10 érdekesség az anyatejről

újszülött szopik

1992 óta augusztus 1-jét az anyatej világnapjaként tartják számon. Az UNICEF nem véletlenül szentelt neki világnapot: az anyatej a kisbabák legideálisabb tápláléka, minden fontos tápanyag benne van, amire egy csecsemőnek szüksége lehet

  1. Már a várandósság alatt megkezdődik a mell „felkészülése” a szoptatásra. Átalakul az emlő állománya, és a terhesség 3. hónapjától kezdve kis mennyiségű, híg váladék, a kolosztrum termelődik. A valódi tejelválasztás azonban csak a szülés után indul meg.
  2. Nagyon áldásos hatású, ha a babát még a szülőszobán az anya mellére teszik, ugyanis a babának az első fél-egy órában még igen aktív kereső és szopó reflexei vannak, így később könnyebb lesz a szoptatás. Az anya szempontjából is fontos a szülőszobai első szoptatás, hiszen ennek hatására csökken a méh bevérzése, gyorsabban összehúzódik a méh.
  3. A szülés utáni tejet kolosztrumnak hívjuk, és egészen más az összetétele, mint a későbbi anyatejnek. A kolosztrum sűrűbb, sárgásabb színű, és rendkívül gazdag fehérjében és ásványianyagban. Vas-, fehérje-, zsír- és immunglobulin-tartalma lényegesen magasabb mint a később, érett anyatejé. A kolosztrumnak óriási szerepe van a baba erős immunrendszerének kialakulásában.
  4. A koraszülött babáknak másfajta anyatejre van szüksége, de a természet erről is csodálatosan gondoskodott: a koraszülött babát világra hozó anyák teje több nátriumot, kálciumot és vasat tartalmaz, így ebből is elegendő jut a csecsemőnek.
  5. Az anyatej vitamintartalma függ az anya vitaminellátottságától. Éppen ezért nagyon fontos, hogy az anyuka odafigyeljen arra, hogy vitamindús ételeket fogyasszon. Például az anyatej C-vitamin ellátottsága szezonális ingadozást mutat, télen és tavasszal érdemes vitaminpótlásról gondoskodni.
  6. Az anyatej vitamintartalma a szoptatás előrehaladtával változik. Például a kolosztrum még sok A-és K-vitamint tartalmaz, de ahogy múlik az idő, egyre kevesebb lesz belőle az anyatejben. A K-vitamin termelést átveszi a baba bélflórája, de ez nem mindig elegendő, így a második héttől érdemes gondoskodni ampulla formájában a pótlásról. Ugyanez vonatkozik a D-vitaminra. A mai tudásunk szerint az anyatej nem tartalmaz zsírban oldódó D-vitamint, ezért a második héttől a babának napi egy csepp D-vitaminra van szüksége.
  7. Az anyatej összetétel napszaktól függően is, illetve egy szoptatáson belül is változik. A szoptatás kezdetén a tej hígabb, alacsonyabb a zsírtartalma, inkább a baba szomjúságát oltja, míg a szoptatás végén már zsírban gazdagabb, energiadúsabb tej kerül a babapocakba, ami a csecsemő éhségét csillapítja.
  8. Az anyatej védőanyagainak köszönhetően a szoptatott gyerekek sokkal ritkábban betegszenek meg, védi őket az allergiás megbetegedésekkel szemben, ritkábban fordul elő náluk ekcéma, asztma, elhízás. Ha megbetegszik a csecsemő, az orvosok a szoptatás fokozását szokták ajánlani, mert ez erősíti a kicsi immunrendszerét.
  9. A szoptatás nem csak a babákra van jótékony hatással, hanem az anyákra is. Például szoptatás alatt – egészséges táplálkozás mellett – gyorsabban mennek le a várandósság alatt felszedett kilók. Korábban szoptató nők esetében kisebb az esélye a későbbi nőgyógyászati megbetegedéseknek.
  10. Az anyatej 8 órán át eláll szobahőmérsékleten, hűtőszekrényben 5-7 napig tárolható. Mindenképpen érdemes a lefejt, hűtőben tárolt anyatejet felcímkézni, mert a „lejárt szavatosságú” tej sok bajt okozhat a babának.

Erről a témáról még a Szoptatás rovatunkban olvashatsz többet!

szoptatási tanácsadó

hirdetés
Ha egy szóval kellene meghatároznom a foglalkozásomat, azt mondanám, hogy kapcsolat-tanár vagyok. Hiszem, hogy a jó párkapcsolat nem szerencse dolga, hanem tanulható készség, és sokat tudunk tenni azért, hogy harmonikus párkapcsolatban éljünk. Ebben támogatom a klienseimet az egyéni beszélgetéseinken, erről beszélek az előadásaimon, tréningjeimen.
Előző cikkRandizz a pároddal!
Következő cikkÍgy dicsérd a gyereket, hogy magabiztosabb legyen!

KÉRDEZZ A SZAKÉRTŐTŐL!

Ide írd a kérdésedet, hozzászólásodat!
Kérlek, add meg a neved!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .