Ónodi Ágnes babahordozás szakértő

Ónodi-Ágnes-babahordozás-tanácsadásTémakör: babahordozás, kötődő nevelés, hordozóeszközök

A szakértő elérhetőségei:
Honlap: www.hordozo.hu
E-mail: [email protected]
Telefon: 06 30 847 62 26

A szakértő cikkei>>

Első gyermekem babakorában – 2003 nyarán született – sokat szenvedtem. Igazán nagyon igyekeztem, ő mégis sokat sírt. És én sem találtam a helyem ebben a vadiúj helyzetben, amiről nem is tudtam előre, hogy ennyire új lesz. Próbáltam a babám körül olyan környezetet teremteni, ami a legjobb neki, miközben nekünk, a szüleinek is élhető. Gondolkodásomban meghatározó volt, hogy a gyerek megszokja a rendet maga körül. Ezt szem előtt tartva alakítottam életünket. Időről időre megéltem, hogy kialakult egy rend, amely egy darabig működött (engem pedig eltöltött a büszkeség és a megkönnyebbülés), majd felborult (engem pedig elborított a bizonytalanság és kétségbeesés), és kezdhettem a „szoktatást” elölről. Közben gyötrődtem, mert hiányzott a harmónia, a szabadság és talán leginkább a babámmal való egység élménye.

Az életünkben egy pont volt, ahol mindezt megkaptuk: kendőbe kötve. Így kerek lett a világ. Ezért egyre többet hordoztam. A hordozást írásos használati utasításból tanultam. Akkor még nem tudtam, hogy milyen óriási különbség, hogy a kendő így vagy úgy van megkötve. Egyszerűen csak élveztem, hogy együtt vagyunk.

Két évvel később megszületett második gyermekem. Ő sokat profitált abból, amit az elsővel tapasztaltam. Nem próbáltam napirendet kialakítani, és rendhez szoktatni. Nem aggódtam hogy hogyan lesz élhető az életünk. Nem féltem tőle, hogyan lesz önálló nagyobb korában, ha kicsiként folyton rám van kötve. Ráhangolódtam. Figyeltem az ő igényeire, miközben figyeltem a magaméira, és a többiekére is a családban. Kerestem a pillanatnyilag legjobb megoldást, és bíztam benne, hogy idővel egyre kevesebbet kell nekünk alkalmazkodni a legkisebbhez, mert belenő ő is a mi életmódunkba. Praktikusan ez azt jelentette, hogy hordoztam és hordoztam és hordoztam őt. Közben tanultam a hordozásról: az elméletéről, a gyakorlatáról, a hátteréről.

Ennek köszönhetem, hogy most, mikor már harmadik gyermekemet hordozom – ő 2009 tavaszán született – tudatos bennem, hogy mit miért csinálok. Hogy miért hordozom őt egész álló nap. Tudom, hogy testileg-lelkileg ahhoz alkalmazkodott, arra készült fel, hogy hordozni fogják. Látom, hogy így a legkönnyebb, a legfinomabb mindannyiunknak. Felismerem és követem babám jelzéseit, hallom és követem a belső hangjaimat, amik azt mondják: tartsd magadnál, a te babád, nálad a helye! Élvezem, hogy szorosan együtt vagyunk most, amikor ennek van itt az ideje. És tudom, hogy el fog jönni az is, méghozzá nem is olyan sokára, hogy fokozatosan leválik rólam. Igyekszem addig annyit hordozni őt, úgy kibabázni magam, hogy lépést tudjak majd tartani vele az önállósodásban: amikor azt látom majd rajta, hogy menne, boldogan és könnyedén hagyjam menni. Hogy akkor is részem legyen majd abban a kiteljesedettségben, egységélményben, amiben most.

Sok tanulással és tapasztalattal szakmámmá vált a baba- és kisgyermekhordozás. 2005 ősze óta tartok hordozókendő-tanfolyamokat. Azért vágtam bele, mert ahogy jártamban-keltemben a segítségemet kérték, megtapasztaltam, hogy hatékonyan tudok segíteni a hozzám fordulóknak technikai kérdésekben és a babás, kisgyerekes életmóddal kapcsolatos kérdésekben egyaránt.

Örömmel segítek Neked is: várom kérdésedet hordozókendőről és más hordozóeszközökről, ezek használatáról. A hordozás egészségügyi és lelki hatásáról. Arról az életmódról, ami abból következik, hogy látjuk a gyermekek testkontaktusigényét, és ismerjük, hogyan lehet ezt számunkra is kellemes módon kielégíteni – a kötődő nevelésről.

A szakértő tanfolyamai:

Hordozni – miért, hogyan, mivel?: Vezetett beszélgetés a hordozásról sok-sok képpel, érdekességekkel, tényekkel és tapasztalatokkal szinesítve. A pontos programot a résztvevők érdeklődése alakítja. Különböző hordozóeszközök kipróbálása szakszerű segítség mellett. Találd meg Neked mi AZ ideális hordozóeszköz.

Elölhordozás tanfolyam: Megbeszéljük, mi mindenre kell odafigyelni hordozás közben, hogy az a baba és a Te egészségedet szolgálja. Megtanulunk 1-2 elölhordozós kötést és a kendőben szoptatást. Figyelmet fordítunk az apró részletekre is, mert a tapasztalat szerint ez a siker kulcsa.

Csípőn- és hátonhordozás tanfolyam: Lépésről lépésre megtanuljuk a gyermeket egyedül, biztonságosan hátravenni,a hátról levenni, és kényelmesen hordozni. A résztvevők igénye szerint megtanulunk 1-2 csípőnhordozós kötést. A résztvevők érdeklődése szerint szóba kerülnek mindennapi gyakorlati kérdések a csípőn- és hátonhordozással kapcsolatban.

Újrakezdő és haladó csípőn- és hátonhordozás: Ez a tanfolyam a Tiéd, ha már hordozol háton, és szeretnéd pontosítani tudásodat, új technikákat tanulnál, vagy cseperedő gyermeked igényei megváltoztak és lépni szeretnél. A résztvevők igényei szerint átismétlünk már ismert kötéseket és kívánság szerint tanulunk újakat.

Babahordozó klub: A klubban – minden hónap harmadik csütörtökjén – tudsz beszélgetni, tapasztalatot cserélni a hordozásról, feltöltődni, belülről megerősödni. A kötetlen beszélgetés mellett minden alkalommal más-más, hordozással kapcsolatos témát járunk körül.

Tanfolyamvezetői képzés: A Nemzeti Felnőttképzési Intézet által akkreditált, 60 + 12 órás képzésünk során a baba- és kisgyermekhordozásról és annak háttértémáiról elmélyült elméleti és gyakorlati tudást nyújtunk. A részletekért látogasd meg weboldalunkat!

hirdetés
Három gyermekes anyukaként sok tanulással és tapasztalattal szakmámmá vált a baba- és kisgyermekhordozás. 2005 ősze óta tartok hordozókendő-tanfolyamokat. Azért vágtam bele, mert ahogy jártamban-keltemben a segítségemet kérték, megtapasztaltam, hogy hatékonyan tudok segíteni a hozzám fordulóknak technikai kérdésekben és a babás, kisgyerekes életmóddal kapcsolatos kérdésekben egyaránt. Örömmel segítek Neked is!
Előző cikkSegítség! Hazudik a gyerekem?!
Következő cikkMár a 30 hetes magzatnak is van emlékezete

79 EDDIGI KÉRDÉSEK

  1. Kedves Ágnes!

    Az Én kisfiam 6 hónpos lesz 2 hét múlva és már túlléptük a 8 kg-ot. Nagyon szeretjük a hordozókendőt. Eddig csak egy kötési módot ismertem és használtam az elől megkötést. De mivel már ilyen szép nagyra nőttünk elég nehéz a derekamnak és a gerincemnek 1 óra séta után. A kérdésem az lenne,hogy lehet már egy ennyi idős babát a hátamra kötni? Illetve ha igen milyen lehetőségek vannak a kötési mód elsajátítására. Eddig még nem mentem Vele tömegközlekedéssel, mert igény szerint szoptatom és ha sokat kell utazni félő,hogy nem bírja ki az utat szopi nélkül. De ha lehet interneten keresztül vagy valami más módon megtanulni a különböző kötéseket az érdekelne.

    ELőre is köszönöm a választ

    Üdvözlettel :Barbara

    • Kedves Barbara!

      Hátonhordozni újszülött kortól lehet. 4 hónapos kor illetve 5-7kg-os súly felett nagyon ajánljuk a váltást az elölhordozásról a csípőn- és/vagy a hátonhordozásra. Így hát minden külső érv is azt erősíti, amit Te is mondasz: váltsál bátran, most! 🙂
      Tudom, hogy nehéz először-másodszor-harmadszor nekiindulni a világnak egy össze-vissza szopizó babával, mégis arra bíztatlak: induljatok neki! Mert lehet ugyan tanulni internetről, videóról, így-úgy, de óriási a különbség az így kapott tudás, és a jó hordozókendő-tanfolyamon kapott tudás között! Azért mondom ezt ilyen bátran, kerek-perec, mert a tanfolyamokon is nap mint nap ezt hallom az anyukáktól, és mert valóban nem tudok jó szívvel igazi alternatívát ajánlani.
      Egyébként nem úgy képzelem, hogy a babának ki kell bírnia az utat szopi nélkül! Hiszen még a másfél éves lányom sem „bírja ki” – illetve fel sem merül bennem, hogy ki kéne bírnia. Hiszen hál’ Istennek velünk utazik a cicim is. 😉 Mi, anyák annyira kreatívak és ügyesek vagyunk! Lehet, hogy leizzadunk egy-egy új helyzetben, de megoldjuk, és kis rutinnal a hátunk mögött, már derűvel emlékezünk vissza rá, hogy először ez a helyzet milyen gondot jelentett! A kendő különben nagyon jó segítségedre lehet útközben. Lehet kendőben szoptatni (tartja a babát, és takar is egyben), de ki is veheted a babát, mellre teheted úgy, és ha úgy esik jól, közben takarod Magatokat a kendővel.
      Nem tudom, hol laksz, elérhető-e számodra a Hordozóház. Ha igen, szeretettel ajánlom a Csípőn- és hátonhordozás tanfolyamunkat. Ha pesti vagy Pest környéki vagy, és nem tudod/nem szeretnéd rászánni Magad az útra, tudom még ajánlani egyéni konzultációnkat, ami ugyan drágább, mint egy tanfolyam, de ha elérhető helyen laksz valamelyik oktatónk számára, házhoz is tudunk menni.
      Remélem, hamarosan ilyen vagy olyan úton, de a kezedbe kerül az igazi nagy kincs, a jó hátonhordozás!

      Ági

      • Kedves Ági!

        Köszönöm a választ, sokat segített, már be is iratkoztam a tanfolyamra, és már alig várom, hogy a kis lurkóm a hátamon is hordozhassam.
        Szép napot

        Barbara

  2. Kedves Ági !
    Az én babám 5 hónapos múlt és 8 kiló. Nagyon szeret kézben lenni, de a karom és hátam már nem bírja. Még nem viseltünk semmiféle hordozóeszközt, de szeretném kipróbálni, mit javasolsz nekünk ? Annyiféle lehetőség van , nem tudom melyik lenne a legjobb. Ráadásul van egy kis ránc asszimetriája is a baba combjának, szóval pláne fontos a megfelelő tartás.A lehető legegyszerűbben használható eszköz érdekelne, ami elbírja a gyerkőcöt még sokáig és tényleg nem kell diploma a helyes felhelyezéshez.:)

    köszönöm a segítséget !
    Rami

    • Kedves Rami!

      Ebben a korban és ezzel a súllyal csípőn és/vagy háton lenne jó hordoznotok. Azt gondolom, hogy az utolsó mondatoddal kizártuk a hordozókendőket, ugye? Akkor szóba jön a karikás kendő, ami csípőnhordozásban verhetetlen, a kötős kenguru (azon belül is a mei tai) és a csatos kenguru. A kengurukat a helyedben akkor választanám, ha a hátonhordozás a szimpatikus, de a csípőnhordozás sincs velük kizárva (a csatosokból csak bizonyos fajtákkal tudsz csípőn hordozni). A felsoroltak hordozófajták, amiken belül elérhető sokféle hordozóeszköz: olyanok is, amiket jó szívvel tudok ajánlani, és olyanok is, amikre azt mondom, hogy ne vedd meg őket.
      A meleg szívvel ajánlható eszközök és hordozási módok közül nagyon nehéz anélkül dönteni, hogy belekóstolnál az egyes hordozóeszközökbe és hordozási módokba. Szervezünk olyan csoportokat, ahol az összes felsorolt hordozóeszközt elővesszük, megnézzük őket, és a segítségünkkel mindenki kipróbálja a neki tetszőt. Ha elérhető Neked a Hordozóház, szeretettel ajánlom ezt a csoportot, ami Hordozni miért, hogyan, mivel tanfolyam címen fut.
      Nálunk ingyen ki is tudod kölcsönözni a hordozóeszközöket. Az otthoni, egyhetes használat szintén sokat segít, hogy olyan hordozóeszközt válassz, ami minden igényedet kielégíti, és amivel valóban nagyon fogjátok szeretni a hordozást.
      Ha bejössz az állandó nyitva tartásunk alatt, természetesen akkor is segítünk, amiben csak tudunk: megmutatjuk az eszközöket és tudsz kölcsönözni is.
      Ha nem tudsz eljutni hozzánk, segítek így a távolból is, hogy szűkítsük a kört. Ez esetben olvasd el azokat az írásokat, amiket a hordozóeszközökről belinkeltem fönt, és írd meg, hol tartasz, merre gondolkodsz a kérdésben most.

      Ági

      • Kedves Ági !
        Köszi a válaszodat ! Elolvastam, miket ajánlottál és első körben a leírtak alapján a karikás kendő tűnik a legszimpatikusabbnak számunkra:)
        Sajnos nem tudok személyesen elmenni , úgyhogy nagyon örülök a távoli segítségednek is !
        Viszont a napokban olvastam egy rugalmas horozókendőről, aminek két vége összevarrt és szintén csípőhordozásra használják. Ezt a kendőt a gyerkőc 0-3 éves koráig ajánlják. Itt kicsit összezavarodtam, mivel a te cikkedben a rugalmas hordozó kendőt csak pár kilóig ajánlottad, kisebb babákhoz.
        Lehetségesnek tartod,hogy ennek a fajtának az anyaga képes, még ekkora gyereket is elbírni és biztonságosan rögzíteni?
        Ha a karikás kendőt választjuk tudnál segíteni , hogy mégis milyen márkájút szerezzünk be? És a fő kérdésem :ortopédiailag helyesen rögzíti a baba csípőjét ?
        Köszi : Rami

        • Szia Rami!

          Nem tudnál erről a hordozóeszközről egy linket küldeni? Vagy képet valahogyan máshogyan? Csak mert a leírtak alapján nem ismertem rá olyan hordozóeszközre, amit már láttam, ezért így, teljesen vakon, nem tudok róla véleményt mondani.
          Csak olyan hordozóeszközt ajánlok, ami ortopédiailag helyesen rögzíti a baba csípőjét, a karikás kendő is ilyen – ha jól használod! Sőt, a csípőfejlődés szempontjából a csípőnhordozás az optimális pozíció, ezért a karikás kendő kiemelten jó választás, ha a csípőkorrekció a cél. Ebben az esetben még egyszer aláhúzom a helyes használat jelentőségét.
          Karikás kendők közül mi a Didymos és a Hoppediz márkájúakat forgalmazzuk, ezek biztosan nagyon jók.

          Ági

          • Kedves Ági !

            Átküldtem a képet a rugalmas babaerszényről az emil címedre. Remélem jól látszik és tudsz nekünk tanácsot adni , így látatlanban is:)

            Köszönöm szépen az ajánlásokat, utána fogok nézni, hogy vidéken hol szerezhetek be ilyen márkájú kendőt.

            Rami

  3. Kedves Ági!

    A rugalmas hordkendő az ülős korszakig bevált elölhordó volt előző fiamnál. A mostani porontynál gondjaim vannak. Szorosabbra kötöm a kendőt, pedig a kicsi nehezebb az előzőnél, de csak másfél hónapos még, viszont hátizom gyengeséggel adták ki a korházból.
    A gondom, egyik oldalra kifliként gömbölyödik. Eleinte azt hittem azért, mert rosszul kötöm a kendőt, esetleg nem szabadna nála a vállon a „Szűkítő” visszahajtást alkalmazni… lehetséges, hogy nála ortopédiailag kizárt ez a hordozási lehetőség? Lehet jobb egy kenguru? Mit ajánlasz?

    • Kedves Kati!

      Ahhoz, hogy a Ti esetekre konkrét választ tudjak adni, tudnom kéne, hogy hány kilós most a babád, milyen a rugalmas kendőtök és hogyan kötöd meg pontosan. Ezeket részben meg tudod írni nekem, de 100 szónál is többet érne, ha tudnánk találkozni, látnálak Titeket. Írok azért pár információt, ami, azt gondolom, érdekes lehet Nektek.
      Ha nem nőttétek még ki a rugalmas kendőt, jól van megkötve és jól van belerakva a baba, akkor nemcsak hogy lehetséges hátizomgyengeséggel hordozni, de még korrigálja is ezt a gyengeséget a hordozás. A „kinövést” azért említem, mert a rugalmas kendő rugalmassága nem bír ki akármekkora súlyt. Márkánként változó, hogy pontosan hol van az a határ, amit már az adott kendő nem tud kellően támasztani. A gyári leírásban sok esetben sokkal nagyobb számot adnak meg, mint fölső súlyhatárt, mint ami a valóság, ezért a leírásokra sajnos nem hagyatkozhatunk. Ezért is írom, hogy a legbiztosabb az lenne, ha tudnánk személyesen találkozni. Ajánlom az állandó nyitva tartásunkat, amin tanácsadást is biztosítunk, így meg tudjuk nézni, hogy is vagytok Ti a rugalmas kendővel. Ugyanígy eljöhetsz a klubunkba, esetleg egy egyéni konzultáció is jó lehet, ha Neked ez a lehetőség a szimpatikus. Ha találkoznánk, tovább tudnánk gondolkodni, hogy rugalmassal hordozzatok tovább, vagy mással (előbb-utóbb mindenképp le kell cserélni a rugalmast, az csak a kezdetekben szolgál ki), és ha mással mivel. Ha ebből indulunk ki, nagyon jó lehet a Nektek egy Hordozni miért, hogyan, mivel tanfolyamunk is: itt is megkaphatsz minden információt, amire szükséged van.
      Ha nem tudunk találkozni, vagy nem tetszik Neked ez a megoldás, itt is gondolkodhatunk tovább. Ha írsz Magatokról még, ennél azért biztosan tisztábban fogunk látni akkor is, ha szűkösebbek a lehetőségeink így, mint személyesen.

      Ági

      • Kedves Ági!

        Köszönöm a kedves választ, azt is, hogy az önmenedzsment kultúrált formáját használjátok!
        Kisfiam négy kilóval született, kéthetesen már 4,45 kg volt a súlya. Elvileg 52 cm-vel született, de ezt már akkor sem hittem el. Most 7 hetes. Hallani szinte, ahogy nő … A védőnővel itthon mértük egy hete, 58-cm-t.
        Ha meg tudom oldani, vmikor feltétlenül beugrom hozzátok. Akkor viszem mind a két hordót.
        Én 173 cm vagyok, 70 kg körül, szülés után már 4 héttel a régi formám körül.
        A kendő márkáját nem tudom, örököltük, de olyantól, aki ad a minőségre.
        A fentiek segítettek vmit? 🙂

        Várom válaszod:
        Kati

        • Szia Kati!

          Nagyon jó lenne, ha tényleg bejönnél, mert akkor nem kéne elképzelni Titeket, és tippelni kendőről, kötésről. Egyszerűen megnéznénk, hogyan is hordoztok.
          Persze, segítenek az adatok a tippelésben. Úgy számolgatom, hogy mostanra bizonyára legalábbis közelítitek a 6kg-ot. A rugalmas kendők kb. eddig a súlyig szoktak kitartani. Viszont mivel már kisebb súlynál írtad, hogy oldalra kiflibe hajlik a baba, az a tippem, hogy talán a megkötési módon is tudnánk javítani. Persze, ez abszolút csak tipp.
          Ha szeretnétek, hogy a hordozás továbbra is része legyen az életeteknek most, 5kg-on túl érdemes lenne keresni egy olyan hordozóeszközt, amit igazán a Magadénak érzel, és amiben tudsz csípőn és/vagy háton hordozni, hiszen az elölhordozás és a rugalmas kendő csak a kezdeteket szolgálja. (Fent megtalálod a válaszomat Raminak a témában, olvasd el azt is! Azokon kívül, persze, nagyon ajánlom a hordozókendőt is…)
          Remélem, megismerhetlek majd személyesen is!

          Ági

  4. Kedves Ági!

    Kisfiam 9 hónapos, 8,5 kiló jelenleg.
    A nyár közeledtével szeretném néha hordozni, hogy ne mindig a nagy babakocsival kellejen menni sétálni. Illetve sokszor már sír a babakocsiban, mert ki akar jönni, de a kezemben nem bírom sokáig vinni+tolni a babakocsit is.
    Milyen kendőt ajánlanál nekünk? Nem a hátamon, hanem csípőn szeretném vinni.
    Olyan megoldás kellene, amit a nagy melegben én is elviselek, tehát nem valami nagy, vastag kendő.
    Tanácstalan vagyok, hogy hol és milyen kendőt kellene venni?
    Köszönöm előre is válaszodat!

    Merienn

  5. Kedves Ágnes!

    Most 6 és fél hónapos, lassan 8 kilós a fiam. Amíg kisebb volt, alkalmanként hordtam a hasamon rugalmas (pamut dzsörzé) kendőben. Mindkettőnknek jó volt. Ahogy nehezebb lett, teljesen átszoktunk a babakocsis életre. Viszont néha most is praktikus lenne, ha magamra kötve vihetném. A hátra kötést próbáltam vele néhányszor, változó sikerrel. Legutóbb kertészkedéshez vettem így fel, közvetlenül szopi után. Nagyon figyeltem, hogy amikor a földön matatok, ne legyen fejjel lefele. Mégis rengeteget böfizett/hányt. Szerinted mi lehetett a probléma? Rögtön szopi után nem jó neki, ha a hátamra kötöm? Vagy csak rosszul kötöttem meg?
    Másik problémám, hogy ha akár előre, akár hátulra kötöm magamra, és elmegyünk sétálni, bármilyen lassan menjek is, teljesen leizzadok a séta végére, és így a babám is csurom nyirkosság lesz. Van erre megoldás?
    Köszönöm,
    Zsófi

    • Szia Zsófi!

      Nem hiszem, hogy magával a hátrakötéssel lenne baj közvetlenül szopi után. Biztos vagy benne, hogy többet böfizett és bukott a baba, mint szokott? Szavaidból azt gondolnám, hogy igen, nyilván ezért beszélsz problémáról és ezért keresed rá a megoldást, azért kérdezek vissza mégis, hátha a számodra szokatlan helyzet miatt tűnt nagyobbnak a mennyiség. Ha azt mondod, hogy igen, ez bizony tuti több volt, semmi kétség, akkor kertészkedős hajolgatáson gondolkodnék el. Már persze ha eddig hajolva matattál, nem guggolva…
      Tapasztalatom szerint ugyanis a babáknak nem kényelmes, ha lehajolunk velük, amikor a hátunkon vannak. Már beszélni tudó gyerek panaszából tudom, hogy ilyenkor a begörbült hátunk nyomja a hasukat. A teherrel hajolás a mi derekunkat is nagyon megterheli. Ezért az a tippem, hogy figyelj oda, hogy ne hajolva matass a földön, hanem egyenes, vagy kvázi egyenes háttal, guggoló helyzetben! Így fel sem merülhet, hogy a baba fejjel lefelé kerülne. Esetleg még azzal kísérletezhetsz, hogy segít-e, ha szopi után ugyan felkötöd a hátadra a babát, de a földön matatással vársz egy kicsit.
      A panaszodról nem jutott eszembe, hogy a megkötés módja befolyásolhatja a bukást, szóval nem gyanakodnék rá, hogy errefelé van a megoldás, mégis nagyon hasznos lehet, ha ránézünk a kötésre, mert kicsinek tűnő változtatással is megdöbbentően sokat lehet javítani egy kötésen. Ha el tudsz jutni hozzánk, nézz be a klubunkba, vagy a Hordozóházba valamelyik kedd délelőtt, amikor állandó nyitva tartásunk van, tanácsadással. Ezeken az alkalmakon meg tudjuk nézni a kötést, és ha tud segíteni egy gyors igazítás, azt meg tudjuk mutatni. Vagy esetleg rájöhetünk, hogy érdemes eljönnöd a Haladó hátonhordozós tanfolyamunkra.
      Az izzadásról az jut eszembe, hogy ha hordozol, Rád is, és a babádra is kevesebb ruha kell, mintha távolság lenne köztetek, mert mondjuk kocsiban tolod őt. Hiszen melegítitek egymást, melegíti a babát a kendő, és nagyobb fizikai munkát is végzel. Így, tavasszal, még elég jól le lehet vetkőzni annyira, hogy ne legyen muszáj összeizzadni. (Nyáron meg hiába vetkőzünk és hiába van akár távolság is köztünk és a baba között, úgyis izzadni fogunk… A nyári öltözködésről ajánlom ezt az írásunkat.
      Ha van kedved, próbáld meg, hogy kevesebb ruhát adsz a babára is, Te is kevesebbet veszel fel, és viszel inkább Magaddal egy bővebb kardigánt, ami fel tudsz venni Magatokra közös kardigánnak – arra az esetre, ha elbújna a nap, vagy jönne egy kósza szellő, illetve leveheted, ha szél urunk ismét Melléd áll. 🙂
      Örülök, ha beszámolsz róla, hogy segítettek-e a tippjeim! Ha nem, vagy nem eléggé, gondolkodjunk tovább együtt!

      Ági

  6. Bocsi! Egy kérdés lemaradt!
    A tanfolyam napján is lehet kölcsönözni?

    köszi a választ,

    Móni

  7. Kedves Ági!

    Már írtam Hozzád korábban azzal kapcs-ban, h Csanád fiamat kicsit megkésve, de hordoznám.
    Még mindíg „vajúdok” a témán, de csak mert Cinkotán élünk, a városba még nem merek kocsival járkálni, Csanád pedig ódzkodik a metrótól.
    Viszont kinéztem egy máj.1-jei 1.alkalmas tanfolyást a hordozo.hu-n.
    Ez egy szombati nap, Apja kíséretében és kocsivezetésével mennénk.

    Viszont elbízonytalanít, h az órarendben „szabad” megjelölés arra a napra csak egy 2. alkalomhoz van. Ez azt jelenti. h aznap 1. alkalom nincs is? Ezt súgja a megérzésem, de hátha mást mondasz.

    Móni

    • Szia Móni!

      Jól értetted, május 1-jén csak hátonhordozás 2. alkalom van. Először egy 1. alkalomra lenne szükséged, és csak 1-2 hét gyakorlás után van értelme eljönnötök egy 2. alkalomra. Fel szeretném hívni a figyelmedet az egyéni konzultáció lehetőségére, aminek idejét és helyszínét testre tudjuk szabni. Hátránya, hogy drágább, mint a tanfolyam. Nézd meg, hátha ez megoldást jelent! Ha nem, drukkolok Nektek, hogy rászánjátok Magatokat egy városi túrára!
      Igen, tudsz kölcsönözni a tanfolyamon és egyéni konzultáción is. (Ha az egyéni mellett döntesz, szólj előre, hogy kölcsönözni szeretnél, és amennyire tudod, azt is, hogy mit!)

      Ági

  8. Kedves Ági!

    Írtam már neked korábban, azóta is szorgalmasan hordozok, és nagyon jól érezzük magunkat együtt a kislányommal. :))
    Mostanra már 7 kg (4 hónapos), így egy kicsit nehéz elöl hordozni (hozzáteszem, hogy ő legalább napi 6 órát kendőben van), viszont úgy alszik el, hogy vagy a kendőben szopizik előtte, vagy az ölemben, és akkor alva teszem bele. Elöl kicsit már nehéz, de nem fáj a hátam, vagy ilyesmi, hanem érzem, hogy nagyon elfáradok fizikailag a nap végére. Arra gondoltam, hogy megoldás lehetne a karikás kendő, mivel abban tudna szopizni-elaludni, aztán csak hátra, vagy oldalra tenném…ha kell, megint előre (néha, ha felébred, visszacumizza magát, és alszik tovább)… Szerinted ez jó megoldás lehet? Vagy van esetleg valamilyen megkötési mód, amivel ezt sima kendővel is meg tudom oldani, és kényelmes, akár órákon át?
    A másik, hogy szerintem nagyon sokat számít a kendő minősége. Most egy Lanám van, ami nagyon kényelmes, bár még mindíg egy kicsit vastagnak tűnik nekem, de összehasonlítva az olcsó kendőkkel, amiben a fiamat annak idején próbáltam hordozni…hát, ez sokkal de sokkal kényelmesebb. Viszont a különböző videómegosztókon látom, hogy a „profik” olyan „lágyan omló”, és vékony kendőket használnak. Úgy gondoltam, ha már ennyit hordozok, megérdemlek egy ilyen „profi” példányt. Te melyik márkát javasolod? Olvastam a Didymosról, a Girasolról (azt már nem tudtam eldönteni, hogy a rebozo egy kötés, vagy egy kendő). Úgy terveztem, hogy ilyen karikás kendőt vennék.
    Hát ezekben szeretném a tanácsodat kérni.
    Előre is nagyon köszönöm!

    • Szia Emerenc!

      Most látom csak ezt a kérdésedet – sajnos nem kaptam e-mailes értesítőt róla, elnézést, hogy csak most válaszolok!

      Nagyon örülök, hogy így szeretitek a hordozást! 🙂 Igen, ekkora gyereket nehéz már elöl hordozni, nagy megkönnyebbülést hozna, ha váltanál a csípőnhordozásra, még nagyobbat, ha megtanulnál háton hordozni. A karikás kendő csípőn szoptatásra nagyon praktikus (ekkor ugye nem rendesen lesz a baba a csípőndön, hanem kicsit leereszted és előrehúzod), és ha elaludt, fel tudod rakni rendesen a helyére, csípőre. Hátadra is tudod utána tekerni, de így egy féloldalas hátonhordozást kapsz (ráadásul a karika is kényelmetlen helyre kerül, ha csípőnhordozáshoz pont jó helyen volt), ami már középtávon is nagyon fárasztó, ellentétben a szimmetrikus, kétvállas hátonhordozással. Éppen ezért, ha Neked eddig jól bevált a kendő, azt hiszem, a helyedben nem gondolkodnék hordozóeszköz-váltásban, mert a kendő az, ami mindent tud, amit Te keresel. Felkötheted vele a babádat a csípődre, ott tud szopizni. Ha elaludt, visszaigazíthatod rendesen a csípődre, vagy akár a hátadra is tekerheted, és átalakíthatod a kötést egy kényelmes, könnyed, szimmetrikus hátonhordozássá. Ha a babám netalántán az ölemben alszik el, nekem akkor is segíteni szokott a kendő: a hátamra veszem a babát, és felkötöm. Ha tudsz, és szeretnél, gyere el egy olyan tanfolyamunkra, ahol mindezt megtanulhatod, hogy Te is élvezhesd a kendő nyújtotta szabadságot, sokféle lehetőséget!

      Igen, nagy különbség van kendő és kendő között, ahogy Te is érzed. A Lana egy vastag fajta „profi” kendő. Ha érdekel a vékonyabb, „omlósabb” „profi” megoldás, ne menj el a Didymos mellett kipróbálás nélkül, mert kategóriájában megkerülhetetlen! A Girasol más, ha úgy tetszik kevesebb ezekhez képest annyiban, hogy anyaga nem biopamut, hanem konvencionális (=vegyszeres) termelésből származó pamut, ami egyértelműen alacsonyabb minőségi kategória. Ha már felmerül a Girasol, nézd meg a Hoppedizeket is, hogy teljes legyen a kép. 😉
      Ha szeretnél kendőt venni, szerintem vásárlás előtt nagyon érdemes kipróbálni őket a gyakorlatban, mert próba után sokkal tisztábban fogsz látni. Nálunk igyenesen tudsz kölcsönözni Didymos kendőket és karikás kendőket, valamint Hoppediz kendőket és karikás kendőt is.

      A rebozo egyébként egy Latin-Amerikában hagyományos hordozóeszköz, ami hasonlít a modern európai hordozókendőhöz, ezért angolul a rövid (európai) kendőket szokták rebozónak hívni. És a félvállasan megkötött háti kötéseket (ahogy hagyományosan a rebozót kötik) is szokták ezzel az elnevezéssel illetni. De semmiképpen nem márkanév.

      Remélem, tudtam segíteni! Ha van még kérdésed, várom szeretettel.

      Ági

  9. Szia Móni!

    Nem, hátonhordozás tanfolyam nem tanulunk elölhordozást. Itt elolvashatod, mi történik az egyes tanfolyamokon:
    elölhordozás
    hátonhordozás 1. alkalom, valamint hátonhordozás 2. alkalom és csípőnhordozás.
    Drukkolok Nektek, hogy gyertek, mert csodás élmény egy ekkora gyerek hordozása, mert a gyereknek is nagyon sokat ad, és praktikusan is nagy jelentőségét látom. Erről jut eszembe: ha van kedvetek, gyertek el a klubunkba! Ott tudnál olyan anyukákkal beszélgetni, akik mindenféle korú gyerekeket hordoznak, és fel is köthetjük a babát a hátadra, hogy megérezhesd kicsit a saját bőrödön, miről is beszélek. (Ha szeretnéd ezt, kérd ezt ott Verától vagy tőlem!)

    Ági

    • Köszönöm. Ez a klub ápr. 15-én tényleg jó ötlet. Igyekszem CSanáddal elmenni.

      Mégegyszer köszi,

      Mónika

  10. Kedves Ági!

    Kisfiam már „nagyfiú”, azaz 20 hónapos. Abból a szempontból nagyfiú, h most kezdeném hordozni. Most ért meg bennem erre az elszántság.
    Csanád 13 kg, nagyon „anyás”, és első gyermek. Tesóját már rögtön hordozni tervezem – bár még ő maga is csupán tervecske.
    Mit gondolsz, mire ügyeljek „első lépéseinknél”? Pl. milyen hordozóeszközt ajánlasz ilyen „hatalmas” súlyra? Van-e olyan hordozó, mely csecsemőnél, de egy cseperedő kisgyermeknél is megfelelő?

    Várom válaszod,

    Fésüs Mónika

    • Kedves Mónika!

      Talán az egyetlen, amire külön figyelni érdemes, hogy fokozatosan terheld Magad. Tehát talán első alkalommal ne legyen rajtad 3 órán át, csak mondjuk fél órát, és figyeld Magad, hogy bírod-e. Ha igen, mehet egyre több, majd akármennyi. Mindezt nem is azért mondom, hogy a 13kg-os súly olyan nagyon sok lenne, inkább azért, mert Nálatok nem volt meg a baba növekedéséből adódó fokozatosság.
      Ha olyan hordozóeszközt szeretnél, ami újszülött kortól a hordozós kor végéig kiszolgál, akkor a hordozókendő az, ami adja magát. Használatának megtanulásához melegen ajánlom tanfolyamunkat, ha meg tudod tenni, hogy eljössz. Ezen kívül a JePorteMonBebe kendő az, ami még eleget tud tenni ennek a kritériumnak, ami szintén egy kendő, használata hasonlít a szövött hordozókendőhöz. A különbség, hogy kevesebbféle megkötési módja van, és más érzés, más technika használni. A többi hordozó vagy a kicsi babához, vagy a nagyobb lurkóhoz megfelelő.
      Itt böngészhetsz még a hordozóeszközök között, illetve ezt a cikkemet tudom még ajánlani a témában.
      Ha maradt vagy született még kérdésed, szívesen segítek.

      Ági

      • Kedves Ágnes!

        Köszönöm a tanácsaidat.
        Már van is tervem: e szerint mihamarabb kölcsönzök Nálatok egy kendőt és Kedvesemmel vmint Csanáddal részt veszünk egy tanfolyáson.
        Nézve az időpontokat azonban csak hétvégi alkalom felel meg, vagyis csak 2. alkalmon tudunk ott lenni.
        Tehát egyelőre kihagynánk az 1. lépcsőfokot. Szted azért eltudjuk csípni majd a fonalat egy 2. alkalmon? Az 1. alkalmat utólag akkor pótolnánk be, ha lesz hétvégén.

        Köszi a választ előre is,

        Móni

        • Kedves Móni!

          Sajnos a Hátonhordozás tanfolyam 2. alkalma az 1. alkalom folytatása, ezért nem lehet megcserélni a sorrendjüket. 🙁 Tartunk hétvégi tanfolyamokat, de elég ritkán, és hol az egyik fajtát, hol a másikat. Nem tudom, mikor lesz legközelebb szombati hátonhordozás tanfolyam. 🙁 Ha nagyon rosszkor vannak Nektek a meghirdetett tanfolyamaink, esetleg az egyéni konzultációt tudom még ajánlani, hátha az megfelel.

          Üdv:
          Ági

          • Kedves Ági!

            Rendben. Az is megoldás, h vmelyik pénteki 1. alkalomra csak én mennék, viszont a Kedvesemnek is megfelelő szombati 2.alkalmat Fiunkkal együtt látogatnánk meg.
            Hm. Még csiszolom a gondolatot. Kedvesem ellenkezik ugyan, h most kezdjek Csanáddal ilyesmit. Viszont az elkövetkezendő tesó(k) miatt mindenképp elvégzem a tanfolyást. Ez a tanfolyam nem tartalmazza a csecsemők előlhordozását, ugye?

            No, még gondolkodom.

            Köszönöm a véleményt.

            Móni

Comments are closed.