Melicher Cili zenei nevelés, zenebölcsi, baba-mama programok

Melicher Cili

Témakör: a személyiség fejlesztése és mozgásfejlesztés a zenei nevelésen keresztül

A szakértő elérhetőségei:
honlap: www.cilizenebolcsije.eu
e-mail: [email protected]

Cili zenebölcsije

A szakértő cikkei>>

1989-ben végeztem el a Bem József Óvónői Szakközépiskolát, 1993-ban a Budapesti Tanítóképző Főiskola Óvodapedagógus szakát. A zuglói Újvidék Óvodában kezdtem el dolgozni, a főnököm kérésére rögtön az első évben délutáni zeneovis foglalkozásokat indítva. 1994 őszén elkezdtem a Fővárosi Pedagógiai Intézet 2 éves mentorképző tanfolyamát.

Mindeközben az életemben továbbra is fontos szerepet kapott az éneklés. Általános-, közép- és főiskolai kórusokban, majd a Bárdos Lajos Kamarakórusban voltam tag. Rövid ideig részt vettem a váci Serenus kórus munkájában, jelenleg a dunakeszi Farkas Ferenc Művészeti Iskola szülői kórusának vagyok alapítótagja. Emellett a dunakeszi városi, iskolai ünnepeken szoktam egy-egy dallal, duettel fellépni.

1996-ban – épp mire megkaptam a mentor-képesítésemet – megszületett Barna, 1998-ban Zsombor fiam. Amikor Zsombor is óvodába került, a dunakeszi Gyöngyharmat óvodában indítottam el a zeneovis foglalkozásokat.

A zenebölcsi gondolata 2001-ben, a szülők kezdeményezésére merült fel. Először lakóhelyemen, Dunakeszin szerveztem meg az első csoportot, majd szépen sorban a környező városokban is elindítottam egyet-egyet. Így a mai napra Dunakeszi mellett Gödön, Gödöllőn, Rádon, Újpesten, Angyalföldön, Zuglóban is vannak zenebölcsis csoportjaim, emellett Újpesten ovis tornát is tartok már évek óta. A kezdeti útkeresés után mára már egy letisztult, pontos célokkal, módszertani elvekkel kialakított programot alakítottam ki, melyben a saját személyiségemre, pedagógiai elképzeléseimre hagyatkozva dolgozom.

2008-ban kértek fel először a Születés Hetén való részvételre, majd 2009-ben ismét. Több helyszínen tartottam egyrészt zenebölcsis bemutatót, másrészt várandósoknak szóló előadást, amely nagy sikert aratott. Ennek az előadásnak a részletesen kidolgozott 2×2 órás előadásból álló tanfolyama a Pocaklakó-daloló, amit 2009 tavaszán kezdtem el több helyszínre szervezni. Célom, hogy az ország több helyszínére eljussak vele, és minél több anyukát bíztassak az éneklésre és megismertessem velük a zenei nevelés személyiségformáló eszközeit, módszereit.

2009 szeptemberétől részt veszek a Kerekítő kezdeményezés munkájában is (www.kerekito.hu)

Már közép- és főiskolás éveimben tudatosan gyűjtottem a számomra addig ismeretlen dalokat és mondókákat. Ez a gyűjtőmunka 15 év elteltével már egy igen terjedelmes gyűjteményt eredményezett. 2008 tavaszán témakörönként rendszerezve, módszertani útmutatóval, játékleírással fűszerezve magánkiadásban megjelentettem Mondókagyűjteményemet, ami mind a szülők, mint a pedagógusok körében igen kedvező fogadtatásra talált. A visszajelzések hatására 2008 nyarán nagyobbik fiammal közösen készítettük el a Cirmi meséi CD-t, amelyben mesékbe ágyazva jelennek meg a magyar népi mondókák és dalok.

Várom kérdéseiteket az alábbi témákban:

  • kapcsolat a magzattal énekszó és a zene révén
  • zenei fejlesztés újszülöttkortól
  • mozgásfejlesztés (nagymozgások és finommotorika)
  • baba-mama foglalkozások, beilleszkedési problémák
hirdetés
Előző cikkNincs babakocsi káros anyag nélkül
Következő cikkMagabiztos gyerekek

5 EDDIGI KÉRDÉSEK

  1. Kedves Cili ! Szeretném megkérdezni,hogy hol vásárolhatnám meg a Cirmi mesé-i cd-t ? Kisfiam nagyon szereti a zenét Halász Judit-ot hallgatunk és Bogyó és Babócát nézünk,szertném bővíteni kis érdeklődését. Előre is köszönöm,
    Létay ILdikó

  2. Kedves Cili!
    3,5 éves kislányom egyáltalán nem „énekel”, a dalok szövegét monotonul, versként mondja, dallam nélkül és látnivalóan nem érti, hogy mit hiányolunk, hiszen szerinte így kell egy éneket előadni. Következetesen keveri a vers és a dal fogalmát, nem érzi a különbséget. Nem is dudorászik, olyan, mintha a dallamot nem érzékelné. Lehetséges ez? Mi lehet ennek az oka? Mit kellene kezdenünk ezzel? Vagy ez csupán „botfül” jele lenne?
    Itthon próbálok énekelgetni neki, ősz óta heti 1x zeneoviba is járunk, de egyelőre semmi változás, soha nem hallottunk még tőle semmiféle dallamot.
    Igazából csak azért érdekel, mert egy művészeti ovit néztem ki neki a környéken, ahol sokat kézműveskednek és egy picit zenélnek, énekelnek is a gyerekeknek és arra gondoltam, hogy ez biztos jó lenne neki. Mostanára viszont elbizonytalanodtam, mert ha ennyire nem fogékony – látszólag – a zenére, akkor lehet, hogy nem kellene éppen oda iratni, nehogy kinevessék vagy rosszul érezze ott magát.
    Nekem tűrhető énekhangom és hallásom van, de semmilyen zenei nevelésben nem részesültem, így nem tudom megítélni a helyzetet.
    Előre is köszönöm a választ!!!

    • Kedves Kérdező,

      Az, hogy a kislányod „nem énekel”, nem baj, hiszen a dallamkövetés, a dal „helyes előadása” ebben az életkorban még nem jellemző. A ritmusok sokkal erősebb hatással vannak rájuk, tehát ha kántálja, ritmusosan mondja a szöveget, már helyes úton jár. Nem hiszem, hogy kellene ezzel bármit is kezdeni, a legjobb, amit tehettek, hogy minél több ÉLŐ zenei ingert nyújtotok, azaz énekeltek neki.
      A 3,5 évesektől még nem várunk el „valódi éneklést”, ez még a figyelemfelkeltés, a zenei érdeklődés felkeltésének az időszaka. Az, hogy ő a sok begyűjtött információból analízis-szintézis útján visszaadjon valamit, hosszú folyamat eredménye, és ezért majd csak a későbbiek során fogod visszakapni, amit adtál neki.
      Nem gondolom, hogy létezik olyan gyerek, aki veleszületetten „nem fogékony” a művészetekre. Inkább mi, felnőttek, a nevelési folyamat során követünk el olyan hibákat, amelyek során eltávolodnak a művészeti területektől. Ha művészeti óvodába járatod, akkor valószínűleg jó helyen lesz, persze azt feltételezve, hogy a pedagógusok érzelmileg is megfelelően állnak mind a gyerekekhez, mind a művészetekhez. Ártani biztosan nem fog a kislányodnak!
      Lassan pedig – mondjuk a következő tanév kezdetétől, amikor már 4 éves lesz – elgondolkodhattok azon is, hogy milyen komolyzenei élményekben részesítitek Őt, hiszen sok értékes, és valóban ennek a korosztálynak szóló komolyzenei program is van! Hogy csak egyet említsek, a Bonbon Matiné előadásain nőttek fel az én gyermekeim is:-)

      További jó énekelgetést, vidám napokat kívánok neked!

      Melicher Cili
      http://www.cilizenebolcsije.eu

Comments are closed.