Meghalt a barátom családtagja, mit csináljak?

FORRÁSVIA
Meghalt a barátom családtagja, mit csináljak?
Meghalt a barátom családtagja, mit csináljak?

„Meghalt a barátom családtagja…” – jöhet szembe az élethelyzet, amikor nem mindig tudjuk, mit tehetnénk. A halál a legtöbbünk számára egy megfoghatatlan jelenség. Az élet velejárója. Hogyan kezeljük a hasonló történéseket? Hogyan segítsünk a barátainkon, ha elvesztettek egy számukra fontos személyt? Cikkünkben erről fogunk szót ejteni.

A fiktív élethelyzetMa nagyon szuper napunk lesz. – Gondolta Julcsi. A legjobb barátnője, Sári, egész múlt héten hiányzott a suliból. Nélküle pedig minden unalmas volt. Még a hazafelé tartó út is. Az ebédidőről meg ne is beszéljünk. A legjobb barátnője nélkül minden üres volt és végtelenül unottan telt. De ma… ma végre újra jön Sári suliba és minden olyan szuper lesz, mint azelőtt.

Csakhogy Sári a nagymamája elvesztése miatt maradt ki egy teljes hetet a suliból. Julcsi azt gondolta, hogy ez egy nagyon szomorú dolog, de mostanra már biztos jobban van barátnője. Ám, amikor Sári leszállt a buszról, másnak tűnt. Magára erőltetett egy félmosolyt, de cseppet sem tűnt őszintén boldognak. Julcsi elkezdett neki egy csomó dolgot elmesélni az előző hétről, de Sári, mintha nem is figyelt volna rá. Alig szólt néhány szót. Miért? Hiszen eltelt egy teljes hét…

Bútorok 1 helyen | Pepita.hu

Hogyan gyászolnak az emberek?

Amikor valaki meghal, a családtagok egy időre egészen megváltoznak. Sőt… sok esetben ez a változás életük végéig eltart. Teljesen normális, ha valaki elvesztése után már nem leszünk ugyanazok az emberek, mint előtte voltunk. Ilyenkor természetes, ha sokat sírunk, folyamatosan szomorúak vagyunk vagy mérgesek és összezavarodottak. Vagy ahogy az a fenti történetben is megesett… csendesebbé válunk. Magunkba mélyedünk.

Elemek & akkumulátorok 1 helyen | Pepita.hu

Ahány ember, annyiféle gyász létezik. A gyász az a jelenség, amit a szerettük elvesztése után élnek át az itt maradó családtagok. Sosem egyszerű feldolgozni valaki halálát. Ez egy óriási és maradandó változás a mindennapokra nézve. Nincs jó vagy rossz módszer a gyász feldolgozására.

Lehet a gyászoló személy támogatásra vágyik, de lehet egyedüllétre. Vagy éppen sokat sír, de lehet csendessé válik. Talán úgy könnyebb neki, ha mutatja gyászát a világ felé, de lehet nem. Esetleg szeretne róla beszélni veled, mint barátja, de lehet csak a családtagjaival.

Műszaki cikk & Elektronika 1 helyen | Pepita.hu

Sok gyermek ilyenkor abban fejezi ki gyászát, hogy igyekszik visszatérni hétköznapi dolgokhoz. Iskola, játék, hétköznapi dolgok, amiket szeret csinálni. De az is elképzelhető, hogy inkább otthon szeretne maradni. Nem szeretne társaságba menni, stb.

Térjünk is a cikk lényegi részére, tehát – meghalt a barátom családtagja, hogyan segíthetek?

Nő, Szomorú, Portré, Síró, Kétségbeesett, Nyomott, meghalt a barátom családtagja
pixabay

Amikor egy barátod életében haláleset történik, elképzelhető, hogy tudsz neki segíteni feldolgozni ezt. A legfontosabb, hogy maradj mellette. Éreznie kell, hogy nincs egyedül. Akkor lesz valódi és igaz egy barátság, ha nem csak jóban, de rosszban is együtt vagytok. Lehet szégyellős vagy beszélni erről, de nem lehet rossz kezdés egy Sári, nagyon sajnálom, hogy elveszítetted a nagymamádat. Kijelentésű mondat. Hisz ezzel már felhozod a témát és lehet a barátod magától is beszélni fog erről, ha szeretne.

Azzal, ha tudatod együttérzésed még nem teszel rosszat. Lehet pont ez fogja megnyitni őt, hogy beszélni kezdjen. De az is rendben van, ha nem szeretne beszélgetni erről. Akkor mondhatod, hogy Ha beszélni szeretnél róla, csendben hallgatlak majd, de azt is megértem, ha nem. Csak tudd, hogy melletted vagyok. Mondd el neki, hogy normális, ha nagyon szomorú emiatt.

Apa nélkül pasis témákról beszélni anyával | Babafalva.hu

A fent leírt fiktív élethelyzetben Julcsi nagyon szeretné, ha Sári a régi önmaga lenne, de ez nem mindig gyors folyamat.

Sok esetben a gyász elég hosszú időre magával tudja ragadni az embert. Először is, nem baj, ha a gyászoló fél nem akar annyit játszani és szórakozni. Némi idő elteltével, napok, hetek, hónapok, lassan visszatérhet a dolog a régi kerékvágásába. De csak apránként. Adj időt a gyászoló félnek, hogy feldolgozza az űrt, amit a szeretett fél elvesztése okozott. Beszélgethetsz egy felnőtt családtagoddal is a témáról. Hogy ők hogyan dolgoztak fel hasonló esetet. Elmondhatod, hogyan érzel ezzel kapcsolatban.

Amennyiben eltelt már elég sok idő, hetek, hónapok és a barátod még mindig nem önmaga. Ha úgy látod, hogy a helyzet egyre rosszabb… beszélj egy megbízható felnőttel. Akár a szüleiddel, akár az ő szüleivel, akár az iskolai tanácsadóval. Lehet ebben az esetben szakmai segítségre van szüksége, hogy jobban legyen.

Vélhetően akkor túl mélyen érintette a gyász és egyedül nem tud belőle kilábalni. Ezzel sincs semmi baj, de érdemes ilyenkor szakemberhez fordulni, aki szakszerűen támogathatja gyászoló barátodat. Nehogy a saját egészségére menjen.

hirdetés
Ha van kimeríthetetlen téma és témán belüli kérdéskör ezen a csodálatos bolygón, úgy vélem ezek pontosan a gyereknevelés és a család témakörei. Minden nap hoz némi változást, mindig jönnek újabb és újabb fordulatok a világban, mindig lesznek időszerű kutatások, melyekről igenis érdemes írni. Önnön gyermekkori tapasztalatokat, személyes gondolatokat, szakmai cikkek fordításait öntöm szavakba. Az írás az életem fő mozgatórugója. Legyen szó cikkekről vagy versekről, izgalmasnak és gyönyörűnek találom az alkotás ezen módját. Az információáramlás könnyeden zajlik modern világunkban, ezért nagy lehetőség számomra, hogy egy ilyen nagyszerű közösséggel oszthatom meg mondandómat, mint amilyenek Ti vagytok!
Előző cikkVagdosom magam, hogyan álljak le?
Következő cikkHatáron túli magyaroknak vitorlástábor Orfűn

KÉRDEZZ A SZAKÉRTŐTŐL!

Ide írd a kérdésedet, hozzászólásodat!
Kérlek, add meg a neved!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .