A Munka törvénykönyve és a kismamák – változások júliustól

Munka-törvénykönyve-kismamák-300x198.jpg

2012. július 1-én hatályba lépett az új Munka törvénykönyve (Mt.), amely szemléletében és gyakorlatában is nagyon sok változást hoz a munka világában. Cikkünkben összefoglaltuk, mire számíthatnak a várandósok, kisgyermekes szülők és a munkába visszatérni szándékozók.

Rugalmasabb foglalkoztatás, kötelező részmunkaidő

Az új Munka törvénykönyve bevezet több rugalmas munkaviszonytípust, így a behívás alapján történő munkavégzést, a munkakörmegosztást, valamint a többmunkáltatós munkaviszonyt. Bevezetik a kötetlen munkarendet, amely akkor alkalmazható, ha a munkáltató heti átlagban legalább a napi munkaidő fele beosztásának jogát – a munkakör sajátos jellegére, a  munkavégzés önálló megszervezésére tekintettel – írásban átengedi a munkavállalónak.

Munka törvénykönyve kismamákA gyes-ről és gyed-ről visszatérőket ezentúl a versenyszférában is kötelező lesz visszavenni részmunkaidős foglalkoztatásra. Azaz ha a munkavállaló kéri, a munkáltató köteles – a gyermek hároméves koráig – napi négy órás munkakört felajánlani a részére. Természetesen annak nincs akadálya, hogy ennél hosszabb időtartamra is megállapodjanak a részmunkaidős foglalkoztatásban, és eltérhetnek attól a rendelkezéstől is, hogy a részmunkaidő mértéke a törvényes munkaidő fele – dolgozhat a kismama négy óránál többet vagy kevesebbet is. A közszférában ez a lehetőség már 2009 óta fennáll.

Szabadság, pótszabadság, apa-szabi

Az új Mt.-ben az alapszabadság húsz nap marad, a munkavállalók ezen felül több jogcímen pótszabadságra jogosultak. Életkoruk alapján fokozatosan növekvő számú, de legfeljebb tíz nap pótszabadság jár, ettől a kollektív szerződésben csak a munkavállaló javára lehet eltérni.

Fennmarad a gyermekek után járó pótszabadság is, de új elem, hogy igénybevételére mindkét szülő jogosult lesz. A gyermekek utáni pótszabadság mértéke változatlan marad azaz egy gyermekre 2, két gyermekre 4, kettőnél több gyermek után összesen 7 nap pótszabadság jár. Változás, hogy ha a szülők elváltak, akkor a munkáltató igazolást kérhet arról, hogy a pótszabadságért folyamodó szülő valóban részt vesz a gyermek életében.

Az apának a gyermeke születését követő második hónap végéig 5 nap, ikergyermekek születése esetén 7 nap pótszabadság jár.

A szülési szabadság változatlanul 24 hét, és továbbra is jár a gyermek hároméves koráig (tartós beteg gyermek esetében 10 éves koráig) a fizetés nélküli szabadság. A rendes szabadság a tgyás és a gyed első hat hónapja alatt gyűlik, és a tgyás idejére járót meg is lehet már pénzben váltani idén.

Felmondás és felmondási védelem

Az új  szabályozás szerint a munkaviszony közös megegyezéssel, felmondással vagy azonnali hatályú felmondással szüntethető meg – ez utóbbi a rendkívüli felmondást váltja fel. A törvény nem határoz meg konkrét felmondási okokat, hanem összefoglalva jelöli meg, hogy  a felmondás oka csak a munkavállaló munkaviszonnyal kapcsolatos magatartásával, képességével, illetve a munkáltató működésével összefüggő lehet. A megszüntetés okának a felmondás indokolásból világosan ki kell tűnnie. Nem kell indokolni az azonnali hatályú felmondást a próbaidő alatt, valamint ha a munkáltató határozott idejű munkaviszonyt szüntet meg így.

A próbaidő munkaszerződés alapján legfeljebb három hónap lehet, ennél rövidebb próbaidő kikötése esetén a felek azt – legfeljebb egy alkalommal – meghosszabbíthatják. Kollektív szerződésben maximum hat hónapos próbaidő köthető ki.

A munkáltató felmondással nem szüntetheti meg a munkaviszonyt várandósság, szülési szabadság, és a gyermekgondozás céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadság ideje alatt. A védelem az anyát akkor is megilleti a gyermek hároméves koráig, ha nem vesz igénybe fizetés nélküli szabadságot.

munka törvénykönyve 2012Azonban új Mt. 66. paragrafusának 5. bekezdése szerint az anya vagy a gyermekét egyedül nevelő apa munkaviszonya mégis megszüntethető, ha a gyermek hároméves kora előtt megy vissza dolgozni és a munkaszerződésben meghatározott munkahelyen nem tudnak neki megfelelő munkát ajánlani. Vagyis nincs olyan másik munkakör, amely megfelel a munkavállaló által korábban betöltött munkakörhöz szükséges képességének, végzettségének, gyakorlatának, vagy azt a munkavállaló alapos indok nélkül nem fogadja el. Eddig a munkáltatónak, ha nem volt munkahely, teremtenie kellett, ha pedig nem tudott, az állásidőre járó bért kellett fizetnie a kismamának a védettség lejártáig.

További változás, hogy a védelem csak és kizárólag a megnevezett jogcímek időtartamára vonatkozik – azaz a gyermek három éves kora utáni 30 nap védelmi idő megszűnik, a kismama azonnal elbocsátható.

Fontos szabály, hogy a védelem csak akkor áll fenn, ha a munkavállaló előzetesen tájékoztatta a munkáltatót az ezt okozó tényekről, például a várandósságról.  Az eddigi gyakorlattól eltérően tehát a kismama nem hivatkozhat később a terhességére, ha nem akarja közölni azt korán a munkáltatóval vagy nem is tud még esetleg róla.

Felmondási védelem illeti meg a munkavállaló nőt a jogszabály szerinti, emberi reprodukciós eljárással összefüggő kezelésének időtartama alatt, de maximum a megkezdéstől számított 6 hónapig. Megszűnik viszont védelem a gyermek ápolási táppénz igénybe vétele alatt.

A munkaidő beosztása

Új szabályként kötelező a munkavállaló számára egészségi állapotának megfelelő munkakört felajánlani, ha a várandóssága megállapításától a gyermek egyéves koráig – munkaköri alkalmasságára vonatkozó orvosi szakvélemény alapján – eredeti munkakörében nem foglalkoztatható.

A várandósság megállapításától a gyermek 3 éves koráig a munkavállaló egyenlőtlen munkaidő-beosztásban csak hozzájárulással foglalkoztatható, heti pihenőnapjai egyenlőtlenül nem oszthatóak be, és nem rendelhető el számára rendkívüli munkaidő, készenlét vagy éjszakai munka.

Az Országgyűlés még tavaly decemberben fogadta el a most életbe lépő új kódexet, az Mt.-vel kapcsolatos átmeneti rendelkezésekről és törvénymódosításokról szóló javaslatcsomagot pedig júniusban hagyta jóvá a Ház, megkönnyítendő az új munkajogi szabályozásra való áttérést. Sem az új Mt., sem az átmeneti rendelkezéskről elfogadott törvénytervezet nem tesz említést arról, hogy július elsejét követően új munkaszerződéseket kellene kötni – az új szabályok alkalmazandók függetlenül attól, hogy a munkaszerződés még a régi rendelkezések alapján került megkötésre.

Kocsisné dr. Péterfy Hajnal, szakértő: dr. Farkas Zsuzsanna munkajogász, Tudatos Életért Egyesület

Tisztelt Érdeklődők! A cikknél a kérdezési lehetőséget lezártuk. Kérjük, hogy kérdéseiket közvetlenül dr. Farkas Zsuzsanna munkajogász szakérőnknek tegyék fel az alábbi linken:
https://babafalva.hu/dr-farkas-zsuzsanna-jogasz-hr-szakerto
köszönettel, a Szerkesztőség munkatársai

hirdetés

105 EDDIGI KÉRDÉSEK

  1. Tisztelt Szakértő!

    2013. december 4-én született a kislányunk. Feleségem már munkába állt, kapott egy jó állásajánlatot. Az én cégemnél 2014. október 1-én csoportos létszám leépítés lesz, megszűnik a munkaköröm. Ezt egyelőre csak szóban jelezték felénk. Kérdésem az, hogy én mint apa a GYED igénybe vételére jogosult vagyok e, és ilyenkor él e a védettség? Mikortól kell igénybe vennem, ha megtehetem?

    Köszönettel:

    Szilárd

    • Kedves Szilárd!

      Ön is jogosultlehet a GYED-re, ha megfelel a feltételeknek (a GYED igénylését megelőző két éven belül legalább 365 napon át biztosított volt), ám a GYED igénybe vétele sajnos nem biztosít védettséget, csak ha otthon marad a gyermekkel.

      üdv, Hajnal

  2. Tisztelt Szakértő!
    2014. márciusában kezdtem dolgozni egy ruhaüzletben. Májusban kiderült, hogy kisbabám lesz. Ezt közöltem is a munkáltatóval. A munkáltatóm megváltoztatta a cég nevét június 1-vel, és most kaptam kézhez a felmondó levelemet, azzal, hogy próbaidő alatt megszűntették a munkaviszonyomat.
    Tudok valamit tenni, hogy ne szűnjön meg a munkaviszonyom?
    Már betegállományban vagyok két hete, mert nem tudnak olyan munkakört biztosítani, ahol legalább leülhetnék, így 12 órát kell állni és het 4-5 napot dolgozni. Ezt nem tudom bevállalni.
    Köszönettel
    Zsuzsa

    • Kedves Zsuzsa!

      Erre a kérdésre, a tények pontos ismeretében, egy munkajogász tudna válaszolni, én sajnos nem. Több kérdés is felmerül ugyanis: mennyi próbaidőben állapodtak meg a munkaszerződésben, írtak-e új munkaszerződést a cég átalakulásakor, csak a cég neve változott, vagy új cég alakult stb.

      üdvözlettel, Hajnal

  3. Tisztelt Szakértő!
    Érdeklődni szeretnék: 2014. Junius 30an lejár a határozott idejű szerződésem a munkahelyemen, Elvileg még egy hónapig meghosszabitják. Kedden leszek 10 hetes várandós, ilyen esetben, ha esetleg meghosszabitjak arra az egy hónapra elmehetek táppénzre? De attól Függetlenül ha lejár megint a szerződés akkor mar automatikusan nem leszek biztosított vagy ilyen esetben köteles megtartania a munkáltatónak? Esetleg ha nem tart meg az önkormányzatnál igényelt szocialis segély is biztositottsagnak tekinthető es igenyelhetem a gyedet? Elore is koszonom.
    Udv. P. Adrienn

    • Kedves Adrienn!

      Ennek a kérdésnek a megválaszolása sajnos meghaladja az én szakújságírói ismereteimet.

      üdv, Hajnal

  4. Üdvözlôk mindenkit! Kèrdèsem az lenne hogy a munkàltatom felmondhatja e a szerzödèsem ha àlapotos vagyok veszèlyesztettet terhes jelenleg tàpènzen vagyok.havi szerzödèsem van

    • Kedves Erika!

      Határozatlan időre vagy határozott időre szóló szerződése van?

      üdvözlettel, Hajnal

  5. Tisztelt Szakértő!

    Érdeklődni szeretnék, hogy a Január 1-én életbe lépett jogszabály szerint most már vállalhatok-e éjszakás műszakot vagy se? Az az szakot?Gyermekem nincs 3 éves még.De idézném : „Januártól a GYED és GYES mellett már korlátlanul lehet munkát vállalni, ha a gyermek elmúlt egyéves.” EZT ITT LEHET OLVASNI, SZÁMOMRA EZ AZT JELZI IGEN….http://www.kormany.hu/hu/gyik/gyed-extra-a-valasztas-szabadsaga

    • Tisztelt Babai Zoltánné!

      A korlátlan munkavállalás lehetősége azt jelenti, hogy heti 40 órában is lehet dolgozni a gyed, gyes mellett. A gyed mellett korábban nem lehetett, a gyes mellett pedig volt 2010-től egy heti 30 órás határ.

      A munkarendre, munkabeosztásra vonatkozó szabályok azonban nem változtak, így továbbra sem lehet a gyermek három éves koráig éjszakai munkát elrendelni.

      üdv, Hajnal

  6. Tisztelt Szakértő!
    Annyit szeretnék megtudni,h.a 3 hónap próbaidő alatt is védve vagyok,mint kismama vagy ilyenkor is indoklás nélkül felmondhatnak?
    Köszönettel.

  7. T.Szakértő!
    Kislányom 2013.09.09.én töltötte a 2 évet.2013.09.08.án lejárt a gyedem,és 9.én felmondtam.10 én az új munkahelyemen elhelyezkedtem,heti 4 órában gyes melett .Az a kérdésem,hogy ugyanúgy megillet a felmondási védelem,igy is hogy munkahelyet válltottam,és már gyesen voltam(1 nappal)mikor felvettek?Köszönöm szépen.

  8. T.Szakértő.
    Olyan problémám lenne:a cégnèl ahol dolgozom 3 hònap kellett volna az 1 èves munkaviszonyhoz,de sajnos tàppénzre kellett mennem mert kiderült hogy vàrandós vagyok.ès nemtudtak olyan munkàt biztosítani ahol nem kell mèrgező anyaggal dolgozni.2014 màrciusàban lesz 2 èves a kislànyom.és az èrdekelne h szeretnènk mèg egy babàt,meg hàzat vàsàrolni,ès hogy a cègtől kapnèk-e a màsodik babàrais fizetèst.mert akkor nem vàgunk bele a lakàsvàsàrlàsba.
    köszönöm a vàlaszàt:Szabina

  9. Tisztelt Szakértő!

    2013.12.25-én jár le a Gyes-em, tehát akkor tölti be a gyermekem a 3 évet. A munkahelyemnél három hónappal korábban alkalmaztak egy személyt hasonló munkakörben. Ennek hatására (gondolván, hogy nem szeretnének visszavenni és ráutaló magatartás alapján egész gyed-és gyes alatt ezt éreztem) munkát kerestem és szerencsém volt mert találtam. Az új munkahelyen januártól alkalmaznának. Időközben a régi munkahelyemen az új személy nem vált be és elküldték, majd felhívtak, hogy várnak vissza. Szóban közöltem velük, hogy találtam másik munkát de a kérdésem az lenne, hogy munkavállalóként mi a kötelességem. Hivatalosan, írásban értesítsem a munkáltatót, hogy találtam másik munkát vagy esetleg élhetek az azonnali felmondás jogommal majd decemberben. És ha felmondok, akkor a felgyülemlett szabadság kifizetése terheli-e a munkáltatót továbbra is? Nagyon szeretném, hogy gördülékeny, akadálymentes és főleg vita menetesen történne az átállás.
    Válaszát tisztelettel megköszönöm.

    Tisztelettel , Diószegi Kinga

  10. Tisztelt Szakértő!
    Az én problémám eléggé göngyölten érkezett a kirúgásom pillanatáig.Én folyamatosan dolgozom 2012 augusztus 10.e óta.Csak,mint a munkaügyön kiderült, ezzel az a baj,h.az elmúlt közel 1,5 évben 8 hónapot alkalmi munkavállalóként töltöttem(egy cégnél 6 hónapot,egy másiknál 2). Ráadásul én január végén végeztem az egyetemen első diplomásként BSc-n. A problémáim innentől kezdődnek, amikor bekerültem a kórházba sorozatos rosszullétek miatt június-júliusban,akkor derült ki,h.kisbabát hordok a szívem alatt.Még csak 8 hetes voltam és úgy gondoltuk a 12.hétig nem szólunk senkinek,így nem tudattam a főnökömmel…aki a kórházi kezelés miatt kirúgott és szó szerint azt mondta „neki beteges emberre nincs szüksége”…A munkaügyön közölték velem,h. csak a február 1.-től július 5.-éig terjedő időszakomban van munkahelyről származó biztosítási időm,ami nagyon meglepett hiszen 2012 augusztusától dolgoztam és hiába igazolta a könyvelő azt a fél évet,ami alatt foglalkoztatva voltam és kerestem, NEM számított, hiszen alkalmi munkavállaló voltam ráadásul nappali tagozatos hallgató!Majd júliustól szeptember 8.-áig szintén csak alkalmi munkavállalóként tudtam elhelyezkedni.Szeptemberben megpályáztam egy állást és a próbanapot követően felvettek.Tanulva az első kirúgásomból kb.az 5.műszakomban elmondtam,h.20 hetes kismama vagyok.Ezzel nem is volt gond, közölték az üzletvezetőim a munkáltatóval,h.november 31.-éig vállalom a munkát,mivel úgy gondoltuk a védőnővel meg a háziorvossal,h.veszélyeztetett terhesként bőven elég lesz eddig dolgoznom.Eddigre már 31 hetes terhes leszek. A döbbenet akkor érkezett,amikor október 7.-én kihozták nekem a bérszámfejtésemet, meg az adózáshoz a papírokat. Azt mondta az üzletvezető,h.lejött a területi vezető és lehozta a munkaviszony megszűnéséről szóló papírokat,merth. kismama vagyok és hogy ők nem hajlandóak utánam fizetni semmit és nem vállalják a felelősséget,ha történik velem valami a 12 órás műszakok alatt!!Én ezzel a panasszal voltam az oepnél is meg a munkaügyi felügyelősségnél is és mindenhol azt mondták,h.onnantól kezdve,h. én tudattam a várandóságom, minden törvényt felül ír a magzat védelme, a kismamák védelme!!!Voltam könyvelőnél is,h.ezek után milyen juttatásokat kaphatok..vittem minden papírt és szembesített azzal,h.mivel a pici születése megelőzi a végzettségemet követő egy évet, a gyedhez nem tudják beszámolni a 180 biztosítási napot az egyetemről, ráadásul mivel előbb szülök,minth. lejárna a 365 nap( a végzettségemet követő egy év ,ami 2013. február 1.-2014 február 1.), így azt sem tudják számolni,meg amúgy is csak 115 hivatalosan ledolgozott napom van,mivel az alkalmi munkavállalás nem számít. Én úgy ítélem meg a jelen helyzetet,h a munkáltatók mindent megtehetnek,hiszen dolgoztam úgy,h.nem mondtam el és a betegállományba vétel ellenére mégis kirúgtak és dolgoztam úgy ,h. tudták,h. kisbabát várok és mégis kirúgtak…Tehát jogilag ez lehetséges,h.működik az MT,ha ezt megtehetik???Itt vagyok az államban 7 hónapos terhesen egy fillér jövedelem nélkül, csak mert egyetemet végeztem,dolgoztam és a saját hazámba akarom megszülni az első gyermekemet. Elbocsátanak csak mert két szívem van???

    • Kedves Andrea!

      Sajnos az Ön kérdésének megválaszolása meghaladja mind az én ismereteimet, mind ennek a fórumnak a kereteit. Szerintem érdemes lenne egy szakavatott jogászhoz fordulnia, pl. alapítványunk szakértőjéhez, Dr. Farkas Zsuzsannához. Kérem, írjon a [email protected] címre, és megadjuk Önnek az elérhetőségét.

      üdv, Hajnal

Comments are closed.