Nagyobb eséllyel válnak túlsúlyossá a dohányos szülők gyermekei

Jobban károsítja a gyerekek egészségét a passzív dohányzás, mint azt eddig feltételezték: kanadai kutatók összefüggést találtak a szülők dohányzása és tinédzser gyerekeik túlsúlya között is. A cigarettafüst ráadásul nemcsak testileg, hanem mentálisan is negatívan hatott a kicsikre.

Mindegy, hogy a terhesség alatt vagy az autóban ülve: a passzív dohányzás károsítja a fejlődésben lévőket. Különösen a növekedés szempontjából kiemelten fontos 10. életévig tartó életszakaszban okoz a nikotin és a dohány helyrehozhatatlan károkat.

ID-100279885A korábban ismert károk listáját egészí-tették ki kanadai kutatók a Quebec Longi-tudinal Study of Child Development című tanulmány adatait felhasználva. Megálla-pításaik szerint a szülők dohányzása ha-tással van a gyerek későbbi testsúlyára: nikotinfüggő szülők gyermekének 43 százalékkal nagyobb esélye van arra, hogy tízévesen túlsúlyos legyen.

A kisgyerekeknek, mivel létfontosságú szervrendszereik még fejletlenek, kilo-grammonként jóval több oxigénre van szükségük, mint egy felnőttnek, ami kétszer-háromszor nagyobb mértékű légcserét (ventillációt) igényel” – fejtette ki Linda Pagani, a kutatásban résztvevő szakértő.

Az elrettentő eredmény lehetséges oka, hogy a kora gyermekkori passzív dohányzás összezavarja az anyagcserét, ráadásul lényegesen jobban, mint a felnőttekét.

A cigarettafüstben megtalálható számos anyag, mint a nikotin is, rákkeltőnek számít. A káros anyagok leginkább a tüdő szöveteit támadják meg, ahogy azt a korábbi évek tanulmányai is bebizonyították. Ismert tény, hogy a dohányzó háztartásokban felnövő gyerekeknél kétszer nagyobb a légúti betegségek kialakulásának kockázata, mint a nemdohányzó otthonban élőknél.

A passzív dohányzás azonban nemcsak testileg, de mentálisan is hat a gyerekekre. 2013-ban szintén kanadai szakértők jutottak arra a következtetésre, hogy a cigarettafüst negatív hatással van a gyerekek és fiatalok viselkedésére. A Montreali Egyetem akkori tanulmánya szerint azok a felnőttek, akik gyerekkorukban a passzív dohányzás káros hatásainak voltak kitéve, később több antiszociális és agresszív jellemvonással rendelkeztek.

MTI, Fotó: freedigitalphotos.net

hirdetés

KÉRDEZZ A SZAKÉRTŐTŐL!

Ide írd a kérdésedet, hozzászólásodat!
Kérlek, add meg a neved!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .