Szobatisztaságra nevelés

gyerek ül a bilin

A szobatisztaságra való szoktatás módszerei az évek során jelentősen megváltoztak. Az előző generációk nagyon korán kezdték, az sem volt ritka, hogy amint a gyermekük járni kezdett rögtön a bilire ültették, de olyan is akadt, aki még korábban megtette ezt. Az utóbbi évek javuló tendenciát mutatnak, bár sok szülőre még mindig komoly nyomás gyakorol a környezete.  

Akár saját szülei és nagyszülei, vagy a szomszéd, akinek hasonló korú gyereke már szobatiszta, mintha a korai szobatisztaság valamilyen érdem lenne, vagy gyermekünk okosabb és boldogabb lenne tőle.

A kutatók azonosították azokat a szakaszokat amelyeken egy kisgyerek keresztülmegy, amíg kialakul nála a húgyhólyag és a belek irányításának képessége:

  • tudatosul, hogy nedves vagy piszkos a pelenkája vagy a ruhája – 15 hónapos kor körül,
  • felismeri, mikor pisil vagy kakil, megtanulja azokat a szavakat amelyekkel ezt jelezheti nekünk – 18 és 24 hónapos kor körül, egyeseknél még később,
  • előre szól, amikor mennie kell – két és fél – hároméves kor körül,
  • irányítani tudja a húgyhólyagját, és tud „várni” egy kis ideig – hároméves kor körül

Látható tehát, hogy a szobatisztaság valójában egy képesség, amelynek birtokában a gyerek már tud „visszatartani”, vagyis ellenőrizni, irányítani tudja bizonyos testi szükségleteit. (dr. Ranschburg Jenő)

Korai szoktatás

Ezek alapján valószínűleg mindenki számára nyilvánvalóvá vált, hogy egy éves kor alatt semmiképp sem beszélhetünk szobatisztaságról. Ebben a korban a csecsemő még alig vesz tudomást bélműködéséről, és a székletürítésben sem vesz részt akaratlagosan. Ha ilyen korai „szobatisztaságról” hallunk, tudhatjuk, hogy itt csupán a szülői megfigyelés eredményéről (?) van szó, vagyis arról, hogy a szülő ismerve gyereke bélműködését, sikeresen „elcsípi” a pillanatot. Természetesen, a többszöri azonos időben való bilire tevés eredményeként kialakulhat a gyerekben egy feltételes reflex (aminek eredményeként ilyenkor bilibe végzi a dolgát), de ezt még korántsem nevezhetjük tanulási folyamatnak, hisz távol áll a tudatos és akaratlagos szabályozástól.

szobatisztasag1Továbbá, ennek a látszateredményességnek a gyerekpszichológusok több kárt tulajdonítanak, mint amennyi hasznot, többek közt, egyesek szerint a túl korai szoktatás következményeként, ezek a gyerekek hajlamosabbak később a bepisilésre és bekakálásra.

Ugyanakkor a korai szoktatást általában két tendencia jellemzi: vagy a büntetés, és ezt követően a gyereknél fellépő félelem, szorongás, vagy pedig a „sikeres akciót” követő túláradó öröm. Természetesen a gyerek számára egyik sem érthető, hisz ebben a korban képtelen felfogni a saját szerepét a lejátszódó eseményekben (arról nem is beszélve, hogy még ha képes is lenne erre, fizikailag képtelen volna ellátni a feladatot, hisz ebben a korban még nem alakult ki a záróizmok akaratlagos beidegzése), így valójában úgy érzi, hogy tudatától és akaratától függetlenül büntetik, vagy jutalmazzák.

Mikor kezdhetjük?

A gyerekek 18-30 hónapos korukra egyre határozottabb jeleket mutatnak arra, hogy készek a szobatisztaság elsajátítására. Az a szülő, aki ez előtt a kor előtt kezdi el a „szoktatást”, egyáltalán nem biztos, hogy hamarabb eléri a célját, mint az, aki kivárja az erre alkalmas életkort.

A megfelelő időszak elérkezésére, több fontos jel is utal:

  • legalább 2 órán át száraz marad a pelenkája,
  • jól meghatározható időben kakil, és egyre inkább megnő testi éntudata, egyre jobban észleli is azt (a kakilás, pisilés folyamatát),
  • zavarja a piszkos pelenka és kéri, hogy lecseréljék,
  • érdeklődik a vécézés iránt, utánozza a felnőtteket ebben (is),
  • szeretne pelus helyett bugyit viselni, azaz akar szobatiszta lenni,
  • képes egyszerű utasítások végrehajtására,
  • kezdi maga is elrakni ruháit, játékait, megtanulni, hogy mindennek megvan a helye,
  • a „meg tudom csinálni” visszatérő szófordulatává válik, ami azt mutatja, hogy az önállósodás útjára lépett,
  • fizikailag fejlett, tehát tud járni és egyedül is le tud ülni a bilire,
  • eléri az értelmi fejlettség azon szintjén, amely lehetővé teszi számára, hogy a szülők egyszerű magyarázatából megérti mit is várnak el tőle. (Ameddig ez a képesség hiányzik, csupán „dresszúráról”, egy feltételes reflex kialakításról beszélünk, és nem a szó valódi értelmében vett szoktatásról.)
  • képes a záróizmok akaratlagos szabályozására, azaz késleltetni képes szükségletét, amíg elér a biliig, vécéig (ennek hiányában szintén csak feltételes reflexről beszélünk).

Látogass el webshopunkra és tekintsd meg sokszínű bili kínálatunkat!

Szobatisztaságra szoktatás

Amint a felsorolt jelek nagy részét felfedezzük gyermekünk viselkedésében, a lehető legegyszerűbben, és legvilágosabban magyarázzuk el neki, mit is várunk el tőle. Ennek fontosságát szemlélteti egy három éves kisfiú esete, aki akkor lett egyik napról a másikra szobatiszta amikor világossá vált számára, hogy a bugyi meg a pelus között az a különbség, hogy a bugyiból kicsorog a pisi. Miután erre rájött, többet nem pisilt be, és egy héttel később már éjszakára se kellett a pelenka.

Természetesen ne várjunk csodát, ne számítsunk arra, hogy a mondandónk elhangzása után végleg levehetjük a gyerekről a pelust. A száraz és nedves napok váltakozása igencsak természetes a szoktatás időszakában. Ne keseredjünk el, ne szidjuk, ne büntessük érte.

Amikor előre szól, jelzi szükségletét, fejezzük ki elégedettségünket, de ez ne csapjon át ovációba, hisz azt a gyerekek könnyen észreveszik, és nagyon kevés kell ahhoz, hogy majd vegetatív funkcióival tartsa kordában az egész családot (legyen az szobatisztaság, evés vagy más).

A szobatisztaságra szoktatás folyamatát könnyebbé teszi, ha azt nyárra időzítjük, amikor a picik bugyiban, pelenka nélkül lehetnek (a megfázás veszélye nélkül), szembesülhetnek a pisi, kaki „eredetével”, megtapasztalhatják milyen az, ha végigcsorog a lábukon, így talán könnyebben felfogva a pelus és bugyi különbségét, azaz az akaratlagos szabályozás lényegét.

5 kérdés a szobatisztaságra szoktatásról

Éjszakai szobatisztaság

A legtöbb gyerek körülbelül három éves korára válik szobatisztává éjjel is. Bölcsen tesszük, ha adunk néhány hónapot gyermekünknek, hogy megerősödjön benne mindaz amit a napközbeni szobatisztaságról tanult. A lányoknak ez általában kicsivel korábban sikerül, mint a fiúknak, valamint a nyugodtabbaknak is az örökmozgókkal ellentétben.

Figyeljünk a következő jelekre:

  • Egy ideje rendszeresen száraz a pelenkája reggel ébredéskor. 2 és 4 éves kor között jelentősen megnő a hólyag kapacitása, így a gyermek az éjszaka folyamán nem pisil.
  • Éjszaka felébred mert szeretne pisilni. Vannak gyerekek akik észlelik, ha pisilniük kell, még akkor is ha alszanak és pelenkát viselnek. Ha ez történik érdemes végképp elhagyni a pelenkát.
  • Éjszaka leszedi magáról a pelenkát, és szívesebben lenne pelenka nélkül. A gyerekek legtöbbször tudják, mikor akarnak végképp búcsút inteni a pelenkának. Ha gyermekünk úgy érzi, készen áll erre és próbálkozni szeretne, ne akadályozzuk ebben.

Amint észleljük ezeket, világosan fogalmazzuk meg újra gyerekünknek, hogy mi az elvárásunk vele szemben, ez alkalommal az éjszakákra vonatkoztatva. A hólyag kapacitásának növekedése, a hólyag működésének érése, és az egyértelmű elvárásunk rendszerint elég is a cél eléréséhez. Természetesen ekkor sem büntetjük az esetleges baleseteket és együtt örülünk a gyerekkel a száraz éjszakák után.

Újra hangsúlyoznám, hogy a szobatisztaság kialakulása során számíthatunk visszaesésekre például kistestvér születésekor, betegség esetén, ha a gyerek valamiért nyugtalan, vagy kimerült, ha nagy veszteség érte a családot, de akár pozitív stressz, izgalom, így például egy utazás, nagyobb ünnep is előidézheti azt. Természetesen ilyenkor sem szidjuk, büntetjük meg a gyereket, hanem megnyugtatjuk, hogy hamarosan újra képes lesz uralni záróizmait éjszaka is. Ilyen balesetek egészen hétéves korig elfogadottak, azonban ha öt éves kor körül, után még mindig gyakoriak, érdemes jobban odafigyelni rá, szakemberhez fordulni.

Ne feledjük, hogy a szobatisztaság kialakulásának gyorsasága nincs összefüggésben a gyerek értelmi szintjével. Ahogy más készségek és képességek (járás, beszéd, stb.) kialakulása is egyénenként jelentős eltéréseket mutat, a szobatisztaság kialakulása is egyéni mintát követ, és nem az intelligencia függvénye.

Erről a témáról még a Tipegők rovatban olvashatsz többet!

cikk eredetileg publikálva: 2009. február
hirdetés
Témaköreim: gyermeknevelés, gyermek fejlődés, családi kapcsolatok, párkapcsolatok. 2016. február elejétől kisbabámmal szülési szabadságomat töltöm. Kérlem, hogy e-mail címemre ne küldjenek kérdéseket, mert jelenleg - idő hiányában - még nem tudom megválaszolni azokat! Visszatérésemet jelezni fogom.
Előző cikkIdén is kiosztották az Év Családbarát Vállalata-díjat
Következő cikk12. BabaMama Expo: Ha kibújt, ha még nem, gyertek!

28 EDDIGI KÉRDÉSEK

  1. Egyszeruen nem ertem miert mondjak azt „tapasztalt” orvosok hogy nem szabad a gyermeket bilire ultetni 18 honapos korrig. Csak peldanak, elmondanam hogy kisfiamnal, a bilizest 6 honapos kornal kezdtuk, nagy sikerel. Azt azert elmondanam hogy ket eves koraig othol voltam vele es probaltam legtobet csak vele foglalkozni. En az a tipusu anyuka vagyok akit nem erdekel a mosatlan ha a gyereknek jaccani van kedve. De visza a bilihez. Mivel keves penz alt rendelkezesunkre, moshato pelusunk volt, lehet ezert is volt nagyobb a sikerunk. 6 honapos korarra rendesen tudot ulni es bilire is raktam mikor lattam hogy ingere van a kakilashoz. Elsore sikerult es szepen megdicsertem. Ami ezut jott az volt a meglepo. Nem akart tobet a pelenkaba kakalni. Latszot rajta hogy kell ha setaltunk es haza kelet menni es bilire ulni. Talan utana meg egyszer volt kakis a pelus mikor hasmenese volt. Egy eves korarra szobatiszta volt ugy reggel mint ejszaka. Szerintem azert is jobb akkor tenni bilire mikor meg ulni tudd csak mert nem alhat fel rola es nevetve szaladhat el 🙂 Meg csak anyit hogy pici lanyom most 7 honapos es mar ul rendesen es nagyon elvezi ha bilibe kakilhat vagy pisikelhet. Koszonom hogy elmondhattam a velemenyem.

  2. Az és fiam elmúlt 3 éves és 2 hete pisil a bimbibe.Ha bekakil szól,az lenne a kérdésem,hogy mikor megy a kaki is a bimbibe,Úgy érzem közel vagyunk hozzá,hiszen mindig szól hogy bekakált,de én nem szidom le,csak mondom neki hogy a kaki is a bilibe kell hogy menjen,mint a pisi?Vajon mennyi idő kell hogy sikerüljön a kaki is a bimbibe?

  3. Kedves Éva, Enikő és kedves Nagymama!

    Szeretném felhívni a figyelmüket, hogy pszichológus szakértőnk a cikkben 18-30 hónapos kor közé teszi azt az időszakot, amikor eljön a szobatisztaságra nevelés ideje. A 18-30 hónapos kor, ha utánaszámolnak, éppen azt a 1,5 – 2,5 éves kort jelenti, amit Önök is írtak.

    Ettől függetlenül is kérem Önöket, hogy a támadó hangnemet itt a portálon mellőzzék, mivel az indokolatlanul agresszív hozzászólásokat eddig is töröltük és ezután is törölni fogjuk.

    Vitázni lehet, a véleményéhez mindenkinek joga van, ahhoz is, hogy annak hangot adjon, ám kérem, mindezt a másiknak való tisztelet megadásával tegyék.

    üdvözlettel
    Kocsisné dr. Péterfy Hajnal, főszerkesztő.

  4. …nem hiszem el!!! 3-4-5-eves gyerekek es nem szobatisztak?-ez annak köszönhetö hogy a jol bevalt eldobhato pelus milyen kenyelmes Anyunak ,-na meg a babanak is….
    Persze hogy nem akar szoba tiszta lenni ha EVEKIG egy nedvszivocsomag a labaközt Volt amitöl max .csak kicsit furcsan jar.Tessek a gyereket nem csak tisztan tartani/pelus csere/ ,hanem megismerni is!!!1-2 eves gyerek jelezz ha pisi vagy Kaki van,vagy mondja vagy nyöszörög a kis arca mas,ki hogyan …es akor van itt az ideje le venni a pelust ra a kis csini bugyit/jöhet a napi 3x 5x i mosas,mert tutti hogy meg be fog menni :),de egy ket honap es a gyerek szoba tiszta!Nem szabad hagyni 3 evesig meg meg tovabb,ereznie kell hogy ha bepisil az kellemetlensegel jar,vizes hideg büdös…stb!billi-vagy wc majd ö eldönti mind kettöt felkell ajamlani neki,nem szidni ha becsuran es nem agyon dicserni ha sikerül….Ez egy termeszetes folyamat ami neki jo,es ha erre ra jönn mar meg is oldodott a dolog.

  5. Az én gyerekeim (3 van), már meglett férfiak, sőt az egyiknek gyereke is van, bizony másfél, kétéves korukra szobatiszták lettek. És képzeljék el, nem lettek szorongásaik emiatt. Nyáron egy kis bugyikát kaptak, a bili elérhető volt és maguktól rájöttek, hogy oda kell csinálni. Nem lettek megverve, megszidva, ha nem a bilibe végezték el a dolgukat, így is maguktól lettek szobatiszták. Manapság nagyon sokba kerül a pelenka, és persze ez a gyártóknak is jó, ha minél többet vásárolnak a gyermekeknek. Nekem ne magyarázza meg egyetlen pszichológus se, hogy a gyereknek káros, ha korán szobatiszta lesz, ennél nagyobb baromságot még életemben nem hallottam.

    Egy 60 éves nagymama

    • Nagyon igazat adok Önnek,mi Sem szorulunk pszichologusra pedig ahogy elindultunk-par honapra ra mar szoba tisztak voltunk.Anyukam szerint en 10 honaposan jartam 1 evesen mar billiztem önnaloan ….A gyermek koranal fogva nem keppes szabalyozni adig meg nem tud jarni,leülni-fel allni egyedül,ha ezek a dolgok mennek akor a bilizes is-azaz a zaroizmok szabalyozasat is keppes elsajatitani .Nekem meg gyozödesem hogy a komfort Erzes az ami miatt manapsag igy elhuzodik a dolog.Az en fiam most 18 honapos,persze eldobhato pelenkas,Fogalmam sincs hogy csinaljam ,mar mutogatja a pelust ha van benne valami.Eljött az ideje a billizesnek? Ha van valami jo ötlete tanacsa es segiteni tudna nekem,nagyon Örülnek es minden tanacsot szivesen fogadok!/elsö babas anyuka reven sok tapasztalatom nincs sajnos, ! Üdv.Enikö

  6. @innosense
    július 20, 2009 – 21:19

    Meg tudná nekem magyarázni, hogy amennyiben a gyermek még koránál és érettségénél fogva NEM KÉPES akaratlagosan szabályozni a záróizmait, akkor mégis hogyan EDZI azokat?

    Kíváncsian várom a válaszát. 🙂

  7. Üdv!

    nekem is hasonló problémám van, egyáltalán mem akar ráülni sem a bilire, sem a wc-re. 3 éves elmúlt, ősszel oviba menne… hogyan tudnám ez az „iszonyát” megváltoztatni? már arra gondoltam, hogy textil pelenkát fogok használni, és benne hagyom a pisis pelusban. eléggé reménytelennek tűnik, hogy szeptemberre szobatiszta legyen.

  8. Üdvözlöm!
    Azért fordulok önhöz mert a lányom most múlt 3 éves és menne oviba és akárhogy próbálkozok nem lesz szobatiszta. És ha bekakil mindig letagadja vagy a húgára fogja. Egyébként nagyon ügyes kislány és korosztályához képest fejlett. De ezen a problémán nem tudunk túllépni segítségét előre is köszönöm.

  9. Üdvözlöm.
    Kisfiam 4 éves, s éjszakára még nem szoba tiszta.
    Mivel Ő a harmadik fiunk, kicsit megkésettnek tarjuk, de nem akartuk erőltetni, neki, mert eddig semmi jelét nem mutatta a pelenka elhagyásnak.
    Vagyis hát aprók voltak.pld.:
    Reggel már vette le magáról,időnként,
    mondta hogy büdi,
    már csak 1-2 csurantás volt a pelusba
    nagy ritkán egyszer-akkor HATALMAS dicséretet kapott.
    Ma viszont elfogyott a pelus, s már az első darabtól mondogattuk neki, hogy ez az utolsó.
    Viszont félek hogy nem lesz könnyű szárazon maradnia.
    A másik kettőnél, teljesen száraz volt a pelus amikor elhagytuk.
    Hogyan tovább?
    Köszönettel egy bizonytalan anyuka

    • „nagy ritkán egyszer-egyszer SZÁRAZ volt,akkor HATALMAS dicséretet kapott.”

      Így szerettem volna fogalmazni.

  10. Űdvözlőm!
    Fiam 5 éves lesz augusztusban és ősztől szeretnénk oviba járni. A baj az hogy nem szobatiszta. Azt tudni kell hogy idàig fejlesztő bölibe járt mert sajnos még nem beszél és egyensúly problémái is vannak mèg. Nem tudom hogy hogyan tudnám ràszoktatni a wc-re vagy a bilire mert nagyon akatatos és nem akar egyikre sem ràülni nem hogy beleprodukálni. Már nagyon sok mindennel próbálkoztunk idáig semmi eredmény. Szívesen fogadnék tanácsot Öntől ( vagy bárkitől aki ilyen hasonló helyzetben volt v. van). Köszönettel: egy kètsègbeesett anyuka!

Comments are closed.