Könnyebb lesz családi napközit alapítani

A családi napközi intézménye hazánkban már több mint tíz éve működik, több mint 200 helyen, közel 1300 férőhelyen biztosítják többnyire bölcsődés korú gyermek napközbeni ellátását. Ezért készült el a „Családi napközi működésének követelményei” című módszertani útmutató, mely jelentősen megkönnyíti a családi napközik alapítását.

A családi napközi

Magyarországon jelenleg 205 családi napközi működik közel 1 300 férőhellyel. A családi napközit a működtető saját otthonában, vagy más, e célra kialakított helyiségben működtetheti. A családi napköziben legfeljebb öt – ha fogyatékos gyermekekről van szó legfeljebb 3 – gyermek helyezhető el, illetve ha segítője is van a szolgáltatást biztosítónak, akkor 7 gyermek. A családi napköziben szolgáltatást nyújtó számára szakképesítés megszerzése nincs előírva, viszont egy – jogszabályban meghatározott tartalmú – felkészítő tanfolyamot eredményesen el kell végeznie.

Családi napközibe 20 hetestől 14 éves korig vehető fel gyermek. A szülők a legtöbb esetben az 1-5 éves gyermekek elhelyezését kérik, de egyre több az iskolásokat ellátó és már van sérült, vagy a valamilyen okból speciális ellátást igénylő kisgyermekeket fogadó családi napközi is.

Családi napközik többnyire városban, város környékén működnek, ahol van igény a napközbeni ellátásra. Ugyanakkor a kis településeken is vannak kisgyermekes nők, akik szeretnének visszamenni dolgozni, képzésen részt venni, de sajnos nem tudják megoldani gyermekük elhelyezését. Az ilyen településeken mindenképpen jó megoldás a családi napközi létrehozása. Az önkormányzatok számára a családi napközik támogatása a legolcsóbb és leghatékonyabb megoldás, miközben helyben munkát adnak néhány embernek, és lehetővé teszik öt-hat további édesanya számára, hogy munkát vállaljanak.

A családi napközinek van még egy nagy előnye: nyitvatartás szempontjából sokkal rugalmasabbak, hiszen a szülők munkaidejéhez igazodnak. Emellett előnyösek lehetnek a sajátos nevelési igényű gyermekek esetében, ha például nyugalmazott gyógypedagógus „vezeti” a családi napközit.

Egyszerűbb követelmények, könnyebb engedélyeztetés

Sajtótájékoztató utánA Magyarországi Családi Napközik Közhasznú Egyesület és a Szociálpolitikai és Munkaügyi Intézet Gyermekjóléti és Gyermekvédelmi Főosztálya által közösen készített „Családi Napközi működésének követelményei” című módszertani útmutatóval lényegesen könnyebbé válik a leggyakrabban családi házakban kialakítandó helyiségek engedélyeztetése. Az útmutatót 2009. március 19-én sajtótájékoztatón mutatták be, melyre a budaörsi Vitamini családi napköziben került sor, és részt vett rajta Szűcs Erika szociális és munkaügyi miniszter, Falus Ferenc az ÁNTSZ főigazgatója és Dobrev Klára a miniszterelnök felesége.

Az Egészségügyi Minisztérium egyetértésével és az ÁNTSZ szakértőinek hozzájárulásával például megengedett lesz a mosogatógépeknél a 70°C-os víz helyett a 60°C-os víz használata, mivel a háztartásokban általában 45-65 fokon üzemelnek a mosogatógépek A fürdőszobában a meglévő WC-n kívül nem kell plusz még egyet kialakítani a családtagok részére, hiszen ők napközben nincsenek a családi napköziben. Az alapfokú ismereteket pedig beépítik a felkészítő tanfolyam tematikájába, ezzel is csökkentve a működtetők többletköltségeit. Ezek a módosítások jelentősen megkönnyítik újabb családi napközik létrehozását, mely hozzájárul ahhoz, hogy az édesanyák eldönthessék, hogy újra dolgozni szeretnének-e, megtartva a gyest a munka mellett a gyermek három éves koráig, vagy inkább otthon maradnak.

Kapcsolódó linkek:
www.szmm.gov.hu A Családi napközi működésének követelményei útmutató letölthető az SzMM honlapjáról
www.csana-info.hu – információk a magyarországi családi napközikről

hirdetés

KÉRDEZZ A SZAKÉRTŐTŐL!

Ide írd a kérdésedet, hozzászólásodat!
Kérlek, add meg a neved!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .