Ónodi Ágnes babahordozás szakértő

Ónodi-Ágnes-babahordozás-tanácsadásTémakör: babahordozás, kötődő nevelés, hordozóeszközök

A szakértő elérhetőségei:
Honlap: www.hordozo.hu
E-mail: [email protected]
Telefon: 06 30 847 62 26

A szakértő cikkei>>

Első gyermekem babakorában – 2003 nyarán született – sokat szenvedtem. Igazán nagyon igyekeztem, ő mégis sokat sírt. És én sem találtam a helyem ebben a vadiúj helyzetben, amiről nem is tudtam előre, hogy ennyire új lesz. Próbáltam a babám körül olyan környezetet teremteni, ami a legjobb neki, miközben nekünk, a szüleinek is élhető. Gondolkodásomban meghatározó volt, hogy a gyerek megszokja a rendet maga körül. Ezt szem előtt tartva alakítottam életünket. Időről időre megéltem, hogy kialakult egy rend, amely egy darabig működött (engem pedig eltöltött a büszkeség és a megkönnyebbülés), majd felborult (engem pedig elborított a bizonytalanság és kétségbeesés), és kezdhettem a „szoktatást” elölről. Közben gyötrődtem, mert hiányzott a harmónia, a szabadság és talán leginkább a babámmal való egység élménye.

Az életünkben egy pont volt, ahol mindezt megkaptuk: kendőbe kötve. Így kerek lett a világ. Ezért egyre többet hordoztam. A hordozást írásos használati utasításból tanultam. Akkor még nem tudtam, hogy milyen óriási különbség, hogy a kendő így vagy úgy van megkötve. Egyszerűen csak élveztem, hogy együtt vagyunk.

Két évvel később megszületett második gyermekem. Ő sokat profitált abból, amit az elsővel tapasztaltam. Nem próbáltam napirendet kialakítani, és rendhez szoktatni. Nem aggódtam hogy hogyan lesz élhető az életünk. Nem féltem tőle, hogyan lesz önálló nagyobb korában, ha kicsiként folyton rám van kötve. Ráhangolódtam. Figyeltem az ő igényeire, miközben figyeltem a magaméira, és a többiekére is a családban. Kerestem a pillanatnyilag legjobb megoldást, és bíztam benne, hogy idővel egyre kevesebbet kell nekünk alkalmazkodni a legkisebbhez, mert belenő ő is a mi életmódunkba. Praktikusan ez azt jelentette, hogy hordoztam és hordoztam és hordoztam őt. Közben tanultam a hordozásról: az elméletéről, a gyakorlatáról, a hátteréről.

Ennek köszönhetem, hogy most, mikor már harmadik gyermekemet hordozom – ő 2009 tavaszán született – tudatos bennem, hogy mit miért csinálok. Hogy miért hordozom őt egész álló nap. Tudom, hogy testileg-lelkileg ahhoz alkalmazkodott, arra készült fel, hogy hordozni fogják. Látom, hogy így a legkönnyebb, a legfinomabb mindannyiunknak. Felismerem és követem babám jelzéseit, hallom és követem a belső hangjaimat, amik azt mondják: tartsd magadnál, a te babád, nálad a helye! Élvezem, hogy szorosan együtt vagyunk most, amikor ennek van itt az ideje. És tudom, hogy el fog jönni az is, méghozzá nem is olyan sokára, hogy fokozatosan leválik rólam. Igyekszem addig annyit hordozni őt, úgy kibabázni magam, hogy lépést tudjak majd tartani vele az önállósodásban: amikor azt látom majd rajta, hogy menne, boldogan és könnyedén hagyjam menni. Hogy akkor is részem legyen majd abban a kiteljesedettségben, egységélményben, amiben most.

Sok tanulással és tapasztalattal szakmámmá vált a baba- és kisgyermekhordozás. 2005 ősze óta tartok hordozókendő-tanfolyamokat. Azért vágtam bele, mert ahogy jártamban-keltemben a segítségemet kérték, megtapasztaltam, hogy hatékonyan tudok segíteni a hozzám fordulóknak technikai kérdésekben és a babás, kisgyerekes életmóddal kapcsolatos kérdésekben egyaránt.

Örömmel segítek Neked is: várom kérdésedet hordozókendőről és más hordozóeszközökről, ezek használatáról. A hordozás egészségügyi és lelki hatásáról. Arról az életmódról, ami abból következik, hogy látjuk a gyermekek testkontaktusigényét, és ismerjük, hogyan lehet ezt számunkra is kellemes módon kielégíteni – a kötődő nevelésről.

A szakértő tanfolyamai:

Hordozni – miért, hogyan, mivel?: Vezetett beszélgetés a hordozásról sok-sok képpel, érdekességekkel, tényekkel és tapasztalatokkal szinesítve. A pontos programot a résztvevők érdeklődése alakítja. Különböző hordozóeszközök kipróbálása szakszerű segítség mellett. Találd meg Neked mi AZ ideális hordozóeszköz.

Elölhordozás tanfolyam: Megbeszéljük, mi mindenre kell odafigyelni hordozás közben, hogy az a baba és a Te egészségedet szolgálja. Megtanulunk 1-2 elölhordozós kötést és a kendőben szoptatást. Figyelmet fordítunk az apró részletekre is, mert a tapasztalat szerint ez a siker kulcsa.

Csípőn- és hátonhordozás tanfolyam: Lépésről lépésre megtanuljuk a gyermeket egyedül, biztonságosan hátravenni,a hátról levenni, és kényelmesen hordozni. A résztvevők igénye szerint megtanulunk 1-2 csípőnhordozós kötést. A résztvevők érdeklődése szerint szóba kerülnek mindennapi gyakorlati kérdések a csípőn- és hátonhordozással kapcsolatban.

Újrakezdő és haladó csípőn- és hátonhordozás: Ez a tanfolyam a Tiéd, ha már hordozol háton, és szeretnéd pontosítani tudásodat, új technikákat tanulnál, vagy cseperedő gyermeked igényei megváltoztak és lépni szeretnél. A résztvevők igényei szerint átismétlünk már ismert kötéseket és kívánság szerint tanulunk újakat.

Babahordozó klub: A klubban – minden hónap harmadik csütörtökjén – tudsz beszélgetni, tapasztalatot cserélni a hordozásról, feltöltődni, belülről megerősödni. A kötetlen beszélgetés mellett minden alkalommal más-más, hordozással kapcsolatos témát járunk körül.

Tanfolyamvezetői képzés: A Nemzeti Felnőttképzési Intézet által akkreditált, 60 + 12 órás képzésünk során a baba- és kisgyermekhordozásról és annak háttértémáiról elmélyült elméleti és gyakorlati tudást nyújtunk. A részletekért látogasd meg weboldalunkat!

hirdetés
Három gyermekes anyukaként sok tanulással és tapasztalattal szakmámmá vált a baba- és kisgyermekhordozás. 2005 ősze óta tartok hordozókendő-tanfolyamokat. Azért vágtam bele, mert ahogy jártamban-keltemben a segítségemet kérték, megtapasztaltam, hogy hatékonyan tudok segíteni a hozzám fordulóknak technikai kérdésekben és a babás, kisgyerekes életmóddal kapcsolatos kérdésekben egyaránt. Örömmel segítek Neked is!
Előző cikkSegítség! Hazudik a gyerekem?!
Következő cikkMár a 30 hetes magzatnak is van emlékezete

79 EDDIGI KÉRDÉSEK

  1. Kedves Ági!

    Tanácsodat szeretném kérni újszülött hordozásával kapcsolatban. Mivel második babánk lesz, ezért szeretném mihamarabb hordozni, és a lehető legegyszerűbben feltehető módot választani. Számomra a kendő lenne az utolsó megoldás, de persze a pici lányunk egészsége a legfontosabb szempont.
    Kisfiamnál a Liliput rainbow line csatos hordozót használtuk, amihez van újszülött betét. (De csak kb 5 hónapos korától.) Véleményed szerint biztonsággal használhatjuk újszülött kortól is?
    Babaerszénybe szabad újszülöttet fektetni ill. milyen idős kortól lehet használni?
    Köszönöm,
    Eszti

    • Kedves Eszti!

      Ha egyszerű eszközt keresel magatoknak, akkor semmiképpen nem a kendőt ajánlanám nektek, hiszen vannak olyan eszközök, amik sokkal egyszerűbbek, és gyakorlatilag ugyanabban a pozícióban, ugyanolyan gondosan támasztják meg a babát, mint a kendő.
      Ha csak a Liliputi csatos hordozóban és a babaerszényben gondolkodunk, akkor az újszülöttet talán inkább a csatosba tenném. Vagy a szűkítőbetétbe, vagy pedig összeszűkíteném a hordozó testének az alját, és inkább úgy a nagy részbe – így talán jobban megtámasztható a baba abban a testhelyzetben, ami igazán kényelmes és egészséges mindkettőtöknek, és egyszerűbb is így használni a hordozót, mint a szűkítőbetéttel. Ha elérhető nektek a Hordozóház, akkor megnyugtató lenne, ha bejönnétek, hogy meg tudjuk személyesen mutatni, hogy hogyan néz ez ki a gyakorlatban pontosan, mert egészen kis beállításbeli különbségek a babának is és neked is meglepően sokat számítanak.
      A babaerszénynek az a korlátja, hogy nincsen, vagy alig van rajta állítási lehetőség. Ezért nem tudja a babát olyan gondosan megtámasztani, ahogyan azt az állítható hordozók teszik. Ha használod, inkább nagyobb, minél nagyobb, mondjuk, hogy legalább mászni tudó gyerekkel ajánlanám. Valójában itt is nagyon sok múlik azon, hogy hogyan rakod bele a babát, ezt is megnézhetjük a Hordozóházban, ha szeretnéd, és ha be tudsz jönni. Minden hordozó használatában egy igazán fontos szabály van: a baba álla alatt legyen kétujjnyi szabad hely, azaz ne nyomódjon az álla a mellkasához. Azért írom ezt ide, mert a babaerszénybe fektetve a kicsit erre mindenképpen figyelni kell.
      Ha bármely eszköz felé nyitott lennél, akkor így elsőre két eszköz jutott eszembe, ami ha lenne nektek, szerintem jobban szeretnéd őket, mint a Liliputit és az erszényt. Az egyik az emeibaby, ami olyan csatos hordozó, ami azért tud többet, mint a Liliputi, mert a felnőttre is jobban ráillik, és a babára is jobban, sőt, már újszülött kortól tökéletesen ráigazítható. A másik a Pöti, amit ugyanolyan egyszerű használni, mint az erszényt, csak mindenkire és minden méretű babára tökéletesen ráigazítható. (Ez egy annyira új hordozóeszköz, hogy nem is tudom még linkelni neked, de a webshopunkban a karikás kendők között fogott megtalálni nagyon hamarosan, illetve a Hordozóházban személyesen már megtalálod.)
      Örülök, ha visszajelzel, hogy mit szólsz ezekhez, merre gondolkodsz tovább, mert így egyedül, visszajelzés nélkül nehéz agyalni a helyzeteteken, igazán jól nem is lehet…

      Üdv:
      Ági

      • Köszönöm a válaszodat! 1-2 hét múlva várjuk a kislányunk érkezését. A gyerekágyas időszak után mindenképpen bemegyünk Hozzátok, hogy kiválasszuk a legjobb megoldást.

  2. Szia Ági!

    Köszönöm válaszod!Azóta már megszületett a kisfiunk,most 3 hetes, eddig még nem hordoztam őt. Még egy kérdésem lenne, milyen márkájú karikás kendőt ajánlanál?

    Előre is köszönöm!

    Üdv: Anikó

    • Ó, nem vettem észre a hozzászólásodat időben, nagyon sajnálom! Azért megírom a válaszomat, hátha még érdekes neked, és hátha másnak is érdekes az információ.
      Sok jó karikás kendő van a piacon. Három példa: Didymos, Hoppediz és Storchenwiege. Illetve ha karikásban gondolkodsz, mindenképpen nézz rá a Pötire – érdemes!

  3. Kedves Ági!

    Mindenórás vagyok, bármikor megszülethet a kisfiam. Szeretném őt hordozni pici korától kezdve, csak nem tudom, milyen hordozóeszközt vásároljak. A főbb szempontok a következők:
    – egyszerű legyen a használata (most 2 éves kisfiamat szövött kendőben próbáltam hordozni, de nem jött be, nekem túl bonyolult a megkötése),
    – pici korától kezdve tudjam benne őt hordozni,
    – a nyári nagy melegben is tudjam használni.
    Talán a karikás kendő felelne meg leginkább a feltételeknek, csak arról meg olyanokat olvastam, hogy nem javasolják pici kortól, úgy, hogy elől hordozzam a babát. Te ezt hogy látod? És tényleg várjak a hordozással a 6 hét leteltéig? Szerettem volna már korábban is hordozni a babát.
    Előre is köszönöm a válaszod!

    Anikó

    • Kedves Anikó!

      A karikás kendő tökéletesen megfelel minden kritériumnak, amit felsorolsz. És a jó hírem, hogy de, akármilyen kicsi babát hordozhatsz benne elöl, olyannyira, hogy még korababáknak is meleg szívvel szoktuk ajánlani. Csak biztatni tudlak: vágj bele bátran a karikásozásba!

      Üdv:
      Ági

  4. Szia Ági!

    3 nap mulva 3 hónapos a kisfiam, és igen nagy baba: 61 cm és 7600 gramm. Kérdésem, hogy lehet-e már hátra kötni?

    A háti hordozáshoz szeretnék egy mai tai-t venni.
    Melyiket tudnád a nagy babámhoz ajánlani, ami kénylemes és egészséges, jó a felépítése? (Gremese, Tündérputtony, Liliputi, Hajtka, Magyarinda, stb.?)

    Válaszodat előre is köszönöm!

    • Szia Imola!

      A kisfiad a kérdés óta már 5 hónapos lett. Ne haragudj, hogy csak most válaszolok, valamiért nem kaptam értesítést a kérdésedről. Azért válaszolok így is, hátha segít még most is valamit az információ.
      Háton hordozni már újszülött babát is lehet az erre alkalmas eszközben, egy öt hónaposnak pedig keresni sem lehetne jobb helyet! Az általad említett mei tai-ok és csatos hordozók közül többféle is jó lehet most már nektek. Ezekbe a hordozókba nagyságrendileg fél éves korban nőnek bele a babák, de ebben akár több hónapos egyéni eltérések is lehetnek, mert valójában nem a baba kora, hanem a mérete számít. Hogy a te babádnak jó-e egyik vagy másik, csak úgy lehet biztosan megmondani, ha felpróbáljátok, és megnézitek, hogy a hordozóeszköz test-része alul nem ér-e túl a baba térdhajlatán (nem túl széles-e), illetve nem akadályozza-e a fejét vagy a karjait a szabad mozgásban (nem túl magas-e). Persze nem szabad túl kicsinek sem lennie, tehát a lábait térdhajlatig kell, hogy megtámassza, a hátát pedig legalább hónaljig.
      Az általad említett márkák között elég nagyon a különbségek, szerintem nagyon érdemes lenne próbálgatni őket döntés előtt. Vannak közöttük objektíven jobbak, illetve gyengébbek, és vannak, olyanok, amelyek hasonlóan jók, ám egyik embernek az egyik a kényelmesebb, a másiknak a másik. Kicsit olyan ez, mint a cipővásárlás: próba után a legbiztosabb a döntés. Ezért arra biztatlak, hogy ha van lehetőséged, gyere el a Hordozóházba, és próbáld ki azokat, amelyek szóba jönnek mielőtt döntenél. Tudsz helyben is próbálni, és kölcsönözni is – ez utóbbit akár vidékről, személyes ügyintézés nélkül is. Ha eljössz, az azért sokkal jobb, mert tudunk segíteni benne, hogy igazán jól legyenek rajtatok a hordozók – valójában ez elengedhetetlen, ha pontos képet szeretnél kapni róla, hogy mit tudnak az egyes hordozóeszközök. Ha nem tudsz vagy nem szeretnél eljönni, e-mailben vagy telefonon is szívesen részletezem, hogy az egyes márkák miben különböznek egymástól.

      Üdv:
      Ági

  5. Kedves Ágnes!

    Kisfiam 4 hónapos, jelenleg elől hordozom Mei-tai-ban. A kérdésem, hogy mikortól hordozhatom háton (szépen tartja a fejét, és már 7.300 kg, pedig csak anyatejet kap!!! :-)))) Sajna mivel Dunaújvárosiak vagyunk kicsit körülményes lenne a Pesti tanfolyam. Köszönettel válaszodat ([email protected] címre várom).
    Üdv.
    Marcsi

    • Kedves Marcsi!

      Azok alapján, amit írsz, azt gondolom, hogy már belevághatsz a hátonhordozásba. Csak hajrá! 🙂 Ha elakadsz, vagy kételyeid vannak a hogyan továbbal, írj, megpróbálok távban is segíteni!

      Üdv:
      Ági

  6. Kedves Ági!
    Kis(nagy)lányom lassan 2.5 éves, 12.5 kg. Mennénk nyáron nyaralni,de sokat nem szeret/ tud talpalni, mi meg szeretnénk… Cuccunk meg lesz bőven, sok, nehéz. Vonatozni, buszozni is fogunk- Bp-ről Balatonra + vissza. Babakocsin kívül tudsz javasolni valami hordozási formát, ha eddig még mást nem próbáltunk? A hátam erős, de előre nem szívesen tenném már…Néztem hátihordozó- kölcsönzést, de nem teljesen győzött meg a böhöm fém váz…
    Köszönettel:
    T.T. Vera

    • Szia Vera!

      Amíg ezt kérdezted, éppen a majdnem 2,5 éves (és a két nagyobb), 14kg-os kis(nagy)lányommal voltunk a Balatonon, Budapestről, tömegközlekedéssel, sok cuccal, persze ott is vonatozva és buszova. :)) Ezért késtem a válasszal, amiért az elnézésedet kérem! Remélem, Nektek is olyan jó lesz a Balcsinál mint nekünk volt! :))) No de a lényeg: hogy milyen hordozóeszköz tudna jól segíteni Nektek.
      Mindenképpen a hátonhordozást javasolnám, és – ahogy Te is írod – nem vázas hátihordozóval, hanem valamilyen szó szerint testhezállóbb megoldással. Vannak olyan hordozók, amik leginkább egy hátizsákhoz hasonlítanak, ám – a vázas hátihordozóval ellentétben – a gyermek szorosan Hozzád simul benne. Csatos kenguruknak hívjuk őket, és itt olvashatsz róluk általában, itt pedig konkrét márkákkal találkozhatsz. Nektek, a baba korát és méretét tekintve az összes márka, amivel a fenti linken találkozol jó lehet, csak az a kérdés, hogy a párodnak és Neked melyik az igazán kényelmes. Ezt próbálva lehet jól eldönteni. Ezért arra csábítalak, hogy gyere be a Hordozóházba az egyik állandó nyitvatartásunk alatt! Itt mindegyiket meg tudjátok nézni és ki tudjátok próbálni, segítünk is természetesen mindenben.
      A csatos kengurukon kívül a kötős kenguruk és a hordozókendők jutottak eszembe. Itt és itt láthatod a kötős kengurukat, itt és itt pedig a hordozókendőkről tájékozódhatsz. Ezeknek a használatát valamivel több energia megtanulni, mint egy csatosét, de ha ezek tetszenek meg, érdemes belevágni a tanulásba, mert a nyaralás után is nagyon jó szolgálatot tehetnek, akár még évekig is!
      Felhívom még a figyelmedet a kölcsönzési lehetőségünkre is, ami nagyon nagy segítség a választáshoz!

      Ági

  7. Kedves Ágnes!

    Nekünk egy Nandu karikás hordozókendőnk van, amit még a kislányom 1 hónapos korában vettem, de akkor még nem igazán tudtuk használni. Most 6 hónapos, de mindig félek, hogy kiesik a kendőből alul, mivel a lába közt nem megy át az anyag, így csak benne ül a kendőben, de néha kifeszíti magát, mintha felállna, és félek, hogy ha nem fogom akkor kicsúszik alul. Lehet, hogy hülyeséget kérdezek, és feleslegesen aggódok, de ezt a kendőt máshogy nem lehet megkötni, úgy hogy biztonságosabb legyen?
    Előre is köszönöm a válaszát! Ani

    • Kedves Ani!

      Ne haragudj, hogy némi késéssel írok! Remélem, hogy sikerül úgy segítenem a válaszommal, hogy miután elolvastad a válaszomat, úgy gondolod majd, hogy megérte várakozni.
      Hol hordod a lányodat? Elöl? Csípőn? Ha elöl, az első javaslatom, hogy rakd csípőre! Így neki is jobb lehet, és arra számítok, hogy Neked is könnyebb lesz!
      A második tippem, hogy talán túl lazán van Rajtad a baba. Onnan látod, hogy elég szoros, hogy ilyenkor akárhogy is mozogsz (dőlhetsz bármerre), a babának az a része, amelyik benne van a karikásban (tehát nem a feje, illetve a kint levő (?) válla, karjai), gyakorlatilag nem mozdul el Tőled. Ha jól van egy karikásban a baba, akkor nem tud kicsúszni a feneke alul, annak ellenére, hogy a két lába között nem megy át anyag. De ilyenkor nem is szokott kicsúszós érzésünk lenni! Ezért biztos vagyok benne, hogy igazítani kéne a kendőn. Személyesen sokkal könnyebb lenne, de megpróbálom összeszedni a konkrét tippjeimet, hogy mit nézz meg, illetve mihez hogyan nyúlj, hogy Te is megérezd, milyen fincsin, cuppanósan lehet együtt lenni egy karikással!
      – Kiindulásképpen figyelj rá, hogy a karikában ne csavarodjon az anyag, sőt gyönyörűen el legyenek rendezve a ráncok: az egyik szegés legyen az egyik szélén, a másik a másikon, a kettő között pedig egyik ránc a másik után, szorosan, egymással párhuzamosan! Ha a kendő nincs ilyen szépen elrendezve a karikában, nem tudod igazán feszesre húzni a babán a kendőt.
      – Mikor beraktad a kendőbe a babát, ügyelj rá, hogy a baba lába terpeszben legyen, és a kendő térdhajlattól térdhajlatig támassza alá a combocskáit!
      – Miután a kendő felső szegését felhúztad a baba hátán, a felső szegés alatt és a baba hátán ne legyen(ek) ránc(ok)! A kendő sima, feszes, ránctalan legyen a baba hátán, a „sok” anyag a térdhajlatokban legyen! Enélkül nem fogod tudni feszesre húzni a felső szegést, és tényleg lehet olyan érzésed, hogy mindjárt kiesik a baba…
      – Figyelj rá, hogy a baba feneke a csípőlapátodon támaszkodjon, tehát a baba valóban a csípődön „üljön”, ne pedig az oldaladon „lógjon”!
      – Ha minden a helyén van, húzd szorosra a felső szegést, illetve szükség szerint az egész kendőt! A meghúzás előtt és alatt a babát öleld szorosan Magadhoz!
      – Figyelj rá, hogy a felső szegés legyen fönt, egészen a baba hónaljánál – akkor is, ha kint van a baba keze. (Ha esetleg berakod a baba karjait, a szegés vállmagasságba kerül.) A felső szegés csak akkor tud megfelelően magasra kerülni, ha a karika is elég magasan van – tehát közel van a válladhoz. Annyira tedd magasra a karikát, ahogy csak tudod, úgy, hogy Neked még kényelmes! (Ha túlzottan felrakod a karikát a válladra, nyomni fog.)
      – Azt érdemes még tudnod talán, hogy nagy különbség van karikás kendő és karikás kendő között. Nekünk a Nandu karikás kendővel nincsenek jó tapasztaltaink. Amit mi próbáltunk, azt – még szépen megigazítva is – nehéz volt állítani, holott a karikás kendő egyik nagy előnye, hogy nagyon könnyen állítható, akár menet közben is. A Nandunak kényelmetlenül nyomott a varrása is a karikánál. Ha szeretnél tisztán látni, hogy miről tehet a kendő és miről az, ahogy Te a kendőt használod, ajánlom, hogy kölcsönözzél tőlünk (akár többféle) karikás kendőt is, és hasonlítsd össze őket a Tiéddel! Kölcsönzésünk – postai úton – vidékiek számára is gond nélkül elérhető.
      – Ha biztosan tudjuk, hogy igazán jól van a kendőben a baba, és ekkor is az történik, hogy a baba következetesen kifeszíti-kihomorítja magát belőle, akkor lehet, hogy egy átmeneti időre másik hordozóeszközt ajánlanék Nektek. Van olyan, hogy a babák lábösszezárással megtorpedózzák a karikás kendőt, illetve egyes kendőkötéseket. Ez el szokott múlni 1-2 hónap alatt. Erre az időszakra – de tényleg csak ha a fentiek szerint biztosan minden a helyén van – csatos vagy kötős kenguru tud lenni a megoldás.

      Kicsit izgulok, hogy örülsz-e a sok konkrétumnak, amit adni próbáltam, vagy éppen hogy elrémiszt a sok szó. Ha elrémiszt, akkor szeretnélek megnyugtatni, hogy a leírt mozdulatokat, szempontokat nagyon egyszerű lenne személyesen megmutatni, csak nagyon hosszú leírni őket! Ha tudsz, gyere be a Hordozóházba állandó nyitva tartásunkra! Ekkor ingyenes tanácsadással várunk, tudsz próbálgatni akár más karikásokat vagy más hordozókat, és tudsz kölcsönözni is, ha esetleg szeretnél.

      Szeretettel:
      Ági

  8. Kedves Ági!

    Nemrég született meg a kisfiam. Még kicsit fáradt vagyok, de minél hamarabb szeretném őt hordozni (jelenleg 1,5 hetes, kb. 4 kg). Egy Storchenwiege kendőm van. Mikortól hordozhatom őt, hogy ne terheljem túl a gátamat? És mennyi ideig? És ilyen pici babánál, mikor felkötöm a kendőbe, akkor ugyanúgy járjak el, mint a rugalmasokkal szoktak, hogy először a kendőt kötik, aztán bele a gyerek (és meghúzzák), vagy először tegyem őt a mellkasomra, aztán tekerjem magunkra a kendőt?
    Köszönöm válaszodat!

    Üdv: Bibó

    • Kedves Bibó!

      Másfél héttel a szülés után a gátad biztos, hogy nem örülne a hordozásnak. Ha kisfiad az első gyermeked, akkor bátran ajánlom, hogy amíg azt érzed, hogy „kicsit fáradt vagy”, ne is gondolj a függőleges létre! (Azért bátran, mert első gyerekkel ezt még akkor is meg lehet csinálni, ha nincs különösebb segítséged az első időkben. Többedik gyereknél ez nagyobb szervezést igényel, de megéri!) Az első hat hétben a babád újszülött, Te pedig gyermekágyas vagy. Azt tanultam szeretett bábámtól, hogy a gyermekágy azt jelenti, hogy az anya a babával az ágyban van. 🙂 Az első két hetet feküdd végig nyugodtan! Ha ezt egy ágyban teszed a babával, akkor nem szenvedtek hiányt testközelségből sem. A második két hétben is a fő rezidenciád legyen nyugodtan az ágy! Ha jól esik fel-felkelni, tegyed, de amint úgy érzed, hogy vonz az ágy, ne állj ellent neki! Az 5., 6. héten se feledd, hogy még gyermekágyas vagy! Most van itt az ideje, hogy ami a várandósság, majd a szülés alatt kinyílt, az becsukódjon, és aminek kell, az regenerálódjon. Ez egy különleges hangulatú, illatú és színű időszak (ha hagyod, hogy az legyen), ami sosem jön vissza. A hathetes kor egy elég éles határ. Ami a hat hét után jön, azok szürke hétköznapok ehhez képest.
      Azért merem ezt leírni Neked ilyen hosszan, mert a soraidból úgy látom, hogy Te mindezt érzed Magadon. És úgy képzelem, hogyha megerősítelek, hogy az én tudásom és tapasztalatom is ilyen irányú, akkor még jobban tudsz majd a saját belső hangodra hallgatni.
      És akkor mikor kezdj hordozni? Időpontot nehéz írni. Az első két hétben biztos ne! Hat hét után biztos igen. 🙂 Csak akkor jön szóba, ha már nem vagy „kicsit fáradt”, amikor már felállva nem érzed a méhed súlyát (eddig az időpontig szigorúan feküdni kéne), sőt nem téma ülni, állni, menni, kicsit hosszabban sem. Ha mindezek alapján úgy döntesz, hogy megpróbálsz hordozni, közben, és utólag biztos érezni fogod, jó ötlet volt-e. Ha nem, halaszd még 5-7 nappal, és akkor próbáld újra! És ha eddig nem is intimtornáztál, kezdd el még ma!
      Kérdezed még, hogyan kösd a kendőt. Többféle kötésmód van. Jó közelítésnek hangzik, hogy hasonlóan, mint a rugalmas kendőt, bár persze vannak különbségek. Másként „tekerem” a kendőt (más úton fut körülöttem), és másként állítom be a szorosságot, mert a kendő egészen másként viselkedik, nem nyúlik. A gyerek a mellkasodra, majd tekerni a kendőt kevésbé hangzik jól nekem, bár tudnánk találni olyan kötésmódot is, ami megfelel ennek a leírásnak. Nem tudom, hol laksz. Nincs módod, kedved eljönni egy elölhordozás tanfolyamunkra? Szerintem nagyon érdemes lenne, mert frappánsan, gyorsan és személyre szólóan kapsz biztos tudást. Ha egyedül is nekifutsz a kendőkötésnek, nagyon ajánlom, hogy segítségképpen olvasd el ezt az írásunkat, illetve hogy gyere el egy állandó nyitva tartásunkra vagy a klubunkba! Itt, ha kéred, rá tudunk nézni, hogyan van rajtad a baba, és tudunk rajta igazítani, ha kell.
      Ha tudok még segíteni, keress írj nyugodtan!

      Jó babázást!
      Ági

      • Kedves Ági!

        Köszönöm válaszodat! Sajnos hajlamos vagyok elfelejteni, hogy még gyerekágyas vagyok, bár már majdnem 4 hetes a babám, de azért a testem figyelmeztet. És mivel 2. gyerek, a nagyobbra is figyelni kell.

        Sajnos nem tudok tanfolyamra eljutni mostanában, 60 km-re van tőlünk a legközelebbi tanfolyam, nagy bánatomra (Záhony mellett lakom). Ha már nagyobb lesz, akkor majd terveim szerint feltétlen elmegyünk.

        Már próbáltam magamra kötni, de azt vettem észre, hogy mintha ülne a kendőben, és a hátát nem tartaná eléggé, nem simul a kendő a baba gerincéhez. Ezt hogy tudom kiküszöbölni? Nem elég szoros a kendő, vagy túl merev? Ezt elől zsebes keresztezettben próbáltam. Egyébként már 5,5 kg-os a kisfiam, így lehet, hogy előre már meg se próbálom kötni, mert mire odakerülne a sor, már nem bírnám elől.
        Tudom, így látatlanban nehéz választ adni, mégis mit tudnál javasolni, míg nem jutok el egy tanfolyamra?

        Köszönöm válaszodat!

        Bibó

        • Szia Bibó!

          Igen, nagyon nehéz távban segíteni, de mindig igyekszem, ha egyszer nem lehetséges a találkozás. Most azonban annyira kevés az információm arról, hogy milyen is lehet a kötésetek, hogy nem sokat tudok mondani. 🙁 Nem tudom elképzelni, milyen lehet az, hogy a kendő nem simul a baba hátához. A laza kötés úgy szokott kinézni, hogy a baba háta a kendőhöz simul, csakhogy a hasa nem simul a hordozója hasához – „bele van rogyva” a baba a kötésbe. Próbálom elképzelni a túl merev kendőt, de az sem sikerül. 🙁 A legjobb lenne, ha képet küldenél Magatokról, akár e-mailben. (Ha e-mailt írsz, kérlek, emlékeztess, hogy itt kezdtük el a közös gondolkodást, hogy képben legyek! Köszi!) Van kedved hozzá / meg tudod oldani? Hátha tovább tudnánk araszolni…
          Addig is feltétlenül olvasd el ezt az írásunkat! Innen egy pár dologra Magad is rájöhetsz!
          Akkora a babád, hogy – ahogy Te is írod – lassan tényleg váltani lenne jó csípőre és/vagy hátra. Ehhez azonban tényleg nagyon jó lenne a személyes segítség. Melegen ajánlom Neked Pletyákné Fekete Zsuzsát, aki nálunk végezte a tanfolyamvezetői képzést, és biztos, hogy szívesen segít Neked. Ha szeretnéd, akár már a fényképes e-mailt is küldheted neki, és el tudtok kezdeni távban együtt dolgozni, aztán majd, amikor tudtok találkozni, folytathatjátok személyesen. Itt találod az elérhetőségét, a végzett tanácsadók között.

          Üdv:
          Ági

  9. Szia, Ági!
    A kisfiam 11 napos, gyönyörű és tökéletes, mint minden baba! 🙂 Már amikor a pocakomban volt, eldöntöttem, hogy hordozni fogom, kaptam is kölcsön kendőt: egy rugalmasat (Liliput) és egy nem rugalmasat, aminek nem tudom már kivenni a márkáját, mert aki előttem használta, az már kimosta a címkéjéből :D, csak annyi látszik, hogy 100% pamut, a színe karamellás és csíkos.
    Szívesen elmegyek majd tanfolyamra is, de most még a baba túl kicsi a nagyobb utakhoz (itthon és a kertben azért már hordoztam).
    A Liliputhoz adtak képes útmutatót, annak alapján előre fel is kötöttem, a kendő rugalmassága miatt csak többedszerre igazán jól, addig mindig nagyon laza lett. Babácska lába békában, térdtől-térdig tart mindkét szár (a kötésnek nem tudom, mi a neve, elöl is keresztezve van és hátul is, de Te szakértőként biztosan felismered, illetve tudod, milyen útmutatót adnak ehhez a kendőhöz). Remélem, ezzel nem teszek rosszat, ha ezeket a szabályokat a tanfolyamig betartom: szorosra és békaláb. Erősíts meg ebben, kérlek!
    A békapozíció már csak azért is fontos nekünk, mert nem árt, ha lazul a kislegény csípője, az újszülöttgyógyász szerint a méhen belüli tartás miatt kicsit kötött.

    • Kedves Eszter!

      A soraid alapján biztos vagyok benne, hogy nem teszel rosszat. Hordozd a babádat nyugodtan!
      Egy kis segítség a rugalmas kendő használatához: a fő trükk az, hogy amikor Magadra kötöd a kendőt, egyáltalán ne hagyjál helyet a kendőben a babának! Csodák csodája mégis bele fog férni a baba, mert a kendő rugalmassága biztosítja a helyet. Ha helyet hagysz neki, nem lesz elég szoros a kötés, ahogy azt Te is megérezted már. És számolj vele, hogy a rugalmas kendőd 6kg-os súlyon fölül már nem támasztja kellőképpen a babát – eddig használható hát ez a hordozóeszköz.
      A(z elegendően sok) hordozás garantáltan korrigál minden izomtónus-zavart. Hordozd minél többet, és nem lesz gondotok a baba csípőjével! 🙂

      Ági

      • Köszönöm a biztatást és a tanácsot! A babám egyelőre 3 kg körül van (3 kg a születési súlya, mínusz fogyás, plusz a bőséges szopás azóta, mérlegünk nincs :D), így még egy darabig elleszünk a rugalmassal.

  10. Kedves Ágnes!
    Tündérputtony mei-tai hordozónk van, a kislányom 3 hónapos, nagyon szereti, a babakocsit pedig egyáltalán nem viseli el. Ezért minden nap mai-tai-jal megyünk sétálni.
    A gyermekorvosunk azt mondta, hogy nem jó a gerincének, ne tegyük minden nap, majd csak 5-6 hónapos korától.
    Igaz ez? Erre vonatkozó cikket sehol nem találtam, tudom, hogy a kendő jó, mert a természetes babtesttartást abban fel tudja venni a baba, de a mei-taiban nem (gondolom a keményebb anyag miatt)?
    Köszönöm segítségét!

    Üdvözlettel:
    Grósz Ágnes

    • Kedves Ági!

      A mei tai is ugyanúgy egy jó hordozóeszköz, ugyanúgy lehet benne jól hordozni a babát, mint ahogy kendőben lehet. Ami azt is jelenti, hogy a mei tainál ugyanúgy fontos, hogy jól legyen megkötve, mint a kendőnél. Azért hangsúlyozom ezt, mert a kötős kengurukról kevésbé közismert, hogy könnyű őket úgy megkötni, hogy az nem optimális a babának és Neked.
      És hogy mikortól használhatod? Ez a konkrét hordozóeszköz tulajdonságaitól, elsősorban a méreteitől függ. A Tündérputtonyt úgy ismerjük, hogy inkább tudnám Neked most ajánlani, mint a baba nagy korában, pont a puhasága miatt.
      Biztatlak, hogy használd csak a mei taiodat nap mint nap! Ha nem laksz nagyon messze a Hordozóháztól, akkor gyere el egyszer hozzánk egy tanácsadásra (állandó nyitva tartásunkon és a klubunkban mindig van tanácsadás), és nézzük meg, hogyan kötöd fel a babád, valamint hogy mit tud a Te hordozóeszközöd, és hol vannak a határai! És/vagy gyere el vadonatúj mei tai tanfolyamunkra, amit pont Neked találtunk ki! Biztos vagyok benne, hogy ha eljössz, olyan kényelmes, könnyed kötéssel, valamint a Téged érdeklő kérdésekről olyan megnyugtató tisztánlátással mész haza, hogy örülni fogsz, hogy eljöttél. 🙂

      Üdv:
      Ági

Comments are closed.