Sérti a nők és a gyerekek emberi jogait az új Ptk. több rendelkezése

Az új Ptk. rendelkezései veszélyeztetik a bántalmazott gyerekeket és nőket, ha családon belüli erőszakra alkalmazzák őket, szentesítik a gyerekházasságot és megfoszthatja az apát jogaitól. A NANE és a Patent Egyesület közös nyilatkozatban hívta fel a figyelmet a visszásságokra.

Alulírott női jogi civil szervezetek úgy véljük, a tegnap elfogadott új Polgári Törvénykönyv (Ptk.) számos ponton súlyosan sérti a nők és a gyerekek emberi jogait.

Szentesíti a gyerekházasságot.

A most bevezetett új szabályozás szerint az engedély nélkül, tizenhat éven aluli fiatalkorúval kötött házasság a fiatalkorú nagykorúvá válása után visszamenőleg érvényessé válik, ha az érintett nem támadja meg fél évig. Ez a szabály lényegében tizennégy évre szállítja le a házasságkötés alsó korhatárát, és a házasság fennmaradását, nem pedig megszűnését teszi főszabállyá. Az ENSZ többször felszólította Magyarországot, hogy szüntesse meg a korábban érvényes, korengedéllyel kötött házasság intézményét. Most már engedély sem fog kelleni. Ez súlyosan veszélyezteti azokat a fiatal lányokat, akiket családjuk házasságba kényszerít, vagy elad, vagy akiket kényszerrel vagy csalással prostituálttá tesznek. Emellett a korai gyermekvállalás igen káros következményekkel van mind a fiatal anya, mind a születendő gyermek egészségére, valamint erősen korlátozza a gyermekkorú házasokat a megfelelő továbbtanulás és munkavállalás terén.

Automatikus jogot ad a férfinak a gyerekhez.

Lényegében nem változtatta meg a kormány az apaság vélelmének jogintézményét, amely automatikussá teszi a férfiak jogát a házassági kötelék vagy nyilvántartott élettársi kapcsolat formális fennállása alatt fogant gyerekhez. Ez manapság számos esetben megfosztja a biológiai apát szülői jogaitól, ráadásul a törvény paternalista módon korlátozza az anya perindítási jogát az apasági vélelem megdöntésében. A nyilatkozatot kibocsátó szervezetek véleménye szerint még nem bántalmazó kapcsolatban is a tipikusan a gyerek gondozásának legnagyobb részét vállaló nő jogának kellene lennie annak meghatározása, hogy a gyerek biológiai apjának legyenek-e jogai és kötelességei a gyerekkel kapcsolatban. Tapasztalatunk azonban az, hogy bántalmazó kapcsolatokban a férfiak gyakran használják ezt a jogot arra, hogy zaklassák, bántalmazzák azt a gyereket (és rajta keresztül a nőt), akivel kapcsolatban korábban kevés érdeklődést mutattak.

Erdei Zsolt is a gyerekek védelmébe állt

Több szabálya veszélyezteti a bántalmazott gyerekeket és nőket, ha családon belüli erőszakra alkalmazzák.

Mostanáig főszabály szerint szünetelt a külön élő szülő szülői felügyeleti joga, ha az anya és az apa ettől eltérően nem állapodtak meg. Az új törvény megszünteti a törvényi automatizmust és megállapodás hiányában a döntést a bírósághoz rendeli. A korábbi megoldás világos jogi helyzetet jelentett a bántalmazó partnerüktől különváló, és a gyereket rendszerint tovább gondozó bántalmazott nők számára. „Aggályos, hogy megszűnik az automatikus szünetelés, ugyanis a bántalmazó férfiak rendszerint visszaélnek a szülői felügyeleti jogukkal. Ráadásul az a tapasztalatunk, hogy a bíróság nem vagy nem megfelelően vizsgálja a bántalmazás tényét” – fogalmazott Spronz Júlia a Patent Egyesület jogásza. „Nem igaz, hogy mindig a nő kapja a gyereket. Egy korábbi kutatás szerint az ügyek 90%-ában a szülők megegyeznek a gyerek elhelyezésének kérdésében, amikor pedig a felek közt nincs konszenzus – és a partnerbántalmazás esetei rendszerint ilyenek – az esetek 40%-ában az apának ítélik a gyereket.”

Mostantól a szülő a gyermekkel kapcsolatos minden apró tényről tájékoztatni köteles a gyermektől külön élő szülőt – bántalmazás esetén is. „Sok bántalmazó férfi zaklatja a válófélben lévő partnerét. Ez a szabály felhatalmazza a zaklatókat, hogy a gyereket kifogásként használva, telefonon, e-mailben és személyesen is – immár elháríthatatlanul – zaklassák a gyerek anyját” – fejtette ki Wirth Judit, a NANE Egyesület önkéntese.

A gyermekekkel szembeni bántalmazások felismerése létfontosságú!

Károsnak tartjuk, hogy a bíróság közvetítői eljárásra kötelezheti a feleket – és ez alól nincs kivétel családon belüli erőszak esetén. „Az elmúlt 30 év nemzetközi tapasztalata azt mutatja, hogy a bántalmazó férfiak az ilyen mediációt, békítést, családi csoportkonferenciát a nő további megfélemlítésére használják, így a nő nem képes kiállni magáért, egyenlő félként részt venni. Nem csoda, hogy a spanyol családon belüli erőszakról szóló törvény, amely az egyik legkorszerűbb Európában, tiltja a mediációt családon belüli erőszak esetén. A bírósági eljárás által nyújtott garanciális szabályok, a jogi képviselő jelenléte és a büntető igazságszolgáltatás eszközei segíthetik hozzá a bántalmazott nőket az igazságukhoz” mondta Kuszing Gábor pszichológus, a Patent Egyesület munkatársa.

„Gyakran halljuk állami döntéshozóktól, hogy a családon belüli erőszak társadalmi probléma, amely nem elsősorban a jog eszközével kezelhető” – mondta Tóth Györgyi, a NANE Egyesület munkatársa. „A döntéshozók ezzel rendszeresen elhárítják magukról a felelősséget, noha a jogalkotás minden esetben hatással van a társadalomra, akár felvállalja azt, akár nem. Mostani döntésével a Parlament nemhogy enyhít a társadalmi problémákon, hanem elmélyíti azokat.”

Patent Egyesület    NANE Egyesület

hirdetés
A Babafalva.hu - Várandósságtól az első osztályig portál tizenhárom éve segíti, támogatja a várandós, kisbabás és kisgyerekes édesanyákat és szülőket.
Előző cikkAromaterápia gyerekeknek
Következő cikkÉrzelmi tükör és „örömkör”

KÉRDEZZ A SZAKÉRTŐTŐL!

Ide írd a kérdésedet, hozzászólásodat!
Kérlek, add meg a neved!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .