Terhesség hétről-hétre: 24. hét

terhességi hetek - 24.hét

A 24 hetes magzat

A magzat méretei: a 24. hétre a magzat hossza 30 cm, súlya 600 g.

A magzat fejlődése: A 24. hetet tekintjük az életképesség határának, mivel ekkortól  lehetővé válik az anyaméhen kívüli élet egyes magzatok esetében. A 24. héttől a megszületett baba már koraszülöttnek számítana, egészen a 37. hétig, függetlenül a születési súlyától. A koraszülött bőre élénkvörös, ráncos, testét magzatszőrzet (lanugo) borítja. Testszerte kevés a zsírpárna, fejletlen az izomzat, a porcos részek (fülkagyló, orr) puhák, a körmök nem érik el az ujjbegyet.

A feje kicsi, de a testéhez viszonyítva nagy, a koponyacsontok puhák. A herék nem szálltak le a hasüregből a herezacskókba, lányoknál a nagyajkak nem fedik a kisajkakat. A szopóreflex gyenge, éhségét sírással nem jelzi, rendszertelenül és erőtlenül sír. Alvása többé-kevésbé folyamatos. Légzőközpontja, tüdeje éretlen és a légzőizmok is gyengék. Hőszabályozása is éretlen, könnyen lehűl vagy felmelegszik. Életfontosságú szervei elég fejlettek ahhoz, hogy életben maradjon egy kis ideig, de a tüdeje még nem tudná önállóan ellátni a feladatát. Idegsejtjei is még csak most fejlődnek ki. Speciális ápolást igényel koraszülött osztályon vagy Neonatális Intenzív Centrumban.

24. hetes ultrahang

Terhesség hétről-hétre: 24. hét

Koraszülés megelőzése

Magyarországon a szülések 8%-a koraszülés. A koraszülés pontos okát nem ismerjük, vannak kiderített anyai és magzati okai, de ezek közül egyik sem mutatható ki a koraszülések 40%-ban. Gyakoribb a korszülés, ha az anya 20 évnél fiatalabb, alultápálált, nehéz fizikai munkát végez, dohányzik, alkoholt fogyaszt. Bizonyos terhességi szövődmények is hajlamosítanak koraszülésre: cukorbetegség, magas vérnyomás, vesebetegség, felszálló hüvelyfertőzés. Ikerterhességeknél is gyakori (50%) a 36. hét előtti szülés.

A megindult koraszülést általában nem lehet leállítani. Ha már vannak méhösszehúzódások, de a méhszáj még zárt, akkor szigorú ágynyugalom és gyógyszeres kezelés szóba jöhet. Ha lezajlik a szülés, általában rövidebb ideig tart, és könnyebben zajlik, mint a normál szülés, mivel a koraszülött koponyája puhább, mint az érett újszülötté.

Figyeljünk a gyanús jelekre, s keressük fel időben az orvost, ha sokszor “keményedik” a pocak, ha hüvelyi vérzés jelentkezik, vagy ha a hüvelyi folyás a megszokottnál bővebb, állaga és színe pedig más, mint korábban. Fertőzésre utaló jel a nemi szervek viszketése, fájdalma, a csípő érzés vizelés közben. Orvoshoz kell fordulni akkor is, ha bármi olyan szokatlan tünetetet észlelünk, amely addig nem volt jellemző, pl. derékfájás, fejfájás, feszülés a gát tájékán, alhasi fájdalmak, végtagfájdalom.

Az orvos ellenőrzi a méh görcskészségét, hogy mennyire nyomódik a magzat a méhszájhoz, az mennyire nyitott, nem rövidült-e a méhnyak, illetve a hüvelyváladék mennyiségét és állagát. Ha semmi nem utal várható koraszülésre, semmi speciális teendő nincs. Ha enyhe jelek a koraszülés lehetőségére utalnak, de nincs közvetlen veszélyhelyzet, akkor fekvést javasolnak, sokszor magnéziumot írnak fel, ha pedig fertőzés áll a probléma hátterében, azt kezelik. Amennyiben fenyegető a koraszülés esélye, a kismamát felveszik a kórházba, ahol infúziót és megfelelő kezelést kap a koraszülés megelőzés érdekében.

Termékek a pocakod ápolásához:

Kismama ápolók ››
Stria elleni készítmények ››
Szívhanghallgatók ››
Bio olajok ››

Ezen a videón egy másik, 31. hétre született koraszülött babát láthatsz:

Terhesség hétről-hétre: 25. hét

Olvasnivaló

Terhességi cukorbetegség: szűrés és kezelés

Amikor kiderül, hogy szívünk alatt hordjuk gyermekünk, minden édesanya először nagyon boldog és izgalommal telve tekint élete következő 9 hónapja elé. Aztán jönnek a különböző mumusok, és óhatatlanul beférkőzik ebbe a csodálatos, népi szóval várandósságnak nevezett időszakba az aggodalom.  Ott van rögtön egy csomó babonás és nem babonás jó tanács a kismamának. Aztán jönnek a komoly mumusok, akiket a kezelő orvosunk hoz elénk: magas vérnyomás, toxémia, túlzott hízás és a fővezér, a cukorbetegség.

A terhességi cukorbetegség diétás kezelése

Hogyan állítható össze az egyénre szabott diéta? Mi kerüljön az asztalra? Hogyan figyeljünk az élelmiszerek szénhidrát tartalmára? Melyek a fogyasztható élelmiszerek? Ezek energia-, szénhidrát-, fehérje- és zsiradéktartalma miért fontos? Mégis hogyan csináljam? Egyáltalán megfizethető ez nekem? Számos kérdés kavaroghat a fejedben. Bár eldöntötted, hogy végigcsinálod a babád érdekében, először csak azt látod, hogy ez nehéz lesz. Aztán jön egy kedves dietetikus, akivel átbeszélve a dolgokat már könnyebb. (tovább ››)

Terhességi cukorbetegség: segít a kismama torna

A terhességi cukorbetegség az összes várandósság 1-14 százalékában jelentkezik világszerte, és előfordulása egyre növekszik. Holott megfelelő életmóddal és ellenőrzésekkel számos későbbi kockázati tényezőtől mentesülnének a mamák és a babák. A részletekről dr. Kocsi Anikó, az Oxygen Medical diabetológusa tájékoztat. (tovább ››)

hirdetés

1 KÉRDÉS

  1. Sokat mocorog,legjobban esti zuhanynál a hastusolását szereti.Elkezdtem hizni ,odafigyelek a nasizásra.Sok dinnyét eszem.

KÉRDEZZ A SZAKÉRTŐTŐL!

Ide írd a kérdésedet, hozzászólásodat!
Kérlek, add meg a neved!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .