen olyanokat eszik a kisgyermekünk, amiket nagyon szeret.

Természetesen minden szülő csak jót akar gyermekének. Az étkezést tekintve nagyon fontos, hogyan lépünk már a kezdetektől. Az odafigyelés, a türelem, a picivel több idő (amíg elkészíted az ételt, vagy amíg végigolvasod az üveges termék összetevőit) mellett ami nagyon fontos az a következetesség.

Egy éves kor alatt ne adjunk cukros ételt!

Egyrészt tartani magatokat (anyának és apának egyaránt) az elhatározáshoz és nem elcsábulni egy-egy finomság láttán, másrészt példát mutatni és legalább nem előtte enni a csokit, desszertet. Azért persze egy-egy fagyi alkalomadtán belefér.

fotó: pexels.com

Erről a témáról a Hozzátáplálás rovatban olvashatsz többet!

hirdetés

KÉRDEZZ A SZAKÉRTŐTŐL!

Ide írd a kérdésedet, hozzászólásodat!
Kérlek, add meg a neved!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .