Mire van szüksége egy tinédzsernek? – 2. rész

Mire van szüksége egy tinédzsernek - 2. rész

A serdülő fiatalok nagyon sok változáson mennek keresztül mind fizikailag, mind mentális szinten, ezért nagy szükségük van a szülői támogatásra és megértésre. Ugyan úgy igénylik (ha nem jobban) a szeretetet, támogatást, bátorítást és figyelmet, mint korábban. Amíg egy kisgyermeknek arra van szüksége, hogy a szülő vezesse, minden lépését segítse és döntsön fontos kérdésekben, egy serdülőnek inkább arra van igénye, hogy egyenlő félként legyen kezelve és vállat összevetve azonosnak érezhesse magát a felnőttel. A tinédzsernek inkább „segítő figyelem” kell, nem pedig „védelmező figyelem”. Cikkünk második részében a felelősségvállalásról és a segítő figyelemről írunk.

Az életkornak megfelelő választások és felelősségvállalás

A tinédzsereknek szükségük van arra, hogy életkoruknak megfelelő tevékenységeket végezhessenek. Feszültté válnak, ha helyettük akarsz dönteni, igyekeznek a saját fejük után menni és önálló döntéseket hozni. Egyes szülők teljesen szabad kezet adnak ehhez a gyermeküknek, engedik őket sokáig kint maradni, elmenni a medencés partira a szomszédnál, engedik hogy elvégezzék az általuk megálmodott dolgokat, olykor azt is, hogy kihagyják a sulit. Más szülők pedig keményebben kezelik a helyzetet, tudni akarnak minden mozzanatról, hogy a gyermek mit tanul a suliban, hol van, kivel van, mit csinál.

A hatékonyabb és előremutató módszer azonban valahol a kettő között feszül. Fokozatosan kell „nagyobbra engedni a pórázt” idézőjelesen, hogy a tini gyermek megtanuljon felelősséget vállalni és önálló döntéseket hozni, míg teljesen képes nem lesz irányítani a mindennapjait. A tinédzserré válás folyamatában az a legfőbb fejlődés, ha az időszak végére megtanulhat a gyermek felelősséget vállalni és kezébe venni az irányítást. Olykor felelőtlenek lesznek és buta döntéseket hozni, ha a szülő nem kontrollálja őket, ámde néha előnyös hagyni, hogy így legyen, hiszen ebből is tanulnak majd.

Próbáljunk ne irányítani, hanem közösen dolgozni a gyermekkel. Engedni is, meg nem is. Kijelölni egy a mindkét fél számára igényes és nagyrészt biztonságos utat, ahol még senkinek nem lesz rossz. Mint egy alku. Ha a gyermekedet este 22:00-ig akarod engedni, de a buli 23:00-ig tart, akkor válassz köztes megoldást. Engedd este 22:30-ig, hogy érezze, számít neked az akarata, de mégsem engedsz meg mindent. Arany középutak választásával mindenki jól járhat.

A „segítő figyelem”

Nő, Arc, Insight, Képest, Maga, Önbecsülés
pixabay

A tinédzserek szüleiként a segítség egyik módja az lehet, ha figyelünk. Ugyan az igaz a tizenévesekre, mint a kisebb gyerekekre. Segítő figyelmet kell fordítani cselekedeteikre és mindennapjaikra. Segítő figyelmet adva a gyermekünk számára segít nekik a fejlődésben és a szorosabb, együttműködőbb szülő-gyermek kapcsolat kialakításában. Növeli mind az önbizalmat, mind az önértékelést. Ez az egyik módja annak, hogy kimutassuk törődésünket és hogy igenis számítanak nekünk.

Na de mit is jelent a segítő figyelem?

Ha érdeklődve és boldogan állsz ahhoz, hogy éppen mit csinál, nem pedig tolakodó, felnőttes módon. Inkább próbálj a gyermek legjobb barátja lenni, mintsem a szigorú édesanyja vagy édesapja. Hallgassátok meg őket, ha beszélni akarnak veletek, akkor is, ha kényelmetlen a téma. Próbáld finoman terelni őket, ahelyett, hogy szigorral átvennéd az irányítást az élete felett. Ne hozzunk helyettük döntéseket csak abban az esetben, ha nagyon a biztonságukról vagy nagyon fontos kérdésről van szó. Adjuk a kezükbe életük irányításának java részét, hadd tanuljanak. Ha kisállatot szeretnének tartani magyarázzuk el nekik az ezzel járó felelősséget és mondjunk igent.

A tinédzserekkel való pozitív kapcsolat egyik kulcseleme az, hogy fogadjuk el őket olyannak, amilyenek és szeressük őket. Ez olykor nehéz lehet, mert sok vita lesz és sokszor akarnak majd kizárni téged, mint szülőt a mindennapokból. Néha azt a benyomást keltik majd, hogy minden cselekedetek őket méregeti, kritizálja vagy ellenőrzi. Nézd meg, hogy mit szeretnek csinálni, érdeklődj az életükről, de engedj nekik személyes teret. Nem kell mindenről tudnod ahhoz, hogy biztonságban tudd őket. A bizalom fontos, de kétoldalúnak kell lennie, hogy igazán értelme is legyen. El kell fogadni, hogy ő már nem lesz többé az a kisgyermek, aki volt, de még nem is teljesen felnőtt, hogy mindenről dönthessen az életében. Ne faggatózz, inkább légy jó hallgatóság, tegyél fel nyílt, de nem tolakodó kérdéseket az érdeklődési körükről és ítélkezés nélkül kezeld a döntéseiket. Ne feledd, ezen te magad is átestél.

A döntéseik elismerése és tiszteletben tartása

Kavicselhordó, Árverés, Kalapács, Igazságosság, Jogi
pixabay

A serdülőkor a választások ideje. Itt kell eldönteniük, hogy milyen iskolába menjenek, milyen utat válasszanak később, melyik főiskola vagy milyen munkahely érdekelné őket. Ami igencsak nehéz feladat. Hiszen nem csupán ennyi teendő szakad a nyakukba, hanem az is, hogy milyen stílust válasszanak, milyen baráti körben érzik legjobban magukat és hogyan legyenek hűségesek önmagukhoz. Sok vitát szülhet ez a temérdek teendő szülő és gyermeke között főleg akkor, ha a két fél elképzelése nem egyezik. A szülő ilyenkor előhozakodhat a gyermek tapasztalatlanságával és ilyenkor nagyon kellemetlen szópárbajok folytatódhatnak oda-vissza.

Az egyik alapvető tényező, amit jó figyelembe venni az az, hogy a konfliktus megéri-e, mennyire valós okok állnak a szülői aggódás mögött. Elképzelhető, hogy a szülő pusztán aggódik és szomorú azért, mert a gyermek kirepül a családi fészekből hamarosan, különösen, ha távoli egyetemet, iskolát választ. Ha viszont komoly okok állnak az összetűzés mögött érdemes azt higgadtan és tiszta fejjel kezelni a felesleges veszekedés helyett. Érthető okoknál fogva a serdülőkor nemcsak a gyermek, hanem a szülő számára is fájdalmas, mivel azt érezheti, hogy a gyermeknek nincs többé szüksége szülői támogatásra. Elképzelhető, hogy olyan érzések és gondolatok tolonganak a fejben, hogy mindenki más fontosabb, mint te, aki az édesanyja vagy édesapja vagy a tini gyermeknek. Minden választásuk ellentétes a tiétekkel és nehéz elfogadni, hogy az idő telik, a csemetétek pedig felnő.

Azzal, ha elfogadod a választásaikat, tiszteletben tartva őket, nem jelenti azt, hogy többé nem igényli a támogatásodat vagy szeretetedet. Még nagyon sok-sok éven át szüksége lesz a gyermeknek rád. Ez most szimplán egy erősen tanuló-időszak, amikor sok újdonság és új kihívás elé néz a gyermek és a szülő egyaránt.

A választás elismerése és tiszteletben tartása azt jelenti, hogy meghallgatod a döntés mögött álló okot, igyekszel elfogadni és ezzel kapcsolatosan tiszteletre méltó módon te is elmondod a sajátodat. Kezeljétek egymást higgadtan és elfogadóan. Keressetek kompromisszumokat, amivel kielégítőbb eredményeket érhettek el. Ne aggódjatok, nem örökké tartó időszak ez, hiába ilyen nehéz. Akár örökkévalóságnak is hathat, de mindenki túlesett egyszer ezen. A szeretet és a kommunikáció, türelemmel vegyítve majd átsegít benneteket a nehézkesebb időszakon.

(VIA)

hirdetés
Ha van kimeríthetetlen téma és témán belüli kérdéskör ezen a csodálatos bolygón, úgy vélem ezek pontosan a gyereknevelés és a család témakörei. Minden nap hoz némi változást, mindig jönnek újabb és újabb fordulatok a világban, mindig lesznek időszerű kutatások, melyekről igenis érdemes írni. Önnön gyermekkori tapasztalatokat, személyes gondolatokat, szakmai cikkek fordításait öntöm szavakba. Az írás az életem fő mozgatórugója. Legyen szó cikkekről vagy versekről, izgalmasnak és gyönyörűnek találom az alkotás ezen módját. Az információáramlás könnyeden zajlik modern világunkban, ezért nagy lehetőség számomra, hogy egy ilyen nagyszerű közösséggel oszthatom meg mondandómat, mint amilyenek Ti vagytok!
Előző cikkTourette-szindrómás gyerekek tanulási képességeit vizsgálták
Következő cikkA rémálmokról tényszerűen

KÉRDEZZ A SZAKÉRTŐTŐL!

Ide írd a kérdésedet, hozzászólásodat!
Kérlek, add meg a neved!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .