
Legutóbbi cikkünkben arról írtunk nektek, hogy milyen tünetei lehetnek a pajzsmirigy megbetegedéseknek és milyen veszélyeket hoznak magukkal a babavárás során. Arról viszont még nem ejtettünk szót, hogy a szülés után is kialakulhat ez a hormonális változás, továbbá most írunk nektek a kezelésekről, a szoptatás alatt történő megbetegedésről és adunk néhány tippet az étkezéssel kapcsolatban is, hogy mit érdemes ilyenkor enni. Vágjunk is bele!
Szülés utáni pajzsmirigy gyulladás
20 nőből nagyjából 1-et érint ez a szülés után kialakuló gyulladás a szervezetben, főleg azoknál, akiknek 1-es típusú cukorbetegsége is van, körülbelül 1 évig tart.
Mi történik a szervezetben ilyenkor?
A gyulladás során a pajzsmirigyből kiszivárog a pajzsmirigyhormon, ez a szivárgás pedig megnöveli a vér hormonszintjét, amely pajzsmirigy túlműködést okozhat. A túlműködés akár 3 hónapig is eltarthat, ez a normáltól eltérő állapot pedig károsodást okoz a mirigyben ezért gyakori esetben a túlműködés után alulműködés áll be.
Vannak nők, akik esetén ez akár egy teljes évig is eltarthat és olyanok is, akiknél nem szűnik meg a baba születését követő egy év múlva sem. Nem biztos, hogy mindkét típusú rendellenesség bekövetkezik, olyan is előfordul, amikor a pajzsmirigy csak túlműködik, VAGY csak alulműködik a szervezetben.
Szülés utáni pajzsmirigy gyulladás tünetei

Sok esetben teljesen tünetmentesen kezdődik el a gyulladás, vagy csupán nagyon enyhe tüneteket észlel az egyén. Ilyenek lehetnek a fáradékonyság, az ingerlékenység, az alvászavarok, a hőérzékenység vagy a szapora szívverés is. Alulműködés esetén intenzívebb érzékenység a hidegre, száraz bőr, koncentrálási nehézségek, bizsergés a végtagokban.
Amennyiben észleled a szülés utáni egy hónapban a tüneteket, vagy szülés utáni depresszióban szenvedsz, feltétlenül keresd meg orvosodat, hogy elvégezze a szükséges vizsgálatot.
Mi okozza a gyulladást és hogyan állapítja meg az orvos a diagnózist?
Ez egy autoimmun állapot, amely nagyon hasonlít a Hashimoto–kórhoz. Előfordulhat az is, hogy már a szülés előtt is voltak addig észre nem vett problémák a pajzsmirigyben, ilyenkor ez újul ki.
Diagnosztizálása egy nagyon egyszerű vérvizsgálat alapján történik, ezt az orvos rendeli el, hogy megvizsgálják a pajzsmirigy hormonszintjét.
Hogyan zajlik a kezelése?
Ha csupán szülés után alakul ki a betegség, ritkán szorul külön kezelésre. Amennyiben a tünetek nagyon zavaróak, az orvos felírhat egy úgynevezett béta-blokkolót, amely a pulzust képes csökkenteni. Külön kezelésre azért nincs szükség, mert a szülés utáni pajzsmirigy gyulladást nem tudják befolyásolni a hormonszintet szabályozó gyógyszerek.
Grave-kór esetén viszont szükséges lehet a hormonális kezelés, mert a szülés után sem valószínű, hogy elmúlnak a tünetek, ezért hormongyógyszert fog felírni az orvos. Amennyiben az alul vagy túlműködés nem múlik el, előfordulhat, hogy a betegnek élete végéig hormonpótlásra lesz szüksége. A kezelések a már korábban említett vérvizsgálat által felállított diagnózis után kezdődnek. Az orvos ez alapján ír elő hormonpótló gyógyszert, amit az általa megszabott ideig szükséges szedni.
Szoptatás a pajzsmirigy gyulladás – gyógyszerszedés alatt
Felmerülhet a kérdés, hogy biztonságos-e szoptatni a gyermeket a folyamat közben? A béta-blokkolók szedése biztonságos, ugyanis ezek az anyatejben csak nagyon minimális mértékben vannak jelen. Amennyiben lehetséges kérd az orvosodtól a lehető legalacsonyabb dózist a tüneteid enyhítésére.
A hormon–gyógyszer szedésére is ugyan ez érvényes, minimális mennyiség kerül csak az anyatejbe, ezért teljesen biztonságos a szoptatás ideje alatt is. Az orvos minden bizonnyal kiemelt figyelmet fektet majd az adag beállítására, hogy az 100%-ban biztonságos legyen a babára nézve.
Mit érdemes enned a pajzsmirigyed és gyermeked pajzsmirigyének normális működéséhez?

Mivel a pajzsmirigy jódot használ a hormon előállításához, ezért a jód elengedhetetlen ásványi anyag a terhességed alatt. A kisbabád is általad kaphat jódot, ezért érdemes ennek megfelelően táplálkozni, naponta legalább 250 mikorgram jódra van szükségetek.
Ehhez érdemes jódozott sóval főzni otthon, illetve megtalálható még a tojásban, a húsban, (a baromfiban), a tenger gyümölcseiben is. Amennyiben úgy érzed nem eszel elehet ezekből az ételekből, vitamin formájában már meg lehet vásárolni a jód tablettákat.
Amire érdemes figyelni:
A túl sok jód sem tesz jót, mert pontosan annak árthat, amire jótékonyan hat: a pajzsmirigyednek. Gyulladáshoz vezethet, ha eltelítődik a szervezeted, ezért érdemes konzultálni az orvosoddal erről is.
Egyéb természetes gyógymódok
A pajzsmirigy megfelelő működését támogathatja a közönséges galaj nevezetű növényből készített tea, amely segít kiegyensúlyozni a megfelelő hormontermelést. A szurokfű a megelőzésben segíthet, mert segít az agyalapi mirigy szabályozásában. Lelki eredetű problémák esetén még a citromfű nyugtató hatása is ismert.
Ha bármire szükségetek van a szoptatáshoz, nálunk megtaláljátok!
felhasznált forrás: https://www.niddk.nih.gov