„Nem szeretlek, ha rossz vagy” – 3 lépés az érzelmi manipuláció ellen

A szeretetmegvonás, a kiabálás, a sértődött hallgatás, a bűntudatkeltés, a kedveskedés mögötti hátsó szándék mind olyan érzelmi manipulációs technikák, melyeket még a felnőtteknek is komoly kihívást jelent felismerni és leküzdeni. A gyerekeknek azonban ennél is nehezebb a dolguk, mert tőlük engedelmességet várunk el. Ők még nem képesek felismerni, és nincs eszközük arra, hogy elhárítsák a rájuk leselkedő veszélyt. 

Fekete Zita klinikai szakpszichológus évek óta mélyebben foglalkozik a manipuláció témakörével. Saját személyes rossz tapasztalatai keltették fel benne az igényt arra, hogy mélyebb betekintést nyerjen a témába, és klienseinek hathatós segítséget nyújtson ahhoz, hogy ki tudjanak szabadulni egy manipulátor fogságából. Saját tapasztalatait összegezte nekünk.

Ahhoz, hogy a gyerekeket megvédjük, amennyire csak lehet, tisztában kell lennünk azzal, hogy mi a manipuláció. Manipulációról akkor beszélhetünk, ha más érdekében teszel erőfeszítéseket, miközben jogos felháborodást érzel, mert valaki kihasznál. A manipulátor irányítani akarja a viselkedésed azzal, hogy bűntudatot, szégyent, vagy szorongást kelt benned, ezzel vesz rá, hogy az akaratod és az érdekeid ellenére cselekedj. Önkényes, saját maga által felállított szabályokra hivatkozik azzal kapcsolatban, hogy egy jó barát, egy jó gyerek, vagy egy jó társ hogyan viselkedik. Ha  nem így viselkedsz, akkor rossz barátnak vagy rossz gyereknek bélyegez, és megszégyenítéstől, elutasítástól vagy elhanyagolástól kell tartanod.

Amikor a szülő manipulál

manipuláció A legtöbbünkre erősen hat a manipuláció, mert mi is ezen a módon szocializálódtunk: „A jó gyerek szót fogad a szüleinek.” Ha hat ránk, akkor valószínűleg mi is alkalmazzuk – lehet, hogy észre sem vesszük, de a neveltetésünk miatt ez az első reakciónk.

Egyes esetekben érzelmi visszahúzódással manipulálunk: ez szigorú arckifejezésben, rossz hangulatban, vagy némaságban nyilvánul meg. Az üzenete: „Nem szeretlek, ha rossz vagy.” Ez óriási fenyegetés egy gyereknek!

Egy másik tipikus helyzet a versenyeztetés: a gyerekek fáradtak, reggel nagyon lassan készülődnek, el fogtok késni. Egy látszólag ártatlan verseny megoldhatja a helyzetet aznapra: „Ki készül el elsőnek az öltözködéssel?” A gyerekek elkezdenek sietni és versenyezni egymással. Te „nyersz”: elkészülnek épp időben. De tényleg nyertél? Valójában nem. Nem érted el, hogy belássák, időben beérni az iskolába és a munkába a normális időkezelés és az egymás felé kifejezett tisztelet része. Csak egy olyan helyzetet teremtettél, ahol az egyik fél vesztes, csalódott, elkeseredett, lehet, hogy megszégyenült vagy fél az elutasítástól (a szeretetvesztéstől).

3 lépés a manipuláció ellen

1. Ne használjunk manipulatív technikákat arra, hogy befolyásoljuk a gyerekeink viselkedését! Felelősséget kell vállalnunk a szavainkért, tetteinkért, és kéréseinkért!

A manipuláció ellenszere a nyílt kommunikáció. Vállaljuk a felelősséget a kéréseinkért: „Azt akarom, hogy figyelj rám!” és fogalmazzunk pontosan: „Azt akarom, hogy csináld meg a leckéd, mielőtt elmész játszani.” Vagy: „Azt szeretném, hogy készülj el olyan gyorsan, ahogy csak tudsz, mert nem akarok elkésni.” El is magyarázhatjuk, hogy ez miért fontos nekünk, vagy akár mérlegelhetjük, hogy mennyire fontos ez nekünk, de legtöbbször erre nincs szükség. A lényeg: mi akarjuk, hogy ez történjen, nem valamilyen földönkívüli szabályok – amikért mi nem vagyunk felelősek – irányítják az életünket. Mi vagyunk a felelősek azért, amit akarunk, amit mondunk, és ahogy mondjuk.

2. Amikor manipulációt észlelünk, segítsünk tudatosítani, hogy mi történik!

manipuláció-bűntudatAz első és legfontosabb, hogy megértsük, mi történik. Minél jobban tudatában vagyunk annak, hogy hogyan működik a manipuláció, annál inkább észrevesszük. Ha felmerül a gyanú, hogy valaki manipulálni akarja a gyermekünket, beszélgessünk el erről vele.

Gondolkodjunk el azon, hogy kinek az érdekében áll, amit csinálunk, a miénkben, vagy valaki máséban? Ha olyat teszünk, ami a saját érdekünk, őszintén akarjuk, és jól érezzük magunkat benne: saját akaratunkból tesszük. Tehát nincs manipuláció. Ha olyat csinálunk, amit legszívesebben nem tennénk, akkor lehet, hogy manipulálnak.

Hogyan érezzük magunkat közben? Boldogok vagyunk és örülünk, hogy csinálhatjuk? Vagy inkább a saját dolgunkkal foglalkoznánk. Ha azon gondolkodunk, hogy miért mentünk ebbe bele, miért jó ez nekünk, vagy hogy kihasználnak, akkor lehet, hogy manipulálnak minket.

Gondoljuk át, hogy miért döntöttünk így, ha nem akartuk? Mert jó (egészséges, hasznos, megéri) nekünk hosszú távon? Vagy mert különben azt hiszik, nem vagyunk elég jók valamilyen szempontból: nem vagyunk jó barátok, jó gyerekek, gyengék, betegek vagy önzőek vagyunk? Vagyis el akarjuk kerülni, hogy bűntudatot, szégyent vagy szorongást érezzünk? Akkor lehet, hogy manipulálnak!

3. Segítsünk a gyerekeinknek megszabadulni a rájuk terhelt bűntudattól, szégyentől és szorongástól.

„Ha azt látom, hogy  a gyerekeim küzdenek az aggodalmaikkal, a bűntudatukkal vagy a szégyenükkel, beszélek velük róla – mondja Zita. – Először is megpróbálom megérteni, min mennek keresztül. Ennek a legjobb módja az, ha elismerjük, és elfogadjuk azt az érzést, amit éppen átélnek. Az egyszerű tagadás: „Nem kell aggódnod!”- nem elegendő. Segítek megérteni nekik, hogy mi zajlik le bennük és miért. Ha valaki más kelt bennük bűntudatot, szégyent vagy aggodalmat, tisztázom velük. A megkönnyebbülés általában a megértéssel jön: a másik akarta, hogy így érezzem magam, a saját érdekei miatt, nem azért, mert én tényleg lassú, koszos, lusta, nem szerethető … stb. gyerek vagyok. És természetesen, ha szükségük van arra, hogy beavatkozzak, megteszem.”

Összefoglalva: a manipuláció elleni leghatásosabb fegyver az, ha megértjük, mi történik a felszínen és a mélyebb, rejtett szinteken is és nyíltan, egyenesen kommunikálunk.

Naderi Szima                                                                                   fotók: freedigitalphotos.net

Ha szeretnél még többet tudni az érzelmi manipulációról, olvasd el a MiNők portálon megjelent cikkünket is. >>>

A manipuláció ördögi hármasa – bűntudat, szégyen, szorongás

 

hirdetés
A Babafalva.hu - Várandósságtól az első osztályig portál tizenhárom éve segíti, támogatja a várandós, kisbabás és kisgyerekes édesanyákat és szülőket.
Előző cikkKarácsonyi könyvajánló gyerekeknek
Következő cikkElfogadták a GYED extrát – íme a részletek

KÉRDEZZ A SZAKÉRTŐTŐL!

Ide írd a kérdésedet, hozzászólásodat!
Kérlek, add meg a neved!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .