Terhesség hétről hétre – 36. hét

terhesség-36-pepitablog

36. hét eseményei

Visszaszámlálás: már csak 4 hét

Heti témánk: szoptatás kontra tápszer

…Lassan tervezgesd a szülés utáni teendőket, tedd félre büszkeséged, ha segítséget ajánlanak Neked, gondolkozás nélkül fogadd el. Mindenki tudja, hogy egyedül is boldogulnál, de ez nem az a pillanat, amikor ezt kell bizonyítanod. Nyugodtan add át a takarítást, mosást főzést a jelentkező felmentőseregnek, gyakorold csak az anyaságot kezdetekben. Hidd el, ad majd elég melót a kis Csodabogár 🙂

A baba fejlődése:

A baba mája és végbele magzatszurok nevezetű anyagot állít elő. Ez általában a szülést követő 2-3 napban ürül szervezetéből, első széklete ez lesz. Más szóval mekónium, melynek színe fekete és nagyon sűrű, ragacsos.

A méhlepényed (placentád) már elérte végső nagyságát, innentől kezdve kezd el öregedni. Szüléskor a méhlepény súlya kb. ⅙-a a baba súlyának. Csontjai ilyenkor már erősek, de elég lágyak ahhoz, hogy szüléskor oda idomuljanak, ahova kell. Tehát, ha szülés után kissé csúcsos a kobakja vagy tojás alakú, aggodalomra nincs ok, néhány nap és visszanyeri eredeti formáját.

baba-angyalka-pepitablog

Lassan az a kis pufók pihe puha angyalka lesz, akiről mindig is álmodtál. Pofijára is rakódik már a zsírszövet, valamint szopóreflexek miatt a gyakorlástól az arc izmai is fejlődnek. Szemei színe születése után alakul, kezdetben minden babócának kékes szeme van, vagy igazi barna bogárszem.
Egészen 2 éves koráig alakul a szemszín, míg eléri végleges árnyalatát.

A baba méretei:

A 36 hetes magzat teljes hossza ebben az időben 50 cm körül van, súlya pedig már majdnem 2500-3000 gramm, és az elkövetkezendő hetekben súlya tovább fog gyarapodni, egészen a megszületése pillanatáig, hetente akár 200 grammot is gyarapodhat.

Tested változása:

Ha fájdalmat érzel a medencédben, az az itt lévő ízületek nyúlását, tágulását jelezheti. Ebben pedig a baba súlya mellett a terhességi hormonoknak is szerepe van. A derekad is fájhat, mivel a gerinc szalagjai is lazulnak, nyúlnak.

Már szuperül tudsz relaxálni, lélegezni, túl vagyunk a császár kontra természetes szülés kérdésen.
Ismét egy hatalmas kérdőjel és megosztó kérdés: szoptatás (anyatej) kontra tápszer.  

  • A legjobb a babának az anyatej. És pont, ez tény. Telis tele van olyan antitestekkel – az előtej főként – amely erősíti immunrendszerét. Oldalakat lehetne írni róla, mennyivel jobb az anyatej.
    Igen, a tudat, hogy magadból táplálod, az összebújás, az összetartozás és sorolhatnám. Nem kérdés. Tehát, ha kényelmi okokból döntenél amellett, hogy nem szoptatod, fontold meg újra!

    szoptatás-pepitablog

    És egyébként, ha kényelmi okokra hivatkoznál legbelül, gondolj bele, milyen szuper a két kis „kanna” elől, hiszen nem kell melegítened, sterilizálnod, mosogatnod, újat venni, mert már többet eszik a babád, nem kell a cumifejet cserélni, mert már a homloka horpad ahogy szívja – szóval kinőtte. Igen, tudom, nem mindegy mit eszel, de ennyi áldozat szerintem belefér. 🙂

  • Másik oldal: tápszer. A mai fejlett világunkban nem gondolom, hogy borzasztó, ha egy gyerek tápszerrel nő fel, anyáink még a hígított tejet adták nekünk, ha nem ment a szopi és lám, mégis itt vagyunk, élünk és virulunk.
    Ha másképp nem megy, jön a tápszer. És most nem azt mondom, hogy uccu neki a gyógyszertárba. Mert igen, meg kell próbálni a szoptatást, meg kell tegyél minden tőled telhetőt, akár tejserkentő, mellszívó, bimbóvédó és türelem. Sok-sok türelem.
  • De én úgy gondolom, van egy határ. Talán azért mondom, mert én is átéltem és nem csinálnék máshogy semmit.Történt ugyanis, hogy szültem, nem sokkal később hozták a csemetét, mondván evés idő. Próbálkozunk, mellre tettem, második alkalommal úgy sikerült, hogy megsértette a mellbimbóm, ezért véres lett az a kicsi tej is, amit ki tudott szippantani belőlem, jött a bukás.

    Ezért a nővérkék óvva intettek a próbálkozástól, mondván ha véres, úgyis kijön belőle. Szuper, első kudarc pipa… Majd irány a gyerekkórház másfél nappal szülés után. Bentalvós anyuka szállás, 3 óránként indulás szoptatni. Na, ott nem volt olyan, hogy nincs tejed…

  • Mi az hogy nincs, majd lesz!
    Gondoltam hajrá, másnak is megy, nekem is menni fog. Személyes barátságot kötöttem a mellszívóval, a homeopátiás tejserkentő bogyókkal és hasonló finomságokkal. Eszméletlenül boldog voltam, mire annyi ml összejött, hogy odaadják Neki és nem landolt a lefolyóban amiért megküzdöttem. Hazaértünk 1 hét után. Napi programunk: altatás, etetés, fejés, altatás, etetés, fejés… Még 2 hétig próbálkoztam.
  • Sosem volt annyi tejem, hogy ne kellett volna tápszerrel kevernem.
    És azt mondtam stop. Lassan 3-4 hete voltam a projekten. Elfáradtam, lehet gyenge voltam és nem voltam túl kitartó. Inkább leszek nyugodt anyuka egy kiegyensúlyozott, jóllakott babával, mint egy agyonmosott rongy tele kudarcélménnyel és éhes kisbabával.
    Nem küszködtünk tovább és minden megváltozott.

    picibaba-cumisüveg-pepitablog

  • Megkönnyebbülés érzése, nem görcsöltem tovább a dolgon, tudtam teljes mértékben a kis törpémre koncentrálni és neki is tele lett a pocakja. És attól, hogy nem szoptattam, nem gondolom, hogy gyengébb lenne a kötődésünk. 🙂 Egészségügyi téren pedig hiába volt tápszeres, egyáltalán nem volt beteges.t

Nem azt mondom, hogy ez követendő, ez csak egy történet a sok anyuka történetéből.

A döntés a Tiéd, jól fogsz dönteni, ha a szeretet és törődés irányít.

A héten ezeken a vizsgálatokon esel át:

  • A 36. héttől hetente kell részt venned terhesgondozásban, amikor is minden alkalommal megmérik a vérnyomásod, súlyod, meghallgatják a magzati szívhangot és tájékozódnak a magzatmozgásokról, illetve a végtagi ödémák képződéséről.
  • Itt az ideje a remélhetőleg utolsó vérképnek és vizeletvizsgálatnak is.
    (Ez legkésőbb a 37. terhességi hétig esedékes.)
  • Ha még eddig nem döntöttél az őssejtlevételről, akkor lassan érdemes. Hogy biztos lehess benne, nálad lesz a mintavételi készlet, a 36. terhességi hétig javasolják a szolgáltatás megrendelését.

ŐSSEJT LEVÉTEL a KRIO INTÉZETNÉL (infók):

A születéskor gyűjthető őssejtekkel végzett transzplantáció már a jelen terápiája

A mellszívó nagyon hasznos találmány és segítségedre lehet akár a tej megindításában is.
Mellbimbód érzékeny lehet, készülj fel erre bimbóvédő krémmel, vagy bimbóvédővel.

Itt olvashatsz a pocakodban előző héten lezajló eseményekről.
Itt pedig a következő heti történéseket követheted nyomon.

Ajánlott könyveinket itt megtalálod. 🙂

Boldog babavárást kívánunk! 

hirdetés

KÉRDEZZ A SZAKÉRTŐTŐL!

Ide írd a kérdésedet, hozzászólásodat!
Kérlek, add meg a neved!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .