Leggyakoribb tévhitek a tejfogakról

Leggyakoribb tévhitek a tejfogakról

Felesleges foglalkoznunk a tejfogak szuvasodásával, hiszen úgyis kiesnek

Az első tejfogak általában 5-10 hónapos kor körül bújnak elő, az utolsó tejfogacskát pedig 11-12 évesen veszítik el a gyermekek. A tejfogak épsége hatással van a maradó fogazat egészségére, fejlődésére és a megfelelő helyzetére a fogívben. A tej metszőfogacskák (első 4 fog) korai szuvasodása harapási nehézséget okozhat, ezen kívül a beszédhangok helyes képzését is hátráltatja az érintett gyermekeknél.

A tej őrlőfogaknak fontos szerepük van a rágásban, szuvasodásuk vagy hiányuk emésztési problémákhoz is vezethet. A tejfogak egyik legfontosabb funkciója viszont az, hogy fenntartják a helyet a maradó fogak számára. Amennyiben idő előtt veszítünk el egy tejfogat, az nagy valószínűséggel a maradófogak előbújásának nehézségét, fogtorlódást és a későbbiekben fogszabályzást jelent majd.

A tejfog nem fáj, nincs gyökere sem

A tejfog – a maradófoghoz hasonlóan – a gyökere segítségével rögzül a csontban. A fogváltás során a növekvő maradófog hatására a tejfog gyökere fokozatosan felszívódik, ezért tud kipottyanni. A tejfog belsejében is idegkamra található, az ebben lévő idegek felelősek szuvasodás esetén a hideg, meleg esetleg édes vagy savanyú étel fogyasztásakor előforduló fájdalomra.

Kezeletlen fogszuvasodás esetén a szuvas üregben lévő baktériumok bejutnak a fog idegkamrájába, ezzel először a fogban, később a csontban okoznak fájdalmas gyulladást.

A gyermekek minél előbb tanuljanak meg önállóan fogat mosni

A gyermekek finommotorikája, azaz kézügyessége folyamatosan fejlődik. Ahogy egy 3-4 éves gyermektől nem várhatjuk el hogy gyönyörűen írjon, nem várhatjuk el  azt sem, hogy tökéletes mozdulatokkal tisztítsa a fogacskáit. 8 éves kor alatt mindenképpen szükséges az önálló fogmosás-gyakorláson túl a szülői segítség is.

A tejfog olyan mint a maradandó fog, csak kisebb

A tejfogak szerkezete több területen is eltér a maradófogak szerkezetétől, lényegesen vékonyabb zománcréteg borítja, éppen ezért a fogszuvasodás sokkal gyorsabban terjed a tejfogakban. A tejfog méreteihez képest a maradandó fognál sokkal nagyobb idegkamrával rendelkezik, tehát kisebb szuvasodás esetén is előfordulhat az idegkamra bakteriális fertőzése, tehát a tejfog gyulladása.

Akkor megyünk fogorvoshoz, ha baj van

Az első fogászati kontrollvizsgálat időpontját célszerű akkorra időzíteni, amikor még minden rendben van. Ilyenkor az első vizsgálat csak egy jó hangulatú ismerkedés, beszélgetés, barátkozás. Innentől kezdve félévente rendszeresen ellenőrizzük a gyermekek fogait, így a fogorvos idejében észreveszi a legkisebb elváltozást is, amit még egyszerűen lehet kezelni.

Dr. Kárász Szilvia fogszakorvos
Skylark Dental

hirdetés

KÉRDEZZ A SZAKÉRTŐTŐL!

Ide írd a kérdésedet, hozzászólásodat!
Kérlek, add meg a neved!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .